Film Mimi ocenený na festivale Berlinale prichádza do kín

Dobrodružný film Mimi, určený deťom a ich rodičom, ktorí neprestali byť zvedavými, režisérky Miry Fornay bude ...

pridal kinema 15.3.2023 o 15:48
Film Mimi ocenený na festivale Berlinale prichádza do kín


Dobrodružný film Mimi, určený deťom a ich rodičom, ktorí neprestali byť zvedavými, režisérky Miry Fornay bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest 18. marca. Do distribúcie ho prinesie spoločnosť Filmtopia a diváci ho v kinách po celom Slovensku uvidia od 23. marca 2023.

Pri vzniku filmu bola režisérke inšpiráciou sedemročná Romy Willems ako aj jej vlastné detstvo. V Romy našla veľa spoločných charakterových čŕt so sebou, postavu napísala priamo pre ňu, pretože cítila, že by mohla byť pre ostatné dievčatá v jej veku veľkou inšpiráciou. Romy má vo filme, ale aj v skutočnosti veľké srdce a nezlomné odhodlanie, nebojácne ide za svojim cieľom a pre druhých urobí všetko, čo je v jej silách. Miluje zvieratá a prírodu a ak niekomu ubližujú, neváha a zasiahne. Ak niekto potrebuje pomoc, ona mu pomôže.

Film je venovaný lesom, rieke a prírode, ktorej často ubližujeme. Poukazuje na to, aká je v našich životoch príroda dôležitá a aká dôležitá je najmä pre deti, ich rozvoj a kreativitu. Upozorňuje na bohatstvo, ktoré okolo seba máme a dostatočne si ho nechránime.

"Keď sme film vymýšľali, písal sa rok 2020 a okolo nás bola pandémia. Keď sme v lete 2021 nakrúcali, pandémia síce ustupovala, no les bol ideálny priestor na prácu bez ohrozenia. Zároveň som chcela upozorniť, ako sú lesy a celkovo príroda pre nás podstatné. Venovala som tento film deťom, stromom a rieke, lebo to je pre mňa posvätná trojica, bez ktorej by už naše ľudské spoločenstvo určite dávno vyhynulo," vysvetľuje Fornay.  

Režisérka Mira Fornay sa rozhodla zdieľať finančný zisk z filmu s organizáciami, ktoré podporujú deti v ohrození, deti zo sociálne znevýhodnených skupín a deti, ktorých rodičia sú vo väzení. Týmto spôsobom chce upozorniť na deti, ktoré nemajú tak šťastné detstvo ako tie vo filme a sú často spoločnosťou stigmatizované.

Film v svetovej premiére uviedol Medzinárodný filmový festival Berlinale 19. februára a členovia medzinárodnej poroty mu udelili ocenenie Grand Prix za najlepší film, ktoré získal v kategórii Generation Kplus, prezentujúcej filmy pre deti a mládež. V Berlíne ho predstavili, režisérka Mira Fornay, hlavní detskí hrdinovia, Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, kameramanka Simona Weisslechner a vedúca výroby Zuzana Czaková.

„Členov poroty film očaril už od prvého záberu. Čarovný mikrosvet lesa je kulisou príbehu mladej hrdinky,  v ktorom sa stretávajú rôzne problémy, charaktery a výzvy. Film oslavuje vynaliezavosť, tvorivosť a otvorenosť. Svojím ladením, tempom a humorným duchom sa nádherne pohybuje na hrane medzi realitou a fantáziou. Film je príbehom malého dievčaťa, ktoré hľadá svoju stratenú andulku,“ uviedli v spoločnom vyhlásení členovia medzinárodnej poroty, Marco Alessi, Venice Atienza a Gudrun Sommerporoty.

"Film mal na festivale šesť premietaní a diváci tlieskali aj počas filmu a veľa sa smiali. Tá reakcia bola veľmi pozitívna. Ľudia nám doteraz píšu, že náš film patril medzi najvytlieskanejšie filmy festivalu," dodáva Fornay k premiére.

Štvrtý celovečerný hraný film Miry Fornay rozpráva príbeh sedemročnej Romy, ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. Síce stratila milovanú Mimi, no nájde oveľa viac, dobrodružstvo, nových priateľov a utuží si vzťah s kamarátom Cypkom. Film sa nakrúcal v lesoch pri Bratislave. Režisérkou a scenáristkou filmu je Mira Fornay (Líštičky, Môj pes Killer, Žaby bez jazyka) a za kamerou stála debutujúca Simona Weisslechner. Vedúcou výroby bola Zuzana Czaková. Produkcia sa rozhodla pre ekologické nakrúcanie s minimálnym štábom, bez agregátov, kamerovej a osvetľovacej techniky, obhliadky a presuny počas nakrúcania sa realizovali na bicykloch a na elektromobile. V hlavných detských úlohách sa predstavia Rozmarína Willems a Cyprián Šulej, pre ktorých Fornay scenár napísala. Príbeh Romy je zároveň režisérkinou poctou krajine jej detstva.

Realizoval sa výlučne v slovenskej produkcii a finančne ho podporil Audiovizuálny Fond a Nadácia mesta Bratislavy. Koproducentom je Rozhlas a televízia Slovenska a producentkou Mira Fornay (Mirafox).

Mira Fornay nakrútila štyri celovečerné hrané filmy a štrnásť krátkych filmov. Študovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a na NFTS vo Veľkej Británii. Fornay debutovala filmom Líštičky (2009), ktorý v premiére uviedol MFF v Benátkach v sekcii International Critic´s Week. Jej druhý film Môj pes Killer (2013) získal hlavnú cenu Tiger Hivos Award v hlavnej súťaži MFF v Rotterdame v roku 2013. Film bol uvedený na viac ako osemdesiatich medzinárodných filmových festivaloch, na ktorých získal množstvo ocenení. Bol tiež slovenskou národnou nomináciou na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar. Bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie. Získal národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za najlepší scenár, najlepšiu réžiu a najlepší film. Jej tretí film Žaby bez jazyka (2020), uviedol v premiére FF Black Nights Tallinn 2019 a MFF Rotterdam 2020. Film získal cenu CineRebel na festivale v Mníchove. Jej štvrtým celovečerným hraným filmom je Mimi (2023).

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 6379
02 |
návšt. 3868
03 |
návšt. 3865
04 |
návšt. 3518
05 |
návšt. 2098
06 |
návšt. 1798
07 |
návšt. 2057
08 |
návšt. 1557
09 |
návšt. 764
10 |
návšt. 551
REBRÍČEK US
01 |
$80,0 mil.
02 |
$16,0 mil.
03 |
$11,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$3,3 mil.
06 |
$2,4 mil.
07 |
$2,2 mil.
08 |
$1,9 mil.
09 |
$1,5 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.