NEZNÁMY - ZNÁMY: NEIL LABUTE

NEZNÁMY - ZNÁMY: NEIL LABUTE

článok



"Nikdy never ničomu, čo môže týždeň krvácať a nezahynie."

Chad, Medzi nami mužmi, 1997

Dvaja z režisérov, ktorých Vám v rámci projektu Neznámy Známy predstavíme vo svojej práci oscilujú medzi divadlom a filmom. Jedným z nich je Neil LaBute a druhým je David Mamet. Davida Mameta, ktorého hra Oleana sa hrala aj v Bratislavskom divadle Malá Scéna, predstavíme v najbližších mesiacoch. Dnes sa pozrieme na kontroverzné, i tie menej diskutované diela amerického režiséra Neila LaButea.

Neil LaBute sa narodil 19. marca 1963 v Detroite, Mitchigan a vyrastal v meste Spokane, Washington. Už počas strednej školy prejavoval výrazný záujem o divadlo a film. LaBute študoval divadelnú drámu na Brigham Young University (BYU). Počas štúdia vstúpil do náboženskej sekty Jesus Christ Latter-day Saints. Práve jeho náboženské pohnútky sú záhadou pre novinárov a kritikov. Drsná, až surová povaha LaButeových postáv je z ich pohľadu v rozpore s ideológiou tejto sekty. Po skončení BYU študoval na Kanassasskej univerzite a na New Yorkskej univerzite a počas štúdia dostal štipendium na stáž na Kráľovskej Londýnskej akadémii. LaBute tvrdí, že práve toto obdobie malo najväčší vplyv na jeho tvorbu. Práve tu mal možnosť stretnúť sa a komunikovať s množstvom mienkotvorných a provokatívnych Britských spisovateľov ako napríklad Edward Bond a Howard Brenton.

Tri z jeho piatich filmov sú adaptáciami jeho hier: Medzi nami mužmi (In the Company of Men, 1997), Tvoji priatelia a susedia (Your Friends & Neighbours, 1998) a Podoba vecí (The Shape of Things, 2003). Jeho filmy sú ako hry - zhovárajúce sa postavy, ktoré slovne odhaľujú svoje zlé ja, strach, ignoráciu, rany, dezilúzie a cynizmus. Pôsobí to takmer akoby sa LaBute rozhodol, že hnacím motorom jeho diel bude motto "čo tak niekomu poriadne ublížiť" a v tomto duchu vymýšla postavy a príbehy svojich hier a filmov. 

Neznámy - Známy: Neil LaBute Neznámy - Známy: Neil LaBute

Filmový debut Medzi nami mužmi (In the Company of Men, 1997)  je minimalistickým portrétom tyranie korporátnej kultúry, či dvoch mužov v nej fungujúcich, ktorí sú tak vzdialení od vlastnej ľudskosti, že jediným spôsobom akým sú schopní nadviazať spojenie s okolitým svetom je prostredníctvom bolesti. Slovami filmového kritika Rogera Eberta "Ako diváci sme konfrontovaní so skutočným zlom, chladným, vypočítavým, manipulatívnym. Postava Chada robí zo zločincov v letných thrileroch malých chlapcov hrajúcich sa 'na vojnu' na miestnom pieskovisku. Každý Chad má svojho Howarda, slabocha, ktorý je vo svojej zbabelosti ochotný ísť každý krok v jeho tieni, neschopný mu oponovať, opojený silou jeho osobnosti." Chad (Aaron Eckhart, LaButeov dvorný herec a dobrý známy ešte zo študentských čias) a Howard (Matt Maloy) pracujú pre bližšie nešpecifikovnú korporáciu a sú vyslaní na šesť týždňovú pracovnú cestu do jednej z pobočiek. Chad sa práve rozišiel so svojou priateľkou a navrhne Howardovi, ktorý sa ešte na letisku stihne s tou svojou pohádať zákerný plán "Nájdeme ženu, ktorej poriadne ublížime". A nachádzajú Christine (Stacy Edwards), hluchú sekretárku, ktorá nežije veľmi spoločenským životom. Zasypú ju kyticami kvetov, pozvánkami na večeru, pozornosťou a odrazu je mladá žena zamotaná v dvoch vzťahoch. Christine sa eventuálne do jedného z nich zaľúbi a to je presne ten očakávaný moment, keď môže byť chladne odkopnutá. Alebo slovami Chada "Život je predsa o braní, či nie? Nie je to ideálne? Vrátime chlapom trochu vážnosti a rešpektu." Tento film nie je iba o tom, čo robia Chad a Howard s Christine a ako Christine reaguje na útoky týchto mužských predátorov. Film zatne hlbšie. Jednou z najťažšie stráviteľných scén je moment, keď Chad robí interný výber na manažérske školenie. Adeptom je mladý černoch. Chad ho v uzavretej kancelárii prinúti vyzliecť sa pred ním, aby sa presvedčil, že má všetky nástroje potrebné na to, aby bol z neho manažér. Divákovi v mnohých scénach behajú po chrbte zimomriavky. Mnohí ho otitulovali ako misogýnistický, iní ako feministický. Režisér vysvetľuje svoj postoj, "Každý z nás má v sebe trochu Howarda, trochu Chada aj trochu Christine. Každému z nás bolo ublížené a každý z nás ublížil. Chad a Christine sa nachádzajú na opačnom konci spektra, Howard je kdesi uprostred. Myslím, že každý z nás sa dokáže vžiť do tejto situácie a už sa niekedy dostal do stavu, keď sa zamotal v klbku udalostí a nevedel sa z neho vymotať a namiesto toho, aby niť preťal, sa zamotal ešte viac." Nemôžem iné ako súhlasiť a priznať, že som po videní tohto filmu ostala na hodnú chvíľu neschopná slov. LaButeovi priniesol tento film, ktorý nakrútil za 25.000 USD, Filmmakers Trophy z Medzinárodného filmového festivalu Sundance, 1997.

V druhom LaButeovom filme už nemanipulujú a neubližujú iba muži. Ich nežné polovičky za nimi ani krôčik nezaostávajú. Tvoji priatelia a susedia (Your Friends & Neighbours, 1998) je film o sebeckosti, o ľuďoch, ktorých život nie je o ničom inom ako o uspokojovaní vlastných potrieb. Film sa krúti okolo sexu, režisér skúma sexuálne správanie svojich postáv prostredníctvom chladného cynizmu a nakoniec to celé ani nie je o sexe, ktorý je úvodným spojítkom. Je to film o moci, o ovládaní toho druhého, o presadzovaní vlastných záujmov nad záujmami spoločnými. Sex je iba nástrojom. Vo filme Medzi nami mužmi šlo o "chorobu" spôsobenú korporátnym svetom, v prípade filmu Tvoji priatelia a susedia trpia jeho protagonisti "chorobou", ktorú šíri spoločnosť ako taká. Vo filme sledujeme príbehy šiestich mladých ľudí. Žijú v modernom prostredí, majú dobré platy, jedia v štýlových reštauráciách, značkovo sa obliekajú, dobre vyzerajú a sú si toho vedomí. Napriek dokonalosti povrchu vo vnútri medzi nimi rastie imaginárny citový múr. Na začiatku filmu sa muž (Aaron Eckhart) prizná svojej manželke (Amy Brenneman), že jeho najlepším sexuálnym partnerom je pre neho on sám. V druhom páre mladá žena (Catherine Keener) nemôže vystáť, že jej partner (Ben Stiller) potrebuje počas sexuálneho aktu neustále niečo rozprávať a zamotá sa do vzťahu s krásnou umeleckou asistentkou (Nasatassjou Kinski). Poslednou postavou, ktorá hrá v príbehu dôležitú rolu je mladý slobodný muž (Jason Patric). Zámerne nehovorím mená, pretože v príbehu nie sú veľmi profilované. Najmrazivejšou scénou filmu je monológ postavy hranej Jasonom Patricom. Scéna sa odohráva v saune plnej polonahých mužov, ktorý si vymieňajú sexuálne skúsenosti a delia sa o najlepší sexuálny zážitok. Pre Patricovu postavu to bol spolužiak na strednej škole, ktorého znásilnil v šatni. Suché konštatovanie z mojej strany, avšak bravúra monológov podaní Jasona Patrica. Na moment Vás zamrazí. LaButeov druhý film Vami obdobne ako prvý Vami otrasie a zrazu sa Vám hlavou začne výriť množstvo seba-reflektujúcich otázok.

Neznámy - Známy: Neil LaBute Neznámy - Známy: Neil LaBute

Tretím LaButeovým filmom je adaptácia knihy Johna C. Richardsa Sestrička Betty (Nurse Betty, 2000). Je to film s najväčším rozpočtom (24 miliónov USD) s akým kedy LaBute pracoval. Film rozpráva príbeh dvoch snilkov, ktorí sú zamilovaní do vlastných fantázií. Jednou je kanssasská servírka Betty a druhou je profesionálny kriminálnik. Betty (Reneé Zellweger) je zaľúbená do postavy lekára zo svojho obľúbeného seriálu. Charlie (Morgan Freeman) je zaľúbený do Betty, ktorú pripravil o manžela (Aaron Eckhart). Ani televízny lekár, ani Betty netušia, že sú objektom lásky. Betty sa vo svojej zaľúbenosti vyberie na púť do Hollywoodu, kde má nájsť svoju lásku. Charlie je zaľúbený do ilúzie, ktorú si za Bettyiným sladkým úsmevom vytvoril. Charlie Betty na jej ceste sleduje, pretože v kufri svojho auta má drogy, ktoré patria jemu. Je to film, pri ktorom neviete, či sa máte smiať, alebo mračiť. V momente, keď pochopíte, že príbehy Betty a Charlieho sú iba rôzne verzie rovnakej idealistickej dezilúzie, že ich príbehy sú v podstate zrkadlovými obrazmi, máte kľúč. Na rozdiel od predchádzajúcich LaButeových filmov majú postavy príbehu srdce. Veľa kritikov mu práve preto vyčítalo, že "zmäkol". Režisér na margo tejto kritiky v jednom z mnohých rozhovorov povedal "Je jednoduché ľudí klasifikovať a povedať, že 'robia to, či robia ono'. Keďže veľa ľudí vykonáva rôzne práce je jednoduchšie ich zaškatuľkovať a povedať im kto sú. Ak však zrazu niekto prekročí hranice zadefinovaného, pozerajú sa na neho s podozrením a snažia sa ho prehodnotiť, zistiť či ide o snahu prekabátiť ich, alebo čosi také. Osobne si myslím, že ako tvorca sa nesmiete zaviazať iba k jednej forme, ako napríklad "šokovať", ale neustále udržiavať záujem o tvorivý proces ako taký." V inom rozhovore prezradil "Vychádzam z potreby človeka robiť zaujímavé veci, ktoré bežne nevidím. Dobrá dráma si vyžaduje ľudí, ktorí robia neočakávané veci, či veci, ktoré Vás trochu vyvedú z rovnováhy. To mňa stimuluje ako diváka a preto sa o niečo podobné snažím ako spisovateľ a tvorca."

Druhou LaButeovou adaptáciou je film Posadnutosť (Posession, 2002), román A.S. Bayetta a scenár Davida Henryho Hwanga rozpráva príbeh amerického akademika Rolanda Michella (Aaron Eckhart), ktorý náhodne nachádza v knižnici Britského múzuea ľúbostný list napísaný básnikom viktoriánskej éry Randolphom Henry Ashom (Jeremy Nothan). List však nie je adresovaný jeho celoživotnej partnerke a manželke, avšak dobovej feministke a lesbičke Christabel LaMotte (Jennifer Ehle). Henry Ash bol považovaný za prototyp vernosti a nájdený list je ako dynamit, ktorý by mohol vyhodiť jeho reputáciu do vzduchu. Roland list ukradne a spolu s Britskou expertkou Maud Bailey (Gwyneth Paltrow) sa pustia do skúmania životov ľudí, ktorí sa teoreticky nemali nikdy stretnúť. Formou flashbackov diváci sledujú ľúbostný román dvoch postáv z minulosti a dvoch ľudí súčasnosti, trpiacich rôznymi novodobými citovými defektmi. LaBute je režisérom slov a s najväčšou pravdepodobnosťou by nedokázal nakrútiiť film o ľuďoch, ktorí si nemajú čo povedať. Jeho postavy sú schopné zaľúbiť a odľúbiť sa slovami a myšlienkami. Svoje preferencie kladie na romancu, ktorá sa odohráva mimo zorného poľa, je skrytá, viac špekulatívna ako potvrdená. Aj napriek tomu sa pre mňa Posadnutosť veľmi nevyniká v štandardnej ponuke ľúbostných romancií miestnej videopožičovne.

Neznámy - Známy: Neil LaBute Neznámy - Známy: Neil LaBute

Zatiaľ posledným silným filmovým návratom LaButea do svetových kinosál je film Podoba vecí (The Shape of Things, 2003). Je to tretia z adaptácií vlastných hier a tento krát nás zverí do rúk ženskému emociálnemu zločincovi a postaví nás na bojisko medzi ženským a mužským pohlavím. S hlavnou hrdinkou, krásnou Evelyn (Rachel Weisz) sa po prvý krát stretávame na pôde Britského múzea, kde práve prekročila zábradlie, ktoré delí návštevníkov od vystavovaných umeleckých diel. Jej predmetom záujmu je penis sochy muža, skrytý za figovým listom, ktorý s vášnivým záujmom fotografuje. Adam (Paul Rudd) je študent privyrábajúci si ako strážnik v Britskom múzeu. Snaží sa zabrániť Evelyn, aby sochu nejakým spôsobom poškodila a presvedčiť ju, aby sa vrátila za zábradlie. Výsledkom tohto stretnutia je, že sa Evelyn a Adam znova, znova a znova stretnú, až je oprávnené nazývať ich stretávanie sa vzťahom. Adam sa odrazu začína pred očami divákov a k prekvapeniu svojich kamarátov Jenny (Gretchen Mol) a Philipa (Fred Weller) meniť - ostrihá si vlasy, schudne, okuliare zamení za očné šošovky a dokonca sa zbaví aj svojho milovaného tvídového saka a zamení ho za štýlovú vetrovku. Kto sa skrýva za všetkými tými zmenami? Adam zapiera, že by to mohla byť Evelyn. Zapiera aj to, že sa na jej požiadanie podrobil plastickej operácii nosa a tvrdí, že "spadol zo schodov" preto ho má prelepený leukoplastom. Celý príbeh sa odvíja v dialógoch medzi štyrmi hlavnými postavami. Dialógy sa stupňujú, vyhrocujú až do bodu, kedy Evelyn postaví Adama pred voľbu "Ja, alebo oni." Ďalší obsah by bolo škoda prezradiť, koniec musíte vidieť, aby ste pochopili "prečo" sa deje to, čoho ste svedkami. LaBute Vás nesklame a na záver Vám zasadí riadnu, nečakanú "pospásovku". Nám divákom dáva zadarmo lekcie v správaní žien a mužov. Hlavným predpokladom jeho lekcií je, že ženy a muži sú nepriatelia a zvíťaziť môže len silnejší. Je na Vás či súhlasíte, alebo nie.

Čo dodať? LaButeove dielo pre mňa najlepšie zosumarizovala jedna novinárka, ktorá s ním robila rozhovor a v jednej z otázok skonštatovala "Vaše filmy sú viac verbálne ako vizuálne a divák priam cíti ostrosť každého nádychu. Aj napriek tomu, že v súčasnosti vzniká veľa filmov, ktoré búrajú sexuálne tabu vizuálne zdá sa mi, že Vaše filmy lámu tabu verbálne, ktoré je možno ešte výraznejšie. Hovoriť o sexe a násilí je zďaleka náročnejšie ako ho ukázať."  A ja sa už neviem dočkať jeho ďalšieho diela, The Wicker Man.


lucmik
poďakovanie mr.vertigo & shaq

 


autor Lucia Miklášová 5.10.2005
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 6830
02 |
návšt. 5561
03 |
návšt. 5195
04 |
návšt. 3556
05 |
návšt. 1375
06 |
návšt. 1223
07 |
návšt. 882
08 |
návšt. 809
09 |
návšt. 845
10 |
návšt. 589
REBRÍČEK US
01 |
$57,0 mil.
02 |
$14,0 mil.
03 |
$4,7 mil.
04 |
$3,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$2,3 mil.
07 |
$2,0 mil.
08 |
$1,8 mil.
09 |
$1,5 mil.
10 |
$1,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.