Miluje a žije len pre tri veci: násilie, sex a Beethovena. Alex DeLarge a jeho frendíci povzbudený molokom sú nočnou morou pre každého, koho stretnú. Utopistický príbeh sa však nakoniec pohrá s Alexom a z násilníka spraví obeť. Pôsobivá adaptácia rovnomennej knihy v réžii geniálneho Stanleyho Kubricka vyvolala búrlivé debaty o jej dopade na správanie mladých Britov. Film bol nakoniec stiahnutý z britskej distribúcie, ale dodnes patrí medzi kultovky strieborného plátna.
Nenechajte si ujsť príbeh bláznivý ako mechanický pomaranč
Dej
Alex DeLarge je vodcom patrie výtržníkov v Anglicku blízkej budúcnosti. Partia chodí v klobúkoch a bielych kostýmoch s veľkými suspenzormi. Navštevujú mliečný bar Korova a nalievajú sa špecialitou - drogami obohateným molokom, ktoré ich zakaždým vybudí k poriadnej dávke ultranásilia. Násilné excesy ukončí až Alexove zatknutie, ktoré ho prostredníctom experimentu otočí z útočníka do pozície obete. Ako pokusný králik si nechá v novom procese vymyť mozog tak, aby všetko, pre čo dovtedy žil, začal nenávidieť a priamo fyzicky neznášať. V dramatickej satire s prvkami sci-fi si hlavnú úlohu zahral fenomenálny Malcolm McDowell.
Réžia
Americký filmový režisér Stanley Kubrick si veľmi precízne vyberá námety svojich filmov. Často ide o hlboko pesimistické či klaustrofobických snímky. Od ostatných režisérov sa odlišuje práve tým, že dodržiava absolútnu kontrolu nad všetkými zložkami filmu – dôsledne vedie hercov, bezchybne vyberá hudbu, venuje sa kamere i kompozícii. Jeho diela tak obsahujú veľkú časť jeho samého. Aj preto patrí dnes medzi piliere svetovej kinematografie, ktorej dal diela ako Lolita, 2001: Vesmírna odysea, Barry Lyndon, Osvietenie či Olovená vesta.
Ocenenia
1972 - Oscar (nominácia v kategóriach najlepší film, réžia, adaptovaný scenár a strih)
1972 - Zlaté Glóbusy (nominácia v kategóriach najlepší film - drama, najlepší herec v dráme a réžia)
1973 - BAFTA (nominácie v kategóriach najlepší film, réžia, scenár, kamera, strih, výprava a soundtrack)
1971 - New York Film Critics Circle (cena za najlepší film a pre najlepšieho režiséra, nominácia pre najlepšieho herca)
Mechanický pomaranč
Veľká Birtánia/USA, rok 1971, 137 min.
Réžia: Stanley Kubrick
Hrajú: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, Anthony Sharp, Philip Stone, Margaret Tyzack, Steven Berkoff, David Prowse, Gillian Hills, Carol Drinkwater a ďalší
Kedy a Kde: 29. 3. (utorok) - KC Dunaj Bratislava
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 3€
Event na Facebooku