Na 77. MFF Cannes budú Slovensko reprezentovať tri slovenské filmové profesionálky

Na tohtoročnom MFF Cannes sa zúčastnia tri slovenské filmové profesionálky ...

pridal SFÚ 13.5.2024 o 23:12
Na 77. MFF Cannes budú Slovensko reprezentovať tri slovenské filmové profesionálky


Na tohtoročnom MFF Cannes sa zúčastnia tri slovenské filmové profesionálky, Slovensko budú zastupovať v programe medzinárodného filmového trhu Marché du Film. Na 77. ročník festivalu, ktorý sa koná od 14. do 25. mája 2024, pocestujú so svojimi projektmi režisérky Tereza Nvotová a Vera Lacková a producentka Wanda Adamík Hrycová, ktorá sa zúčastní projektu Producers on the Move. Už po dvadsiaty raz bude mať Slovenská republika na podujatí aj prezentačný pavilón.

Režisérka Tereza Nvotová sa na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film zúčastní prezentácie Goes to Cannes, ktorá prináša pripravované projekty z festivalov a industry podujatí z celého sveta. Do kurátorského výberu sa každoročne dostanú len originálne diela v rôznych štádiách produkcie, ktoré predstavujú najsľubnejšie talenty súčasnosti. Program poskytuje účastníkom priestor na prezentáciu ich tvorivých vízií a na nadviazanie kontaktov s potenciálnymi obchodnými zástupcami, distribútormi a festivalovými dramaturgmi. Tereza Nvotová bude v Cannes prezentovať svoj pripravovaný tretí hraný film Otec, ktorý vzniká v produkčnej spoločnosti Danae Production a dokončený by mal byť na budúci rok.

Film Otec Terezy Nvotovej je inšpirovaný skutočnou udalosťou, keď otec zabudol svoje dvojročné dieťa v aute a nechtiac mu tak spôsobil smrť. Keď som tento príbeh počula prvýkrát, a zároveň zistila, že vôbec nie je ojedinelý, nevedela som si ho vo filme ani predstaviť. Zdalo sa mi, že by to bolo pre publikum neúnosné. Nevedela som naň však prestať myslieť. Nie kvôli samotnej tragédii, ale kvôli tomu, že to, čo sa stalo, nabúralo nejaký základný princíp, ktorému všetci veríme,“ hovorí o filme Nvotová. „Máme pocit, že keď budeme hrať v živote férovú hru, nič zlé sa nám nemôže stať. Že katastrofy sa dejú, len keď spravíme veľkú chybu. Zabudnúť dieťa v aute je, samozrejme, chyba, no podľa vedeckých výskumov je to chyba, ktorá je zabudovaná v mozgoch nás všetkých. Tí, ktorým sa to nestalo, majú v podstate len šťastie.“ Nvotová sa rozhodla nakrútiť „subjektívny film, v ktorom divák prežije, aké je to byť človekom, ktorý sa stane obeťou vlastného mozgu.“ Jej želaním je, „aby sme prijali svoju krehkosť a nedokonalosť a nerobili nad sebou, ani nad ostatnými rýchle súdy.“

Na 77. MFF Cannes budú Slovensko reprezentovať tri slovenské filmové profesionálky

Filmového trhu v Cannes sa zúčastní aj režisérka a producentka Vera Lacková zo spoločnosti Media Voice, ktorá sa vďaka podpore Európskeho rómskeho inštitútu pre umenie a kultúru (ERIAC) zúčastní programu Producers Network. Tento špecializovaný program canneského filmového trhu každoročne privíta viac ako 400 producentov z rôznych krajín a pre účastníkov je jedinečnou príležitosťou rozšíriť si sieť kontaktov a objaviť koprodukčné možnosti. Vera Lacková, ktorá sa dlhodobo venuje etnickým a politickým témam z prostredia rómskej komunity, sa programu zúčastní so svojím pripravovaným dokumentárnym filmom Čaruj. Vo filme sa vydá na hravú cestu, aby odhalila a zrušila starodávnu kliatbu svojej rodiny, ktorá verí, že bola prekliata zlomyseľným predkom. Vo filme však prichádza na to, že kliatba, ktorá vysvetľuje mnohé krivdy a súženia jej rodiny, má hlbší pôvod a že z pokolenia na pokolenie sa v ich rodine prenáša medzigeneračná trauma z rómskeho holokaustu. Film sa momentálne nachádza v štádiu vývoja a dokončený by mal byť v roku 2026. Vera Lacková sa v Cannes v rámci trhovej časti impACT zúčastní aj panelovej diskusie Roma in Film, ktorej témou sú stereotypy v mediálnom zobrazovaní najväčšej európskej menšiny a zodpovednosť filmového priemyslu ako celku. Jej cieľom je podnietiť štrukturálne zmeny a stimuly na boj proti škodlivým naratívom. 

Program Producers on the Move je platforma, ktorá na filmovom trhu v Cannes poskytuje dvadsiatim  nádejným začínajúcim európskym producentom a producentkám z dvadsiatich európskych krajín príležitosť vybudovať a rozšíriť svoju medzinárodnú sieť. Účastníci sa stretnú s potenciálnymi koprodukčnými partnermi a obchodnými spoločnosťami na osobných stretnutiach a zúčastnia sa prezentácie projektov, prípadových štúdií, spoločenských podujatí a komplexnej propagačnej kampane. Slovenskú republiku bude tento rok v programe zastupovať producentka Wanda Adamík Hrycová z Wandal Production a Alluvium Production. „Moja účasť v tomto skvelom programe prichádza v perfektnom načasovaní,“ reaguje na svoj výber Wanda Adamík Hrycová. „Práve sme dokončili prácu na scenári druhého celovečerného filmu afgansko-slovenskej režisérky Sahray Karimi Let z Kábulu. Tento scenár, ktorý napísala spolu s úžasným belgickým spisovateľom Kevinom Meulom, je založený na skutočných udalostiach. Jeho námetom sa stala záchranná misia, ktorú Sahraa zažila počas pádu Kábulu v roku 2021. Teraz sme pripravení začať s financovaním a neviem si pre štart predstaviť lepšie miesto ako Cannes.“

Účastníci Marché du Film môžu na trhových projekciách vidieť aj dokument Andy Warhol – americký sen (2023) Ľubomíra Slivku a animované filmy Diplodokus (2024) v réžii Wojteka Wawszczyka a Keď život chutí (2024) Kristiny Dufkovej. Počas festivalu bude udelená aj cena UniFrance, na ktorú sú nominované dva slovenské krátke animované filmy Hurikán (2024) Jana Sasku a Ahoj leto (2024) Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej. Popri kinematografiách iných krajín bude mať na filmovom trhu Marché du Film svoj prezentačný pavilón aj Slovensko, opäť spoločne s Českou republikou. Stánok je základným miestom pre získanie informácií o slovenskej i českej audiovízii a zároveň priestorom na pracovné stretnutia zástupcov nášho audiovizuálneho prostredia so zahraničnými producentmi, distribútormi, programovými pracovníkmi festivalov i ďalšími filmovými profesionálmi.

Organizátorom prezentácie slovenskej kinematografie na Marché du Film je Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) a Slovenská filmová agentúra (SFA) – organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF).

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 6830
02 |
návšt. 5561
03 |
návšt. 5195
04 |
návšt. 3556
05 |
návšt. 1375
06 |
návšt. 1223
07 |
návšt. 882
08 |
návšt. 809
09 |
návšt. 845
10 |
návšt. 589
REBRÍČEK US
01 |
$57,0 mil.
02 |
$14,0 mil.
03 |
$4,7 mil.
04 |
$3,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$2,3 mil.
07 |
$2,0 mil.
08 |
$1,8 mil.
09 |
$1,5 mil.
10 |
$1,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.