Netflix ponúka ďalší pozoruhodný španielsky seriál - The Minions of Midas

Dá sa čisté svedomie vymeniť za peniaze? To je primárna dilema hlavnej postavy nového španielskeho seriálu ...

pridal Lukáš Slovák 29.11.2020 o 23:39
Netflix ponúka ďalší pozoruhodný španielsky seriál - The Minions of Midas


Dá sa čisté svedomie vymeniť za peniaze? To je primárna dilema hlavnej postavy nového španielskeho seriálu The Minions of Midas, dostupného na Netflixe. Biznismen Víctor Genovés (Luis Tosar) zdedil pozíciu riaditeľa mediálnej spoločnosti Malvar, ktorá združuje aj renomovaný denník El Observador. Musí však čeliť konfliktu záujmov v podobe zverejnenia informácií o financovaní terorizmu jednou zo španielskych bánk, nakoľko tá je hlavným mecenášom spoločnosti Malvar. Čo však nikto z okolia nového riaditeľa netuší je strohá informácia, že ho zároveň vydiera tajomná organizácia. Buď zaplatí čiastku 50 miliónov €, alebo každých 10 dní zomrie v Madride náhodný človek.

Seriál na ploche šiestich epizód rozširuje čoraz bohatšie portfólio španielskej televíznej tvorby na Netflixe. Veľmi populárny je lupičský, akciou nabitý Money Heist (v origináli La casa de papel), ale svojich divákov si našli aj väzensky ladené Locked up alebo dobový kúsok pre dievčence Cable Girls.

Filmár Mateo Gil, ktorý je známy skôr ako spolu-scenárista viacerých filmov matadora španielskeho filmu Alejandra Amenábara (Otvor oči, Volanie mora). Svoju cestičku si však pomaly razí aj ako režisér zväčša pomalých, premyslených a hlbších záležitostí (napríklad atmosférou natlakovaný western Blackthorn). Svoje kvality predvádza ako spoluautor s Miguelom Barrosom aj v tejto voľnej adaptácii rovnomennej poviedky Jacka Londona z roku 1901. Tá síce nie je veľmi známa, ale prenesenie jej esencie do súčasnej podoby v modernom Madride pripomína napríklad prácu Ladj Ly na minuloročných Bedároch.

Primárne ide o temne ladený politický thriller, v ktorom tri hlavné dejové linky tvoria obraz postupnej deštrukcie morálky a svedomia s dopadom na individuálneho hrdinu. Nie sú to síce prevratné témy, ale reflektujú obraz spoločnosti, zmietanej turbulentnými a náhlymi zmenami. O samotnej organizácií sa toho veľa nedozvieme, ale stačí poznať legendu o kráľovi Midasovi, aby bolo jasné, že tón tu udávajú peniaze a moc.

Netflix ponúka ďalší pozoruhodný španielsky seriál - The Minions of Midas

Víctor je ako postava extrémne sympatický a jeho chladný, až hĺbavý výraz nevzbudzuje len rešpekt, ale pôsobí aj ako hádanka. Ide o chlapíka vo vysokom postavení, ktorý sa musí brodiť nástrahami mocenského postavenia. Doslova cítiť, ako človek v jeho pozícii bojuje v zdanlivo prehratej bitke, kde sa mu núka voľba medzi menším a väčším zlom, pričom sa musí uchýliť aj k špinavším praktikám. Psychickú nepohodu a oslabovanie pevných zásad znásobujú aj nevyriešený vzťah s bývalou ženou či zanedbaná starostlivosť o syna. Aj keď sú všetci herci skvelí, tak najmä Luis Tosar (Miami Vice) je skrátka fantastický, tiahne celý seriál a vytvára mysterióznu one-man show.

Seriál nemá výrazne slabé miesta, i keď tempo rozprávania sa bude viacerým zdať usoplené. V prekvapeniach je scenár približne do polovice (prvé tri epizódy) skôr pozadu za divákom, nakoľko sa dá dej pomerne ľahko odhadnúť. Tvorcovia to vyvažujú skvelou atmosférou temna, kde nie je núdza o napätie s kúskami strachu.

Netflix ponúka ďalší pozoruhodný španielsky seriál - The Minions of Midas

Neskôr sa však dejové línie viac začnú prelínať a finále nie je dopredu tak jednoznačné. Chce to hlavne chvíľu zotrvať a prežiť aj momenty, ktoré by sa zdali nudnejšie. Čo však ku koncu škrípe je časová os príbehu. Vzhľadom na rámec zhruba 50 dní a pravidlá od tajomnej organizácie má logika v poslednej epizóde trhliny a udalosti sú podané z rýchlika, čo oslabuje katarziu.

The Minions of Midas je podobenstvom o zhubnom vplyve mamonu sa jednotlivca. Túžba disponovať mocou však ľahko môže prerásť v stratu svojej pôvodnej identity, čo je práve zrkadlo nielen dnešnej spoločnosti, ale cyklický priebeh dejín. Neplatí tak staré známe, že peniaze kazia charakter, naopak ho skôr odhaľujú.

Netflix ponúka ďalší zaujímavý seriál so skvelou atmosférou, kopou napätých scén a pouličnými demonštráciami s politickým podtónom, ktoré na rozdiel od iných (napríklad nedávno u nás) majú zmysel. Pôvodná poviedka s jednoduchou premisou má takmer 120 rokov, takže výsledok dvojice Gil/Barros určite stojí za pozornosť.

Hodnotenie: 7/10
SHORTA
[RECENZIA ]
REWIND
[RECENZIA ]
1
News of the World
NEWS OF THE WORLD
[RECENZIA ]
WE CAN BE HEROES
[RECENZIA ]
DEATH TO 2020
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 3757
02 |
návšt. 386
03 |
návšt. 360
04 |
návšt. 230
05 |
návšt. 165
06 |
návšt. 91
07 |
návšt. 64
08 |
návšt. 62
09 |
návšt. 40
10 |
návšt. 44
REBRÍČEK US
01 |
$3,2 mil.
02 |
$2,6 mil.
03 |
$2,0 mil.
04 |
$1,1 mil.
05 |
$0,925 mil.
06 |
$0,530 mil.
07 |
$0,430 mil.
08 |
$0,160 mil.
09 |
$0,156 mil.
10 |
$0,150 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk