Kino Lumiere pripravilo večer európskeho filmu, na online platforme Kino doma

Kino Lumiere sa tento rok po tretíkrát zapojí do medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého cieľom ...

pridal SFÚ 6.12.2021 o 12:56
Kino Lumiere pripravilo večer európskeho filmu, na online platforme Kino doma


Kino Lumiere sa tento rok po tretíkrát zapojí do medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého cieľom je osláviť mimoriadne európske filmy. Večer európskeho filmu bude venovaný francúzskemu režisérovi Françoisovi Ozonovi, premietne sa jeho film Leto 85 (2020). Na online podujatie, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 9. decembra o 20.20 hod., je vstup voľný, film uvedie slovenský básnik, prozaik a publicista Michal Tallo. Zaujímavý program vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma je pripravený aj na nasledujúce dni.

Zatiaľ posledný Ozonov film zobrazuje priateľstvo šestnásťročného chlapca Alexisa so starším, charizmatickým a tajomným Dávidom. Pre ešte nedospelého mladíka je plné príťažlivých zážitkov a spoznávania dospelého sveta, až kým sa všetko osudovo nezvrtne.

O film píše redaktorka Kinemy Barbora Bačíková "V kulisách 80. rokov, farebnej módy a notoricky známych hudobných hitov sa začína rozvíjať ľúbostný príbeh Alexa a jeho o dva roky staršieho kamaráta Davida. Hoci doba párom rovnakého pohlavia ešte stále nepriala, scenár sa na konflikt neprijatia spoločnosťou nezameriava. V centre príbehu stojí len Alex a David a ich intenzívny cit. Len radosť z objavovania lásky a spoločne trávené chvíle, keď sa jeden nevie nabažiť druhého. Medzi introvertným, nesmelým Alexom a extrovertným, sebavedomým Davidom chémia funguje s maximálnou presvedčivosťou. Zdá sa, že nič sa nemôže pokaziť. Láska mladá je však planá a nevyspytateľná a všetko sa z minúty na minútu môže pokaziť.

Univerzálny príbeh osudovej lásky dvoch mladíkov pripomína oscarovku Daj mi tvoje meno. Napriek žánrovým presahom, premysleným flashbackom a pohrávaniu sa s divákovou predstavivosťou nedisponuje takou podmanivou silou ako jeho slávnejší predchodca. Hrdinovia oboch snímok majú toho veľa spoločného, no Ozonova interpretácia i tak zaostáva za tou Guadagninovou. Tomu sa totiž podarilo uchopiť a zaznamenať tú tajomnú esenciu, ktorá robí z filmu majstrovské dielo."

 

Cieľom projektu European Cinema Night je oslava rozmanitosti európskej filmovej kultúry a upriamenie pozornosti na výnimočné filmy, ktoré získali podporu MEDIA z programu Kreatívna Európa. Organizuje ho medzinárodná sieť kín Europa Cinemas, ktorá primárne podporuje distribúciu európskych filmov mimo krajiny svojho vzniku. Bratislavské Kino Lumière sa do projektu tento rok zapája po tretíkrát. V prvom roku projektu uviedlo v exkluzívnej predpremiére snímku Striedavá starostlivosť (2017) francúzskeho režiséra Xaviera Legranda v spojení s diskusiou s filmovým teoretikom Jurajom Oniščenkom a Barborou Burajovou, riaditeľkou Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie pri Inštitúte pre výskum práce a rodiny. V roku 2019 sa premietal dokumentárny film Forman vs. Forman (2019) režisérskej dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna, lektorsky ho uviedol filmový kritik Daniel Vadocký, ktorý spoločne s tvorcami participoval na uvedení filmu v kinách.

Podujatie European Cinema Night sa koná v dňoch od 6. do 10. decembra vo viac ako 80 mestách v členských štátoch Európskej únie, pričom každé zo zúčastnených kín dostalo možnosť vybrať si jeden film z ponuky viac ako štyridsiatich titulov. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa projekcie v jednotlivých krajinách uskutočnia buď priamo v kinách, alebo v prípade zatvorených kín virtuálne. Na Slovensku sa okrem Kina Lumière projektu zúčastní aj košické kino Úsmev, vybraný film Prípitok (2020) režiséra Laurenta Tirarda premietne tiež na platforme Kino doma v stredu 8. decembra o 20.20 hod. Vstup na obe projekcie je voľný, ich dostupnosť sleduje hlavnú myšlienku projektu: upozorniť na diverzitu európskej kinematografie.

 

Bratislavské Kino Lumière „oživilo“ virtuálnu kinosálu Kino doma v nadväznosti na aktuálnu  pandemickú situáciu a zatvorenie kina na základe vyhlášky ÚVZ SR č. 263 z 24. novembra. Online začalo premietať v pondelok 29. novembra program prehliadky Týždeň slovenského filmu. V nasledujúcich dňoch ponúkne filmy, ktoré pre pandémiu nemajú príležitosť distribúcie v kinách, sú medzi nimi napríklad nový film ostrieľanej slovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi Očista (2021) či slovenský hraný debut režisérky Hajni Kis Iná svorka (2020), tiež dráma Quo vadis, Aida? (2020) Jasmily Zbanić, muzikál Annette (2021) Leosa Caraxa či dokument o svetoznámom fotografovi Helmut Newton: Nehanebná krása (2020).

Dramaturgovia kina pripravujú do online programu aj uvedenie úspešného debutu Barbory Sliepkovej Čiary (2021) spojeného s diskusiou za účasti režisérky, premiérové uvedenie dokumentu Film o filme Na krásnom modrom Dunaji (2021), ktorý nakrútil režisér Juraj Johanides, jeden z hlavných predstaviteľov filmu, v spolupráci so Štefanom Semjanom. K divákom sa online vrátia aj cykly Príbehy umenia a Reštaurovaná klasika, svoj priestor dostane v dňoch 17. a 18. decembra podujatie Slávnosť krátkeho filmu.

Na platforme Kino doma premietajú: Kino Lumière Bratislava, Úsmev Košice, Iskra Kežmarok, Fontána Piešťany, Film Europe Bratislava a kiná z Modry a Pezinka.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 38454
02 |
návšt. 8494
03 |
návšt. 4851
04 |
návšt. 1524
05 |
návšt. 938
06 |
návšt. 747
07 |
návšt. 806
08 |
návšt. 521
09 |
návšt. 404
10 |
návšt. 511
REBRÍČEK US
01 |
$30,0 mil.
02 |
$20,1 mil.
03 |
$8,0 mil.
04 |
$2,3 mil.
05 |
$2,2 mil.
06 |
$1,6 mil.
07 |
$1,6 mil.
08 |
$0,942 mil.
09 |
$0,883 mil.
10 |
$0,823 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk