Film Perla predstavuje silný príbeh emigrantky: Vracia sa do normalizačného Československa aj do svojej minulosti

Film Perla Alexandry Makarovej mal svetovú premiéru v súťaži Tiger na Medzinárodnom ...

pridal kinema 10.6.2025 o 23:32
Film Perla predstavuje silný príbeh emigrantky: Vracia sa do normalizačného Československa aj do svojej minulosti


Film Perla Alexandry Makarovej mal svetovú premiéru v súťaži Tiger na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. Rozpráva príbeh Perly, talentovanej maliarky a emigrantky, ktorá sa v 80. rokoch 20. storočia tajne vracia zo slobodnej Viedne na miesto, odkiaľ pred desiatimi rokmi utiekla - do normalizovaného Československa. Tvorcovia dnes predstavujú trailer i plagát k filmu, ktorý do kín príde 14. augusta.

Viedeň, začiatok osemdesiatych rokov minulého storočia. Perla (Rebeka Poláková), československá disidentka, maliarka a slobodná matka, sa tu snaží uživiť. Predovšetkým chce podporovať svoju deväťročnú dcéru Júliu, ktorá je talentovanou klaviristkou. Nový vzťah s Rakúšanom Josefom (Simon Schwarz) jej dáva novú nádej a silu. Nečakane jej však zavolá Andrej (Noël Czuczor), ktorého práve prepustili z väzenia, zo svojho bývalého domova na Slovensku a oznámi jej, že je vážne chorý. Je to jej bývalý priateľ z mladosti a Júliin otec. Táto situácia Perlou otrasie a ona sa napokon rozhodne pre riskantný plán. S falošnými dokladmi sa vracia do normalizovaného Československa, aby sa konečne vyrovnala so svojou minulosťou. To úplne zmení jej novovybudovanú existenciu, novonadobudnutú slobodu a bezpečnosť jej dcéry.

Film vznikol v slovensko-rakúskej koprodukcii, čo je u nás napriek vzdialenosti dvoch hlavných miest iba cca. 50 km v posledných desaťročiach veľmi vzácne. V hlavnej úlohe Perly sa predstaví Rebeka Poláková, ktorú diváci poznajú z filmov MIKI, ČERNÁK, Nikdo ma nemá rád, Anatómia zrady, Únos či zo seriálu Mária Terézia.

Režisérka a scenáristka Alexandra Makarová sa narodila v roku 1985 v Košiciach a po páde železnej opony sa presťahovala do Viedne k svojej matke, maliarke, ktorej obrazy hrajú v tomto filme dôležitú úlohu. Pri tvorbe filmu sa inšpirovala nielen životnými príbehmi svojej starej mamy a matky, ale aj históriou celej svojej rodiny: „Moji prastarí rodičia utiekli z Ruska v roku 1917 po októbrovej revolúcii. Museli všetko opustiť, uchýlili sa do Československa a boli jediní, ktorí zo svojich rodín prežili. To bol začiatok utečenectva v mojej rodine. Dva dni po kapitulácii nacistického Nemecka bol môj prastarý otec deportovaný na Sibír. Dlhé roky rodina ani nevedela, či je nažive. Po Stalinovej smrti v roku 1956 ho na zásah Alexandra Dubčeka vrátili rodine. Tieto traumatické zážitky sa v nás tak hlboko usadili, že sa stali trvalou súčasťou nášho života. Odkedy si pamätám, hovoríme o hlade, o tom, že sme museli utiecť, že sme boli vyhnaní alebo uväznení, tieto veci sa v nás hlboko usadili. Strach, že sa mi niečo také stane, je vždy prítomný, bez ohľadu na to, aké je to nepravdepodobné. Tieto obavy a správanie sa pretavili do nás. Preto vidím korene Perlinho príbehu vo svojej vlastnej rodine.“

Alexandra Makarová dopĺňa konkrétnu inšpiráciu životom svojej babičky: „Perlu som venovala svojej babičke, ktorej nesmierna vášeň pre život a odvážne rozhodnutia inšpirovali cestu mojej hrdinky. Ako už názov napovedá, film je predovšetkým o nej. Jej boj za slobodu a jej húževnatosť sú citeľné v takmer každom zábere. Pre Perlu je tento boj jednoduchý, ale hlboký: má právo robiť vlastné rozhodnutia. Bolo pre mňa dôležité použiť politické prostredie začiatku '80. rokov ako pozadie, nie ako hlavnú tému, pretože skutočný boj sa odohráva na emocionálnej úrovni medzi postavami.“

Film Perla vznikol v koprodukcii Rakúska a Slovenska v produkcii Golden Girls (Arash T. Riahi, Sabine Gruber) v koprodukcii s Hailstone (Tomáš Krupa), Ruth Beckermann Filmproduktion (Ruth Beckermann), ORF Film/Fernseh-Abkommen a Slovenskou televíziou a rozhlasom. Film vznikol s podporou ÖFI+, Rakúskeho filmového inštitútu, Viedenského filmového fondu, Audiovizuálneho fondu a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Dramatický film PERLA prinesie do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK 14. augusta.





Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 51985
02 |
návšt. 11288
03 |
návšt. 4233
04 |
návšt. 3354
05 |
návšt. 1751
06 |
návšt. 1548
07 |
návšt. 1194
08 |
návšt. 1067
09 |
návšt. 540
10 |
návšt. 700
REBRÍČEK US
01 |
$63,0 mil.
02 |
$27,0 mil.
03 |
$21,0 mil.
04 |
$11,0 mil.
05 |
$7,1 mil.
06 |
$5,2 mil.
07 |
$4,8 mil.
08 |
$2,6 mil.
09 |
$2,1 mil.
10 |
$0,939 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.