Košice hostia hviezdu tohtoročného festivalu v Cannes

O bezkonkurenčne najsilnejší okamih štvrtého festivalového dňa sa postaral britský stand-up komik Dave Johns. Hlavný protagonista víťaznej

pridal PR 21.6.2016 o 18:01

Košice hostia hviezdu tohtoročného festivalu v Cannes


Vďaka Art Film Festu sa v týchto dňoch Slovensko zvýrazňuje na kinematografickej mape. Dôkazom je ďalší vzácny hosť z Veľkej Británie, ktorý sa stal hlavnou hviezdou včerajšieho festivalového dňa.

O bezkonkurenčne najsilnejší okamih štvrtého festivalového dňa sa postaral britský stand-up komik Dave Johns. Hlavný protagonista víťaznej snímky nedávneho festivalu v Cannes priletel do Košíc, aby na 24. ročníku Art Film Festu osobne uviedol sociálnu drámu režisérskej legendy Kena Loacha Ja, Daniel Blake, čerstvo ovenčenú Zlatou palmou z Cannes.

Snímka bola v programe festivalu uvedená v rámci sekcie Be2Can Starter, ktorú Art Film Fest prináša divákom v exkluzívnej spolupráci s distribučnou spoločnosťou Film Europe. „Z Daveovej prítomnosti na Slovensku máme veľkú radosť,“ priznal šéf spoločnosti Film Europe Ivan Hronec, ktorý sa osobne zúčastnil na festivale v Cannes, kde zažil prvé projekcie spomínanej snímky na vlastnej koži. „Po novinárskej projekcii chodili kritici za Daveom Johnsom a jeden za druhým sa mu priznávali, že snímka, v ktorej stvárnil hlavného hrdinu, pre nich bola jedným z najsilnejších filmových zážitkov vôbec,“ opisuje Ivan Hronec zimomriavkovú atmosféru z Cannes. „Nasledovala ďalšia, gala projekcia, tá zase bola ukončená až 15-minútovým standing ovations!“ dodáva. Včerajšiu projekciu v košickej Kunsthalle opisuje ako jednu z najkoncentrovanejších projekcií publika v sále. „Publikum sa ani nepohlo, po celý čas vládlo absolútne ticho, až do poslednej chvíle nebolo počuť ani len žiadny vrzgot, a to je pre mňa a pre Film Europe ten najlepší indikátor, že ide o výborný film. Dave Johns je živel. Je to presne loachovský typ herca, ktorý reprezentuje to, čo sa v živote deje. V scenároch Kena Loacha je takýto herec jediný možný typ, ktorý funguje.“

KINEMAVIDEO3950.

Dave Johns a jeho Daniel Blake však neboli jedinými projekciami, na ktoré včera zavítali zahraničné delegácie. Tvorcovia filmov prišli osobne pozdraviť tiež divákov v kinosálach pred projekciami snímok Čajky – režisérka Ella Manžejeva a Hlbina dva s režisérom Ognjenom Glavonićom.

Vzácne návštevy z Poľska, Srbska a Kolumbie uviedli tri očakávané snímky Spojené štáty lásky, Dobrá manželka a Medzi morom a zemou. Na festival sa vrátila herečka srbského pôvodu Mirjana Karanovič, ktorá v roku 2007 získala na Art Film Feste ocenenie Hercova misia. Tento rok sa vracia so svojím režijným debutom Dobrá manželka ako jedna zo štyroch dám-režisérok, ktorých snímky sú na tohtoročnom Art Filme uvedené. Snímku Medzi morom a zemou uviedla osobne kolumbijská delegácia v zložení režisér, producent, scenárista a herec Manolo Cruz a herečka Vicky Hernandez. Diváci v Kine Joj Cinema si vychutnali projekciu snímky režiséra Tomasza Wasilewskeho Spojené štáty lásky s exkluzívnym hosťom, slávnym poľským hercom Andrzejom Chyrom. V sekcii Slovenská sezóna bol za účasti režiséra Róberta Kirchhoffa uvedený film Para nad riekou.

Open-air projekcia v naplnenom košickom amfiteátri bola lahôdkou pre všetkých fanúšikov futbalu. Návštevníci si vychutnali na veľkom plátne najskôr priamy prenos futbalového zápasu Slovensko-Anglicko a po ňom si mohli pozrieť dokument Ronaldo o živote a súkromí portugalskej žijúcej športovej legendy.

V noci zo včera na dnes na festival dorazila ďalšia netrpezlivo očakávaná hviezda, laureát ocenenia Hercova misia, Lazar Ristovski. Oficiálny festivalový program najznámejšieho srbského herca súčasnosti sa začína dnes popoludní verejnou prednáškou Masterclass spojenou s projekciou jeho filmu Biely oblek a prevzatím ocenenia Hercova misia o 18:30 v JOJ Cinema - Kine Slovan pred projekciou novej snímky Z druhej strany. Následne si môžu fanúšikovia Lazara Ristovského vychutnať ďalší z jeho filmov už dnes večer od 21:30 v košickom amfiteátri - kultovú snímku režiséra Emira Kusturicu Underground. Lazar Ristovski si ocenenie Hercova misia prevezme tiež v stredu 22. júna o 16:30 na košickej Hlavnej ulici pri morovom stĺpe Immaculata. Všetci priaznivci a obdivovatelia tohto srbského herca sú srdečne pozvaní!

Následne si ocenenie Hercova misia prevezme i český herec Karel Roden (25. júna) a záver festivalu bude patriť hviezdnemu britskému režisérovi, legende strieborného plátna Sirovi Alanovi Parkerovi, ktorý si počas záverečného ceremoniálu prevezme ocenenie Zlatá kamera.

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 13050
02 |
návšt. 7861
03 |
návšt. 5852
04 |
návšt. 2027
05 |
návšt. 1736
06 |
návšt. 1290
07 |
návšt. 1225
08 |
návšt. 908
09 |
návšt. 638
10 |
návšt. 555
REBRÍČEK US
01 |
$95,5 mil.
02 |
$23,0 mil.
03 |
$20,0 mil.
04 |
$6,3 mil.
05 |
$4,9 mil.
06 |
$4,3 mil.
07 |
$2,4 mil.
08 |
$1,4 mil.
09 |
$1,1 mil.
10 |
$0,920 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2023 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.