AKO VZNIKAL HARRY POTTER

AKO VZNIKAL HARRY POTTER

článokO PRÍBEHU:

Harry Potter (DANIEL RADCLIFFE) nemal dobré leto. Nebolo to len tým, že musel tráviť čas s otravnou tetou Petuniou (FIONA SHAW), strýkom Vernonom, Dursleym (RICHARD GRIFFITHS) a ich strachom a hrôzou z jeho magických schopností, ale zdá sa, že jeho najlepší priatelia Ron Weasley (RUPERT GRINT) a Hermiona Grangerová (EMMA WATSON) na neho zabudli a neodpovedali ani na jeden z jeho listov. Potom, náhle a mysteriózne, sa objaví domový škriatok Dobby v Harryho spálni a varuje ho pred veľkým nebezpečenstvom, ktoré ho môže postretnúť, ak sa vráti na Rokfortskú strednú čarodejnícku školu.
Dobby v horlivosti, aby zachránil mladého študenta Chrabromilu pred návratom do Rokfortu, blokoval všetku korešpondenciu od Rona a Hermiony, a tak Harry nič nedostal. Ale napriek obrovskému úsiliu malého škriatka, Ron a jeho bratia pomocou lietajúceho auta zachránia Harryho z dosahu Dursleyovcov a unesú ho do tepla Weasleyho domácnosti.

Ale keď Harry a Ron sú podozrivo odrádzaní, aby sa dostali na Nástupište 9 3 , nastúpili do Rokfortského Expresu a vrátili sa späť do školy, chlapci použijú núdzové riešenie, aby zabránili neskorému nástupu do ďalšieho ročníka a hnevu profesora Snapea (ALAN RICKMAN), ktorý však podá návrh na ich vylúčenie zo školy, pretože lietajúci Ford Anglia narazí do Rokfortskej zúrivej vŕby.

Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter

 

Medzičasom sa správy o Harryho hrdinstve počas prvého roka štúdia rozšírili po celom Rokforte a tak sa nechtiac nachádza v centre nechcenej pozornosti. Jeho novým fanúšikom a obdivovateľom sa stáva Ronova malá sestra Ginny (BONNIE WRIGHT).

Lockhart, vedený svojou domýšľavosťou, je ochotný sa spojiť s mladým hrdinom Rokfortu. Ale nielen Lockhart je ten, kto môže poskytnúť vysvetlenie pre nový hrozivý teror, ktorý zviera a ničí školu.
Teraz sú všetky oči upreté na Harryho a jeho priatelia začínajú pochybovať. Každý, okrem Rona, Hermiony a krehkej malej Ginny.

Ale Harry by neopustil svojich priateľov, a preto, či už s pomocou alebo bez pomoci Gilderoya Lockharta, sa postaví proti temnému zlu, ohrozujúcemu jeho milovanú školu

O PRODUKCII:
DRUHÝ ROK SA ZAČÍNA...

Kniha Harry Potter and The Chamber of Secrets bola vydaná v roku 1998. Ocitla sa na zozname bestsellerov, bolo vydaných vyše 42 milionov kópií tohto románu a predali ju vo viac ako 42 krajinách sveta.
 
Výroba filmu sa začala 19.novembra 2001, v Leavesden Studios, Hertfordshire, a v lokalitách v Anglicku, práve tri dni po premiére filmu Harry Potter a kameň mudrcov, ktorý zaznamenal obrovské úspechy v tržbách hneď od svojej premiéry a stal druhým najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias. Tento film nazbieral tri nominácie na Academy Award a sedem prestížnych BAFTA nominácií, vrátane ocenenia Výnimočný britský film roka.

Pre mnoho režisérov je kompletizovanie post-produkčnej fázy hraného filmu namáhavá a vyčerpávajúca práca. Chris Columbus musel zvládnuť súčasne dva bezprostredne nasledujúce procesy. Po prvé, v priebehu leta a jesene 2001 dohliadať na všetky aktivity spojené s filmom Harry Potter a kameň mudrcov a po druhé, naštartovať presne predprípravnú fázu pre druhý film o tajomnej komnate. Našťastie filmový štáb už mal skúsenosti z nakrúcania prvého filmu a mohol využiť pôvodnú výrobu pri práci na druhom filme.

"Nikto z nás nemal šancu sadnúť si niekde vzadu a rozmýšľať o úspechu prvého filmu aj keď treba uznať, že bol dobrý pre každého, najmä pre deti. Musím poznamenať, že herci aj štáb sa stali jednou veľkou rodinou, spoločne mohli rozoberať a vymieňať si dojmy, vzrušenie z nakrúcania a súčasne sa koncentrovať na pokračovanie príbehov stvárnených v druhom filme", poznamenáva Columbus.

Napriek hektickej práci Columbus a Heyman zostali verní ambicióznej vízii pre film o tajomnej komnate a vedeli presne odlíšiť, akými črtami sa bude vyznačovať čo do štruktúry, charakteru a tónu. V prvom filme predstavili magické prostredie, budovy a osoby filmu. V druhom filme skočili priamo do vyrozprávania deja a do dobrodružstiev hlavných hrdinov.

Tajomná komnata je temnejšia, vtipnejšia a posúva Harryho do novej polohy. V prvom filme chceli autori predstaviť Harryho ako čarodejníka. V kontraste s plnofarebnými a nadživotnými osobami obklopujúcimi Harryho, Harry pôsobí pasívne. V druhom filme Harry vyžaruje viac dôveryhodnosti, pevnosti hneď od začiatku a je veľmi aktívny.

Predstaviteľ Harryho, Daniel Radcliffe zistil, že bol ovplyvnený Harryho vývojom. Pri každej scéne, ktorá sa nakrúcala si kládol otázku, ako by Harry reagoval a pokúšal sa získať a udržať toto cítenie počas celého nakrúcania.

Za dva roky dovŕšil Daniel Radcliffe 13 rokov, jeho herecký kolega Rupert Grint 14 a Emma Watsonová 12 rokov. Bolo zaujímavé sledovať, ako deti počas nakrúcania dospievajú a ako dokážu svoje skúsenosti z nakrúcania transformovať do filmových postáv. Doteraz v nich pretrváva entuziazmus, zvedavosť, mladosť. Je pozoruhodné vidieť, ako rastú nielen fyzicky, ale najmä ako mladí herci.

Emma Watsonová s radosťou poznamenáva, že vďaka skúsenostiam, ktoré nadobudla pri nakrúcaní filmu Harry Potter a kameň mudrcov, rástla osobnostne i profesionálne. "Nikdy som profesionálne nehrala, toto bol môj prvý film a bola som pri nakrúcaní mimoriadne nervózna, nikoho som nepoznala, všetko bolo pre mňa neznáme. Teraz poznám ľudí a prostredie a viem, čo mám robiť, takže sa cítim omnoho uvolnenejšie, ako predtým. Definitívne som sa sa zlepšila ako herečka a vnímam pocity šťastia s tým, čo robím na filmovom plátne.."

Pre Hermionu Grangerovú bol druhý rok v Rokforte význačný zmenou vzťahov medzi školiacimi sa kolegami - čarodejníkmi. Stáva sa priateľskejšou čo sa týka Harryho a Rona. Menej je posadnutá čítaním kníh a robením domácich úloh. Naďalej však ostáva veľmi lojálnou voči svojim priateľom.

Podobne ako Harry Potter, aj neskrotný Ron Weasley sa ocitá v centre akcií , ktoré sa odohrávajú v Tajomnej komnate, druhom dieli filmu o Harrym Potterovi. "Mohol som robiť podstatne viac humorných scénok v tomto filme, najmä čo sa týka lieatajúceho auta.", vysvetľuje Rupert Grint . "Scény s pavúkmi boli desivé a ja som mal strach z pavúkov. Keď som videl pavúka Aragoga (starého tvora, ktorý žil v temnom lese) prvý raz, nemohol som vôbec hrať, ako som bol vystrašený!"

Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter

Aby dodržali "rodinnú tradíciu", aká sa zaviedla pri nakrúcaní Harrho Pottera a kameňa mudrcov", filmoví tvorcovia využili nielen pôvodných detských hercov, ale aj vynikajúcich britských dospelých hercov. Vo filme Harry Potter a tajomná komnata teda opäť uvidíme skvelých hercov, známych už z prvého dielu: Johna Cleesa (The World is Not Enough, A Fish Called Wanda, Monty Python Flying Circus) ako Takmer Bezhlavého Nicka; Robbieho Coltrana (Nuns on the Run, GoldenEye, The World is Not Enough) ako priateľského správcu lesov a majetkov Rokfortu Hagrida, Warwicka Davisa (Willow) ako profesora Flitwicka, Richarda Griffithsa (Sleepy Hollow, Naked Gun 2, King Ralph) ako Harryho strýka Vernona Dursley; Richarda Harrisa (Gladiator, Unforgiven, Camelot) ako slávneho riaditeľa Rokfortskej školy Albusa Dumbledora, Alana Rickmana (Truly Madly Deeply, Sense and Sensibility, Die Hard) ako záhadného profesora zaoberajúceho sa jedmi - Severusa Snapea, Fionu Shaw (My Left Foot, The Butcher Boy, Franco Zeffirelli's Jane Eyre) ako Harryho tetu Petuniu Dursleyovú; Dame Maggie Smith (nominovaná na Oscara za rolu v Gosford Park; Tea With Mussolini, Richard III) ako Dumbledorevu zástupkyňu profesorku Minervu McGonagallovú a Julie Walters (Billy Elliot, Educating Rita, Personal Services) ako pani Molly Weasleyovú.

Možno najvzrušujúcejšou postavou v druhom filme o Harrym je Gilderoy Lockhart, nový profesor vyučujúci obranu proti čiernej mágii. Hrá ho všestranne talentovaný herec a režisér Kenneth Branagh (Hamlet, Much Ado About Nothing, Dead Again, Shackleton).

Kenneth Branagh bol podľa Columbusa jedinou vhodnou osobou pre túto filmovú úlohu. "Ken je jeden z najväčších javiskových a filmových hercov našich čias a je aj veľkým filmovým tvorcom," potvrdzuje Columbus. "Je perfektne oboznámený s britskou hereckou komunitou, a je jedným z mladých autorov, ktorí môžu držať krok s takými hercami ako Richard Harris, Maggie Smith alebo Alan Rickman. Neviem si predstaviť iného herca v úlohe Gilderoya Lockharta ako práve jeho."

"Potrebovali sme niekoho, kto by vedel obsiahnuť Lockhartov narcizmus, vedel byť hystericky smiešny a stále sa držať v realite. Ken dokázal splniť absolútne všetko, čo sme od neho žiadali. Je skutočne fantastický, vie upútať publikum, presvedčiť ho," vysvetľuje Heyman.

Dievčatá ho milujú a chlapci ho nenávidia, pretože vedia, že čosi nie je celkom v poriadku. Lockhart má charizmatický vplyv na rokfortské študentky a špeciálne na Hermionu. "Je úplne zasnená, nadšená pri myšlienke na Lockharta," hovorí Emma Watsonová.

Ďalším výrazným typom vo filme je Lucius Malfoy, otec Harryho nepriateľa a protivníka zo Slizolinu, Draca Malfoya. Pre túto špeciálnu rolu vybrali filmoví tvorcovia Jasona Isaacsa (Black Hawk Down, The Patriot, The End of the Affair), medzinárodne uznávaného herca, ktorého Columbus opisuje ako "jedného z najväčších filmových hercov stvárňujúcich darebákov a zloduchov v súčasnom modernom filme. Jasonove vystúpenie vo filme Patriot spôsobovalo tuhnutie krvi a tak som si povedal, že by mohol byť podobne strašný ako Lucius Malfoy, ktorý personifikuje temnotu a diabolské prostredie Slizolinu."

Dvomi ďalšími kľúčovými úlohami vo filme boli poverené 11-ročná Bonnie Wright ako mladšia sestra Rona Weasleyho a Julie Walters ako ich matka- pani Molly Weasleyová. Obidve postavy sa objavili v prvom filme v jednej kratučkej scéne, keď odprevádzali Rona na King Cross Station na jeho prvej ceste do Rokfortu.
Vytvorenie mnohých fantastických postavičiek, ktoré zaplnili svet Harryho Pottera, bolo v rukách supervízora vizuálnych efektov Jima Mitchella (Jurassic Park III, Sleepy Hollow, Mighty Joe Young) a Nicka Davisa (Harry Potter and the Philosopher's Stone, Pluto Nash, Entrapment).

