PREVIEW: HARRY POTTER A OHNIVÁ ČAŠA

PREVIEW: HARRY POTTER A OHNIVÁ ČAŠA

článokHarryho Pottera čakajú ťažké časy. Sužovaný nočnými morami, pri ktorých ho jeho jazva bolí viac než obyčajne je Harry (Daniel Radcliffe) neskutočne rád, keď môže uniknúť svojim nepríjemným snom a navštíviť Svetový pohár v metlobale so svojimi priateľmi Ronom (Rupert Grint) a Hermionou (Emma Watson).

 

Na oblohe nad Metlobalovým kempom sa zjaví čosi hrozivé - Temné znamenie, znak Lorda Voldemorta. Vyčarujú ho jeho nasledovníci, Smrťožrúti, ktorí sa neodvážili objaviť na verejnosti, od doby, kedy bol Voldemort (Ralph Fiennes) naposledy videný- pred trinástimi rokmi- v noci, keď zavraždil Harryho rodičov.

 

Harry túži po tom, aby sa vrátil medzi bezpečné múry Rokfortskej školy čarodejníckej, kde ho Profesor Dumbledore (Michael Gambon) môže ochrániť. Ale zdá sa, že tento rok bude všetko trochu inak.

 

Dumbledore oznamuje, že na Rokforte sa bude konať Trojčarodejnícky Turnaj, jedna z najvzrušujúcejších a najnebezpečnejších súťaží čarodejníckeho spoločenstva. Z každej z troch najväčších a najprestížnejších čarodejníckych škôl sa vyberie jeden šampión, aby súťažil v živote ohrozujúcom boji o žiadaný Trojčarodejnícky Pohár.  

 

Rokfortskí študenti v údive hľadia ako elegantné dievča z Beauxbatonskej Akadémie a temný chlapec z Durmstrangského Inštitútu vchádzajú do Veľkej siene, a bez dychu očakávajú výber ich šampióna

Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša

Úradník Ministerstva Mágie Barty Crouch (Roger Lloyd Pack) a Profesor Dumbledore dozerajú nad sviečkami osvetlenou ceremóniou, kde všetci s napätím očakávajú meno súťažiaceho študenta z každej školy, ktoré začarovaná Ohnivá Čaša vychrlí. Spomedzi spŕšky iskier a plamienkov, čaša menuje Metlobalovú superstar Durmstrangu Victora Kruma (Stanislav Ianevski), po ňom znamenitú Beauxbatončanku Fleur Delacourovú (Clémence Poésy) a nakoniec, na Rokforte všeobecne známeho a jedinečného chlapca Cedrica Diggoryho (Robert Pattinson). Vtom však, bez akéhokoľvek vysvetlenia čaša vyprskne posledné meno: Harry Potter.

 

Len štrnásťročný Harry by mal byť ešte o tri roky starší, aby mohol vstúpiť do vyčerpávajúcej súťaže. Trvá na tom, že nedal svoje meno do čaše a že naozaj nechce súťažiť. No rozhodnutie čaše je záväzné a on súťažiť jednoducho musí.

 

Podozrievavá a žiarlivá novinárka, známa ako šíriteľka najrôznejších fám Rita Skeeter (Miranda Richardson) rozpúta oheň okolo Harryho prudkej reakcie na jej prehnane klebetné články. Dokonca už aj Ron začne veriť, že jeho “slávy sa dožadujúci” priateľ nejako začaroval čašu, aby ho vybrala.

 

Dumbledore je presvedčený, že nech to bol ktokoľvek, kto dal Harryho meno do súboja ho chce uvrhnúť do smrteľného nebezpečenstva a tak požiada Alastora “Divookého” Moodyho, výstredného profesora Obrany proti Čiernej Mágii, aby na mladého čarodejníka dozeral svojim vysoko vnímavým a čarovným okom.

 

Harry sa pripravuje na náročné Trojčarodejnícke úlohy- vyhnúť sa ohne- vydychujúcemu drakovi, potápať sa do hĺbky veľkého jazera a nezablúdiť v labyrinte, kde  jeho život bude závisieť len od neho. No nič z toho ho neskľučuj viac, ako najdesivejšia výzva z toho všetkého- blížiaci sa dátum Vianočného plesu.

 

Pre Harryho, je stretnutie sa s drakmi, vodnými ľuďmi a hlbočníkmi prechádzkou ružovým sadom v porovnaní s tým, keď sa chce opýtať rozkošnej Cho Chang (Katie Leung) či s ním pôjde na Vianočný ples. A keby Ron nebol tak vydesený, možno by si priznal zmenu svojich citov k Hermione. Udalosti sa zlovestne zvrtnú, keď sa na Rokfortských pozemkoch stane vražda. Vystrašený a neustále prenasledovaný snami o Voldemortovi sa Harry obracia na Dumbledora. No hoci ho ctihodný Riaditeľ prijme, už viac nejestvujú žiadne jednoduché odpovede.

 

Keď Harry a zvyšní šampióni riešia  poslednú úlohu a postupujú  hrozivým labyrintom, niekto, alebo niečo ich  bez mihnutia oka sleduje. Víťazstvo je nablízku, ale čím sú bližšie Trojčarodejníckemu poháru, nie je nič také, ako sa zdá- a Harry zistí, že sa rúti hlavou priamo k neodvrátiteľnému stretnutiu so skutočným diablom…

Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša

ROK ŠTVRTÝ: ŠAMPIÓNI A VÝZVY

 

Najvzrušujúcejšie a najzložitejšie časy života čakajú Harryho Pottera na Rokfortskej škole čarodejníckej práve teraz, počas štvrtého roka jeho štúdia.

 

Nielen, že Harry musí súťažiť v nebezpečnom medzinárodnom turnaji, kde bojuje proti svojim starším a skúsenejším spolužiakom, ale musí čeliť aj pomstychtivému Lordovi Voldemortovi, ktorému sa vrátila sila a je odhodlaný skoncovať s Harrym navždy. Tieto trýznivé skutočnosti strácajú dôležitosť, iba v porovnaní s Harryho nefalšovanou úzkosťou, keď si uvedomí, ako rýchlo sa blíži dátum Rokfortského Vianočného plesu.

 

Školský rok prináša značné zmeny aj Harryho najlepším priateľom Ronovi a Hermione, ktorých vzájomné city sa menia.         

 

Medzitým, ako sa tínejdžeri snažia vyrovnať so začiatkami hormonálneho pocitu úzkosti, romániky prekvitajú aj medzi dospelými- keď začnú lietať iskry medzi Harryho dôveryhodným poradcom Hagridom a Madame Maxime, driečnou riaditeľkou Beauxbatonskej Akadémie.        

 

Toto bola jedna z najväčších výziev filmu,” poznamenáva David Heyman, producent filmov o Harrym Potterovi. “Potrebovali sme niekoho, kto by dokázal zrežírovať temný a napínavý thriller, vzrušujúce akčné sekvencie a súčasne, mať intuíciu a cit pre komickú úzkosť, ktorú pociťujú tínejdžeri. Musíte poznať filmy ako Dance with a Stranger, Donnie Brasco a Four Weddings and a Funeral aby ste dokázali pochopiť, že je len málo takých multi- talentovaných režisérov ako Mike Newell.”

 

Pre mňa je základom tohto príbehu napätie,” hovorí Newell. “Je tam niekoľko jedinečných úsekov, od vzrušenia z Trojčarodejníckeho Turnaju až po humor a trápenie z Vianočného plesu, no vodičom príbehu je ten úžasný thriller, v ktorom sa niečo skutočne diabolské pokúša dostať Harryho, a iba on má silu s tým niečo urobiť.”

 

Desivé nočné mory, ktoré prenasledujú Harryho a z ktorých sa vždy prebudí len vďaka obrovskej bolesti jeho jazvy na čele predpovedajú nebezpečenstvo. Jeho bolesť sa zmení na strach, z ktorého až tuhne krv v žilách, keď sa na Svetovom Pohári v Metlobale objavia hrôzostrašní stúpenci Lorda Voldemorta- Smrťožrúti a nočnú oblohu pretne Temné znamenie zlého čarodejníka, ktoré predznamenáva jeho návrat po trinástich rokoch.     

 

Dokonca ani úctyhodný riaditeľ Dumbledore si nie je celkom istý, čo má robiť za týchto podivuhodných okolností. V snahe usporiadať stretnutie medzi troma najväčšími Európskymi čarodejníckymi školami, Dumbledore oznamuje, že Rokford bude hosťujúcou školou pre Trojčarodejnícky Turnaj, napínavú súťaž, ktorá privíta študentov a učiteľov z dvoch ďalších Európskych čarodejníckych škôl, ktorí budú na Rokforte študovať a bývať počas celého školského roka.  

 

Dumbledore sa pokúša dopredu pripraviť čarodejnícky svet na temné časy,” hovorí Heyman. “Jeho počínanie tiež zdôrazňuje myšlienku filmu, ktorá sa nás snaží naučiť vychádzať s ľuďmi, ktorí sú odlišní. Ak sú dobrí, nezáleží na tom, odkiaľ sú.”

Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša Preview: Harry Potter a ohnivá čaša

Napriek vyhláške Bartyho Croucha, vedúceho odboru medzinárodnej čarodejníckej spolupráce, o tom, že do súťaže nemôže vstúpiť čarodejník mladší ako 17 rokov, čaša vychrlí aj štvrté meno – len 14-ročného Harryho Pottera. Napriek jeho protestom musí súťažiť, pretože rozhodnutie čaše je nemenné.                    

