THE RIP

THE RIP

6.0

VOD recenzia



Matt Damon a Ben Affleck sú opäť spolu a zahrali si bok po boku v už 13. filme. To je úctyhodné partnerstvo, navyše akčnú novinku The Rip zastrešili aj ako producenti. Film nakrútil Joe Carnahan (Not Without Hope), ktorý s podobnými žánrovkami už má trochu skúsenosti. Koniec koncov má na konte už niekoľko filmov o policajtoch, korupcii či drogách. Ale jeho tvorba (režijná aj scenáristická) je ako na hojdačke – raz hore a raz dole. S filmom Narc zarúbal poriadne vysoko a osobne mám veľmi rád aj Smokin Aces. Death Wish alebo Shadow Force
sú zase strašné blbosti. No a The Rip je nakoniec niekde medzi. Potenciál tu bol, ale nepodarilo sa ho pretaviť.

Damon sa tu predstaví ako poručík Dane Dumars, ktorý vedie špeciálnu protidrogovú taktickú jednotku v Miami. Affleck je zase seržant JD Byrne, ktorý mohol vedenie tejto jednotky dostať, ale je agresívnejší, výbušnejší a nie až taký pracant. Film ale nezačína s nimi. Na začiatku je vražda policajnej kapitánky, ktorá uvedie do pohybu policajný cirkus v rámci celého Miami, kde sa vyšetrujú rôzne útvary, v jednotkách si nedôverujú a vo vzduchu visí, že niekto tu je zradca. To je téma, ktorá je v podobných filmoch bežná. Ako sa teda snaží The Rip od ostatných odlíšiť?

Bohužiaľ, takmer nijako. Vlastne celé je to len prehliadka už dobre známych žánrových prvkov. Síce dobre obsadených, zahraných a musím priznať, že aj umne zrežírovaných, ale stále to je niečo, čo ste už predtým mnohokrát videli. Napríklad taká Sabotáž s Arnoldom je lepší a aj napínavejší film. A možno práve to je tu najväčšia chyba – chýba napätie. A nie ani tak tým, že by ste vedeli predvídať, kto nakoniec bude zradcom, ale ono vás to vlastne až tak ani nezaujíma. Nebudete pri sledovaní Netflixu sedieť na hrane gauča s ohryzenými nechtami, keď si Damon a Affleck dajú do držky, lebo netušíte, kto z nich to je. Ale pritom presne tak by ste v takom momente mali sedieť.

The Rip

Veľkou mierou sa pod to podpisuje správanie postáv. Scenár je v tomto dosť priamočiary, veci rieši skratkovito, z čoho však vyplýva neraz nelogické správanie postáv. Dej chce pôsobiť inteligentnejšie ako v skutočnosti je, takže sa snaží situácie možno až nadbytočne zamotávať. Scenáristi tu nahadzujú udičky – henten to môže byť, tamten tiež, ale aj niekto iný. Ale toto nie je Agatha Christie, toto je v prvom rade akčný film, kde sa veľa strieľa a občas sa aj vymenia zásobníky, tak je chvíľu ticho. Film by mal mať iné ambície a vtedy by si mohol dovoliť aj nelogické správanie postáv.

Pritom scenár pridáva do príbehu, inak založeného na skutočných udalostiach, toľko fikcie, až sa celá tá skutočná udalosť úplne rozplýva a nič z nej nezostáva. Len kvôli tomu, aby bol dej zaujímavejší, komplikovanejší, zamotanejší. Toto je presne jeden z tých príkladov, kedy by menej mohlo byť viac. Keby to celé bola akčná jazda o gigantickej drogovej razii, mohlo by to byť kohéznejšie.

The Rip

Nemôžem povedať, že by to bol vyslovene zlý film. Dokonca musím povedať, že sa pri ňom dá zabaviť, ale možno zo mňa viac hovorí sklamanie. Jednoducho to vyzerá dobre, akcia má spád a umiestnenie v pomerne stiesnených priestoroch funguje. Vidíte záblesky potenciálu. Potom ale príde na rad séria podivných rozhodnutí rôznych postáv a je to fuč. Zostáva len akčné béčko s dobrým tempom, no nefungujúce na scenáristickej rovine.

Pritom badať, že Damon a Affleck si nakrúcanie užili. Radi opäť stáli pred kamerou v hlavných úlohách bok po boku, aj keď teraz s tetovaniami, svalmi a drsnými výrazmi. Síce sa im trošku ťažšie verí poloha policajtov z Miami, ale aj tak im ich úlohy dobre sadli. Navyše to nie sú jediné dve dobre obsadené postavy. Tu celý ten casting dopadol veľmi dobre. Steven Yeun, Kyle Chandler, Sasha Calle alebo dokonca Scott Adkins, každý z nich sadol na svoju postavu, má silné momenty a bavia vás. Aj keď je divné, že tu Adkins nemá jedinú reálnu akčnú sekvenciu. Na to jeho fanúšikovia nie sú zvyknutí. Catalina Sandino Moreno a Teyana Taylor zase pridávajú uveriteľnosť v rámci zasadenia. Dvom „bostonským“ chlapcom to Miami síce neveríte, ale týmto dvom už hej.

The Rip

Zaujímavo tu funguje hudba. Možno si ju pri sledovaní ani nebudete tak všímať a rozhodne si ju nezapamätáte. Od sledovania filmu ubehlo pár dní a nepamätám si jediný hudobný motív. To ale neznamená, že by sa tu Clinton Shorter (District 9, Pompeje, Boss Level) nevytiahol. Jeho hudba neraz lepšie naznačuje dej a stav postáv ako scenár samotný, čo môžeme počuť na jednoduchom ambiente. A nemôžem ani povedať, že by na filme nebolo vidno nemalý rozpočet 100 miliónov. Ako som už pásal, vyzerá dobre.

The Rip je vlastne jednou vlnou zo sínusoidy. Začína fajn, potom veľmi sľubne stúpa, ale následne aj strmo padá k predvídateľnému a patetickému záveru. Chápem, že chceli na záver ešte tvorcovia dostať záber oboch hlavných hviezd spoločne, ale je to už trochu nadbytočné. Po filme zostáva trochu pachuť. Nebolo to zlé, ale malo to byť lepšie. Má profesionálne remeslo, solídne herecké výkony a akčné scény, ktoré v izolovaných priestoroch fungujú, no ako celok mu chýba silnejší ťah na bránu a najmä scenáristická istota. Carnahan sa snaží skombinovať policajný thriller s paranoidnou hrou o zradcovi v radoch vlastných, ale výsledok pôsobí skôr roztrieštene než napínavo.


The Rip (USA, 2026, 113 min.)
Réžia: Joe Carnahan. Scenár: Joe Carnahan, Michael McGrale. Hrajú: Matt Damon, Ben Affleck, Steven Yeun, Teyana Taylor, Catalina Sandino Moreno, Sasha Calle, Kyle Chandler


autor Matúš Štrba 25.1.2026
6.0
THE RIP
+ chémia Matta Damona a Bena Afflecka
+ kvalitný casting vedľajších postáv
+ funkčné akčné scény a dobré tempo v prvej polovici
+ solídna réžia a atmosférická hudba
- slabý a nelogický scenár
- nedostatok skutočného napätia
- zbytočne prekomplikovaný dej
- predvídateľný a patetický záver
Kinema
6.0
Metascore
6.2
Diváci
4.0
Ohodnotiť

Žner: Akcia/Triler
Minutáž˝: 113 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2026

Premiéra:
Premiéra SK: 16.1.2026
Meno:
ODOSLAŤ
:)
Metascore
6.2
Diváci
4.0
Ohodnotiť

Žáner: Akcia/Triler
Minutáż˝: 113 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2026

Premiéra:
Premiéra SK: 16.1.2026
0 z 10
0 z 10
6 z 10
NAJČÍTANEŠIE
|ŠTÚR
6
hodnotenie 6,5/10
|STRANGER THINGS 5 (EPIZÓDY 5-8)
0
hodnotenie 8,5/10
|FRANKENSTEIN
0
hodnotenie 8/10
|POSLEDNÝ VIKING
0
hodnotenie 8,5/10
|ANAKONDA
0
hodnotenie 6/10
|NOSFERATU
0
hodnotenie 7,5/10
|SMUTNÝ SONG
0
hodnotenie 7,5/10
|CITOVÁ HODNOTA
1
hodnotenie 8/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 18593
02 |
návšt. 13968
03 |
návšt. 9607
04 |
návšt. 5334
05 |
návšt. 4937
06 |
návšt. 4639
07 |
návšt. 2662
08 |
návšt. 2532
09 |
návšt. 2378
10 |
návšt. 1431
REBRÍČEK US
01 |
$13,0 mil.
02 |
$13,0 mil.
03 |
$8,8 mil.
04 |
$8,5 mil.
05 |
$5,5 mil.
06 |
$5,0 mil.
07 |
$3,5 mil.
08 |
$3,4 mil.
09 |
$3,2 mil.
10 |
$2,4 mil.
NAJLEPŠIE HODNOTENÉ FILMY
Pohľad do slnka
02 |
8,5/10
03 |
8,5/10
04 |
8,5/10
06 |
8/10
09 |
8/10
10 |
8/10
11 |
7,5/10
12 |
7,5/10
13 |
7,5/10
PODCASTY
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2026 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.