"S Jimom a Nickom sme vytvorili tím, ktorý rozumel realite a súčasne mal zmysel pre vizuálne efekty," poznamenáva Chris Columbus. "Rozumejú našej túžbe transportovať, premiestňovať ľudí na miesta, kde nikdy predtým neboli, ale súčasne, aby sa im zdalo všetko známe a povedomé a aby absolútne verili novému prostrediu."

Mitchell, Davis a ich tím sú zodpovední za približne 900 záberov vo filme, ktoré uvádzajú do reality také postavičky ako sú Dobby, škriatkovia, baziliškovia, pavúci a pod. "Od samého začiatku chcel Chris použiť bábku ako Dobbyho s použitím systému CGI, " vysvetľuje Davis.

"Dobby je ústrednou postavičkou v tomto príbehu, a Chris chcel byť režisérom a viesť ho asi tak ako akéhokoľvek iného herca, čo sa dá dosiahnuť práve prostredníctvom CGI," dodáva Mitchell.

Práca s vizuálnymi efektmi pri vytváraní magického sveta patrila Nickovi Dudmanovi, ktorý riadil a realizoval všetky podoby skamenelých ľudí, baziliškov, mandragovníkov a pavúkov. Napr. Aragog, starobylý pavúk, sa zjavil vo veľkosti malého slona. Mal 18 stôp dlhé rozpätie nôh, každá noha boly manipulovaná iným členom tímu, celá operácia sa synchronizovala aquatronicky, pomocou pneumatických ramien. Celá atrapa pavúka vážila tri štvrte tony. Aragog bol skutočne strašidelný v každom zábere. " Pamätám sa, ako som videl prvý šot z Pavúčej dutiny," spomína Daniel Radcliffe, "gigantický pavúk pôsobil tak realisticky a strašne, ako tam na nás striehol". 

Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter Ako vznikal Harry Potter

TAJOMSTVÁ ZA KOMNATOU

Dizajnér Stuart Craig, trojnásobný držiteľ Oscara (The English Patient, Dangerous Liaisons, Ghandi), si zopakoval svoj úspešný debut z prvého filmu o Harrym aj pri výrobe Tajomnej komnaty. " Boli to na jednej strane rovnaké objekty ako v prvom filme, ale súčasne aj výzva a príležitosť zlepšiť kvalitu stanovenej architektúry filmu, osobitne pri kancelárii riaditeľa Dumbledora a pri Lockhartovej triede".

Výrobný štáb navštívil mnoho priestorov, ktoré sa využili pri prvom filme, ale väčšina záberov sa potom uskutočňovala v Leavesden Film Studios. Tajomná komnata bola skutočne obrovská, tak ako ju popisuje J.K. Rowlingová vo svojom románe - "je obrovská, členitá, s dutinami a výklenkami ako v obrovskej jaskyni." Tvorcovia využili Leavesden, ktorý bol pôvodne továrňou na výrobu lietadiel. Budova bola vysoká iba 28 stôp. Potrebovali dosiahnuť efekt väčšej výšky a tak použili vizuálne efekty a vytvorili ilúziu hĺbky. Výsledkom bola komnata, ktorá pôsobila ako stovky stôop vysoká a hlboká. V skutočnosti voda je len na výšku jednej stopy a iba temná černota jej dodáva nádych obrovskej hĺbky.

Čo sa týka dotvorenia, dizajnérskejho návrhu, konštrukcie a vybavenia Tajomnej komnaty, Lockhartovej triedy a kancelárie profesora Dumbledora, Craig a jeho tím - vrátane 300 konštrukčných pracovníkov, 25 umeleckých pracovníkov, kresličov, 4 skupiny kostymérov, 4 sochárov, 2 scénických výtvarníkov, 5 maskérov a 20 ďalších špecialistov - vytvorili prostredie ako Weasleyho dom, zelený dom, nemocničné krídlo, početné chodby a dievčenskú kúpeľňu.

Podľa Craiga boli ďalej dôležité dva elementy- Pavúčia diera a Zúrivá vŕba. " Pavúčia diera nie je celkom architektonický prvok, je to kompletná organická stavba ako socha. Vyzerá ako veľký amfiteáter, kde sa deti prechádzajú a všade a v každom okamihu na ne číhajú pavúky. Preštudovali sme si svet pavúkov, aby dojem bol čo najautentickejší."

Podobne v prípade Zúrivej vŕby sme skonštruovali strom, v ktorého ramenách a výhonkoch pristane lietajúce auto. Myšlienka bola, že auto pristávajúc v korune stromu je naraz atakované samotným stromom. Samozrejme, museli sme pritom použiť počítačom spracované sekvencie, aby dojem bol autentický. Strom sme stavali a skladali z niekoľkých častí, ktoré merali spolu 85 stôp. Z uvedeného vyplýva, že sme museli veľmi úzko spolupracovať s umeleckým oddelením, oddelením vizuálnych efektov a špeciálnymi tímami.

Lieatjúce auto, modrý Ford Anglia, bol naprojektovaný supervízorom pre špeciálne efeklty Johnom Richardsonom a jeho tímom. "Potrebovali sme 14 áut, aby sme ich mohli "odieť" a prispôsobiť jednotlivým funkciám a v rôznych situáciách podľa deja filmu," hovorí Richardson. "Väčšina nájdených áut nebola už schopná cestnej premávky, prešli sme viacerými vrakoviskami a musím poznamenať, že sme nezničili žiadneho automobilového veterána."

Daniel Radcliffe pri pohľade na sekvencie s lieatjúcim autom a jeho nabúraním do Zúrivej vŕby, hovorí o výnimočnej skúsenosti pri tvorbe filmu. "Nakrúcanie v lietajúcom aute bolo senzačné, ako v detskej hre, ale keď tri obrovské konáre leteli cez okno priamo na nás, to už bolo niečo úplne iné. Myslel som, že sa neprestanem smiať, ako sme rôzne reagovali."

Filmu bude príjemným prekvapením pre deti i dospelých. Filmoví tvorcovia odviedli vynikajúcu prácu a ostáva na divákoch, s akým pocitmi dielo prijmú. Podľa prvých diváckych výsledkov, nebude núdza o početné reprízy.

autor press kit 16.12.2002
Meno:
ODOSLAŤ
:)

Žáner: Dobrodružný/Fantasy
Minutáż˝: 153 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2001
Homepage www

Premiéra:
Premiéra SK:
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
13.1 |
hodnotenie 7/10
13.1 |
hodnotenie 8/10
20.1 |
20.1 |
20.1 |
hodnotenie 7/10
20.1 |
hodnotenie 9/10
20.1 |
hodnotenie 6/10
27.1 |
hodnotenie 6/10
27.1 |
27.1 |
NAJČÍTANEŠIE
|DON'T LOOK UP
4
hodnotenie 8/10
|MATRIX RESURRECTIONS
5
hodnotenie 6/10
|SPIDER-MAN: BEZ DOMOVA
0
hodnotenie 9/10
|NAJHORŠÍ ČLOVEK NA SVETE
0
hodnotenie 8/10
|KINGSMAN: PRVÁ MISIA
0
hodnotenie 8/10
|SPENCER
1
hodnotenie 6/10
|SILENT NIGHT
0
hodnotenie 6/10
|THE LOST DAUGHTER
0
hodnotenie 8/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 28880
02 |
návšt. 11549
03 |
návšt. 1422
04 |
návšt. 902
05 |
návšt. 701
06 |
návšt. 863
07 |
návšt. 550
08 |
návšt. 598
09 |
návšt. 443
10 |
návšt. 214
REBRÍČEK US
01 |
$30,0 mil.
02 |
$20,1 mil.
03 |
$8,0 mil.
04 |
$2,3 mil.
05 |
$2,2 mil.
06 |
$1,6 mil.
07 |
$1,6 mil.
08 |
$0,942 mil.
09 |
$0,883 mil.
10 |
$0,823 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk