MISSION: IMPOSSIBLE III

MISSION: IMPOSSIBLE III

8.0

Filmová recenziaEthan Hunt padá do pasce manželstva, čelí oscarovému zloduchovi v svižnej réžii filmového debutanta...

Kde bol agent IMF posledných šesť rokov? Dobrá otázka. Očividne sa nevzdal svojej pozície v danej organizácii, ale vymenil terén za pokojnejšie miesto centrály, v ktorej sa venuje tréningu nových agentov. Vo voľnom čase sa venuje podstatne normálnejším aktivitám ako vyhadzovaniu smetí, zariaďovaniu bytu alebo tráveniu romantických chvíľ s priateľkou Juliou. Čo sa týka pôvabnej priateľky, tej tvrdí, že pracuje v oblasti dopravy. Lenže jedného dňa sa Lindsey, jedna zo zverenkýň (ktorú sám odporúčal na nasadenie do terénu) nevráti z akcie a jej záchrana je nutná. Hľa, dva dni fiktívnej služobnej cesty sa menia na návrat do nasadenia v plnej poľnej. A po kom to vlastne Lindsey pátrala, keď sa jej život ocitol na vlásku smrti? No predsa po Owenovi Davianovi (Philip Seymour Hoffman), obchodníkovi, ktorý predá a kúpi všetko. Je potrebné ho dolapiť a vytrieskať z neho celou silou, či nevytvára Antiboha alebo prečo sa toľko pachtí za Zajačou labkou. A áno, bude potrebné dávať bacha aj na priateľku Juliu, ktorej Owen Davian už v traileri sľuboval, že práve pred jej očami zahluší jej milého Ethana Hunta...

Mission: Impossible III Mission: Impossible III Mission: Impossible III

Nie je toho málo, ale stopáž 126 minút je viac ako štedrá, dokonca spomedzi trojice misií je tretia tá najdlhšia. Akiste ste si už všimli výsledné, silne nadpriemerné hodnotenie. Áno, tretie nasadenie Ethana Hunta je na pomery akčného filmu resp. letného popcornu skutočne dosť solídne. Zároveň však potvrdzuje pomernú nesúrodosť série i odlišné zameranie hrdinu. Zatiaľ čo v prvom dieli pôsobil ako relatívne štandardný agent, v dvojke sa menil na supermacha, ktorému nie je cudzia motorka, športiak alebo iné žihadlo a poriadny kvér k tomu, samozrejme s tmavými okuliarmi na nose a krásnou ženou po boku. Tretí diel postaví Ethana Hunta do úplne inej polohy, o čom svedčí už začiatočná desaťminútovka filmu, ktorá popri údernom začiatku z neskoršej časti deja rýchlo prešaltuje na obyčajnú malú párty, ktorá nechá doznieť úvodné titulky. Je to nečakaný zlom v špionážnej sérii, ale pomáha nám naladiť sa na skutočnosť, že 43-ročný scientologický chlapík to myslí v Ethanovej koži skutočne vážne s usadením sa a reči o nachádzaní tej pravej nájdu svoje opodstatnenie. Dôkaz namiesto sľubu? Ale iste, dočkáte sa ho už v dvoch tretinách filmu aj s nefalšovaným úsmevom Toma Cruisa. Prečo ten silný milostný, trošku rodinný a na pozadí tejto série trochu nečakaný nádych? Ťažko povedať, je možné, že si ho dopísal samotný Cruise po skutočnom laškovaní s Katie Holmes. Každopádne séria ním netrpí, len sa presúva do úplne inej roviny a pojem Mission Impossible sa v rámci filmovej trilógie (zatiaľ) začína stávať dosť neistý a od pôvodného seriálu ubehol ešte ďalších pár míľ.

To berlínska akcia zachraňovania Lindsey ukáže sčasti nemilý fakt, že akcia sa v tomto filme koná (priznajte sa, všetci, že budete chodiť v húfoch na MI-3 ako prvý letný uberblockbuster), ale musíme zabudnúť na moderné vymoženosti typu bullet-time, stop-motion kamery a podobné serepetičky. Nie, nie, akcia v MI-3 sa blíži skôr Bournovmu mýtu, je špinavá, netreba sa na ňu prehnane tešiť a navyše kamera sem-tam urobí zaujímavý kúsok, ale inak je skôr až dokumentárna a občas aj chaotická. Akčná zložka je strihnutá v duchu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Pôsobí staromódnejšie, ale je poctivo natočená. Ale úprimne, berlínska epizóda nepatrí medzi veľmi vydarené, hoci nám ukáže pomerne napínavý súboj s helikoptérami.

