SÚMRAK UŽ ONEDLHO V NAŠICH KINÁCH

SÚMRAK UŽ ONEDLHO V NAŠICH KINÁCH

článok“V troch veciach som si bola úplne istá.
Po prvé, Edward je upír.
Po druhé, jedna jeho časť, a ja neviem, nakoľko silná, prahne po mojej krvi.
A po tretie, som doňho bezvýhradne a neodvolateľne zaľúbená.“

PÍSANIE KNIHY – Stephenie Meyer

„Presne si pamätám dátum, kedy som začala písať Twilight, pretože to bol tiež prvý deň plaveckých lekcií mojich detí. Takže môžem s určitosťou povedať, že to všetko začalo 2. júna 2003. Do tej doby som nenapísala nič okrem niekoľko málo kapitol, s ktorými som sa ďaleko nedostala, a už vôbec nie od narodenia môjho prvého syna, pred šiestimi rokmi.

Prebudila som sa (toho 2. júna) z veľmi živého sna. V mojom sne viedli dvaja ľudia veľmi vášnivú debatu na lúke uprostred  lesa. Jedným z tých dvoch bolo úplne priemerné dievča. Ten druhý bol fantastický, nádherný a žiarivý a bol to upír. Diskutovali spolu o problémoch tkvejúcich v skutočnostiach, že a) obaja boli do seba zamilovaní, zatiaľ čo b) on, ako upír, bol sčasti zaujatý vôňou jej krvi a bolo pre neho zložité sa udržať, aby ju okamžite nezabil. Hlavným prepisom môjho sna je v knihe kapitola 13.

                

Hoci som mala na práci milión iných vecí (napr. príprava raňajok pre hladné deti, obliekanie a výmena plienok smutných detí, nájdenie plaviek, ktoré si nikto z nich nikdy nedáva na svoje miesto apod.), zostala som v posteli a premýšľala o sne. Bola som tak zaujatá príbehom bezmenného páru, že sa mi úplne protivila predstava, že by som ho mala zabudnúť; bol to druh sna, ktorý vás núti zavolať kamarátke a nudiť ju detailným popisom. Totiž ten upír bol tak sakramentsky krásny, že som nechcela stratiť jeho obraz. Neochotne som nakoniec vstala a urobila neodkladné veci a potom som všetko, čo mohlo počkať, odložila a sadla si k počítaču a písala – to bolo niečo, čo som neurobila tak dlho, že som premýšľala, prečo som si robila starosti. Ale nechcela som stratiť ten sen, takže som napísala toľko, koľko som si dokázala zapamätať, a postavy som nazvala „on“ a „ona“.

Od tej chvíle neuplynul jediný deň, kedy by som niečo nenapísala. Počas zlých dní som napísala iba jednu alebo dve stránky; počas dobrých dní som zase dokončila kapitolu a potom ďalšiu. Väčšinou som písala v noci, keď šli deti spať, takže som sa mohla sústrediť na dlhšiu dobu než 5 minút bez toho, aby ma niekto rušil. Začala som od scény na lúke a písala až do konca. Potom som sa vrátila na začiatok a písala až do chvíle, kedy to do seba zapadlo. O tri mesiace neskôr som bola hotová.

Chvíľu mi trvalo než som našla mená pre moju anonymnú dvojicu. Pre môjho upíra som sa rozhodla použiť meno, ktoré bolo kedysi považované za romantické, ale behom rokov stratilo na popularite. Pán Rochester Charlotty Bronteovej a pán Ferrars Jane Austenovej boli postavy, ktoré ma zaviedli k menu Edward. Skúšala som, ako to bude fungovať, a zistila, že to skvele zapadlo. S mojou hlavnou hrdinkou to však bolo horšie. Nič, čím som ju pomenovala, nebolo to pravé. Potom, ako som s ňou strávila toľko času, som ju mala rada ako vlastnú dcéru, a žiadne meno pre ňu nebolo dosť dobré. Nakoniec, inšpirovaná tou láskou, som jej dala meno, ktoré som si schovávala pre svoju vlastnú dcéru, ktorá sa nikdy neukázala a bolo nepravdepodobné, že ho ešte niekedy dostane: Isabella. Konečne! Edward a Bella boli pomenovaní. Pre zvyšok postáv som urobila veľa prieskumov v starých sčítacích listinách a hľadala obľúbené mená vtedajšej doby, v ktorej sa narodili. Niekoľko maličkostí: Rosalie bola pôvodne „Carol“ a Jasper bol pôvodne „Ronald“. Tie nové mená mám však oveľa radšej, ale občas sa mi podarilo do príbehu napísať Carol alebo Ron. To ľudí, ktorí čítali tieto moje hrubé náčrty, skutočne miatlo.

Pri výbere lokality som vedela, že potrebujem nejaké smiešne daždivé miesto. Zapla som si Google, rovnako ako to bolo pri všetkých mojich hľadaniach a pátraniach, a hľadala miesto v USA s veľkým množstvom zrážok. Vykľulo sa z toho Olympic Peninsula v štáte Washington. Vybrala som si mapu tejto oblasti a študovala ju, hľadala niečo malé, niečo zastrčené, obklopené lesmi… A tam, presne tam, kde som chcela, aby to bolo, bolo malé mestečko Forks. Nemohlo by byť lepšie, keby som ho pomenovala sama. Na Gooogli som hľadala nejaké obrázky tohto miesta. Pri tomto prieskume som objavila rezerváciu La Push, domov kmeňa Quileutov. Príbeh Quileutov je fascinujúci a pár fiktívnych členov tohto kmeňa sa rýchlo stalo podstatnými aj pre môj príbeh.

Celú tú dobu boli Bella a Edward doslova hlasmi v mojej hlave. Jednoducho nedokázali zavrieť pusu. Zostávala som hore, ako som len dlho dokázala, a snažila sa všetky tie veci v mojej hlave napísať na papier a potom som sa vyčerpaná plazila do postele, len aby mi v hlave vyvstala ďalšia ich konverzácia. Nenávidela som predstavu, že by som mala niečo z toho zabudnúť, takže som hneď vstala a zamierila späť k počítaču. Nakoniec som si dala pero a notebook vedľa postele, aby som si zapisovala poznámky, takže som mala celkom zaujímavé spanie. Každé ráno bolo vždy vzrušujúcou výzvou pokúšať sa rozlúštiť veci, ktoré som v tme načmárala na papier.

Behom dňa som sa vôbec nedokázala držať ďalej od počítača. Keď som musela sedieť na lekciách plávania, vonku bolo na slnku v 46 °C, mala som v hlave toľko zápletiek a námetov, že keď som prišla domov, nedokázala som písať dosť rýchlo. Bolo to typické arizonské leto, horúce, slnečné, horúce a horúce, ale keď si spätne spomeniem na tie tri mesiace, pamätám si dážď a chlad, zelenú farbu, akoby som skutočne strávila leto v Olympijskom dažďovom lese v okolí Forks.

Keď som dokončila hlavný príbeh knihy, začala som písať epilógy… veľa epilógov. To ma nakoniec doviedlo k záveru, že som nebola pripravená nechať svoje postavy odísť, a začala som pracovať na pokračovaní. Medzitým som pokračovala vo veľmi fanatickej snahe vydať Twilight ako knihu.

Moja staršia sestra Emily bola jediná, kto presne vedel, čo chystám. V júni som jej začala posielať kapitoly hneď, ako som ich dokončila, a ona sa čoskoro stala mojím povzbudzujúcim tímom. Stále ma kontrolovala, či mám už pre ňu niečo nové. Bola to Emily, kto prvý navrhol, že by som sa mala pokúsiť Twilight vydať. Bola som týmto faktom tak prekvapená, že som skutočne dokončila celú knihu a rozhodla sa do nej pozrieť.“

Súmrak už onedlho v našich kinách Súmrak už onedlho v našich kinách

CESTA K VYDANIU

„Zjednodušene povedané som bola, čo sa týka vydávania kníh, naivná. Myslela som si, že to funguje takto: vytlačíte kópiu svojej knihy, zabalíte ju do hnedého papiera a pošlete do vydavateľstva. Ha ha ha, to je ten ideálny variant. Prirodzene som začala surfovať na nete a postupne zisťovala, že toto nie je cesta, ako sa to robí. Celé vybavovanie s prosebnými listami, literárnymi agentmi, bežnými návrhmi vs. exkluzívnymi návrhmi, synopsy, atd. To všetko bolo neskutočne zastrašujúce a ja som to takmer vzdala. Rozhodne to nebola viera v môj úchvatný talent, ktorá ma donútila pokračovať; podľa mňa to bolo preto, že som tie postavy milovala príliš a ony boli pre mňa príliš skutočné, takže som chcela, aby ich poznali aj ostatní ľudia.

Zaregistrovala som sa na WritersMarket.com a zostavila si zoznam malých vydavateľov, ktorí akceptovali nevyžiadané návrhy a pár literárnych agentúr. V tej dobe sa mi tiež moja mladšia sestra Heidi zmienila o internetovej stránke Janet Evanovichovej. V jej sekcii otázok a odpovedí Janet zmieňovala Writers House, medzi pár ďalšími, ako „skutočnú vec“ vo svete literárnych agentúr. Writers House boli tiež na mojom vlastnom zozname ako najžiadanejší a tiež ako najmenej pravdepodobní.

Poslala som vyše 15 ponúk. Jediné odmietnutie, ktoré ma skutočne bolelo, bolo od malej agentky, ktorá si v skutočnosti prečítala iba prvú kapitolu pred tým, než po mne hodila sekerou. Toto najhorší odmietnutie prišlo potom, čo mi Little Brown ponúklo zmluvu, takže som sa tým až tak netrápila.

Veľký zlom nastal v podobe asistentky Writers House menom Genevieve. Nedochádzalo mi to, až neskôr som zistila, aké šťastie som mala. Ukázalo sa, že Gen nevedela, že 130 000 slov je čertovsky veľa slov. Keby vedela, že 130 tis. slov odpovedá 500 stránkam, možno by si ani nevyžiadala knihu na prečítanie. Ale ona to nevedela a vyžiadala si prvé tri kapitoly. Bola som nadšená, že som dostala kladnú odpoveď, ale tiež som mala trochu obavy, pretože som cítila, že začiatok knihy nie je tou najsilnejšou časťou. Odoslala som prvé tri kapitoly a o niekoľko týždňov neskôr som dostala odpoveď. Bol to veľmi krásny list. Vrátila sa v texte a dvakrát podčiarkla časť, kde napísala, ako veľmi si tie prvé tri kapitoly užila a požiadala ma o celý rukopis. To bola tá chvíľa, kedy som zistila, že konečne uvidím Twilight v tlači, a skutočne jeden z najšťastnejších momentov v celom mojom živote. Kričala som od radosti.

Mesiac nato, ako som odoslala rukopis, som dostala telefonát od Jodi Reameraovej, literárnej agentky, ktorá chcela zastupovať moju knihu. Moje šťastie bolo nevýslovné, pretože Jodi je tak trochu zvláštna. Nemohla som skončiť v lepších rukách. Ona je čiastočne právnik, čiastočne ninja (práve teraz pracuje na získaní čierneho opasku, bez srandy), vážne úžasná editorka a dobrá kamarátka.

Jodi a ja sme pracovali dva týždne na tom, aby Twilight dostal nejaký tvar, kým ho pošleme vydavateľom. Prvá vec, na ktorej sme pracovali, bol názov, ktorý začínal ako Forks. Potom sme vyleštili niekoľko drsných miest a Jodi to rozoslala do deviatich rôznych vydavateľských domov. Zase ďalšie bezsenné noci, ale našťastie to netrvalo dlho.

Megan Tingleyová z Megan Tingley Books si prečítala Twilight behom leta a vrátila sa k Jodi s návrhom tak ohromným, že som si úprimne myslela, že ma Jodi ťahá za nos – zvlášť v tej časti, kde odmietla ponuku a žiadala viac. Výsledok bol taký, že na konci dňa som sa snažila spracovať informáciu, že nielen moja kniha bude vydaná jedným z najväčších vydavateľov tohto žánru v krajine, ale tiež že mi za to zaplatí. Dosť dlhú dobu som bola presvedčená, že to bol skutočne iba krutý účinný žart, ale nedokázala som si predstaviť, kto by šiel do takého extrému, aby zahral podvod na tak bezvýznamnej, malej ženskej v domácnosti.

A tak sa stal v priebehu šiestich mesiacov Twilight snom, príbehom a aj knihou.“

Súmrak už onedlho v našich kinách Súmrak už onedlho v našich kinách

PRÍPRAVY FILMU

„Stratila som nad knihou niekoľko nocí spánku,“ hovorí Meyerová. „Boli tu dve stránky veci: buď viac adaptácií, alebo byť za zlú. Je ich pár, ktoré sú úžasné, ale väčšinou to nie je dobré. Na druhej strane som videla knihu veľmi vizuálne, a vidieť aj jedinú scénu z toho na veľkom plátne, to ma lákalo. Nezáležalo mi na tom, či sa na to pôjde pozrieť niekto iný. Je to iba o mne, ako sama sedím v kine a kukám na ten film. To ma ovplyvnilo.“

Meyerová bola samozrejme zapojená do príprav filmu, takže mohla dobre kontrolovať, či je všetko správne. „Ešte som to nevidela celé, ale podľa scenára a odo dňa, kedy som sa dostala na natáčanie, bolo cieľom to urobiť čo najpodobnejšie knihe, čo dávalo filmu časové obmedzenia.“

Vizuálny koncept bol, ako Meyerová uvádza, rovnaký ako jej vlastný. „Nikdy som neplánovala písať, nemala som ambície byť spisovateľkou a potom som mala ten skutočne fascinujúci sen. Napísala som si to na papier, aby som na to nikdy nezabudla, a potom som bola tak zabraná do písania, že som bola schopná vziať ten sen a učiniť ho hmatateľným a skutočným, mohla som sa vrátiť a navštíviť ho, úplne som tomu prepadla.“

Bolo potom na hollywoodskych umelcoch vizuálnych efektov, aby preniesli napísané sny do života. „Videla som spolu len asi 15 minút z filmu. Samozrejme tam budú ešte nejaké zmeny, ale niektoré veci z toho sú skutočne pôsobivé.“

Teraz sú v sérii už štyri knihy, Meyerová sa vždy riadila inštinktom. „Keď som vtedy písala, nebolo to preto, aby to niekto videl. Dokonca ani môj manžel nevedel, čo som robila, tak som si to proste užívala. Keď môžete proste sedieť a vytvárať svoj malý svet, a ja som si hovorila: ‚Čo keby dokázala vidieť budúcnosť ? No, to by bolo zaujímavé,‘ a zapadalo to do seba. ‚Čo by sa stalo, keby hrali baseball ? Páni.‘ Bola to proste zábava.“

Fenomén, ktorým sa jej knihy stali, zasiahne Meyerovú iba občas, ako napr. keď prišla na San Diego Comic Con. „Je to veľmi zvláštna a neuveriteľná vec. Väčšinu rán vstanem a vôbec na to nemyslím, a potom prídem na miesto, ako je toto, a nemôžem ani prejsť prednými dverami. Je to skrátka podivné a je to pre mňa ťažké. Vediem úplne obyčajný život, a tak keď z toho musím vystúpiť a zistím, že mám všetkých tých čitateľov a všetko toto nadšenie na svedomí, je to zvláštne. Je to úžasné, ale zvláštne.“

Súmrak, ktorý príde do kín 15. januára, nie je príbehom príšer s cesnakom a tesákmi. Je to skôr Buffy než Nosferatu. Hardwicková, ktorá debutovala ako režisérka drsným, nezávislým hitom Trinástka, sa zdala byť ideálnou voľbou pre tento materiál. „Keď som čítala knihu, akoby som Bellu cítila dýchať,“ hovorí Hardwicková. Spolu so scenáristkou Melissou Rosenbergovou (Let’s Dance) dali dokopy scenár behom šiestich týždňov a potom čelila otázke hereckého obsadenia. Jedinou zlou voľbou by šiel film do hája. Hardwicková tiež chcela obsadiť do úlohy Belly skutočnú tínedžerku, čo znamenalo nájsť také násťročné dievča, ktoré by dokázalo odovzdať Bellinu emocionálnu hĺbku a zároveň ustáť celý film.

Ako dieťa hrala Kristen Stewartová dcéru Jodie Fosterovej vo filme Úkryt, ale až v roku 2007 rozkvitla s filmom Seana Penna Útek do divočiny. „Jej spojenie nevinnosti a túžby ma jednoducho odrovnalo,“ spomína Hardwicková. Dúfala, že našla svoju Bellu, a tak sa okamžite vydala do Pittsburghu, kde vtedy 17-ročná Stewartová natáčala film Adventureland Grega Mottolyho, a okamžite s ňou urobila kamerové skúšky. „Natáčala celú noc, ale svoju repliku sa naučila okamžite,“ uvádza Hardwicková. „Tancovala na posteli a naháňala holuby v parku. Bolo to úchvatné.“ Pre Stewartovú bolo získanie úlohy tou jednoduchou časťou. Potom musela prísť na to, ako ju zahrať. „Jedinú vec, ktorú som mohla Belle dať, som bola ja sama,“ hovorí teraz Stewartová. „Ona je poctivá, priama, zdanlivo logicky uvažujúce dievča. Je sama, ale nie je osamelá.“