 

Čo sa mi skutočne páči na Harrym je to, že to nie je hrdina v klasickom zmysle slova, neohrozený nad všetkými víťaziaci Superman,” hovorí Daniel Radcliffe. “Harry je zraniteľný. Má strach. Keď jeho meno vypadne z čaše, stane sa okamžite stredobodom pozornosti. Nielen, že sa musí vysporiadať s kritikou od každého, vie, že on svoje meno do čaše nedal, a že to musel urobiť niekto iný.”

 

Harryho svet sa zrazu obráti hore nohami, keď zistí, že ani jeho najväčší obranca riaditeľ Dumbledore si nevie dať rady. Po prvý krát ho vidí ako starého muža, ktorý už nie je na vrchole svojich síl a schopností. Niečo, alebo niekto sa dostalo na Rokfort a snaží sa to dostať Harryho, ale Dumbledore nevie, čo to je, odkiaľ to prišlo, ani ako to zastaviť.

 

Má podozrenie, že nech to bol ktokoľvek, kto hodil Harryho meno do čaše, neurobil to s úmyslom, aby turnaj vyhral.  A tak požiada Alastora “Divookého” Moodyho, výstredného nového Rokfortského učiteľa obrany proti čiernej mágii, aby sledoval mladého čarodejníka svojím vysoko citlivým a trénovaným okom, kým nezistí pravý význam týchto zlovestných udalostí. Moody je legendárny Auror, chytač temných čarodejníkov, ktorý sa zaslúžil o to, že polovica ciel v Azkabane je zaplnená Voldemortovými stúpencami. No roky boja so zlom, ako hlavná činnosť si vzali svoju daň. Poznačený bojmi sa Moody na hranici paranoje spolieha na svoje magické, vševidiace modré oko, ktoré mu pomáha brzdiť diabla, ktorého sa vidí skrývať v každom tieni.

 

Aj keď sa Moody snaží chrániť Harryho od tajomných síl ohrozujúcich jeho život, mladík musí bojovať s nepriateľskou silou iného druhu: s redaktorkou, ktorá odhaľuje a šíri škandály, Ritou Skeeterovou. Je to typ novinárky, ktorá sa nezastaví pred ničím a nič jej nezabráni v napísaní jej poburujúcich článkov. Rita píše to, čo chcú ľudia počuť, alebo to o čom si myslí, že by ich mohlo prinútiť čítať,” hovorí jej predstaviteľka, medzinárodne uznávaná herečka Miranda Richardsonová.          

 

No ten, z ktorého má Harry najväčší strach je temný Lord Voldemort. Harry je jediná osoba, ktorá kedy prežila jeho útok. Ostala mu len jazva na čele v tvare blesku. Oproti tomu, Lord Voldemort stratil všetky svoje sily a preto sa chce Harrymu pomstiť. Ich vzájomný vzťah sa definuje veľmi ťažko.

 

Pojem ´nepriatelia´ ho celkom nevystihuje,” hovorí Radcliffe. “Harry nenávidí Voldemorta celou svojou bytosťou. Chce ho zabiť za to, že zavraždil jeho rodičov. No zároveň má z neho neuveriteľný strach.”

 

Je dosť náročné hrať niekoho, kto je v podstate diabol,” uvažuje Ralph Fiennes, predstaviteľ Voldemorta.

 

V mojich diskusiách s Mikeom o charaktere, sme sa rozprávali o tom, že by sme mohli dať Voldemortovi niektoré ľudské vlastnosti, pretože hrať len ´diabla´je nemožné. ´Diabol´je často zobrazený cez škrípanie zubami a prskaním. Chcel som, aby moje zobrazenie Voldemorta bolo hlboké, skutočne diabolské. Prichádza to zo strachu, frustrácie a nešťastia. Voldemort bol nechcené dieťa. Mal veľmi nešťastné detstvo a tam treba hľadať aj počiatky jeho úzkosti, žiarlivosti a nenávisti.”

 

           

 

SME ŠAMPIÓNI

 

Táto nebezpečná súťaž sa začala usporadúvať pred viac ako 100 rokmi. Trojčarodejnícky turnaj je jedna z najuctievanejších tradícií čarodejníckej komunity. Traja šampióni - jeden z každej z najväčších Európskych čarodejníckych škôl - sú vybraní začarovanou Ohnivou čašou aby súťažili a získali slávu keď vyhrajú žiadaný Trojčarodejnícky pohár. Keď vás raz čaša vyberie, nie je cesty späť.

 

Šampióni sa môžu spoliehať iba na svoj dôvtip a svoje prútiky, ktoré ich prevedú troma nebezpečnými úlohami Turnaju. Úspešné ukončenie každej úlohy vedie k ďaľšej, kde šampión nemusí ani prežiť - musí len vyhrať súťaž.        

           

STAVBA PRIESTOROV TROJČARODEJNÍCKEHO TURNAJA

 

Výroba filmu Harry Potter a Ohnivá čaša začala koncom jari 2004 v štúdiách Leavesfen, Herfordshire v Anglicku. Po natáčaní v Leavesdene a lokáciách vrátane Oxfordskej univerzity, Virginia Water v Surrey, Ashridge v Hertfordshire a Glen Nevis v Škótsku sa ukončila v marci 2005.   

 

Snaď najväčšou výzvou pre produkciu bolo uviesť do života tri hrozivé a zradné fázy, alebo “úlohy” Trojčarodejníckeho turnaja.

 

Prvou úlohou bolo pre každého šampióna prejsť okolo iného druhu draka. Súťažiaci museli nájsť zlaté vajce umiestnené v hniezdočku pod plazovou ochranou. Ako to už osud zariadil, Harry si vylosoval najobávanejšieho draka zo všetkých - Uhorského Chvostorožca.

 

Druhá úloha bolo plaviť sa pod hladinou veľkého jazera a nájsť tam do hodiny človeka, bez ktorého by nemohli žiť. Kvôli tejto úlohe absolvovali herci, ktorých sa to týkalo špeciálny potápačský výcvik. Dokopy bol Radcliff pod vodou 42 hodín a 38 minút počas troch týždňov natáčania, s tým, že jeden ponor trval 75 minút.

 

Treťou úlohou bolo prejsť zložitým labyrintom, na konci ktorého čakal Trojčarodejnícky pohár.

 

DOBRODRUŽSTVO POKRAČUJE V IMAX®

 

Harry Potter a ohnivá čaša sa bude premietať v kinách IMAX® na celom svete, spolu s klasickými kinami od 18. novembra 2005.autor press kit 9.11.2005
 • Harry Potter a ohnivý pohár na 2DVD (10.05.2006 1:40:13)
 • Harry Potter ešte raz... (14.12.2005 22:13:49)
 • Harry Potter a ohnivá čaša (01.12.2005 3:56:45)
 • Prechádzka Rokfortom (29.11.2005 2:06:50)
 • Meno:
  ODOSLAŤ
  :)

  Žáner: Dobrodružný/Rodinný
  Minutáż˝: 150 min
  Krajina: USA UK
  Rok výroby: 2005
  Homepage www

  Premiéra:
  Premiéra SK:
  0 z 10
  0 z 10
  FILMOVÉ PREMIÉRY
  13.1 |
  hodnotenie 7/10
  13.1 |
  hodnotenie 8/10
  20.1 |
  20.1 |
  20.1 |
  hodnotenie 5/10
  20.1 |
  hodnotenie 7/10
  20.1 |
  hodnotenie 6/10
  20.1 |
  hodnotenie 9/10
  20.1 |
  hodnotenie 6/10
  27.1 |
  hodnotenie 6/10
  27.1 |
  hodnotenie 7/10
  27.1 |
  NAJČÍTANEŠIE
  |SPIDER-MAN: BEZ DOMOVA
  1
  hodnotenie 9/10
  |KINGSMAN: PRVÁ MISIA
  0
  hodnotenie 8/10
  |NAJHORŠÍ ČLOVEK NA SVETE
  0
  hodnotenie 8/10
  |THE LOST DAUGHTER
  0
  hodnotenie 8/10
  |UTIECŤ
  2
  hodnotenie 9/10
  |KROTITELIA DUCHOV: DEDIČSTVO
  3
  hodnotenie 7/10
  |SWAN SONG
  0
  hodnotenie 7/10
  |STATION ELEVEN
  3
  hodnotenie 7/10
  FILMOVÉ NOVINKY
  REBRÍČEK SK
  01 |
  návšt. 38454
  02 |
  návšt. 8494
  03 |
  návšt. 4851
  04 |
  návšt. 1524
  05 |
  návšt. 938
  06 |
  návšt. 747
  07 |
  návšt. 806
  08 |
  návšt. 521
  09 |
  návšt. 404
  10 |
  návšt. 511
  REBRÍČEK US
  01 |
  $30,0 mil.
  02 |
  $20,1 mil.
  03 |
  $8,0 mil.
  04 |
  $2,3 mil.
  05 |
  $2,2 mil.
  06 |
  $1,6 mil.
  07 |
  $1,6 mil.
  08 |
  $0,942 mil.
  09 |
  $0,883 mil.
  10 |
  $0,823 mil.
  SOCIÁLNE SIETE
  KOMENTÁRE
  Kinema.sk - filmy, seriály

  sector logo
  network
  ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk