Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia. Veľký úspech domácej tvorby

Po úspešnej svetovej premiére na prestížnom festivale Berlinale sa mal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci dostať ...

pridal kinema 28.10.2020 o 10:52
Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia. Veľký úspech domácej tvorby


Po úspešnej svetovej premiére na prestížnom festivale Berlinale sa mal nový film Ivana Ostrochovského Služobníci (recenzia) dostať do slovenských kín už na jar. Jeho pôvodne plánovanú premiéru však zastavila prvá vlna pandémie a náhradný novembrový termín zas zastavil lockdown krajiny. A hoci domáci diváci sa snímky dočkajú až po opätovnom otvorení verejného života na Slovensku, čierno-biela dráma o živote v totalitnom Československu s úspechom putuje po zahraničných festivaloch. Za sebou má už uvedenia v Kanade, Austrálii, Belgicku, Luxembursku, Turecku, Rumunsku, Srbsku či v Maďarsku a tým sa jeho medzinárodná púť zďaleka nekončí.

„Teší ma, že napriek špecifickej slovenskej téme filmu prejavili záujem o kino distribúciu okrem koprodukčných krajín Slovenska, Česka, Rumunska a Írska aj v rôznych ďalších európskych krajinách ako napríklad vo Francúzsku, Španielsku, Poľsku, Veľkej Británii, Švédsku či Švajčiarsku," povedal režisér, scenárista a producent filmu Ivan Ostrochovský.

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa, ktorí sa musia rozhodnúť medzi cestou svedomia alebo cestou kolaborácie, si v uplynulých dňoch pripísal na svoje konto štyri zahraničné ocenenia.

„Pre jeho napínavú a desivú víziu systému, ktorý sa snaží ovládať a riadiť dokonca aj morálku a osobné presvedčenie, a pre príbeh, v podaní vynikajúceho obsadenia a rozprávaný so zákerným použitím zvuku a strohých čierno-bielych vizuálov primeraných pocitu totality, udeľujeme Grand Prix filmu Služobníci Ivana Ostrochovského,“ znelo rozhodnutie medzinárodnej poroty Filmového festivalu CinÉast v Luxembursku.

Z hlavnej súťaže Filmového festivalu v belgickom Gente si zase Služobníci odniesli Cenu Georgesa Deleruea za najlepšiu hudbu a zvukový dizajn. „Služobníci sú skvelým výkonom výnimočnej kinematografie. Zvuk, obraz a dej sú starostlivo prepracované a každý filmový prvok pracuje na najvyššej úrovni. Zlovestná hudba a vysoko nabitý zvukový dizajn podporujú obraz jedinečným a moderným spôsobom, ktorý posúva film za hranice dokonalosti,“ ohodnotila porota filmovú hudbu slovenského skladateľa Miroslava Tótha a jeho rumunského kolegu Cristiana Loleu, ako aj autora zvukového dizajnu Michala Novinského.

Z Medzinárodného filmového festivalu v Odese získala snímka Zvláštne uznanie poroty „za citlivosť, s ktorou je vyrozprávaný tento silný príbeh a za presnosť, s ktorou všetky prvky filmu spolu fungujú. Ako uznanie tým, ktorí denne bojujú proti útlaku.“

Filmový festival Alexandre Traunera ART Szolnok v Maďarsku venoval Služobníkom bronzovú medailu v Súťaži európskych celovečerných hraných filmov.

Po tom, ako sa Služobníci počas leta dostali do užšieho výberu nominácií na renomované Európske filmové ceny, koncom septembra zvíťazili v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu Febiofest v Prahe. „Mimoriadne silný príbeh a skutočná oslava filmového jazyka. Všetky zložky tohto filmu sú na najvyššej filmárskej úrovni a spoločne sa spájajú do veľmi pôsobivého, odvážneho a originálneho celku,“ zdôvodnila hlavnú cenu porota českého Febiofestu v zložení Beata Parkanová, Anna Polívková a Slávek Horák.

Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára v totalitnom Československu. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti.

Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia. Veľký úspech domácej tvorby

„Hoci sú Služobníci zasadení do roku 1980, do obdobia komunistického Československa počas éry studenej vojny, Ostrochovského zákerne štipľavý, vrcholne sebavedomý, mrazivo štýlový, druhý celovečerný film prináša príbeh, ktorý je nanajvýš platný a aktuálny aj pre dnešok,“ napísal v jednej z prvých recenzií po svetovej premiére na Berlinale o filme známy filmový portál Screen International. Služobníci si vyslúžil kladné ohlasy aj v ďalších uznávaných svetových médiách ako Variety či The Hollywood Reporter.

Portál Kinema.sk o Služobníkoch napísal: "Asketizmus a minimalizmus kráčajú ruka v ruke s kompozičnou čistotou snímky a zároveň sú v absolútnom súlade s príbehom. Uhrančivá forma robí Služobníkom veľkú službu. Najväčšiu zásluhu má na tom dômyselná a efektná práca kamery, ktorá vytvára z každého záberu kumšt a podčiarkuje vysokú výtvarnú hodnotu filmu. Štylizácia kladie dôraz na neprirodzenosť manipulatívneho a paranoidného obdobia a tým sa veľmi sofistikovane prihovára divákovi."

V slovenskej predpremiére film ako prvý na Slovensku uviedol Medzinárodný filmový festival Cinematik ako otvárací titul 15. ročníka. Služobníkov plánuje distribučná spoločnosť Filmtopia priniesť k slovenským divákom po tom, čo sa otvorí verejný život na Slovensku.
BOSS LEVEL
[RECENZIA ]
NEVIDITEĽNÁ
[RECENZIA ]
2
Jiu Jitsu
JIU JITSU
[RECENZIA ]
O NEKONEČNOSTI
[RECENZIA ]
LUX ÆTERNA
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 151
02 |
návšt. 109
03 |
návšt. 70
04 |
návšt. 55
05 |
návšt. 47
06 |
návšt. 42
07 |
návšt. 35
08 |
návšt. 30
09 |
návšt. 35
10 |
návšt. 23
REBRÍČEK US
01 |
$3,6 mil.
02 |
$1,7 mil.
03 |
$1,3 mil.
04 |
$1,1 mil.
05 |
$0,780 mil.
06 |
$0,735 mil.
07 |
$0,406 mil.
08 |
$0,288 mil.
09 |
$0,222 mil.
10 |
$0,170 mil.
Elf
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk