KEĎ SA V KINÁCH ZATMIE...

KEĎ SA V KINÁCH ZATMIE...

článokV tretej časti fenomenálne úspešnej série Stephenie Meyer Twilight sága – Twilight sága Zatmenie -- sa Bella opäť ocitá v nebezpečenstve. V Seattli dochádza k sérii tajomných vrážd a zákerná upírka Victoria neúnavne túži po pomste. V tomto dramatickom období je Bella nútená vybrať si medzi svojou láskou voči Edwardovi a priateľstvom s Jacobom s vedomím, že jej rozhodnutie môže vyhrotiť stáročný boj medzi upírmi a vlkolakmi. A tak stojí Bella s blížiacim sa záverom posledného školského roka na strednej pred najväčším rozhodnutím svojho života.

Zatiaľ čo väčšina jej spolužiakov rieši čo bude po strednej a teší sa na záver roka, Bella sa rozhoduje, že chce navždy zostať so svojou láskou Edwardom. Nevie sa však zmieriť s Edwardovým kompromisom, že skôr, ako ju premení na upírku, sa zaňho vydá, a s dôsledkami týchto rozhodnutí pre seba, svoju rodinu a priateľov.

A zatiaľ sa schyľuje k vojne. Experimentovaním s neprebádanými tajomnými schopnosťami Cullenovcov vzniká z nevysvetliteľnej sily armáda novorodených upírov, ktorú tvoria noví upíri. Ich sila, skazenosť a nekontrolovateľný smäd po krvi je najväčší v prvých mesiacoch ich nadprirodzeného života. Sú prostriedkom Victorie v jej neúnavnom bažení po pomste, alebo Volturovcov s ich neobmedzenou silou, ktorí sa snažia prinútiť Bellu stať sa nesmrteľnou?

 
Armáda nových upírov na čele s Rileym sa blíži k Forks a územiu Quileuteov a Cullenovci a vlkolaci sa musia rozhodnúť, či zabudnú na svoje inštinktívne konflikty a spoja sa, aby ochránili Bellu a svoje komunity od väčšieho nebezpečenstva. Počas príprav na boj sa Bella dozvedá viac o tajomnej histórii kmeňa Quileuteov, narastajúcej skupine vlkolakov, a minulosť Jaspera a Rosalie. Pomôže jej to pochopiť putá spájajúce vlkolakov, objaviť v sebe lásku voči Jacobovi a pomôcť ochrániť tých, ktorých najviac miluje.

Twilight sága Zatmenie je pokračovaním medzinárodne úspešného upírskeho príbehu . Film je okrem akcie, lásky, priateľstva, žiarlivosti a vášne, ktoré si pamätáme z celosvetového hitu Twilight sága Nov, plný aj romantiky a túžby po pomste.

Čo je Twilight?

Za necelých päť rokov sa Twilight sága Stephenie Meyer stala svetovým fenoménom. Kniha bola preložená do 50 jazykov a predalo sa jej 100 miliónov výtlačkov.

Twiligh sága je príbehom 17-ročnej Belly Swanovej, ktorá sa prisťahuje k svojmu otcovi do malého mestečka Forks. Tajomný spolužiak Edward Cullen ju od začiatku priťahuje, no on je, zdá sa, rozhodnutý zachovať si odstup. Ich vzájomná príťažlivosť je neodškriepiteľná, a to aj keď sa Edward prizná, že je z rodiny upírov. Aby to nebolo také jednoduché, Bellin najlepší kamarát Jacob Black je vlkolak, a tí majú jedinú úlohu – zabíjať upírov.

Čo o Twilight ságe ešte neviete

DVD Twilight sága Nov sa v USA v marci 2010 za prvý víkend predalo 4 milióny kusov, čo je viac ako DVD Súmrak  – 3,8 milióna kusov. Doteraz sa predalo 9,2 milióna kusov DVD Súmrak a je to najpredávanejšie DVD roka. 

Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie...

