Padla posledná klapka novej rozprávky Zakliata jaskyňa

Tvorcovia o nakrúcaní hovoria ako o jednom z najnáročnejších v ich živote. Príčinou je najmä koronavírusová ...

pridal kinema 12.12.2021 o 22:29
Padla posledná klapka novej rozprávky Zakliata jaskyňa


Tvorcovia o nakrúcaní hovoria ako o jednom z najnáročnejších v ich živote. Príčinou je najmä koronavírusová pandémia, ktorá komplikovala nielen filmovanie s ľudskými, ale aj so zvieracími hercami. Prvá klapka padla v marci a posledná v decembri toho roka. Rozprávka sa do kín dostane 2. júna 2022.

Rozprávka Zakliata jaskyňa je posolstvom nádeje, ktorú nielen, ale azda najmä v dnešnej dobe, tak veľmi potrebujeme. Iba v piatok, 10. 12., padla posledná klapka rozprávky, ktorá sa nakrúcala počas 39 filmovacích dní. Scenár i réžiu mala v rukách Marianna Čengel Solčanská, pre ktorú to bola po 2 politických thrilleroch veľmi príjemná práca: “Je to krásny pocit, som za to vďačná a dúfam, že už žiadny tretí politický thriller nepríde. Ani Únos, ani Sviňu som nemala v pláne nakrútiť. Jednoducho to prišlo a ja som sa k tomu postavila ako k občianskej povinnosti. Ale táto rozprávka je vyslovene príjemná práca.”

Nakrúcanie počas koronavírusovej pandémie

Príjemná, ale všetci tvorcovia sa zhodli, že aj nesmierne ťažká. Pôvodne bolo plánovaných 32 filmovacích dní, napokon ich bolo celkovo 39. Situáciu skomplikovala najmä pandemická situácia na celom svete. “Nakrúcanie bolo prerušené celkovo trikrát. Raz sme sa museli vrátiť do Bratislavy z Kysúc, a potom dvakrát z hradu Pernštejn,” povedal producent rozprávky, Ľubomír Slivka, “Štáb bol síce pred odchodom na výrobu vždy testovaný, ale nevedeli sme zabrániť individuálnym ochoreniam, ktoré nás počas celého projektu trápili.” Koronavírus ovplyvnil nielen štáb a hercov, ale aj zvieracích hercov, ktorí mali byť súčasťou rozprávky. Dôležitú rolu tu totiž zohrá vlk, ktorý mal byť pôvodne z Maďarska. Krátko predtým však nakrúcal na Sibíri, po návrate z ktorej museli ísť cvičitelia do karantény. Na čakanie na ukončenie karantény nebol pre tvorcov Zakliatej jaskyne priestor, a tak oslovili českých chovateľov, ktorí na nakrúcanie doniesli 6 svojich zvierat. Pandemická situácia teda priebeh nakrúcania komplikovala, ale niekedy mu aj pomohola. “Kvôli časovým posunom sme boli nútení použiť aj umelý sneh, ktorý sa inak používa na pokrytie lyžiarskych zjazdoviek. Pre kovid tieto ostali zavreté, vďaka čomu sme mohli zasnežovacie stroje využiť,” hovorí Slivka.

Medzinárodné lokácie

Tvorcovia pri práci dosť veľa cestovali. Zimná časť sa nakrúcala v obľúbených filmárskych destináciách - v Terchovej, v okolí Súľovských vrchov a v skanzene vo Vychylovke, ale aj v susedných Čechách, v romantických priestoroch zámku Pernštejn. Posledné filmovacie dni prebehli v maďarských filmových ateliéroch MAFILM, ktoré využívajú aj americké produkcie. V rozprávke diváci navštívia dve slovenské jaskyne, a to Domicu a Driny, kde sa nakrúcali posledné obrazy. Jaskyňu Domica totiž postihli rozsiahle záplavy, a tak boli tvorcovia nútení nájsť za ňu alternatívu. Zaujímavosťou je, že sa nakrúcalo v každom ročnom období, ba často sa v rozličných ročných obdobiach vracali na tie isté miesta. Tvorcovia si to užili, lebo mohli pozorovať život prostredí v rozličných ročných obdobiach.

Rozprávková práca

Napriek náročnosti zodpovedala atmosféra filmovania dielu, ktoré sa nakrúcalo - bola rozprávková. Herci i tvorcovia spomínajú výborný kolektív, s ktorým išla práca od ruky. V rozprávke uvidíte Marka Igondu, ktorý nie je vo filme Marianny Čengel Solčanskej asi žiadnym prekvapením. “Veľmi dobre sa mi s ním pracuje,” priznala, “Asi je to tým, že mám plnú jeho dôveru a nemusím mu nič vysvetľovať.” Z filmu Sviňa si ale “doniesla” aj Petru Dubayovú, ktorá v rozprávke stvárnila jednu z princezien. Jej sestru si zahrala Martina Zábranská, pre ktorú išlo o prvú filmovú hereckú rolu. Naopak, viac ako skúsenými hercami, ktorí sa v rozprávke objavia, sú napríklad Tatiana Pauhofová, srbský herec Predrag Bjelac, ktorý si zahral aj v Harrym Potterovi, či Karel Dobrý.

Rozprávka sa do kín dostane 2. júna 2022, Marianna Čengel Solčanská má jasný odkaz, prečo si ju ísť pozrieť: “Obsahuje v sebe nádej, ktorú všetci potrebujeme a chceme. Myslím si, že je dôležitá, rovnako, ako všetky rozprávky. Dôvod, pre ktorý deťom čítame rozprávky, je, aby sme z nich vychovali dobrých ľudí a ten dôvod pokračuje aj vo filmovom umení.”

Rozprávka Zakliata jaskyňa vzniká v produkcii spoločností ATTACK FILM a Flamesite. Koproducenom sú Rozhlas a televízia Slovenska, spoločnosť BA Production a hlavným partnerom televízia Nova. Vývoj a výrobu finančne podporil Audiovizuálny fond. Distribútorom na Slovensku je Garfield Film.

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 21778
02 |
návšt. 4436
03 |
návšt. 2465
04 |
návšt. 2383
05 |
návšt. 1810
06 |
návšt. 1576
07 |
návšt. 1702
08 |
návšt. 1258
09 |
návšt. 747
10 |
návšt. 579
REBRÍČEK US
01 |
$61,8 mil.
02 |
$7,0 mil.
03 |
$4,7 mil.
04 |
$3,8 mil.
05 |
$3,3 mil.
06 |
$2,6 mil.
07 |
$1,7 mil.
08 |
$1,7 mil.
09 |
$1,4 mil.
10 |
$1,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk