Na Cinematiku a v kinách je Každá minúta života. Kontroverzný dokument

V národnej premiére uvedie česko-slovenský dokumentárny film Každá minúta života najpopulárnejší slovenský filmový ...

pridal kinema 12.9.2021 o 19:04
Na Cinematiku a v kinách je Každá minúta života. Kontroverzný dokument


V národnej premiére uvedie česko-slovenský dokumentárny film Každá minúta života najpopulárnejší slovenský filmový festival MFF Cinematik. Film od 16. septembra do svojho programu zároveň nasadilo desiatky kino klubov i multiplexových kín po celom Slovensku. Každá minúta života získala špeciálnu cenu poroty na 55. ročníku prestížneho festivalu v Karlových Varoch, kde sa stala zároveň najdiskutovanejším filmom. V slovenských aj českých médiách vyvoláva už niekoľkotýždňov nemalé kontroverzie a vzbudzuje záujem mladých rodín aj športových fanúšikov. Snímka Každá minúta života je skutočným príbehom slovenskej rodiny Hanuliakovcov zo Žiliny. Rodičia svojho syna vychovávajú tak, aby sa z neho stal špičkový hráč NHL a po všetkých stránkach „kvalitný človek”. Venujú mu skutočne každú minútu svojho života. Film uznávanej režisérky Eriky Hníkovej pozorovateľským štýlom pokladá nástojčivé otázky — Robíme pre svoje deti dosť? Alebo toho robíme viac než dosť? Do slovenskej distribúcie film od 16. septembra prináša distribučná spoločnosť Film Expanded.

„Syna majú ako projekt,” znel titulok v recenzii na najčítanejšom slovenskom denníku SME, jednom z mnoha článkov, ktoré počas uplynulého týždňa vznikli o novom filme Každá minúta života od Eriky Hníkovej. V komentároch na Facebooku pod trailerom či článkami o filme sa najmä v poslednej dobe odohrávajú búrlivé diskusie o rodičovskej etike v súčasnej dobe striktne orientovanej na výkon.

Vo filme Každá minúta života známa česká režisérka Erika Hníková pozoruje slovenskú rodinu Hanuliakovcov, a to bez komentára. Svojím filmom pritom otvára témy extrémneho rodičovstva a športovej výchovy mladých. Divák si obraz o videnom utvára sám na základe svojich hodnotových rámcov. Je dnešný rodič obsedantnejší ako v minulosti? Hovoríme si hokejová krajina, no aký je reálny stav športovej výchovy mladých na Slovensku, keď ju musia suplovať rodičia? Mladý pár Lenka a Michal Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Podľa kontroverznej metódy Kamevéda (komplexná multirozvojová výchova detí) od Pavla Zachu ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal vrcholový športovec. Tomuto cieľu sa rozhodli podriadiť všetko. Ich vlastné potreby sú na vedľajšej koľaji, synovi dávajú maximum a Miško svojimi výkonmi predčí väčšinu rovesníkov. Na prvé detské kamarátstva však zatiaľ čas nemá. V jeho živote dookola tréning strieda hru, hra strieda cvičenie a cvičenie strieda tréning. Živými situáciami z rodinného života otvára režisérka Erika Hníková otázky o zmysloch výchovy a rodičovských výzvach v dnešnej dobe orientovanej na výkon.

Šampión zblízka

„Keďže som sa v tej dobe zaoberala otázkou, ako by mal človek svoje deti vlastne vychovávať a do akej miery sa ich život dopredu formuje, tento príbeh vo mne prebudil veľkú zvedavosť. Začala som hľadať rodinu, ktorá podľa metódy pána Zachu absolvuje celý výchovný proces od začiatku. Fascinovala ma na tom možnosť sledovať ‘výchovu šampióna’ zblízka,” tvrdí Erika Hníková, ktorá patrí k priekopníckym postavám silnej českej Generácie Ji.hlava a vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá témami rodiny či manželských vzťahov. Jej predošlý kino film Nesvadbovo (2010) bol tiež nakrúcaný na Slovensku, v malej dedinke na východe, a na paškál si zobral postavu bizarného miestneho starostu vzťahového „dizajnéra” a dohadzovača partnerov a okrem ocenenia na prestížnom Berlinale získal aj nominácie na Českého leva či Slnko v sieti. Svojím novým filmom Erika Hníková potvrdzuje svoj talent citlivo a bystrím dokumentaristickým okom vnímať a zaznamenávať realitu. „U Hanuliakovcoch nie je zaujímavá len extrémna výchova a obetovanie sa pre svojho syna, ale aj ich vzájomný vzťah, rodinné zázemie a hodnoty, ktoré vyznávajú. To všetko dáva dohromady zaujímavý obraz súčasnej spoločnosti,” dodala Hníková.

Každú minútu života čaká v slovenských kinách mimoriadne zaujimavá cesta. „Vnímame silný potenciál filmu, ktorý je opretý o delikátnu tému, kontroverzné ohlasy, cenu z áčkového karlovarského festivalu, ale aj o precízne dizajnovanú širokú kampaň a rozsiahle nasadenie filmu v desiatkach kino klubov aj multiplexov v rámci siete Cinemax. Každá minúta života otvára silné rodičovské témy na jednej strane a silné otázky športu a športovej výchovy na druhej. Veríme preto, že sa stane podnetným materiálom pre mnohých divákov a diváčky. K filmu sme pripravili takisto miniturné s režisérkou a rodinou Hanuliakovcov, v rámci ktorého bude môcť slovenské publikum konfrontovať svojimi otázkami priamo tvorcov a protagonistov,” vyjadril sa Matej Sotník, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ distribučnej spoločnosti Film Expanded.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 26348
02 |
návšt. 13228
03 |
návšt. 5834
04 |
návšt. 5057
05 |
návšt. 4539
06 |
návšt. 1603
07 |
návšt. 1429
08 |
návšt. 1227
09 |
návšt. 980
10 |
návšt. 931
REBRÍČEK US
01 |
$40,1 mil.
02 |
$14,5 mil.
03 |
$11,9 mil.
04 |
$9,1 mil.
05 |
$7,3 mil.
06 |
$4,3 mil.
07 |
$2,1 mil.
08 |
$2,0 mil.
09 |
$1,3 mil.
10 |
$0,490 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk