PRVÁ PÄťKA USA

PRVÁ PÄťKA USA

článokDesať miliónovému hororu The Grudge sa nielen podarilo zosadiť z prvého miesta Príbeh žraloka, ale aj zarobiť takmer štvornásobok svojho rozpočtu už za prvé tri dni.

TOP 22. 10. - 24. 10. 2004
č. Názov filmu Spoločnosť Doba  Tržba za víkend Tržby celkom
1. The Grudge Sony 1. týždeň 39,1 mil 39,1 mil
2. Shark Tale DreamWorks 4. týždeň 14,3 mil 136,9 mil
3. Shall We Dance? Miramax 2. týždeň 8,5 mil 24,4 mil
4. Friday Night Lights Universal 3. týždeň 6,9 mil 47,2 mil
5. Team America: World Police Paramount 2. týždeň 6,3 mil 22,1 mil
6. Ladder 49 Buena Vista 4. týždeň 5,3 mil 61,3 mil
7. Surviving Christmas DreamWorks 1. týždeň 4,4 mil 4,4 mil
8. Taxi Fox 3. týždeň 4,1 mil 29,7 mil
9. The Forgotten Sony 5. týždeň 3,2 mil 61,9 mil
10. I Heart Huckabees Paramount 4. týždeň 2,9 mil 5,8 mil

Prvá päťka USA Prvá päťka USA Prvá päťka USA

The Grudge
Američanka Kare Davis študuje v Japonsku a prevezme robotu za sestričku, ktorá sa jednoducho neukáže v práci. Ako dorazí na určené miesto, nájde v ňom len starú americkú ženu menom Emma, ktorá sa stratila. Kare sa o ňu snaží postarať, ale vyrušia ju zvuky odniekiaľ zhora. Ale tým, že chce zistiť o čo ide sa zamotáva do nadprirodzenej hrôzy, ktorú si ani nedokázala predstaviť. Desivé zlo sa pred rokmi narodilo v tomto dome a Kare ho musí zastaviť skôr, ako bude príliš neskoro.

Japonský režisér Takeshi Shimizu dostal po filmoch Ju-on, Ju-on 2, Ju-on: The Grugde a Ju-on: The Grugde 2 možnosť režírovať svoju hororovú ságu priamo v Hollywoode za americké peniaze. Hlavná úloha bola zverená zabíjačke upírov Sarah Michelle Gellar, ktorá už skúsenosti s hororom má (Vreskot 2, Viem, čo ste robili minulé leto). Vo filme sa objavia aj Clea DuVall a Bill Pullman.

So zárobkom 39,1 miliónov dolárov z 3 245 kín je film The Grudge treťou najziskovejšou októbrovou premiérou. Len dvom filmom sa podarilo počas prvého víkendu zarobiť viac. Scary Movie 3 - 48,1 mil., Shark Tale - 47,6 miliónov. Väčšina expertov sa domnievala, že The Grudge zarobí okolo 20 miliónov. Ale už počas piatkového večera zarobil 14,5 miliónov, v sobotu o milión viac a v nedeľu necelých 9 miliónov.

V produkcii štúdia Sony vznikol za menej ako 10 miliónov remake japonského hororu Ju-On: The Grudge, pod ktorým je ako producent podpísaný režisér Spider-Mana Sam Raimi a celá marketingová kampaň sa až nápadne podobala na kampaň k filmu The Ring. Odpovedala tomu aj návštevnosť, 52% ľudí nemalo viac ako 21 rokov a 55% divákov bolo ženského pohlavia. Až 80% opýtaných hodnotilo film ako veľmi dobrý až výborný.

Pre hlavnú hviezdu film Sarah Michelle Gellar je zárobok 39,1 miliónov druhý najvyšší v jej kariére. V prvom víkende bol úspešnejší Scooby-Doo so zárobkom 54,1 miliónov dolárov. Pre štúdio Sony je The Grudge už siedmy film, ktorý dosiahol na vrchol rebríčka v tomto roku. Momentálne je Sony na vedúcej pozícii v podielu na trhu so zárobkom 1 134 miliardy dolárov z pätnástich filmov, plus 6 filmov s premiérou v roku 2003.

Významné hodnotenia:
rottentomatoes.com - 36%, imdb.com - 6,0/10, Roger Ebert - 1/4, yahoo.com - B, boxofficemojo.com - B

Trailer
Oficiálna stránka
Keď niekto zomrie, zrodí sa kliatba... Napíšte svoje meno a určite sa o vás starostlivo postarajú. Stránka je určená pre silnejšie povahy, ale určite by som ju označil za jednu z najlepších v tomto roku.

Prvá päťka USA Prvá päťka USA Prvá päťka USA

Shark Tale (Príbeh žraloka)
Oscar, malá ukecaná rybka, má ambíciu pohybovať sa v najvyšších spoločenských vrstvách. Lennymu, veľkému bielemu žralokovi, spôsobila citlivá povaha životný problém, ktorý drží vo veľkej tajnosti: je totiž vegetarián. Po tom, čo pravda vyjde najavo, stane sa Oscar následkom veľkej lži pochybným hrdinom. Napriek tomu sa práve vtedy Oscar a Lenny stanú dobrými priateľmi.

Ako režiséri sú pod filmom podpísaný Bilbo Bergeron, ktorý skúsenosti získal filmom The Road to El Dorado a Vicky Jenson, ktorá spolu s Andrew Adamsonom režírovala prvého Shreka. Herecké obsadenie filmu je naozaj hviezdne: Will Smith, Robert De Niro, Reneé Zellweger, Jack Black, Angelina Jolie a Martin Scorsese.

Po troch silných víkendoch má ešte stále štúdio DreamWorks dôvod na oslavu. Jeho 75 miliónové podmorské dobrodružstvo zarobilo počas štvrtého víkendu 14,3 miliónov dolárov a dohromady už má zarobených 136,9 miliónov dolárov. Vo svete zatiaľ Príbeh žraloka zarobil 88 miliónov dolárov. 200 miliónová hranica bude určite pokorená.

Významné hodnotenia:
rottentomatoes.com - 33%, imdb.com - 5,7/10, Roger Ebert - 4/4, yahoo.com - B, boxofficemojo.com - B-, kinema.sk 7/10

Recenzia
Trailer
Oficiálna stránka
Stránka veselá asi ako film samotný. Ponúka krátke videosekvencie, informácie o jednotlivých hercoch a bonusom sú hry. Tak do toho, na čo ešte čakáte?

Prvá päťka USA Prvá päťka USA Prvá päťka USA

Shall We Dance?
Život ženatého právnika Johna Clarka dostane nečakaný spád, keď cez okno uvidí v batetnej sále krásnu učiteľku tanca. Rozhodne sa navštevovať hodiny tanca, aby ju spoznal lepšie. Radosť z tanca sa  postupne dostáva do jeho života a John zisťuje, že práve tanec by mohol byť liek ako zachrániť manželstvo. A ešte k tomu sa blíži veľká súťaž Chicago Crystal Ball Dance Competition.

Režisér filmu Serendipity Peter Chelsom sa podujal režírovať remake Ázijského filmu rovnakého názvu. Do hlavných úloh obsadil Richarda Gereho, právnika, ktorý podľahne učiteľke tanca Jennifer Lopez, a zachránil skomierajúce manželstvo so Susan Sarandon.

Prevažne ženám určený film Shall We Dance? zarobil 8,5 miliónov za víkend, za čo môže fakt, že filmu bol zaradený do programu v 2 419 kinách, čo je o 647 kín viac ako minulý týždeň. Bohužiaľ však 50 miliónový tanečný film má po desiatich dňoch ne konte len 24,4 miliónov dolárov.

Významné hodnotenia:
rottentomatoes.com - 48%, imdb.com - 5,40/10, Roger Ebert - 3/4, yahoo.com - B-, boxofficemojo.com - C+

Teaser
Trailer
Oficiálna stránka
Miramax príliš na stránky k filmu nedáva. Na tejto nájdete len príbeh, obsadenie a trailer.


Friday Night Lights
Mesto Odessa v štáte Texas už zažilo aj lepšie dni. Finančný bankrot sa podpísal pod nejeden život. Počas jesene sa toto mesto zmení na nepoznanie. Oči každého sú uprené na miestnych stredoškolských atlétov High Panthers of Odessa. Tréner Gary Gaines dovedie svojich zverencov na jeseň v roku 1988 pred vypredaný dvadsať tisícový Ratliff štadión, kde sa v žiare svetiel plnia sny každého, kto ešte ostal v tomto meste.

Akčnú drámu podľa knihy H.G. Bissingera v produkcii Oscarového producenta Briana Grazera natočil Peter Berg, ktorý už natočil dva nie veľmi úspešné filmy: 6 pohrebov a jedna svadba (Very Bad Things) a Vitajte v Džungli (The Rundown). Poznať ho môžete ako Doktora Billyho Kronka zo seriálu Chicago Hope a celkom veľkú postavu má aj vo filme Collateral.

Jedinou hviezdou vo Friday Night Lights ja Billy Bob Thorton ako kouč Gary Gaines. Nie je však vylúčené, že sa mená ako Lucas Black, Gerrett Hedlind, Derek Luke alebo Jay Hernandez už čoskoro stanú známe a zvučné.

Veľmi dobre je na tom dráma spoločnosti Universal Friday Night Lights, ktorá ukazuje, že má dlhé nohy a dopracovala sa k výsledku 47,2 miliónov dolárov. Rozpočet filmu bol niečo okolo 30 miliónov dolárov. V treťom víkende tretie miesto.

Významné hodnotenia:
rottentomatoes.com - 81%, imdb.com - 7,2/10, Roger Ebert - 3,5/4, yahoo.com - B+, boxofficemojo.com - B

Teaser
Trailer
Oficiálna stránka
Všetko o filmu hneď v úvode vypovie Intro a slová ako sláva, úspech, húževnatosť a podobne. Stránka má 4 odvetvia. The Movie, Downloads, Media a Special Features. Hlavne kvôli tomu poslednému sa oplatí navštíviť túto stránku.


Team America: World Police
Skupina superhrdinov cestuje svetom a bojuje proti terorizmu a iným zlám. Gary Johnston, vychádzajúca hviezda na Broadwayi je donútená, aby v utajení preskúmala diktátora Kim Jonga II, ktorý porušil dohodu predávania zbraní hromadného ničenia teroristom. Tak či tak musí Team America bojovať proti nepriateľom na všetkých stranách, zastaviť zlých chlapcov a zachrániť svet.

Trey Parker a Matt Stone sú chlapíci, ktorí stoja za kultovým seriálom South Park. 2 júla 1999 zaútočili ma kiná filmom South Park: Bigger, Longer and Uncut. Aj pod filmom Team America: World Police sú podpísaní ako scenáristi, režiséri a prepožičali svoje hlasy hneď niekoľkým postavám.

Najviac škody z premiéry filmu The Grudge utrpela komédia Team America: World Police. Pád o 45% na čiastku 6,3 milióna dolárov neveští nič dobrého. Za 10 dní má Team America zarobených ešte stále o 10 miliónov menej ako rozpočet filmu.

Významné hodnotenia:
rottentomatoes.com - 76%, imdb.com - 7,8/10, Roger Ebert - 1/4, yahoo.com - C+, boxofficemojo.com - B

Trailer
Oficiálna stránka
Stránku ozvučuje heroická hudba, vrtuľník a výstrely. Web má všetko a najlepšou zložkou je "clips", kde sú videá a interview s tvorcami. Pobaviť sa môžete na vytváraní vlastnej postavy Teamu America.

Výborne sa darí filmu Ladder 49, aj keď už opustil prvú päťku. Po štyroch týždňoch 61,3 miliónov dolárov. Komédia I Heart Huckabees sa zo 65 kín presunula až do 785 kín, kde zarobila 3 milióny dolárov a uzatvára nám prvú desiatku najúspešnejších filmov v uplynulom víkende.

Prvých desať filmov zarobilo dohromady 97 miliónov dolárov, čo je o 16 percent menej ako minulý rok.

Prvé miesta v minulých rokoch
Obdobie Názov filmu Tržba
24 - 26 október 2003 Scary Movie 3 48,1 mil
25 - 27 október 2002 Jackass: The Movie 22,8 mil
26 - 28 október 2001 K-Pax 17,2 mil

Veľký rozruch sa urobil okolo filmu Birth, v ktorom sa Nicole Kidman bozkáva (a ktovie čo ešte) s mladým chlapcom. Tento film však bude nasadený len v limitovanom počte kín. Súboj sa cez víkend odohrá medzi hudobnou drámou Ray o soulovom spevákovi Ray Charlesovi a hororom Saw o masovom vrahovi, ktorý si hovorí Jigsaw. Bez šance nie je ani dráma Enduring Love, filmu ale chýba prvotriedny herec. Obháji horor The Grudge prvenstvo, alebo ho vystrieda mrazivý Saw?

 


autor Matej Oravec 29.10.2004
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 14376
02 |
návšt. 10087
03 |
návšt. 4455
04 |
návšt. 3314
05 |
návšt. 3061
06 |
návšt. 2632
07 |
návšt. 1945
08 |
návšt. 1306
09 |
návšt. 982
10 |
návšt. 1037
REBRÍČEK US
01 |
$80,0 mil.
02 |
$16,0 mil.
03 |
$11,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$3,3 mil.
06 |
$2,4 mil.
07 |
$2,2 mil.
08 |
$1,9 mil.
09 |
$1,5 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.