Fantastická žena z portfólia Film Europe má Oscara

Slávne sošky sú rozdané. Americká Akadémia filmových umení a vied udelila na svojom 90. ročníku Oscara v kategórii „najlepší cudzojazyčný film“ dráme

pridal PR 5.3.2018 o 12:38

Fantastická žena z portfólia Film Europe má Oscara


Slávne sošky sú rozdané. Americká Akadémia filmových umení a vied udelila na svojom 90. ročníku Oscara v kategórii „najlepší cudzojazyčný film“ dráme Fantastická žena čilského režiséra Sebastiana Lelia. Film uviedla do kinodistribúcie na Slovensku spoločnosť Film Europe v rámci svojho projektu Be2Can Distribution, v predpremiére bol uvedený na Art Film Feste v Košiciach v rámci sekcie Be2Can starter a festivalovú premiéru mal počas 4. ročníka Be2Can v októbri 2017. Od 16. novembra sa film programuje v slovenských kinách.

V Argentíne narodený, ale v Čile tvoriaci režisér Sebastián Lelio patrí medzi najtalentovanejších latinskoamerických filmárov súčasnosti. Snímku Fantastická žena nakrútil ako svoje piate dielo. Na minuloročnom Berlinále bol film ocenený Strieborným medveďom za scenár a získal Cenu ekumenickej poroty.

KINEMAVIDEO4486.

Lelio sa vo svojom poslednom filme venuje téme transsexuality. Rozpráva príbeh čašníčky Mariny s ambíciami stať sa speváčkou. Je na polceste v zmene pohlavia z muža na ženu. Jej partnerom je o 20 rokov starší Orlando, ktorý odišiel od rodiny. Ich vzťah je láskyplný , plánujú si  spoločnú budúcnosť. Všetko sa zdá byť krásne až do chvíle, keď Orlando po nešťastnom páde náhle zomrie. Marina, ktorej sa zrúti svet, sa musí brániť – nielenže ju vyšetruje polícia, či náhodou nezapríčinila jeho smrť, ale ponižuje ju aj Orlandova bývalá manželka a dospelý syn, ktorí sa doteraz nevyrovnali s Orlandovým novým životom a ich partnerský vzťah považovali za perverzný. Marina napriek všetkému pokračuje v boji za svoje práva, snaží sa slobodne a dôstojne žiť a pritom všetkým ukázať, kým naozaj je: silným a čestným človekom.

Fantastická žena je film, ktorý je veľmi znepokojujúci. Znepokojenie, ktoré vyvoláva, nespôsobuje Mariina inakosť, ale intolerancia, agresivita a diskriminácia, ktorú jej dáva najavo okolie, pretože ju pokladá za netvora.

Režisér  Sebastian Lelio dokázal krehkú a potenciálne kontroverznú tému uchopiť empaticky, citlivo a s humanistickým posolstvom. Veľkým bonusom snímky je vynikajúca protagonistka Daniela Vega v úlohe čašníčky Mariny.




UNTIL DAWN
[RECENZIA ]
VTEDY V LESE
[RECENZIA ]
JULIE MLČÍ
[RECENZIA ]
5
Hriešnici
HRIEŠNICI
[RECENZIA ]
AMATÉR
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 98643
02 |
návšt. 5831
03 |
návšt. 2630
04 |
návšt. 2539
05 |
návšt. 1861
06 |
návšt. 1796
07 |
návšt. 1649
08 |
návšt. 1607
09 |
návšt. 1337
10 |
návšt. 1267
REBRÍČEK US
01 |
$163,0 mil.
02 |
$7,3 mil.
03 |
$7,0 mil.
04 |
$5,9 mil.
05 |
$4,5 mil.
06 |
$2,7 mil.
07 |
$1,9 mil.
08 |
$1,8 mil.
09 |
$1,6 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.