Prichádza jeden z najdrahších filmov v histórii českej a slovenskej kinematografie

Reč je o výpravnej česko-slovenskej snímke Zátopek, ktorá rozpráva príbeh jedného z najväčších atlétov ...

pridal PR 6.9.2021 o 10:12
Prichádza jeden z najdrahších filmov v histórii českej a slovenskej kinematografie


Reč je o výpravnej česko-slovenskej snímke Zátopek, ktorá rozpráva príbeh jedného z najväčších atlétov všetkých čias – Emila Zátopka. Očakávaný film Davida Ondříčka (Samotári, Jedna ruka netlieska, V tieni) vznikal dlhých 14 rokov a dosahuje najvyššie svetové parametre.

Muž, ktorý ako doteraz jediný na svete dokázal vyhrať olympijské zlato až v troch vytrvalostných disciplínach (beh na 5 000 m, 10 000 m a maratón), pričom v každej z nich zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Najlepší športovec sveta v rokoch 1949, 1951 a 1952. Fenomenálny atlét, ktorého v roku 2013 prestížny časopis Runner‘s World vyhlásil za najväčšieho bežca histórie. To bol Emil Zátopek. Snímka Zátopek však nerozpráva len o jeho športových úspechoch, ale aj o životných prehrách. Dôležitým ťažiskom filmu je tiež osudová láska manželov Zátopkovcov, ktorých si zahrali Václav Neužil a Martha Issová. Veľkolepý a dojímavý príbeh športovej legendy v réžii Davida Ondříčka si budú môcť slovenskí diváci pozrieť v kinách od 9. septembra.

Z režijného hľadiska bol Zátopek najmä po technickej stránke mimoriadne zložitý. Museli sme navodiť atmosféru konca 40. rokov, 50. rokov aj konca 60. rokov. Natáčanie prebiehalo počas celého roka, malo obrovskú výpravu a vo filme sme zároveň využili množstvo špeciálnych efektov,“ opisuje náročné nakrúcanie režisér David Ondříček. Jednou z najnákladnejších položiek bolo pritom vytvorenie verných replík olympijských štadiónov v Londýne a v Helsinkách, ktoré už reálne neexistujú. Vo filme ich nahradil brniansky štadión Za Lužánkami, ktorý upravil architekt Jan Vlasák tak, aby Helsinky a Londýn plnohodnotne zastúpil.

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Zátopek je fascinujúcim príbehom o prerode neduživého chlapca z Moravy na jedného z najvýznamnejších športovcov všetkých čias. Je však tiež príbehom osudového stretnutia a celoživotnej lásky dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné porážky.

Prichádza jeden z najdrahších filmov v histórii českej a slovenskej kinematografie

Film je výnimočný nielen svojím rozpočtom a dĺžkou vzniku, ale aj hereckými výkonmi. Emila Zátopka v snímke stvárnil herec Václav Neužil, ktorý sa na túto rolu pripravoval päť rokov, absolvoval náročný fyzický tréning, schudol osem kilogramov a vďaka šikovným rukám maskérok sa zmenil na nepoznanie. S bežeckou prípravou mu pomáhal český reprezentačný tréner Jan Pernica. „Pripravil ma tak, že som bol schopný natáčať bežecké úseky filmu opakovane celý deň. Je to vlastne taký intervalový tréning, ktorý, mimochodom, ako vôbec prvý bežec začal aplikovať práve Emil Zátopek. Behal veľmi rýchlo, často úplne naplno dvestometrové alebo štyristometrové úseky a tie striedal s jemným poklusom. Toto opakoval napríklad až 40-krát a to celé aj dva- či trikrát denne. Neskutočne si tak posunul hranicu bolesti v svaloch. Ja som bol nakoniec schopný bežať 200 až 400 m v jeho tempe, dať si pauzu a bežať znova,“ priblížil tréningové metódy talentovaný herec.

Vo filme hrá dôležitú úlohu aj vzťah Emila Zátopka s jeho manželkou Danou, ktorá bola tiež vrcholovou športovkyňou a súťažila v hode oštepom. Ich cesty sa skrížili práve počas reprezentácie na olympiáde v Londýne v roku 1948. Danu Zátopkovú vo filme stvárňuje herečka Martha Issová, ktorá mala možnosť sa s legendárnou olympioničkou aj osobne stretnúť. „Mala som strašnú trému, triasol sa mi hlas a potila ruka. Dana si ma úkosom prezrela, trochu zhovievavo sa zasmiala a povedala mi: No dievča, hlavne musíš dávať pozor, aby si pri tom hode nevyzerala ako zlomená ľalia,“ spomína herečka na stretnutie. Dana Zátopková mala spočiatku pochybnosti o pripravovanom filme, ale po ukážke prvých záberov svoj názor zmenila a vznik snímky podporila. „Keď som jej pustila zábery Vaška Neužila, ktorý ako Emil beží preteky na olympiáde v Helsinkách, bola skutočne dojatá. Od tej chvíle nás veľmi podporovala a fandila nám. Dúfam a verím, že by z toho filmu mala radosť,“ dodáva Martha Issová. Dana Zátopková sa premiéry filmu Zátopek nedožila, zomrela v roku 2020.

Prichádza jeden z najdrahších filmov v histórii českej a slovenskej kinematografie

Zátopek zažil svetovú premiéru vo veľkom štýle. Bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde sa stretol s obrovským úspechom u divákov aj u odbornej verejnosti a odniesol si Divácku cenu denníka Právo. Ocenenie získal aj Václav Neužil, za stvárnenie hlavnej úlohy v tomto životopisnom filme si prevzal cenu Modrá kocka, ktoré udeľuje spoločnosť innogy za mimoriadny umelecký výkon. Film Zátopek si počas prvého víkendu po uvedení v Českej republike pozrelo viac ako 100 000 divákov.

Životopisná snímka Zátopek rozpráva o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov po celom svete. Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka si budú môcť slovenskí diváci pozrieť v kinách od 9. 9. 2021.
STAND UP
[RECENZIA ]
ELVIS
[RECENZIA ]
FRAGILE MEMORY
[RECENZIA ]
ÚSMEV, PROSÍM!
[RECENZIA ]
TRALALA
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 15302
02 |
návšt. 7594
03 |
návšt. 6500
04 |
návšt. 1907
05 |
návšt. 1524
06 |
návšt. 997
07 |
návšt. 907
08 |
návšt. 748
09 |
návšt. 423
10 |
návšt. 769
REBRÍČEK US
01 |
$145,1 mil.
02 |
$51,9 mil.
03 |
$5,2 mil.
04 |
$2,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$1,8 mil.
07 |
$1,3 mil.
08 |
$0,833 mil.
09 |
$0,751 mil.
10 |
$0,620 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk