STAR TREK: DISCOVERY 5

STAR TREK: DISCOVERY 5

5.0

VOD recenziaNajviac polarizujúci Star Trek seriál je na konci. Po piatich sezónach to má Discovery za sebou a bola to teda poriadna jazda na horskej dráhe. Raz vysoko hore, inokedy zase prudko dole. Plná vývrtiek, jazdy dole hlavou, rôznych loopov, twistov a podobne. Ešte dlho bude v komunite fanúšikov tento seriál vyvolávať vášne, teraz sa ale poďme pozrieť na to, či sa aspoň rozlúčil so cťou, ako to bolo vždy doteraz. Ale možno viac ako koniec je dôležitý ten začiatok. Piata séria totiž opäť využila barličku, o ktorú sa moderní Star Trek scenáristi často opierajú.

Keď neviete kam a čo, vráťte sa do minulosti. Tam to vždy všetko fungovalo a nostalgia je silná zbraň. Vlastne aj Star Trek seriály v minulosti často štartovali tak, že sa medzi kopou nových tvári objavila jedna stará známa. Robia to aj hry, napríklad Star Trek: Resurgence minulý rok vychádzala z konkrétnej epizódy The Next Generation, na čom vystavala vlastný príbeh. a podobný je aj prípad piatej série Discovery. Ak si teda nepamätáte predkov z 20. epizódy 6. série TNG nazvanej The Chase, mali by ste si ju pripomenúť. Celých 10 epizód totiž vychádza z jej premisy. Dokonca sa archívnom zábere mihne aj Picard.

Discovery sa stále odohráva v 32. storočí a jej kapitánkou sa stáva Michael Burnham. Sebaistejšia a skúsenejšia, na kapitánskom kresle sa cíti dobre a žije pre svoju posádku, pre svoju misiu. Tá najnovšia začína možno obyčajne, no postupne sa prepletie s milénia starou záhadou rasy Predkov, ktorá vysiala život vo vesmíre a vytvorila rasy, ktoré ho teraz obývajú, preto majú často ľudia, Vulkánci, Klingoni a ďalší spoločné črty. Takto mocná rasa mala určite technológie, ktorých možnosti presahujú chápanie všetkých. No a piata séria je vlastne pretekmi o to, kto sa k nej ako prvý dostane.

 

Na jednej strane je Federácia a posádka Discovery. Na druhej strane dvaja mladí pašeráci zdanlivo schopní všetkého. No a je tu ešte aj tretia strana. Väčšinu času len na pozadí, ale čoskoro zistíte, že práve toto je strana, ktorá by také možnosti nemala dostať do rúk. Veľa nového nečakajte. Takých príbehov už v Star Trek svete bolo veľa a ešte ich aj bude. Naozaj sa tvorcovia tejto série opierajú o barličky z minulosti a aj hlavnú hrozbu sme vlastne už v minulosti videli, teraz akurát dostaneme detailný pohľad na kultúru a aj tvár niekoho dávno známeho. Okrem TNG sú tu tak odkazy aj na Voyager a Deep Space 9.

Pritom sa nedá povedať, že by Discovery rezignoval na fungovanie osve. Do dôležité z minulosti seriál vysvetlí behom chvíľku. Ale mám dojem, že tu občas tak žongluje pojmami aj menami, až by sa z toho niekto ich neznalý mohol stratiť. Respektíve by vyšumeli do prázdna, len ako nič nehovoriaci odkaz. Preto je dobré poznať Star Treky minulosti, lebo vtedy si aj novú sériu Discovery užijete viac. A možno vás niečo aj viac naštve, keďže sa v niektorých oblastiach s predlohou narába opäť raz dosť voľne. To ale nie je nutne chyba.

Star Trek: Discovery 5

Dôležité je, že tu stále o niečo ide. Síce viete, že postavy sú obrnené plot armorom, ale občas sa tu nájde nejaký presah, ktorý dáva zmysel. Objaví sa tu téma, ktorá zarezonuje. Vynikne nejaká postava, ktorá si pre seba ukradne epizódu. Nechýbajú ani tradičné trópy ako časové slučky či skoky, neznáme rasy a podobne. Až by ste zabudli, že v centre toho všetkého je zase len nejaký macguffin. Aj vzhľadom na koniec série a seriálu ako takého sa javí to všetko, za čím sa tu postavy 10 epizód naháňali, ako zbytočné. Ale posunulo to tie postavy. Či to bola Michael, jej nový prvý dôstojník, inžinier Stamets, doktor Culber alebo niektorí ďalší.

A o tom to vlastne je. Nejde o zbrane schopné zničiť vesmír. Nejde o vesmírne boje. Nejde o akciu na exotických mimozemských svetoch. Ide o postavy a to, ako ste sa s nimi za tie roky zžili a ako chcete, aby skončili. Každý tu dostane svoj happy end a posunie ho tam nejaký krok v rámci tejto série. Skvelým prídavkom je Callum Keith Rennie ako kapitán Raynor. Je mrznutý, správa sa ako vypočítavý mizantrop, ale postupne zmäkne. Jeho postava je v ostrom kontraste voči všetkým tým krásnym a neomylným mladým ľuďom, ktorí sa postavia do kruhu a za chvíľu diskusie vyriešia aj najzapeklitejšie problémy vesmíru. Chybuje, vyvíja sa, nie je dokonalý. Konečne seriál dostal uveriteľnú postavu a spracoval ju naozaj dobre.

Star Trek: Discovery 5

Discovery má vlastne tie isté problémy, ktoré mal seriál vždy a niektoré ešte narástli po posune deja do 32. storočia, kedy je posádka technologicky zastaranej lode a bez tréningu a historických znalostí za posledných 1000 rokov prakticky tá najdôležitejšia. Stále je. Stále sa tu stavia na samoúčelnosti. Ale akosi mám dojem, že si konečne seriál našiel aspoň pevnú pôdu pod nohami a to všetko je spracované tak, že tomu dokážete dať šancu. Je to ako Enterprise niekde v tretej sérii, aj keď nie až také dobré. Ale rozhodne lepšie ako časť seriálu predtým.

Body vyššie nie sú nejaké vyslovené negatíva. Žiadna jednoznačne záporné body. Sú to fakty o seriáli a ak vám doteraz imponoval, bude to platiť aj teraz. Nepovažujem to však ani za pozitíva alebo niečo, vďaka čomu som sa každý týždeň tešil na novú epizódu. Avšak seriál má aj naozaj svetlé body. Jedným z nich je enigmatický Kovich v podaní Davida Cronenberga, ktorý je charizmatický svojim stoickým prejavom a záhadou, ktorá ho ovplyvňuje. Dostáva tu viac priestoru a robí s ním maximum. Ako odmenu na konci dostaneme vyriešenie jeho záhady, ktoré je prekvapivé, ale dobré. Opäť ale len niečo pre tých najvernejších Star Trek fanúšikov, keďže odkazuje hneď na tri predchádzajúce seriály.

Star Trek: Discovery 5

Keď sa práve akcia neinšpiruje štýlovými spomaľovačkami ako z filmu 300, tak je aj dosť dobre spracovaná a dá sa na ňu pozerať. Hovorím hlavne teda o akcii týkajúcej sa postáv, ale aj vesmírne boje a scény majú niečo do seba. Nie je to Star Wars, stále je to Star Trek, takže čakajte fázery strieľajúce z pomerne „pomalých“ lodí a iskrami zaplavené mostíky. Pritom je jej presne toľko, koľko má byť – nie veľa. V Star Treku o takúto vesmírnu akciu ide len málokedy a tak to má byť. Audiovizuálne kvalitne spracovaný seriál má však v našich končinách jednu chybu a to slovenský preklad. Minimálne v prípade titulkov totiž ide o tak príšerný preklad, aký som snáď ešte nevidel, kde sa úplne stráca pôvodný význam, z mostíka je klubovňa a podobné nezmysly.

V závere by som to možno nazval tak, že je seriál efektívny. Nie priamo dobrý, ale efektívny. Efektívne narába s dejom, s postavami, s hrozbami aj riešeniami. Nie je to nič prelomové, takých bolo a takých ešte bude. V piatej sérii ale veľa vecí vyšlo. Veľa vecí je stále horších, fádnych, nezaujímavých. Seriál sa nesnaží o nič nové a to staré mu stále až tak nejde. Seriál rozhodil príliš veľa bočných príbehov, niektoré uspokojivo uzavrel, iné len tak vyšumeli. Samotný záver je až nechutne patetický a viackrát si budete priať, aby to už konečne skončilo.

Star Trek: Discovery 5

Ale aj tak si myslím, že seriál v 5. sérii ponúkol dobré epizódy, silné momenty, zábavu aj napätie. Nie toľko, aby som vám ho s čistým svedomím odporučil. Ale dosť na to, aby ste mu dali šancu a užili si to dobré, čo v ňom je. Len nečakajte niečo na úrovni tretej série Picarda a ani druhej série Strange New Worlds.


autor Matúš Štrba 5.6.2024
5.0
STAR TREK: DISCOVERY 5
+ Raynor zachraňuje seriál a prináša novú dynamiku
+ audiovizuálne výborne spracované
+ Kovich
+ veľa odkazov pre fanúšikov starších Star Trekov
+ niektoré silné a zaujímavé epizódy
- Opakuje svoje predchádzajúce chyby
- Neprináša nič nové, recykluje dobre známe témy aj námety
- Dej vystavaný okolo MacGuffinu, ktorý nakoniec ani nemá žiaden dopad
- Prehnane patetický záver
- Absolútne príšerné slovenské titulky
Kinema
5.0
Diváci
6.0
Ohodnotiť

Žner: Akcia/Dobrodružný
Minutáž˝: 600 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2024

Premiéra:
Premiéra SK: 4.4.2024
Meno:
ODOSLAŤ
:)
Diváci
6.0
Ohodnotiť

Žáner: Akcia/Dobrodružný
Minutáż˝: 600 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2024

Premiéra:
Premiéra SK: 4.4.2024
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
13.6 |
hodnotenie 8/10
20.6 |
20.6 |
11.7 |
15.8 |
NAJČÍTANEŠIE
|V HLAVE 2
1
hodnotenie 8/10
|BAD BOYS: NA ŽIVOT A NA SMRŤ
0
hodnotenie 7/10
|HÁVEĎ
0
hodnotenie 6/10
|SUGAR
1
hodnotenie 7/10
|ATLAS
0
hodnotenie 4/10
|STAR TREK: DISCOVERY 5
0
hodnotenie 5/10
|DROZD V ČERNIČÍ
0
hodnotenie 8/10
|CHIMÉRA
0
hodnotenie 8/10
|ŤAŽKÝ ROK
0
hodnotenie 5/10
|HRANICE EURÓPY
0
hodnotenie 8/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 12125
02 |
návšt. 4035
03 |
návšt. 3349
04 |
návšt. 2064
05 |
návšt. 1484
06 |
návšt. 1117
07 |
návšt. 1072
08 |
návšt. 1358
09 |
návšt. 713
10 |
návšt. 758
REBRÍČEK US
01 |
$57,0 mil.
02 |
$10,0 mil.
03 |
$7,8 mil.
IF
04 |
$7,0 mil.
05 |
$5,4 mil.
06 |
$4,2 mil.
07 |
$2,6 mil.
08 |
$2,5 mil.
09 |
$1,9 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.