Slovenský film The Sailor zažije americkú premiéru na prestížnom festivale

Dokumentárny film The Sailor od slovenskej režisérky Lucie Kašovej čaká v utorok 10. augusta americká premiéra ...

pridal kinema 9.8.2021 o 23:14
Slovenský film The Sailor zažije americkú premiéru na prestížnom festivale


Dokumentárny film The Sailor od slovenskej režisérky Lucie Kašovej čaká v utorok 10. augusta americká premiéra na 39. ročníku medzinárodného filmového festivalu Flickers Rhode Island. The Sailor sa stal súčasťou kolekcie 400 filmových kúskov vyberaných z celkovo 6 800 prihlásených titulov. Flickers Rhode Island sa zaraďuje k desiatke najvýznamnejších amerických festivalov a patrí k festivalom štartujúcim oscarovú sezónu v Amerike. Ústredná postava filmu The Sailor, svetoznámy námorník a konštruktér lodí Paul Erling Johnson, nás prednedávnom opustil vo veku nedožitých 84 rokov. Film o ňom a jeho medzinárodná i lokálna distribúcia sú poctou tomuto veľkému dobrodruhovi.

Aká je cena slobody? Námorník Paul Johnson sa celý svoj život plavil na oceáne. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Teraz má osemdesiat a on ani jeho ľoď nie sú schopní vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. The Sailor je film o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka Lucia Kašová v ňom hľadá odpoveď na univerzálnu otázku: Majú splnené sny na svojom konci vždy tak trpkú príchúť?

„Som námorníčka. Celý svoj život som chcela stráviť na mori. Stretla som ľudí, ktorí s morom komunikujú a žijú. Nazývajú sa ,morskí cigáni'. Na ich plavidlách nie sú vlajky ich rodných krajín, pretože ich národnosťou, náboženstvom i domovom je more. Ich spoločným znakom je pokora. Plavia sa už desiatky rokov a keď prehovoria, v ich hlase počuť rytmus vĺn. Keď som v minulosti začala študovať filmovú školu, bolo to kvôli tomuto filmu. Mala som potrebu rozpovedať príbeh o morských cigánoch, spoločnosti postavenej na iných princípoch bytia, než má tá naša," priblížila osobnú fascináciu témami svojho filmu režisérka Lucia Kašová, ktorá vstúpila do povedomia ako režisérka filmu o Robertovi Ficovi v rámci série Expremiéri.

„Námorník ako symbol slobodnej cesty, more ako esencia toho, čo tvorí a napĺňa náš život, loď ako obraz duše na šírom mori možností a motor, ktorý je tým, čo nás poháňa vpred. A čo je ten cieľ, kam nás poháňa? Paula Earlinga Johnsona som stretla vo dverách malého supermarketu v Harvey Vale Bay na ostrove Carriacou. Pozreli sme sa jeden na druhého a hneď sme vedeli, že sme z rovnakého cesta," doplnila Kašová.

Slovenský film The Sailor zažije americkú premiéru na prestížnom festivale

Výsledok stojí za to

Nakrúcanie filmu mimo slovenské reálie vôbec nebolo jednoduché. Vyžadovalo precíznu prípravu aj pevné nervy. „Pred nakrúcaním sme museli vyriešiť množstvo produkčnych a logistických problémov. Film sa nakrúcal na malom ostrove Carriacou, ktorý je bez zdroja pitnej vody. Aby sme sa len dostali na samotný ostrov, štáb a technika museli najprv preletieť sedemtisíc kilometrov a následne sa tri dni plaviť naprieč Karibským morom," spomína na nakrúcanie producent filmu Nazarij Kľujev zo spoločnosti Toxpro.

Treba dodať, že celé nakrúcanie sa konalo počas hurikánovej sezóny, keďže hurikány zohrávajú vo filme dôležitú úlohu. Realizácia filmu sa nám nakoniec vydarila a som veľmi rád, že sa nám okrem filmu podarilo vytvoriť aj online sériu making of videí. Pre nás tvorcov, ale aj pre divákov tak existuje spomienka, ktorá mapuje ako náš film vznikal," dodal Kľujev. 

Ako sa The Sailor plaví doma i po svete?

Svoju medzinárodnú festivalovú plavbu započal The Sailor koncom apríla na renomovanom kanadskom festivale Hot Docs, koncom júla ho v národnej premiére uviedol najväčší slovenský filmový festival Art Film Fest, aby sa aktuálne vrátil späť na americký kontinent. 39. Flickers Rhode Island sa koná v hybridnej forme, bude kombinovať online uvedenie filmu s projekciami pod hviezdami.

Emotívny príbeh starého námorníka Paula E. Johnsona z karibského ostrova Carriacou bilancujúceho život celý prežitý na oceáne aktuálne rotuje v slovenských klubových kinách, kam naň prišlo už vyše tisíc divákov. Po skoro päťdesiatke premietaní po celom Slovensku ho aktuálne čaká séria bratislavských open air projekcií, a to hneď na troch miestach — v letných kinách OC Central, na kúpalisku Mičurín a v populárnej Novej Cvernovke, kde uzavrie celoletnú dokumentárnu dramaturgiu pod hlavičkou distribučnej spoločnosti Film Expanded. V septembri súťaží o cenu za najlepší slovenský dokument na piešťanskom festivale Cinematik.
2
Duna
DUNA
[RECENZIA ]
1
Iná svorka
INÁ SVORKA
[RECENZIA ]
POSLEDNÝ SÚBOJ
[RECENZIA ]
2
Squid Game
SQUID GAME
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 39216
02 |
návšt. 9274
03 |
návšt. 3007
04 |
návšt. 2966
05 |
návšt. 2227
06 |
návšt. 1922
07 |
návšt. 1822
08 |
návšt. 1915
09 |
návšt. 1376
10 |
návšt. 826
REBRÍČEK US
01 |
$49,4 mil.
02 |
$23,8 mil.
03 |
$16,5 mil.
04 |
$7,1 mil.
05 |
$4,8 mil.
06 |
$3,3 mil.
07 |
$0,706 mil.
08 |
$0,646 mil.
09 |
$0,543 mil.
10 |
$0,470 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk