AVATAR - VEĽKÉ OČAKÁVANIA A OBAVY |
AVATAR - VEĽKÉ OČAKÁVANIA A OBAVY |
"Od režiséra Terminátora, Votrelcov, Terminátora 2, Pravdivých lží a Titanicu...". Nie každý bežný návštevník kina tuší, že spomínaný režisér sa volá James Cameron. Uvedené filmy však minimálne z počutia pozná každý, kto už má skončenú aspoň základnú školu. Predovšetkým s Titanicom svojho času spôsobil tento "kráľ sveta" nemalú senzáciu. Od jeho triumfálneho 11-Oscarového úspechu podporeného takmer dvoma miliardami dolárov na celosvetových tržbách, však už ubehlo dlhých 12 rokov, počas ktorých nakrútil len niekoľko 3-D dokumentárnych filmov (Mimozemšťania z hlbín 3-D, Duchovia Titaniku). Teraz sa doba čakania končí - do kín sa totiž chystá veľkolepé futuristické sci-fi Avatar.
Pojem “avatar” definujeme ako vizuálnu reprezentáciu užívateľa vo virtuálnom svete. V hinduistickej filozofii znamená inkarnáciu vyššej bytosti na Zemi, pričom sanskritský výraz "avatára" doslova znamená zostúpenie, ktorým rozumieme vedomý zostup do nižších sfér existencie. Dej filmového Avatara nás dostáva na planétu Pandora - svieži, džungľami pokrytý svet, plný mnohých krásnych, ale aj desivých foriem života. Domov tu má aj inteligentná humanoidná rasa Na’viov - trojmetrových chvostnatých modrokožcov, ktorým sa nepáčia aktivity pozemšťanov, drancujúcich ich svet pri hľadaní cenných minerálov.
Keďže atmosféra Pandory je pre našincov nedýchateľná, využívajú ako špehov geneticky vypestovaných hybridov s preneseným ľudským vedomím a mimozemským telom - avatarov. Jedným z nich sa stane aj bývalý vojak Jake Sully (Sam Worthington z posledného Terminátora), ktorý sa po tom, ako zostane po zranení od pása dolu paralyzovaný, rozhodne vstúpiť do projektu Avatar, aby mohol opäť chodiť. Počas plnenia misie sa zoznámi s mladou na’viovskou ženou menom Neytiri (Zoe Saldana - Star Trek) a ako inak - zamiluje sa do nej, čím si situáciu značne skomplikuje a ocitne sa tým pred neľahkou voľbou. Na ktorú stranu sa nakoniec prikloní v boji, rozhodujúcom o osude Pandory? Ostane verný ľuďom, alebo rase Na’viov?
Prvú verziu scenára k Avatarovi napísal Cameron už v roku 1994. Inšpiráciou mu podľa vlastných slov bola každá jedna kniha žánru sci-fi, akú kedy v detstve prečítal. Hlavným motívom v ňom bolo vytláčanie pôvodného obyvateľstva vyspelejšími civilizáciami, známe aj z príbehu o Pocahontas, ktorý bol preňho ďalším inšpiračným zdrojom. V auguste 1996 oznámil Cameron širokej verejnosti svoj plán nakrútiť Avatara ako film s počítačovo generovanými hercami a 100-miliónovým rozpočtom. Do deja vstúpila aj Cameronova firma na vizuálne efekty Digital Domain a dátum premiéry bol stanovený na rok 1999.
Tieto smelé plány sa však nakoniec skutočnosťou nestali, nakoľko špeciálne efekty v takej miere, v akej ich príbeh požadoval, zvýšili rozpočet na astronomických 400 miliónov dolárov, čím sa film stal nerealizovateľným. Karta sa obrátila až v roku 2005, keď Cameron ohlásil súbežnú prácu na dvoch filmoch. Prvým z nich mal byť Battle Angel podľa japonského manga komiksu a druhý niesol pracovný názov "Project 880", ktorý sa neskôr ukázal byť pozmenenou verziou Avatara. Nakoniec po dokončení testovacích záberov dostal pred Battle Angelom prednosť práve Avatar. Práce na finálnej verzii scenára trvali od januára do apríla 2006, za pomoci amerického lingvistu Paula Frommera, ktorý pre film vymyslel mimozemský jazyk Na'viov. Do hry vstúpilo štúdio Weta Digital (vizuálna stránka trilógie Pán prsteňov) a na filmovom dizajne sa podujala podieľať aj nedávno zosnulá legenda Stan Winston.
Herecká zostava sa rozrástla napríklad aj o Giovanniho Ribisiho (Zachráňte vojaka Ryana), Michelle Rodriguez (Resident Evil), Joela Davida Moora (seriál Kosti) a Sigourney Weaver, pre ktorú je film po Votrelcoch druhou spoluprácou s Cameronom. O jeden spoločný film viac (Votrelci, Titanic a teraz Avatar) má na konte skladateľ James Horner, ktorému posledná spolupráca s týmto režisérom okrem Zlatého glóbusu a Oscara, priniesla aj prvenstvo v predaji v rámci žánru orchestrálnych soundtrackov.
Plán premiéry sa presunul na rok 2009 a vo februári 2007 sa v Los Angeles a na Novom Zélande rozbehlo nakrúcanie s použitím Cameronom patentovanej novinky menom Fusion 3-D System, pozostávajúcej z dvoch digitálnych kamier s vysokým rozlíšením spojených do jednej, vďaka čomu bolo možné filmovať trojrozmerne. Medzi ďalšie technologické inovácie možno zaradiť aj The Volume - prístroj, slúžiaci na prenos až 95% hereckého výrazu na počítačom generované postavy, pomocou ktorého bolo možné vylepšiť dovtedy používané postupy, známe napríklad zo Zemeckisovo Beowulfa. Napriek uvedenému sa ale nejedná o animovaný film, pomer počítačovej animácie k reálnej akcii, by mal byť 60:40 a pri realizácii boli použité aj klasické postupy, vrátane tradičných miniatúr.
Doteraz zverejnené upútavky vyzerajú dostatočne veľkolepo a človek pri ich sledovaní takmer verí, že 12-ročná odmlka sa oplatila. Očakávania sú nepochybne obrovské. Či sa však v hollywoodskom Kodak Theatre 7. marca 2010 (pre nezainteresovaných - miesto a termín odovzdávania Oscarov) ozve výkrik "I'm the king of the world!", alebo niečo v tom duchu, ukáže až čas. Dovtedy si aspoň poznačte dátum slovenskej premiéry - 17. december 2009.