Čoskoro štartujú Ozveny Ji.hlavy, ktoré budú celé leto prinášať špičku dokumentu

Ozveny Ji.hlavy prinesú to najlepšie z uplynulého 24. ročníka najväčšieho stredoa východoeurópskeho festivalu ...

pridal kinema 25.6.2021 o 14:51
Čoskoro štartujú Ozveny Ji.hlavy, ktoré budú celé leto prinášať špičku dokumentu


Ozveny Ji.hlavy prinesú to najlepšie z uplynulého 24. ročníka najväčšieho stredoa východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. Distribučná spoločnosť Film Expanded v spolupráci s Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Ji.hlava uvedú každý utorok od 29. júna do 17. augusta v letnom kine populárnej bratislavskej Novej Cvernovky divácke hajlajty či víťazné filmy. A to všetko open air v rámci Leta pod Palmou a s diskusiami s režisérmi a režisérkami či expertmi a expertkami na témy, ktoré jednotlivé filmy otvárajú. Tohtoročná dramaturgia je vystavaná so zreteľom na najzásadnejšie témy dneška a prinesie kontroverzné a medzinárodne úspešné dokumentárne tituly tematizujúce čoraz hrozivejšiu klimatickú krízu, izrealsko-palestínsky konflikt, počiatky pandémie v Číne, neudržateľné fungovanie bankového sektora či duševné zdravie mladých ľudí.

Ozveny Ji.hlavy budú zahájené budúci utorok 29. júna slávnostnou premiérou snímky Biela na bielej od slovenskej režisérky Viery Čákanyovej z portfólia Film Expanded, ktorá sa stala absolútnym víťazom minulého ročníka MFDF Ji.hlava. Podujatie uvedie v slovenských premiérach celkovo až desať titulov.

„Snažíme sa o Ji.hlave premýšľať tak, aby v sebe mala ducha dokumentárneho prístupu k svetu — podobne ako filmy, ktoré uvádzame. Asi aj preto sme v minulom covidovom roku ani na chvíľu nezapochybovali, či presunúť termín festivalu do istejších časov. Chceli sme byť s našimi filmármi a divákmi na konci októbra, ako každý rok, za podmienok, ktoré nám pandémia umožní. Nakoniec — ako asi viete — 24. ročník prebehol výhradne online. Ale pretože sme sa túto okolnosť snažili premeniť v devízu, vďaka digitálnej platforme a v spolupráci s portálom DAFilms sa nám podarilo objaviť tisícky nových divákov, ktorí by do Ji.hlavy nemohli prísť, ale náš filmový výber ich zaujal a potešil,” vyjadril sa riaditeľ jihlavského festivalu Marek Hovorka.

„Keď sa teraz veľmi výrazný a reprezentatívny výber ji.hlavských filmov dostáva k slovenským divákom prostredníctvom bratislavských Ozvien, nastáva paradoxná situácia, keď sa mnohé z uvedených filmov objavia vôbec prvýkrát alebo skoro prvýkrát na plátnach kín. Je to posvätná chvíľa a veľmi vám prajeme, aby ste si tento zážitok užili a nechali sa inšpirovať skúsenosťou filmárov a filmáriek,” pozýva Hovorka na bratislavské Ozveny Ji.hlavy.

„Slávny britský dokumentarista John Grierson tvrdil, že dokumentárny film je ‚prednášacím pultom’. Na túto myšlienku som si spomenul aj pri našom tohtoročnom dramaturgickom kľúči. Z obrovskej selekcie uplynulého ročníka nášho najobľúbenejšieho festivalu sme vybrali tituly, ktoré svojimi kontroverznými témami a poznaním, ktoré ponukajú, vyslovene vyzývajú k diskusii. Sú to filmy, ktoré riešia najvážnejšie problémy dneška. Klimatická kríza, pandémia, izraelsko-palestínsky konflikt, neudržateľnosť bankového sektora, duševné zdravie…,” približuje silnú dramaturgickú skladbu tohtoročných Ozvien spoluzakladateľ Film Expanded Matej Sotník.

„Všetky premietneme v spojení s diskusiou a v podobe cyklu v letnom kine, ktorý sa minulý rok stal náhradným riešením pre odložené jarné Ozveny. No pre to, čo všetko v sebe tento formát snúbi a ako dobre zafungoval, sme sa rozhodli ho ponechať aj pre ďalšie ročníky. Priatelia, je nám cťou, že po vzore New Yorku, Varšavy či Bruselu môžeme organizovať Ozveny Ji.hlavy opäť aj my v Bratislave a pozvať vás aj tento rok nielen filmy pozerať, ale o nich aj vášnivo či špekulatívne diskutovať,” pozýva na výnimočné celoletné podujatie Sotník.

Zahájenie s najlepším filmom

Snímka Biela na bielej od Viery Čákanyovej formou videodenníka dokumentuje pobyt režisérky na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala snímku FREM, ktorej hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Počas pobytu vedie autorka chatové konverzácie s umelou inteligenciou, ktoré sa dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia oprostený od ľudskosti a emocionality, nútiaci k hlbokej introspekcii. Vo filme je zachytený súboj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach.

„Ako sa dá myslieť niečo principiálne neľudské? Nakrúcam film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu,” hovorí režisérka a zároveň producentka filmu Viera Čákanyová o Bielej na bielej.

Viac informácií a programovú brožúru k podujatiu nájdete TU
HELP
[RECENZIA ]
HLAS LÁSKY
[RECENZIA ]
OČISTA
[RECENZIA ]
SEVERNÉ VODY
[RECENZIA ]
DISCO
[RECENZIA ]
SUSED
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 4970
02 |
návšt. 4733
03 |
návšt. 3872
04 |
návšt. 2312
05 |
návšt. 2097
06 |
návšt. 2218
07 |
návšt. 832
08 |
návšt. 746
09 |
návšt. 694
10 |
návšt. 773
REBRÍČEK US
01 |
$44,0 mil.
02 |
$10,8 mil.
03 |
$8,1 mil.
04 |
$5,7 mil.
05 |
$3,1 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$0,970 mil.
09 |
$0,940 mil.
10 |
$0,888 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk