HANNIBAL DOSTAL CHUŤ NA DVD |
HANNIBAL DOSTAL CHUŤ NA DVD |
V čase, keď na plátna kín vstúpil Červený drak a my lamentujeme za kvalitou Mlčania jahniat, príde určite vhod recenzia veľmi kvalitného 2DVD Hannibal.
FILM: Nezáleží na tom, či Hannibala milujete ako najlepšiu časť série alebo naň hľadíte skôr s rešpektom. Hannibal je neodmysliteľná súčasť série, hoci mnohí vravia, že nedosahuje kvalít Mlčania jahniat. (A ich dôvodom je klasické : Menej je niekedy viac alias že prítomnosť Hannibala bola až príliš vysoká a hustá.) Zopakujme si teda dej filmu, ktorý možno rozdeliť na tretiny : V tej prvej sledujeme agentku Clarice Starlingovú (tentokrát ju hrá Julianne Moore), ako sa po nepodarenej akcii na verejnosti (zahynula žena - matka) radšej vzďaľuje do úzadia. „Našťastie" prichádza na scénu Mason Verger, milionár, ktorý nie je taký bohatý, aby si mohol senátora kúpiť, ale raz za čas si ho môže prenajať a ten pachtí po Lecterovi kvôli incidente z dávnych čias (a chce sa mu pomstiť za zohavenie tváre). Starlingová cestuje za Vergerom, ktorému sa medzitým ozve taliansky vyšetrovateľ Pazzi. Florencia sa stáva ústrednou časťou druhej tretiny, keď sa na obrazovke objavuje pán Lecter čoraz častejšie a nič nestratil zo svojho šarmu (o čom sa presvedčí Pazzi s manželkou). Záverečná tretina patrí pomste Masona Vergera a dáva priestor i tandemu Lecter - Starlingova vo väčšej miere, aby dospel k inému koncu, aký nám ponúkla kniha samotná...
![]() |
![]() |
![]() |
Prvá tretina je dobre odvedené režisérske remeslo Ridleyho Scotta (ktorý si v prvom momente počutia o projekte Hannibal myslel, že má z Gladiátora presedlať na prechod Alpami na slonoch), no je len slabšou expozíciou. Nočná Florencia druhej tretiny dosahuje ako jediná kvalít predchádzajúcej časti a striedmo ukazuje Lectera, Starlingovu i Pazziho a ich dianie. Záverečná tretina je však vodou na mlyn pre všetkých, ktorí túžia spoznať druhú stránku napätia, kanibalského kulinárskeho umenia a najmä tandem Lectera a mladej vyšetrovateľky...
Ak bolo Mlčanie jahniat stopercentné, Hannibal sa pohybuje niekde na stupienku osemdesiat v našej hodnotiacej stupnici. Jeho scenár nie je taký dokonalý ako v roku 1991, hoci má svoje napínavé stránky a nezabudnuteľné momenty (slabšie povahy mali dokonca na Hannibalovi v kinách problémy s rozdýchaním niektorých scén). Tvrdenie, že menej je niekedy viac sa potvrdzuje len na papieri, pretože druhá i tretia tretina sú podľa mňa veľmi dobre zvládnuté. Len tá prvá by mohla byť predsa len lepšia... a nemusela by vynikať len réžiou staršieho brata z rodiny Scottov. Herecké výkony sú však veľmi dobré. Anthony Hopkins aspoň raz v poslednej dobe predviedol úlohu oveľa lepšie akoby ju hral len pre peniaze na nájom, Julianne Moore dopadla v úlohe Starlingovej solídne, takisto detektív Pazzi a Mason Verger, ktorého hrá nepoznateľný Gary Oldman. Len ten Ray Liotta je len Ray Liotta a v tej záverečnej scéne vám ho nie je ľúto a Hannibalovi by ste dopriali slastný kúsok...
Nie, Hannibal nie je lepším pokračovaním Mlčania jahniat... Ale je to poctivý triler Ridleyho Scotta s nadštandardnými hereckými výkonmi a dobrými dvomi tretinami scenáru. No a potom je tu ešte ten polemický záver s knihou... Ale ten si vysvetlí každý inak.
DVD: Ako je dobrým zvykom, poriadny film bez problémov zhltne dva DVD nosiče (OK, LOTR potrebuje štyri alebo päť :). Na tom prvom sa nachádza samotný film a audiokomentáre tvorcov a ten druhý je doslova nabitý bonusmi. Nie inak je tomu i v prípade Hannibala. Prvé DVD zaberá sedem a pol giga a je na ňom prakticky len film a menu. Film prichádza v klasickom formáte 1:1,85 a na rozdiel od niektorých novších titulov na ňom nerozpoznáte kompresiu tak ľahko, čo je jednoznačný klad. Výhodou filmu je samozrejme aj väčšie množstvo nočných scén. Čo sa týka zvuku, prinášam sklamanie pre odporcov titulkov, český dabing sa na DVD nenachádza (chvalabohu). Ale ako zadosťučinenie prichádza verzia ruská i maďarská pre naše národnostné menšiny. Všetky sú pochopiteľne v Dolby Digital 5.1. Ale ak budete film pozerať a máte chuť si ho vychutnať, určite nezabudnite odkliknuť v Audio Menu položku English DTS, pretože POZOR!!! Tento film má aj DTS zvukovú stopu, ale na obale DVD sa o tejto skutočnosti nedozviete! Niektoré servery zaoberajúce sa DVD tematikou tento fakt prinášajú, iné sú opatrné a nevedia, na čom sú. (Na DVD je, na obale nie je => Čo s tým?) Každopádne, DTS na disku je a bol by hriech pozerať film bez neho. Niežeby obsahoval množstvo explozívnych scén, takých je len pár (napr. úvodná streľba na tržnici), ale tie klasické efekty strachu (pozeráte film a naraz bu! Rana zo subwooferu), tých si užijete niekoľko. A keď pretnú hrobové ticho v obývačke a film pozeráte v noci, čakajte príchod napajedených blízkych (moja skúsenosť, keď som si myslel, že filmom nikoho nezobudím a na začiatku tretej tretine vidím rozospatého otca vo dverách :)). Počet zvukových stôp na prvom disku dopĺňa zaujímavý audiokomentár Ridleyho Scotta, ktorý vám dokáže, že na filmové pole neprikvitol náhodou a že sa v ňom vyzná. Disk prvý, palec jednoznačne smeruje nahor.
![]() |
![]() |
![]() |
Druhý disk zožral takmer znovu osem giga a je natrieskaný dokumentmi až po poslednú stopu. Čakajte zaujímavý masívny 73-minútový dokument Breaking the Silence, ktorý je rozdelený na 5 častí (prípravy, natáčanie, špeciálne masky, hudba a reakcie na film). Zaujímavá je aj možnosť využitia viacerých uhlov DVD a špecifického nazerania na určitú scénu - v tomto smere vaše očakávania naplní bonus z úvodnej časti filmu (prvotná naháňačka bola totiž točená viacerými kamerami a na DVD si môžete vychutnať pohľad zo štyroch). Pochopiteľne, že nechýba Ridleyho komentár. Úvodnej sekvencii vôbec venuje Scott veľké miesto i kopu času na DVD a nechýba ani rozprávanie o tom, ako si postupne pre film kreslil množstvo storyboardov. Neviem, úvodná sekvencia je určite zručne natočená, ale obsahovo film veľmi neobohacuje. Jednou z najzaujímavejších sekcií je aj 35 minút vystrihnutých scén. Tých je celkovo asi dvanásť, niektoré sú len alternatívami k filmu, niektoré skutočne film ochudobnili a nechýba ani druhý záver (ale opäť len filmový, ten knižný určite nečakajte). Pomerne bohatá je aj záverečná sekcia, ktorá sa sústredí na marketing. Nájdete tu veľmi veľkú obrazovú galériu, ktorá obsahuje cca 10 sérii fotografií (množstvo sa určite vyrovná tým z Vanilla Sky) a niekoľko desiatok verzií plagátu. A ešte je tu neuveriteľných devätnásť spotov, ktoré ukážu hociakému európskemu distribútorovi, ako film spropagovať a aj dva trailery (jeden teaser, druhý plnohodnotný trailer). Disk druhý, palec smeruje znovu výrazne nahor.
Druhý pohľad na film
Po zhliadnutí marketingovej časti DVD hneď pochopíte mamutí otvárací víkend v USA. MGM a Universal masírovali verejnosť teasermi celý rok 2000 a viac ako tucet spotov nasadili krátko po Novom Roku 2001. A týždeň pred premiérou dali vyrobiť ďalšie tri-štyri spoty s konečnou vetou „Coming This Friday". Prvý víkend dokázal Lecter ukrojiť z mäska divákov 58 miliónov dolárov, druhý víkend pochopiteľne padol o 49%, ale výhoda bola, že na tie dni pripadol predĺžený prezidentský víkend v USA. Potom už Hannibal len klesal nadol a jeho priamka sa v USA zastavila na čísle 165 miliónov dolárov. T.j. enormný začiatok a potom prudší pád ako v prípade akčných filmov. Otvárací víkend priniesol do kasy 35% zisku a ako ukazuje aj Červený drak, ziskovosť tejto časti bude podobná. Zotrvačnosť Mlčania jahniat sa, žiaľ, nepodarilo prekonať alebo sa jej aspoň priblížiť žiadnemu z nich. Celosvetový zisk predstavoval okrúhlych 350 miliónov $, čo pri rozpočte 78 miliónov $ nie je zlé a dostatočne odôvodňuje príchod ďalších filmov s kanibalom Lecterom, ako napr. tohtoročný Červený drak.