Po slovenskej premiére na Cinematiku si drámu Úsvit prišli pozrieť aj ďalšie známe osobnosti

Výpravný česko-slovenský film Úsvit minulý týždeň na Slovensku slávnostne uviedla početná delegácia. Historická ...

pridal kinema 26.9.2023 o 18:55
Po slovenskej premiére na Cinematiku si drámu Úsvit prišli pozrieť aj ďalšie známe osobnosti


Výpravný česko-slovenský film Úsvit minulý týždeň na Slovensku slávnostne uviedla početná delegácia. Historická krimi dráma z čias Baťovej éry sa tešila mimoriadnemu záujmu médií aj celebritných hostí. Aké boli reakcie na film?

Na slávnostnej distribučnej prepremiére sa zišla veľká časť hereckého osadenstva, štábu aj tvorcov. Svoj film prišiel slovenským divákom osobne predstaviť režisér a producent Matěj Chlupáček v spoločnosti českých a slovenských hereckých tvári. Nechýbala medzi nimi hlavná predstaviteľka Eliška Křenková a herci vo vedľajších úlohách Marián Mitaš, Richard Langdon, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Anton Šulík, Ladislav Hampl, Dávid Hartl, Andrea Bučko, Viktória Petrášová, Ivo Gogál, Ondrej Hraška, Peter Oszlík či Valentína Šimková. Súčasťou slávnostnej delegácie boli aj autor scenára Miro Šifra, kameraman Martin Douba, slovenský producent Rasťo Šesták či česká producentka Maja Hamplová.

Po premietaní znel v kinosálach dlhotrvajúci potlesk a diváci neskrývali nadšenie z toho, čo na veľkom plátne práve videli.

Keď som si pozrela trailer, nevedela som si celkom predstaviť, čo ma čaká. Film ma však veľmi pozitívne prekvapil. Napínavý, emotívny príbeh, ktorý vás nepustí od začiatku až do konca.

Tomuto sa hovorí poctivá filmárčina. Úsvit sa podľa mňa nestratí ani v zahraničí.

Už dlho som nevidel tak kvalitne natočený česko-slovenský film. Herecké výkony, kamera, hudba, všetko je na veľmi vysokej úrovni. Klobúk dole pred tvorcami.

Jedným slovom vau. Viac k tomu momentálne nedokážem povedať, musím to ešte predýchať.

Naozaj som nečakala, že ma náš domáci film tak odrovná. Som nadšená.

To sú len niektoré z mnohých pozitívnych reakcií, o ktoré sa s nami podelili diváci na slávnostnej premiére.

S nadšením film prijali diváci aj na predpremiérach, ktoré sa cez víkend uskutočnili v troch slovenských mestách, spojených s témou a nakrúcaním filmu. V Partizánskom, v Poprade i vo vypredanom Svite vládla skvelá atmosféra a divákov prišli pozdraviť aj herci Anton Šulík, Judita Hansman, Richard Langdon, Viktória PetrášováPeter Oszlík. Všetko teda nasvedčuje tomu, že Úsvit má potenciál stať sa divácky úspešným filmom.

Výpravná detektívna dráma Úsvit je výnimočná po viacerých stránkach. Popri talentovaných slovenských a českých profesionáloch sa na projekte podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl. Colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu zase vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny.

Úsvit sa natáčal na 35 mm materiál namiesto dnes už tradične používanej digitálnej kamery a filmári pri nakrúcaní využili unikátnu technológiu, kombinujúcu zábery hercov na zelenom pozadí so zábermi 3D modelu mesta Svit. „Ide o princíp, ktorý je známy z veľkofilmov ako Star Wars alebo Blade Runner, u nás sa ale dlho nepoužíval. Náš VFX supervízor, legendárny Boris Masník, má však práve s týmito trikmi veľké skúsenosti – či už z českých projektov, ako napr. Návštevníci, alebo z amerického filmu Parfém: Príbeh vraha, a my sme tak mohli využiť všetky jeho skúsenosti. Takto zložitý trikový film sa u nás dlho netočil a pre mnohých z nás to bola premiéra. Našťastie to všetko vyšlo, ako malo,“ hovorí režisér Matěj Chlupáček. Výnimočnosť snímky Úsvit podčiarkuje aj fakt, že ako prvý slovenský film v histórii bude do kín uvedený v exkluzívnom zvukovom formáte Dolby Atmos.

Príbeh sa odohráva v 30. rokoch v predvojnovom Česko-Slovensku. Život moderného baťovského mestečka prevráti naruby záhadný a desivý nález v areáli miestnej továrne. Mladá manželka riaditeľa sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Film Úsvit s veľkolepým rozpočtom takmer 3,6 milióna eur sa nakrúcal na viacerých miestach v Česku aj na Slovensku – v Tatrách, pri Lysej nad Labem, v Dřísoch alebo v Zlíne. Samotné mesto Svit, kde sa príbeh odohráva, vzniklo unikátnym spôsobom – kombináciou reálnych záberov, počítačových trikov, nákladných dekorácií a 3D modelu celého mesta v pomere 1:7.

Na výnimočný filmový zážitok sa môžete tešiť v kinách od 5. októbra 2023. Slovenská premiére filmu bola na 18. MFF Cinematik v Piešťanoch.

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 51645
02 |
návšt. 4968
03 |
návšt. 2201
04 |
návšt. 2030
05 |
návšt. 1543
06 |
návšt. 970
07 |
návšt. 783
08 |
návšt. 927
09 |
návšt. 777
10 |
návšt. 652
REBRÍČEK US
01 |
$101,0 mil.
02 |
$19,0 mil.
03 |
$9,7 mil.
04 |
$3,8 mil.
05 |
$3,8 mil.
06 |
$2,7 mil.
IF
07 |
$2,5 mil.
08 |
$2,3 mil.
09 |
$1,9 mil.
10 |
$1,5 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.