Twilight sága Zatmenie

V knižnej predlohe a vo filme sa stretávame s milostným trojuholníkom Bella, Edward, Jacob v bode zlomu – Cullenovci a vlkolaci sú nútení zjednotiť sa a bojovať proti spoločnému nepriateľovi. „Keď sme tieto filmy začínali pripravovať, mnohí tvrdili, že tretí film bude najlepší,“ hovorí producent ságy Wyck Godfrey. „Myslím, že to tak cítia mnohí, pretože v Twilight sága Zatmenie je najviac akčných scén a vyvrcholením je obrovský súboj medzi vlkolakmi, upírmi a novorodenými upírmi. A okrem toho je jasné, že vzťah Bella-Edward-Jacob kulminuje.“

„Pre mňa je Twilight sága Zatmenie najmä o Bellinom rozhodnutí stať sa upírkou a uvedomení si, čo to znamená,“ dodáva producent Wyck Godfrey.

„Twilight sága Zatmenie sa mi písala najťažšie zo všetkých častí Twilight ságy,“ hovorí spoluautorka scenára Melissa Rosenberg. „Myslela som, že to pôjde najľahšie, keďže je tam veľa akčných scén. Ale keď som začala písať, uvedomila som si, že akcia je len v poslednej tretine. Bolo to teda o natiahnutí napätia aj do ostatných častí filmu. Nakoniec to teda bola najväčšia výzva zo všetkých častí Twilight ságy a dokonca môj najobľúbenejší scenár.“ 

Režisérom filmu Twilight sága Zatmenie a nasledovníkom Catherine Hardwicke a Chrisa Weitza je David Slade. „Vždy sme chceli premiešať štýly rôznych filmov a tak sme rozmýšľali nad inými režisérmi  každej časti,“ vysvetľuje producent Wyck Godfrey.

„Na tomto projekte ma najviac lákal úžasný príbeh a je pre mňa ako filmára obrovskou výzvou. Nerád robím to isté dookola, pretože výzvami sa učím. Toto bola najväčšia výzva – urobiť film tohto rozsahu, za takýto čas a presunúť sa do úplne iného žánru. Áno, nakrútil som už upírsky film, ale Twilight sága Zatmenie je úplne iná. Je to romantický príbeh, ktorý siaha od temnejších a extrémnejších pocitov až k čistým romantickým scénam. Veľmi emocionálne scény boli pre mňa obrovskou výzvou, zábavou a profesionálnym rastom,“ hovorí režisér David Slade.

„Twilight sága Zatmenie je jedným zo širších filmov. Myslím, že Twilight sága Nov bol veľmi sofistikovaný v tom, ako narábal s emóciami medzi troma hlavnými postavami,“ komentuje ďalej David Slade.

Stephenie Meyer opisuje, ako sa jej spolupracovalo so scenáristkou Melissou Rosenberg na príprave scenára: „Twilight sága Zatmenie sme menili aj v priebehu nakrúcania. Je to veľmi dlhá kniha a veľa sa v nej deje. Skúšali sme veci vsunúť a potom vybrať... bolo to komplikované.“

O nakrúcaní Twilight ságy s troma odlišnými režisérmi Stehenie hovorí: „Každá skúsenosť bola odlišná, každý režisér pridal úplne iný nádych. David je super a spája nás rovnaký hudobný vkus.“

Hlavní predstavitelia súhlasia. Taylor Lautner hovorí: „Podľa mňa je úžasné, že my herci máme možnosť pracovať na rovnakom príbehu, s rovnakými hercami, ale s iným režisérom a môcť sa formovať podľa ich odlišného štýlu. Tento film bude oveľa temnejší. Ideme do súboja a Victoria sa chce pomstiť. Teraz sú vlkolaci a upíri v plnom nasadení. Neexistuje na to lepší výber ako David Slade.“

Robert Pattinson dopĺňa: „Je tam oveľa viac akčnosti. Twilight sága Nov je veľmi introvertný film a má iné tempo. Twilight sága Zatmenie je oveľa rýchlejší a vo všetkom si vyžaduje viac naliehavosti, a David to má rád. Plus si myslím, že tón je oveľa drsnejší. Bojové scény sú v tomto filme útržkovitejšie a divokejšie. Dokonca aj keď sa ľudia len rozprávajú, všetko sa zdá rýchlejšie. Myslím, že diváci budú týmto tempom dosť prekvapení.“

Kristen Stewart hovorí: „Je to prekvapujúce, ale podľa mňa bola táto časť najjednoduchšia zo všetkých troch. Vôbec nebolo ťažké vrátiť sa späť.“

Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie...

Nové tváre

V Twilight sága Zatmenie opäť stretávame hlavných predstaviteľov, ktorých poznáme z Twilight sága Nov a Súmrak, pribudol nový režisér David Slade, Bryce Dallas Howard v úlohe Victorie, Xavier Samuel ako Riley,  Jodelle Ferland ako Bree a Catalina Sandino Moreno, ktorá má za sebou nomináciu na Oscara, ako Maria.

Bella, Edward a Jacob

Súmrak a Twilight sága Nov urobili z Kristen Stewart, Roberta Pattinsona a Taylora Lautnera mená  bežne známe po celom svete vďaka ich charakterom Belly, Edwarda a Jacoba.

„V prvom rade je to love story o hľadaní spôsobu ako môžu Bella a Edward žiť vo svete, kde vedia, že by nemali byť schopní existovať spolu. Od začiatku až do konca máme jednu scenáristku Melissu Rosenberg, a hercov, ktorí úplne rozumejú svojim postavám, a to je na týchto projektoch úžasné. A tiež rozumejú knihám. Vedia presne, čo sa v ktorej scéne snažia dosiahnuť,“ hovorí producent Wyck Godfrey.

Twilight sága Zatmenie skúma iné aspekty lásky:  Skutočná láska, vysnívaná láska, a to, či sa dá  naraz milovať dvoch ľudí.

Stephenie Meyer k tomu hovorí: „Pre mňa je tento ľúbostný trojuholník o vysnívanej a skutočnej láske. Bella sa v Twilight ságe Nov do Jacoba naozaj zaľúbi bez toho, aby si to uvedomila, pretože jedinú lásku, ktorú pozná, je tá vysnívaná , do ktorej bezhlavo padla. Najúžasnejší človek na celom svete si vás zrazu vyberie, a vy len nemôžete uveriť, aké máte šťastie a všetko je úžasné a dokonalé – takýto typ lásky. Potom sa tým skutočným a zvyčajným spôsobom zaľúbi do Jacoba – najlepšieho kamaráta, a chce s ním byť stále. Ale neuvedomí si, čo to je, pretože doteraz vnímala lásku z inej perspektívy.“

„Edward je dobrým príkladom čistej skutočnej lásky, ktorá naozaj existuje. Jacob je taká ľudskejšia láska, ktorá má svoje chybičky, ale stále je úprimná,“ hovorí režisér David Slade. „Sága oprávňuje hlavnú predstaviteľku nemať sex a je to tak v poriadku. Neznamená to, že sex je zlý, ale že vzťah môže mať prirodzený rytmus, ktorý je v poriadku. Žijeme v kultúre, v ktorej sú ženy otvorene sexualizované, najmä mladé ženy. Myslím, že aj to je veľmi atraktívne pre tých, ktorí tieto knihy čítajú, a podľa mňa to veľmi ozdravuje kultúru.“

Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie... Keď sa v kinách Zatmie...

„V Twilight sága Zatmení ma stále naháňajú upíri, ale najväčším problémom v mojom živote je uvedomenie, že existujú rôzne úrovne milovania niekoho. Musím si priznať, že som totálne zamilovaná do môjho najlepšieho kamaráta, ale nie až tak, ako do mojej skutočnej lásky, ktorou je samozrejme Edward,“ hovorí Kristen Stewart.

Robert Pattinson dodáva: „Prvý film je o novej láske. Druhý o strate. A tento film je o tom, aký ťažký je ozajstný vzťah. Je oddaný, a tým sa to sťažuje, pretože Edward sa definitívne rozhodol stať sa súčasťou Bellinho sveta. Ich vzťah sa dostal do bodu, v ktorom je Bella rozhodnutá stať sa upírkou, a že to bude práve Edward, ktorý ju premení. Edward sa tomu ešte bráni, ale rozhodne sa, že keď sa vezmú, dokáže to chápať lepšie a možno to bude schopný urobiť. Ale potom sa vynoria ďalšie nebezpečenstvá – žiarlivosť, neistota, a či je dosť dobrý pre svoju partnerku. Namiesto úteku ako v Twilight sága Nov, v Zatmení musí Edward bojovať nielen so zlom, ale aj o vzťah.“

„Twilight sága Zatmenie sa odohráva počas jedného kalendárneho mesiaca, počas ktorého sa títo dvaja neustále vyrovnávajú jeden s druhým v stále sa meniacich situáciách, a snažia sa nájsť tú správnu rovnováhu. Bella je veľmi oddaná a presvedčená, no Edward príliš veľa uvažuje,“ hovorí Stephenie Meyer.

„Edward rozmýšľa v Twilight sága Zatmenie úplne inak,“ hovorí Robert Pattinson. „Je žiarlivý a malicherný. K Belle sa správa vlastnícky. Má emócie 17-ročného chalana ako žiarlivosť na iných chalanov, ktorým sa páči jeho dievča, čo podľa mňa všetko ovplyvňuje.“

Taylor Lautner k tomu hovorí: „V Twilight sága Nov Jacob Edwarda vášnivo nenávidel. Teraz v Twilight sága Zatmenie, keď sa s ním musí spojiť, aby ochránil Bellu, ho lepšie spozná.“

„Jacob úprimne verí, že Bella má byť jeho, a neprestane bojovať do posledného dychu. Samozrejme sa tak dostáva do konfliktu so svojou svorkou, pretože upíri sú ich nepriatelia na život a na smrť,“ dodáva Wyck Godfrey. „Je úžasné, že jeho priatelia napokon Bellu prijmú, aj napriek svojej potrebe odmietať ju. Bella si uvedomí, že ich prijatie je jednou z vecí, o ktoré príde, keď sa stane upírkou. Už nebude môcť byť súčasťou tohto sveta.“


autor press kit 22.6.2010
Meno:
ODOSLAŤ
:)

Žáner: Fantasy/Romantický
Minutáż˝: 124 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2010

Premiéra: 30.6. 2010
Premiéra SK: 1.7. 2010
0 z 10
0 z 10
NAJČÍTANEŠIE
|FINCH
1
hodnotenie 7/10
|RED NOTICE
0
hodnotenie 5/10
|POSLEDNÁ NOC V SOHO
0
hodnotenie 8/10
|KLAN GUCCI
0
hodnotenie 8/10
|8-BIT CHRISTMAS
0
hodnotenie 7/10
|KING RICHARD
1
hodnotenie 8/10
|ČIARY
0
hodnotenie 7/10
|SEVERNÉ VODY
0
hodnotenie 7/10
|THE POWER OF THE DOG
1
hodnotenie 7/10
|OČISTA
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 4970
02 |
návšt. 4733
03 |
návšt. 3872
04 |
návšt. 2312
05 |
návšt. 2097
06 |
návšt. 2218
07 |
návšt. 832
08 |
návšt. 746
09 |
návšt. 694
10 |
návšt. 773
REBRÍČEK US
01 |
$27,2 mil.
02 |
$24,2 mil.
03 |
$14,4 mil.
04 |
$7,9 mil.
05 |
$5,3 mil.
06 |
$5,0 mil.
07 |
$3,3 mil.
08 |
$2,1 mil.
09 |
$1,7 mil.
10 |
$1,6 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk