Nepremeškajte televíznu premiéru mimoriadneho slovenského filmu, ktorý mal slovenskú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch

Neviditeľný nepriateľ je najhorší, hovorí režisérka Iveta Grófová. Oceňovanú ...

pridal kinema 7.5.2025 o 14:31
Nepremeškajte televíznu premiéru mimoriadneho slovenského filmu, ktorý mal slovenskú premiéru na MFF Cinematik v Piešťanoch


Neviditeľný nepriateľ je najhorší, hovorí režisérka Iveta Grófová. Oceňovanú slovenskú drámu Ema a smrtihlav uvedie Jednotka v premiére 8. mája – na Deň víťazstva nad fašizmom

Príbeh snímky Ema a smrtihlav sa odohráva v období vojnového Slovenského štátu, ktorý staval svoju identitu na nenávisti voči menšinám. Jedno z jeho hesiel znelo: „Čech, Maďar, Žid – všetko treba biť.“ Maďarská vdova Marika ukrýva vo svojom dome na slovensko-maďarských hraniciach židovského chlapca a stáva sa predmetom záujmu dvoch mužov – slovenského kapitána Hlinkovej gardy a nemeckého nacistického dôstojníka.

Film, inšpirovaný skutočnými príbehmi z Podunajských Biskupíc, nakrútila Iveta Grófová podľa novely Petra Krištúfka. „Neviditeľný nepriateľ je najhorší. V ľuďoch prebúdza najviac strachu a nenávisti. A keďže nemá konkrétnu podobu, nevedia ho nijako uchopiť. Petrova predloha mi ponúkla jedinečnú príležitosť rozprávať vo filme o neviditeľnom strachu, ktorý v nás rastie a ktorý nás ovláda,“ vysvetľuje s odstupom času. V roku 1942, keď sa filmový dej odohráva, sa podľa režisérky Slovenskom neprehnala žiadna nemecká armáda a nemeckých vojakov v uniformách tu bolo len zopár. „Aj napriek tomu sa propaganda postupne dostávala do časopisov, na ulice, k ľuďom – a živila toho imaginárneho nepriateľa, ktorého si ľudia predstavovali. A tam žil. V súčasnosti sa mi to zdá byť veľmi podobné,“ hovorí.

Podľa Zuzany Mistríkovej film Ema a smrtihlav približuje časť našej histórie, o ktorej sa málo rozpráva. „Bratislava bola pred vypuknutím druhej svetovej vojny križovatkou jazykov, kultúr a náboženstiev. Potom, ako sa ňou prehnal Slovenský štát, o svoju rôznorodosť definitívne prišla,“ hovorí a pokračuje: „Keď začnete kvapkať nenávisť a otravovať ňou rybník, možno doňho po čase dokážete vrátiť život, ale už nikdy nebude taký ako predtým. Film hovorí o tom, čo rozosievanie agresivity spôsobí. Ako dokáže nenávistný jazyk prebudiť v ľuďoch to najhoršie. „Máme to, žiaľ, dnes denne na očiach,“ dopĺňa producentka. „Na Slovensku vidíme stúpajúcu agresivitu. Kam to až môže viesť? Minule ma úplne paralyzovala reakcia jednej ruskej ženy na fotografiu mŕtvych detí na zbombardovanom detskom ihrisku: Fašizmus treba zničiť od kolísky!

Ema a Smrtihlav rozpráva o vrtkavých hraniciach medzi ľudskosťou a túžbou žiť a ochranou vlastného života tam, kde jedno vylučuje to druhé.

Producentka filmu sa zároveň zamýšľa nad tým, čoho sme dnes ochotní vzdať sa, keď treba pomôcť. „Často ide možno len náš komfort – a ani o ten sa nám nechce prísť. Oproti tomu tu máme Mariku, ktorá sa ocitá v úplne fatálnej situácii. A práve to, že zostáva sama sebou a človekom, ju robí skutočnou hrdinkou,“ dodáva.

Milan Ondrík: Nakrútili sme súčasný film v historických kostýmoch

Herec Milan Ondrík, ktorý vo filme stvárnil postavu gardistu Dušana, si myslí, že spomínaná história vôbec nie je taká vzdialená. „Tešil som sa, že nakrútime vojnový film o našej temnej histórii, ale po jeho pozretí som si uvedomil, že sme nakrútili súčasný film v historických kostýmoch a kulisách. A toho sa desím. Nechcem strašiť, ale čo bude o tri roky? Kam to všetko smeruje? Vojnu máme tu, hneď vedľa nás. Je to hrozné. Bojím sa, že sme nepoučiteľní,“ hovorí.

Snímka Ema a smrtihlav mala svetovú premiéru v hlavnej súťaži festivalu v Karlových Varoch a slovenskú premiéru na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch. Slovenská filmová a televízna akadémia ju zároveň nominovala ako slovenského kandidáta na cenu Americkej filmovej akadémie v kategórii Najlepší zahraničný film. Hereckí predstavitelia filmu dominovali pred tromi týždňami národným filmovým cenám Slnko v sieti, keď premenili všetky nominácie: Alexandra Borbély bola ocenená za hlavnú ženskú rolu, Éva Bandor za vedľajšiu ženskú úlohu a Milan Ondrík za vedľajšiu mužskú postavu. Ema a smrtihlav získala Slnko v sieti aj za scénografiu a umelecké masky. Film bol doteraz uvedený na festivaloch v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Číne, Srbsku, Grécku, Maďarsku, Belgicku a Austrálii a postupne je uvádzaný do distribúcie v krajinách Európy, Ameriky a Ázie.

Film Ema a smrtihlav uvedie verejnoprávna televízia 8. mája o 22:05 na Jednotke.





Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 98643
02 |
návšt. 5831
03 |
návšt. 2630
04 |
návšt. 2539
05 |
návšt. 1861
06 |
návšt. 1796
07 |
návšt. 1649
08 |
návšt. 1607
09 |
návšt. 1337
10 |
návšt. 1267
REBRÍČEK US
01 |
$46,0 mil.
02 |
$25,0 mil.
03 |
$25,0 mil.
04 |
$23,0 mil.
05 |
$8,0 mil.
06 |
$4,2 mil.
07 |
$3,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$2,6 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.