Najlepšia pasáž filmu prebieha vo Vatikáne. Je to fantastická ukážka remesla a dôkazu, o čom Mission Impossible má byť. J.J. Abrams sa nebojí a na rozdiel od Johna Woo sa nesnaží Ethana Hunta profilovať do pozície one-man action show, ale daruje mu tím, ktorý vie ukážkovo spolupracovať a akciu si pekne naplánovať i svižne previesť. Pasáž vo Vatikáne šermuje s bezpečnostnými systémami, bazíruje na symbióze štvorice členov tímu a dokáže priamo v akcii tvoriť masky, ničiť drahé autá, no inak v relatívne rýchlom, ale pokojnom tempe dosiahnuť svoj cieľ. Je tu osvedčený Luther z druhého dielu (gorila Ving Rhames) i dvojica nováčikov (talentovaný Jonathan Rhys-Meyers i ázijský import Maggie Q). Štvorica tvoriaca parádny tím, ktorý sa režisér nebojí ukázať v akcii.

Mission: Impossible III Mission: Impossible III Mission: Impossible III

Hneď po Vatikáne sa môžete tešiť na návrat, ktorý pre zmenu ukáže scénu, pre ktorú sa všetci vydali do kina. Je to tzv. scéna na moste, v ktorej sa stretne kolóna áut, stíhačka, helikoptéra s ozbrojeným komandom a najmä odhodlaným agentom Ethanom Huntom, ktorý si vie so všetkými protivníkmi poradiť. Nejde to tak hladko ako za mlada a tlaková vlna z navádzacej rakety nie je žiadna sranda, ale je to brilantne nakrútená scéna s nečakaným začiatkom i solídnym koncom. Zároveň si ju treba ceniť o to viac, že veľa akčných záberov v MI-3 prekvapivo čakať netreba. Poriadnej akcie sa dočkáme akurát v Berlíne, Vatikáne a na konci filmu. Medzitým akurát pobehuje nadaný tím po určitých lokáciách a dáva vyniknúť napätiu, ale nie akcii. Je to sčasti zarážajúci fakt, najmä pri udávanom rozpočte 150 miliónov dolárov. Nechcem byť nevrlý, ale tu očividne vyletela minimálne tretina, ak nie aj väčšia časť rozpočtu hore komínom bez patričnej odozvy, pretože za 150 miliónov mŕtvych prezidentov by som teda očakával väčší spektákel a nielen pár solídnych scén.

A potom príde výlet do Šanghaja ústiaci do finále, ktorý nám ukáže, že v podstate všetci zúčastnení sú v tomto filme na správnom mieste. Mám na mysli predovšetkým Philipa Seymour Hoffmana, ktorý je očividne magor, resp. ho vie dobre zahrať bez ohľadu na žáner. Jeho zloduch nemusí mať master plan ako v iných akčných filmoch, stačí, že sa niekoľkými vetami charakterizuje (je to chlapík, ktorý sa takmer nedá vystopovať, predá a kúpi čokoľvek etc.) a inak iba pochoduje po scéne. Nebyť akcie IMF, do celého diania by sa ani nedostal. Ale zoberte jed na to, že keď ho vyrazíte z jeho letargie, tak sa vie poriadne naštvať a zavariť všetkým v jeho okolí. Syndróm dráždenia kobry sa tu ukazuje v plnej kráse – je to šmelinár najväčšieho rangu, ale zároveň vie zobrať pištoľ do rúk a vystrieľať do vás zásobník, keď mu kazíte plány. Nehovoriac o skutočnosti, že má výborne napísané hlášky. 

Mission: Impossible III Mission: Impossible III Mission: Impossible III

To posledná časť filmu (finále plus epilóg) dáva na znamenie veľký, ale zatiaľ ešte nie úplne obrúsený talent J.J. Abramsa. Na jednej strane treba povedať, že si s celou sériou poradil dosť dobre, ale na druhej strane zmizlo určité kúzlo predchádzajúcich dielov. Resp. je celkom pravdepodobné, že tento film by fungoval lepšie bez nálepky Mission Impossible (hoci potom by mohla byť impossible jeho reklamná kampaň). Ale keď už tu je, nemôže sa zbaviť svojich typických kúskov typu padanie do hĺbky (tentoraz v jemnom náčrte pri lane z cca 16-17 metrov a aj z poriadnej ázijskej veže, ktorá náramne pripomínala pasáž z druhého dielu, dokonca aj po vizuálnej stránke). Úprimne, možno to začína byť trademark, ale pozerať sa na to ešte ďalších pár filmov nebude jednoduché (teda pokiaľ vzniknú). Abramsa treba za filmový debut pochváliť – vdýchol filmu zaujímavé prvky, ale zároveň sa ako tvorca LostAlias nedokázal zbaviť svojho seriálového zázemia. Hoci mnohým bude vyhovovať a môžu začať hľadať aj spojitosť s pôvodným seriálom, mne skôr miestami prekáža. Nie natoľko, aby som sarkasticky považoval MI-3 za drahšiu dvojepizódu Alias, ale zároveň nie natoľko, aby som film velebil do vyšších čísel.

Na záver sa priznám, že MI-3 som sa dosť bál a čakal som shit ako remeň. Ale prekvapivá zmena režiséra prospieva (hoci nemalé slovo má pri projekte vždy aj Cruise) a nasadenie tímu namiesto supermuža v akcii je výborné. Dejová línia je snáď príliš obyčajná a s výnimkou niekoľkých dobrých dialógov veľa neprináša. Akcia je síce treskúca, ale je jej dosť málo, čo je škoda. Odpustím absenciu moderných trikov, ale nižšiu mieru kvantity veru nie. Cením si hercov a najmä Philip Seymour Hoffmana, že do toho projektu išiel, lebo rázom získava vyšší punc kvality. Hudba Michaela Giacchina obsahuje pár pekných tém pekne znejúcich vo filme, ale na samostatné počúvanie veľmi nie je. A aj ten J.J. Abrams má čosi do seba a po ďalších dvoch filmoch z neho môže byť skutočne zručný remeselník. Dovtedy kúpte popcorn plus colu a zamierte si do poriadnej kinosály. Napríklad za seba môžem povedať, že minimálne ešte raz MI-3 v kine chcem vidieť a možno aj viackrát.

PS – Sami viete, čo sa stane s touto recenziou do piatich sekúnd... Pozor na to!


Mission: Impossible III (USA, 2006, 126 min.)
Réžia: J. J. Abrams. Scenár: Alex Kurtzman, Roberto Orci, J. J. Abrams. Kamera: Daniel Mindel. Hudba: Michael Giacchino. Hrajú: Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman, Ving Rhames, Laurence Fishburne, Billy Crudup, Michelle Monaghan, Jonathan Rhys-Meyers, Keri Russell, Maggie Qa

 


autor Michal Korec 4.5.2006
Kinema
8.0
Diváci
9.2
Ohodnotiť

Žner: Dobrodružný/Mysteriózny
Minutáž˝: 0 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2006
Homepage www

Premiéra: 5.5. 2006
Premiéra SK: 4.5. 2006
Meno:
ODOSLAŤ
:)
Diváci
9.2
Ohodnotiť

Žáner: Dobrodružný/Mysteriózny
Minutáż˝: 0 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2006
Homepage www

Premiéra: 5.5. 2006
Premiéra SK: 4.5. 2006
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
25.5 |
hodnotenie 6/10
25.5 |
hodnotenie 6/10
25.5 |
hodnotenie 5/10
25.5 |
hodnotenie 8/10
1.6 |
hodnotenie 9/10
1.6 |
1.6 |
hodnotenie 7/10
21.6 |
22.6 |
13.7 |
20.7 |
NAJČÍTANEŠIE
|RÝCHLO A ZBESILO 10
2
hodnotenie 6/10
|BOMBASTICKÝ JOHAN
0
hodnotenie 7/10
|SUSEDIA
0
hodnotenie 7/10
|NÁVŠTEVNÍCI
0
hodnotenie 8/10
|IMPÉRIUM SVETLA
0
hodnotenie 7/10
|RENFIELD
0
hodnotenie 5/10
|PREDTÝM, TERAZ A POTOM
0
hodnotenie 7/10
|MALÁ MORSKÁ VÍLA
0
hodnotenie 6/10
|DETI NAGANA
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 13050
02 |
návšt. 7861
03 |
návšt. 5852
04 |
návšt. 2027
05 |
návšt. 1736
06 |
návšt. 1290
07 |
návšt. 1225
08 |
návšt. 908
09 |
návšt. 638
10 |
návšt. 555
REBRÍČEK US
01 |
$95,5 mil.
02 |
$23,0 mil.
03 |
$20,0 mil.
04 |
$6,3 mil.
05 |
$4,9 mil.
06 |
$4,3 mil.
07 |
$2,4 mil.
08 |
$1,4 mil.
09 |
$1,1 mil.
10 |
$0,920 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2023 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.