Úlohu Edwarda popisuje Hardwicková ako „ničivo, neľudsky krásnu.“ Niet divu, že sa stal idolom milióna dievčat a žien. „Každý má svoju idealizovanú predstavu Edwarda,“ hovorí Hardwicková, a vybrať toho správneho herca bolo veľmi zložité. Takmer sa jej to však nepodarilo. Hardwicková videla fotku Roberta Pattisona, 22-ročného Brita, známeho ako Cedric Diggory z filmu Harry Potter a ohnivý pohár, ale nebola úplne presvedčená. Jeho konkurz zahŕňal milostnú scénu so Stewartovou. „Bolo to priam elektrizujúce,“ spomína Hardwicková. „Tá miestnosť skratovala, nebo sa otvorilo a ja som si hovorila ‚To je ono.‘“

Fanúšikovia si však takí istí zo začiatku neboli a niektoré blogy boli drsné. „Prestal som ich čítať potom, čo som videl nápis hlásajúcí ‚Prosím, niekoho iného,‘“ hovorí Pattison a smeje sa. Aby sa pripravil na úlohu upíra, robil herec viac, ako len stránenie sa slnka. Písal novinové články ako Edward a odlúčil sa od priateľov i rodiny. „Chcel som cítiť jeho izolovanosť,“ hovorí. Napriek tomu sa Pattison stále nedokázal vžiť do Edwarda vo všetkých smeroch. „Predpokladalo sa, že sa dostanem do skvelej kondície, ale veľmi to nefungovalo,“ hovorí.

Žiadne obavy. Fanúšikovia ospevovali na teaserový trailer – skutočná úľava pre Hardwickovú. Boli to práve fanúšikovia, ktorí ju stále motivovali. Jedného dňa museli napr. filmári pretrpieť sneh, dážď a krupobitie. „Niektoré dni som doslova revala,“ hovorí Hardwicková. „Ale potom som si predstavila tie dievčatá a maminky, ktoré tú knihu milovali, a pomyslela som si: ‚Nemôžem sa tu utápať v smútku. Radšej by som mala vstať a urobiť tú scénu ohromnou. Je mi jedno, či mi padajú krúpy na hlavu.‘“


Výber hercov bol zakončený obsadením rodiny Cullenovcov. Rodina upírov, ku ktorej patrí hlavný mužský hrdina filmu, Edward Cullen, zahŕňa Petera Facinelliho ako Carlislea, Elizabeth Reaserovú ako Esme, Jacksona Rathbonea ako Jaspera, Nikki Reedovú ako Rosalii, Ashley Greeneovú ako Alice a Kellana Lutze ako Emmetta.

„Nájsť šesť talentovaných hercov, ktorí dokážu stvárniť neprirodzene krásnych, nadaných upírov, ktorých vytvorila Stephenie Meyerová, a ktorých podrobne poznajú jej fanúšikovia, a milujú ich, nebola ľahká úloha, ale my sme šťastní, že môžeme povedať, že sme našli našu perfektnú rodinu Cullenovcov,“ hovorí Eric Feig zo Summit Entertainment.

Súmrak už onedlho v našich kinách Súmrak už onedlho v našich kinách

Zaujímavosti:

• TWILIGHT je svetový kultúrny fenomén s fanatickou fanúšikovskou základňou, ktorú tvoria tínedžerky od útleho veku, single adults, ale aj ich matky. Charakteristickým fanúšikom je teda dievča alebo žena večne túžiaca po ideálnom partnerovi, jeho galantnosti, nehynúcej láske a obdive - mužovi v pravom zmysle slova.


Zaujímavosti o knihe:

• Film TWILIGHT je nakrútený podľa prvej zo štyroch kníh Twilight ságy od Stephenie Meyer
• Kniha je napísaná strhujúcim štýlom, ktorý vám nedovolí pustiť ju z ruky
• slovenské vydanie prvej časti pod názvom Súmrak vyšlo vo vydavateľstve Tatran 27.augusta 2008, druhá časť Nov v novembri 2008 a tretia Zatmenie predbežne v máji 2009
• v USA si jednu z kníh kúpilo už viac ako 5.5 mil. fanúšikov, celosvetovo sa predalo 25 miliónov výtlačkov v 37 krajinách
• TWILIGHT sága sa už 65 týždňov drží v rebríčku najpredávanejších kníh podľa New York Times Bestseller
• Štvrtá kniha zo série TWILIGHT - BREAKING DAWN, dosiahla predajnosť 1.3 mil. kusov za prvých  24 hodín, čím vytvorila rekord predajnosti za prvý deň
• Kniha patrí medzi bestsellery USA Today’s už 103 týždňov, 6 týždňov bola prvá

Zaujímavosti z internetu:


• TWILIGHT je 8. najvyhľadávanejší film na internete a jeho hviezdy sú v TOP 30 najvyhľadávanejších hviezd na internete
• Podľa Amazon.com je kniha najlepšou tínedžerskou knihou (zatiaľ) desaťročia
• Na ComingSoon.net sa zvýšila návštevnosť o štvrtinu od chvíle, keď zavesili na stránky informácie o filme TWILIGHT
• Server MTV.com nevydržal nápor fanúšikov po tom, ako zavesil prvé fotografie z filmu TWILIGHT, podobne ako to bolo pri filme Harry Potter
• Stránka MySpace  zaznamenala 3 milióny videní prvého traileru filmu TWILIGHT
• Týždenník The Entertainment Weekly s obálkou s hviezdami filmu TWILIGHT je najpredávanejším vydaním tohto roku 
• Na internete existuje viac ako 350 fanúšikových web stránok tohto filmu
• Len počas posledných dvoch októbrových týždňov prebiehalo na internete 14.314 online diskusií v 123 komunitách venujúcich sa tomuto filmu
• Oficiálna stránka filmu zaznamenala ešte pred uvedením filmu do kín 8 miliónov návštev, čo je viac, ako väčšina filmových stránok zaznamená počas celej doby svojej existencie.
• Na MySpace patrí Twililight k filmom, ktoré majú najviac priateľov
• Prvý teaser trailer tu zaznamenal 4 milióny videní
• Všetky trailery spolu zaznamenali MySpace 12 miliónov videní, čo je absolútny rekord
• Súmrak je tretí najvyhľadávanejší film na imdb.com
• Lístky na film sa v USA vypredali dva týždne pred premiérou (20.11.)


autor press kit 3.12.2008
Meno:
ODOSLAŤ
:)

Žáner: Dráma/Fantasy
Minutáż˝: 122 min
Krajina: USA
Rok výroby: 2008
Homepage www

Premiéra: 17.11. 2008
Premiéra SK: 15.1. 2009
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
13.1 |
hodnotenie 7/10
13.1 |
hodnotenie 8/10
20.1 |
20.1 |
20.1 |
hodnotenie 7/10
20.1 |
hodnotenie 9/10
20.1 |
hodnotenie 6/10
27.1 |
hodnotenie 6/10
27.1 |
27.1 |
NAJČÍTANEŠIE
|DON'T LOOK UP
4
hodnotenie 8/10
|MATRIX RESURRECTIONS
5
hodnotenie 6/10
|SPIDER-MAN: BEZ DOMOVA
0
hodnotenie 9/10
|NAJHORŠÍ ČLOVEK NA SVETE
0
hodnotenie 8/10
|KINGSMAN: PRVÁ MISIA
0
hodnotenie 8/10
|SPENCER
1
hodnotenie 6/10
|SILENT NIGHT
0
hodnotenie 6/10
|THE LOST DAUGHTER
0
hodnotenie 8/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 28880
02 |
návšt. 11549
03 |
návšt. 1422
04 |
návšt. 902
05 |
návšt. 701
06 |
návšt. 863
07 |
návšt. 550
08 |
návšt. 598
09 |
návšt. 443
10 |
návšt. 214
REBRÍČEK US
01 |
$30,0 mil.
02 |
$20,1 mil.
03 |
$8,0 mil.
04 |
$2,3 mil.
05 |
$2,2 mil.
06 |
$1,6 mil.
07 |
$1,6 mil.
08 |
$0,942 mil.
09 |
$0,883 mil.
10 |
$0,823 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk