Víťazný film z Vancouveru o nepálskej ultrabežkyni uvidíme aj na Slovensku

Víťazný film z kanadského Vancouver International Mountain Festival (VIMFF) o nepálskej ultrabežkyni s názvom Mira uvedie aj slovenský festival

pridal PR 23.2.2017 o 18:43

Víťazný film z Vancouveru o nepálskej ultrabežkyni uvidíme aj na Slovensku


Víťazný film z kanadského Vancouver International Mountain Festival (VIMFF) o nepálskej ultrabežkyni s názvom Mira uvedie aj slovenský festival HORY A MESTO. Na programe má väčšinu ocenených snímok z prestížneho festivalu, okrem iného aj najlepší kanadský film alebo surferský film ocenený Cenou poroty. S cenou sa z Kanady vrátil aj najnovší film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. To, čo všetky tieto filmy spája, je sila a mohutnosť prírody, pred ktorou sa ľudská bytosť môže len skláňať.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa uskutoční od 22. do 26. marca 2017 v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

„Mnohí filmári reagujú na to, čím ľudia žijú, čomu sa venujú, čo je „in“, aby to mohli autenticky, originálne spracovať. A dramaturgia festivalu zase reaguje na to, čo vzniká v oblasti filmu. Aj preto sme približne pred štyrmi rokmi rozšírili festival o stabilné sekcie Beh a Surf. Niekoľkonásobne sa napríklad zvýšil počet vyprodukovaných kvalitných filmov o behaní a surfovaní, a skladba ocenených filmov z Vancouveru je tiež dôkazom, že ide o trend, ktorý chceme nasledovať aj v programovej skladbe Hory a mesto,“ povedal programový riaditeľ Hory a mesto Alan Formánek na margo ocenených filmov. Práve on je spojením medzi festivalmi Hory a mesto a VIMFF, a vďaka nemu majú návštevníci slovenského festivalu možnosť vidieť to zásadné, čo sa v rámci žánru prezentuje rok čo rok v kanadskom Vancouveri.

Grand Prix získal na vancouverskom festivale film Mira o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. „Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete,“ píše sa vo verdikte poroty. Dokument, rovnako ako všetky snímky, ktoré poputujú z Vancouveru do Bratislavy, uvedie festival v slovenskej premiére.

V kategórii Najlepší kanadský film získal cenu film Severná strana známeho. Profesionálni paraglajdisti a dobrodruhovia Gavin McClurg a Dave Turner absolvujú prelet bez vonkajšej podpory na padákoch ponad šíru a rozľahlú Aljašku, počas ktorého hladujú, čelia extrémnemu počasiu, medveďom, neprebroditeľným riekam a nespočetným ľadovcom. Porota vyzdvihla prácu kamery, ktorá zachytila krásy rozľahlej Aljašky, najmä zo vzdušnej perspektívy a „neprekonateľný príbeh“. V Bratislave ho diváci uvidia v sekcii Vzduch.

Nie je až takým prekvapením, že z Vancouveru sa domov vracia ocenený dokument aj v zahraničí obľúbeného režiséra Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. Pohľad na život tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia, zaujal tamojšiu porotu; ocenila ho v kategórii Horská kultúra. „Vynikajúci obrazovo aj tempom - tento film nám otvára oči a ukazuje tradíciu, ktorá sa napriek moderným metódam zachovala. Film nás sprevádza krok po kroku, zažívame poznanie, počúvame zvuky aj ticho a oceňujeme nesmiernu krásu cesty," zhodli sa jej členovia.

Pavol Barabáš bude mať na festivale aj samostatnú prezentáciu s prednáškou Jeden svet Pavla Barabáša, v ktorej sa zameria na rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach a ponúkne publiku ukážky či zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov a rozprávanie o svojich najnovších expedíciách.

Film o búrlivom vzťahu Islandského surfera so severoatlantickým vetrom s názvom The Accord získal na VIMFF Cenu poroty. „Človek by si mohol myslieť, že reprezentovať úžasnú silu prírody môže byť ťažké. Ale ak sa táto skúsenosť sprostredkuje z prvej ruky, vtipne a ohromujúcou kamerou, je to kombinácia pre víťaza. Celkom jedinečný a veľmi zábavný majstrovský film,“ týmito slovami doložila porota svoje rozhodnutie. V Bratislave festival polohranú snímku uvedie v sekcii Surf.

Titul Najlepší lezecký film získal vo Vancouveri dokument Lunag Ri o rakúskom alpinistovi Davidovi Lamovi, ktorý bol pred dvoma rokmi hosťom festivalu Hory a mesto. Lama odišiel do rodnej dediny svojho otca, do Nepálu. Dokument dáva priestor skúmaniu rodinných a kulturálnych koreňov, ľudskej sile, odvahe a to všetko v kombinácii s lezením.

Okrem ocenených filmov z VIMFF premietne Hory a mesto viacero ďalších filmov, ktoré sa na VIMFF premietali.

Program piatich festivalových dní tvorí súťažná filmová prehliadka, multimediálne prezentácie, cestokluby KINO SVET a sprievodné akcie. Hlavnými hosťami budú lezci, ktorí lámu svetové rekordy a posúvajú hranice neprekonateľného na možné. Mladý americký lezec KEVIN JORGESON a svetová jednotka v skalnom lezení ADAM ONDRA vyliezli ako jediní voľným štýlom najťažšiu cestu na svete Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch, v Bratislave o tom povedia viac; pricestuje aj nemecká profesionálna lezkyňa a spisovateľka INES PAPERT. Hosťami festivalu budú samozrejme aj slovenskí horolezci, skialpinisti a ďalší športovci. Miro Peťo a Robo Vrlák ponúknu multimediálnu prezentáciu o skialpovaní v Iráne a Stano Glejdura, jeden z priekopníkov slovenského skalolezenia najmä v oblasti Kaľamárka, ponúkne prierez svojou lezeckou kariérou.

Slovenský režisér a ochranár Erik Baláž predstaví druhú časť trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les. Oceňovaný filmár, ktorý ukazuje Slovensko tak, ako ho nepoznáme, sa so svojím kameramanom Karolom Kaliským na festivale zúčastní aj workshopu na tému filmovanie v divočine.
ELVIS
[RECENZIA ]
FRAGILE MEMORY
[RECENZIA ]
ÚSMEV, PROSÍM!
[RECENZIA ]
TRALALA
[RECENZIA ]
BUZZ LIGHTYEAR
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 15302
02 |
návšt. 7594
03 |
návšt. 6500
04 |
návšt. 1907
05 |
návšt. 1524
06 |
návšt. 997
07 |
návšt. 907
08 |
návšt. 748
09 |
návšt. 423
10 |
návšt. 769
REBRÍČEK US
01 |
$145,1 mil.
02 |
$51,9 mil.
03 |
$5,2 mil.
04 |
$2,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$1,8 mil.
07 |
$1,3 mil.
08 |
$0,833 mil.
09 |
$0,751 mil.
10 |
$0,620 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk