CINEMA VS. PREMIERE |
CINEMA VS. PREMIERE |
Pomaly, ale isto sa blíži koniec mesiaca a s ním aj nová pravidelná rubrika spojená s filmovými časopismi. V našich stánkoch síce nie je možné zakúpiť si žiaden časopis o filmoch v slovenskom jazyku, ale o to je lepšia kvalita filmových časopisov našich susedov. Práve v Českej republike medzi sebou ticho bojujú dva veľké filmové mesačníky, ktoré milujú film. Aj keď má už jeden z nich dávno za sebou sté vydanie, druhý je mu rovnocenným súperom. Áno, hovorím o filmových časopisoch Premiere a Cinema. Oba z týchto mesačníkov sú mutácie. Cinema z Nemecka a Premiere z Francuzska.
![]() |
![]() |
Táto rubrika by vás chcela vždy koncom mesiaca upozorniť, že máte poslednú možnosť si tieto dva časopisy zakúpiť, čím sa od seba líšia a čo všetko majú spoločné.
Čo asi najviac rozhoduje, ktorý z týchto dvoch časopisov je lepši, je cena. Cinemu bez prílohy kúpite za 109 korún slovenských, Premiere za 99. Avšak Cinema ma celkom 152 stránok, zatiaľ čo Premiere o 12 menej. Cinema má celkom 29 celých strán pokrytých reklamou. Premiere ich má 35. A práve tu platí heslo, že je to práve reklama, ktorá živí časopis. Preto si môže Premiere dovoliť nižšou cenu. Na druhej strane to Cinema vyriešila s cenou najlepšie ako mohla. Je ju možné zakúpiť s prílohou. Videokazetou. Cena v Slovenských korunách je vyššia, ale znesiteľná. A kto z ľudí, ktorý si Cinemu kupujú by nechcel mať vo svojej videozbierke originálnu kazetu tentoraz s filmom Pidilidi? Premiere na oplátku ako prílohu ponúka za rovnakú cenu plagát a Tic-tac.
Tentoraz oproti minulému mesiacu nemali tieto dva mesačníky spoločnú titulnú stranu. Premiere zvolila na titulku film, ktorý ona sama obodovala piatimi hviezdičkami - Moulin Rouge. Cinema dala na titulnú stranu film, ktorý ohodnotila na 40% Anerican Pie 2 (slovensky Pikantné pokušenie 2, česky Prci, prci, prcieky 2) Na prvý pohľad je do červena ladená obálka Cinemy príťažlivejšia.
K veľkosti len toľko, že Cimema je o celý polcentimeter vyššia od konkurencie.
Obsahovo sa časopisy venujú tým istým filmom: Moulim Rouge, Operácia: Hacker, Divoké včely, Atlantída: Tajomná ríša, Prci, prci prcičky 2, Mandolína kapitána Conelliho, Mačky a psi, Kto z koho, Prízračný svet, Sklenený dom, Sejměte Cartera, Scary Movie 2, Človek v zoo, Premiere má naviac Preklitie žltozeleného škorpióna, cinema Blikajúce svetlá. Čo sa týka percentuálneho, alebo hviezdičkového hodnotenia filmov, Cinema dala najvyššie hodnotennie osemdesiatich percent trom filmom. Premiere päť hviezdičiek dvom.
Najväčší priestor vyhradili oba mesačníky filmu Moulin Rouge. Cinema sa venovala hlavým postavám a Premiere to vzala takmer zo všetkých strán. V tomto si môže Premiere pripísať bod. Cinema by však hlavne slovenských čitateľov mala zaujať článkom Svitne slnko nad Kolibou? Už len kvôli tomu to článku by Cinema doma nemala chýbať. Rovnakou témou, zvieratami, sa zaoberali obe periodiká, ale vždy z iného pohľadu. Zatiaľ čo Cinema brala zvieratá ako platených hercov, Premiere zistila, čo sa skrýva pod vetičkou na konci filmu: Žiadne zviera nebolo pri natáčaní zranené.
Čo sa týka noviniek, ktoré majú vyhradené miesto zabodovala Premiere lepšie. Ponúka výhľad českých premiér, a je tam toho oproti Cineme viac. Cinema vyhradila trojstranové miesto pripravovanému filmu Národ sobě a Andělská tvář. Premire tomu druhému taktiež pod názvom Česká Angelika.
Dostávame sa k ďaľšej časti neodmysliteľnej pre filmový časopis. Portréty a rozhovory. Cinema urobila obsiahly rozhovor s Americkým Honzom Janom Třískom, Nicole Kidman, Tatianou Vilhelmovou a skôr na pobavenie pridala rozhovor s Noami Campbell. Premiere s tým, čo by si chcel zahrať mafiána Pavlem Liškou a v rubrike galéria ešte kratučký rozhovor s hlavnou hrdinkou filmu Amélia z Montmartu - Audrey Tautou. V tejto rubrike nájdeme miniportréty Chriastiana Balea a Thori Birch. Dozvedieť sa prečo by sme mali Rowana Atkinsona ľutovať sa dozviete z článku Jana Rudovského, a aké majú vzťahy otec a syn Douglasovi zase v prílohe Kult. Cinema vám na oplátku objasní prekliatie "Československej študentky" Shanon Elizabeth, v akom filme si prvýkrát zaspieval Ewan McGregor a kvôli ktorej scéne sa diváci hrnuli pozrieť si Halle Berry.
Cinema do rubriky Legenda zaradila King Konga, Premiere sa zaoberá filmom Sedem statočných.
V rubrike legenda si Cinema vybrala Marlona Brandona nielen kvôli filmu Kto z koho. Premiere sa zase môže pochváliť článkami Americký koláč a porovnávajúcim textom v oblasti animovanej tvorby nazvaným Souboj dimenzí. V spomínanej rubrike Kult sa dozviete čo má spoločné Včielka Mája s Adolfom Hitherom a ako si užiť film Pyšná princezná.
![]() |
![]() |
![]() |
Dalo by sa povedať, že Cinema sa viac venuje filmovým recenziám a Premiere všetkému, čo sa okolo nich deje. Tým nechcem povedať, že sa recenziám nevenuje. Pre porovnanie by som chcel uviesť citácie z oboch časopisov o filme, ku ktorému aj na stránkach Kinemy prišlo veľa diskusných príspevkov. Scary Movie 2. Premiere (celý článok): "V pokračování hororové parodie si tým bratří Wayansů bere na mušku filmy o strašidelných domech, zejména dva roky starý Zámek hrůzy. Zatímco jednička působila jako závan svěžího vzduchu do zatuchlého žánru parodie, druhý díl je nudná nastavovaná kaše motivovaná snahou vyždímat z dojné krávy ještě víc peněz. Vtipy jsou reciklované z jedničky a narážky na Hannibala, Charlieho andílky a Tygra a draka zase působí strojeně a unyle. Výjimkou je skvělá úvodní sekvence parodující Vymítače ďábla, v níž si vystřihl cameo James Woods. Ten v nejlepší scéně filmu sotva spatří ďáblem posedlou dívku, už bere nohy na ramena se slovy "tak na tohle seru." O pár minut později si bohužel budete říkat to samé. JAN RUDOVSKÝ." Cinema (posledný odstavec): "Křeč, upachtěnost, křeč, bezrednost, křeč a zase křeč. Co by vydalo na jeden trapný vtípek o tom, jak šli dva a prostřední šlápl do hovna, není odbyto letmou scénkou, ale znovu a znovu rozňahňáváno do celých mnohaminutových zhůvěřilostí. Osobne nic nemám proti hrubozrnnému humoru (a vězte, že v rámci víceméne mainstreamových produktů byste něco hrubozrnnějšího než tohle našli těžko), nevadí mi, když se na plátne zvrací, močí, kálí či ejakuluje za celý kolektiv, ale opakuji, zdůrazňuji a podtrhávám: jen pokud je to vtipné. Něco pozitivního na závěr? Fajn: Scary movie 2 má jen 82 minut, vy na něj na rozdíl ode mě nemusíte jít a trojka se zatím neplánuje. Ondřej Vosmík.
Čím sú oba časopisy odlišné je to, aké informácie uvádzajú po recenzii. Po klasických menách režiséra, scenáristu, kameramana, hudby a hercov, dátume premiéry, minutáži, roku a krajiny výroby sa v Premiere dozvieme naviac prekladateľa, distribučnú spoločnosť, prístupnosť a počet kópii. Cineme tieto údaje chýbajú, ale u väčších filmov uvádza viac hercov a nezabudla na oficiálnu webovú stránku filmu. Aj keď sú niektoré informácie odlišné, ako napríklad pri filme Moulin Rouge je v Premiere uvedený nesprávny originálny názov filmu. Originálny je Moulin Rouge! (výkričník chýba) Premiere na oplátku chýba meno jednoho z ľudí, ktorý sa podieľali na hudbe a krajina, ktorá na tomto filme spolupracovala. Čím si však Premiere získala čitateľov je jej povestný koláč a Ortieľ. V tom si Premiere môže pripočítať ďalší bod, ale v zapätí ho stráca, pretože u filmov Sklenený dom, Človek v zoo a Scary movie 2 sa uspokojila len s krátkou recenziou a stručnými poznámkami o tvorcoch filmu.
Špeciálnym odvetvím oboch časopisov je časť, v ktorej sa venujú vidokazetám, DVDčkam, hudbe, intrenetu, televízii a Premiere naviac hračkám a knihám. Cinema pomenovala túto časť entertainment, Premiere Sami doma. Oba časopisy venujú rovnaký počet stránok videu, Premiere sa o niečo viac zaujíma o DVD, Cinema zase soundtrackom. Televízii venuje Cinema o stránku viac. Zvláštnou časťou sú webové stránky. Premiere ich venuje mesačným novinkám a Cinema viac zaujímavostiam ohľadne jedného filmu, tentoraz Operácia: Hacker.
Filmový test o vecné ceny patrí tiež k neodmysliteľným súčastiam filmového periodika. Ťažko hovoriť, ktorý z nich je ťažší. Ale šťastie sa oplatí pokúšať. Môžete dopadnúť ako šťastná výherkiňa z Bratislavy.
Ako bonus ponúka Premiere už od prvého čísla rozhovor Ani Gaislerovej s jej priateľmi. Tentokrát to je režisér Saša Gedeon. V tomto rozhovore potvrdil, že je režisérom, lebo sa mu hneď na začiatku podarilo prehodiť si úlohy.
Cinema toho ako bonus ponúka viac. Hlavným bonusom sú filmové karty, stredným filmograf hviezd čísla a vedľajším bazar kde si čitatelia vymieňajú, predávajú a nakupujú veci spojené s filmom.
Tým, čo majú spoločné oba časopisy je začiatok, ktorým je zvyčajne príhovor šéfredaktora, listami od priaznivcov a nepriaznivcov a to, na čo sa môžu čitatelia tešiť v budúcom vydaní. Tentoraz je ako najväčší boom avizovaný Pán prsteňov, čo pravdepodobne nebude pravda, lebo tak ako na Slovensku, tak aj v Čechách je premiéra posunutá. Takže sa môžeme o to viac tešiť s čím tieto dva veľké časopisy, ktoré milujú film prídu.
![]() |
![]() |
![]() |
Nedá mi ešte, aby som nepripočítal bod k dobru Cineme za jej internetovú stránku, kde môžete nájsť prísun informácii a ak sa zaregistrujete, hodnotiť videný, ale aj nevidený film. Ďalšou dobrou stránkou stránky www.cinema.cz je chat, kde vždy nájdete niekoho, s kým môžete prebrať klady a zápory určitého filmu.
V oboch časopisoch je ešte naviac možnosť súťažiť o lístky bez toho, aby ste museli vedieť správnu odpoveď.
Spočítané a podčiarknuté: Pre dychtivého fanúšika filmu sú dôležité oba časopisy a pre toho náhodného cena a titulná strana. Ale aj tak dúfam, že pokiaľ vám jeden z týchto časopisov chýba, pôjdete si ho do najbližšieho stánku kúpiť hneď ráno.