Strhujúce svedectvo ženy vo vojnovom konflikte. Film Pre Samu bude online

Novinárke Waad Al-Khateab sa v obliehanom sýrskom Aleppe narodí dcéra Sama. Vzhľadom na to, že smrť ...

pridal kinema 16.2.2021 o 10:45
Strhujúce svedectvo ženy vo vojnovom konflikte. Film Pre Samu bude online


Novinárke Waad Al-Khateab sa v obliehanom sýrskom Aleppe narodí dcéra Sama. Vzhľadom na to, že smrť je všade naokolo, rozhodne sa pre ňu nakrútiť osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny. Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení, vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara. Online premiéra dokumentu Pre Samu sa uskutoční v piatok 19. februára o 20.20 hod. na platforme Kino Doma vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov. Po premietaní bude nasledovať streamovaná diskusia s reportérom Jurajom Mravcom a PR manažérkou MFF Febiofest Zuzanou Kizákovou.

Pozemský zázrak na pozadí hrôzy

Novinárke Waad Al-Kateab sa narodí dcéra Sama (arabsky Nebo). Je to šťastná udalosť, aj keď k nej dôjde v troskách sýrskeho Aleppa, kde Waad a jej manžel Hamza prevádzkujú jednu z posledných kliník. Vzhľadom na to, že smrť je všade okolo nich a každá sekunda v ťažko skúšanom meste môže byť zároveň tá posledná, rozhodne sa Waad nakrútiť pre svoju dcéru osobný denník, ktorý zachytáva život v drastických kulisách vojny a súčasne je i intímnym odkazom matky dcére. Film Pre Samu vytvorený z denníkových záznamov, je bezprostrednou, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpenlivou prosbou, aby svet nikdy neodvracal pohľad pred utrpením. Je taktiež emotívnym príbehom o láske k dieťaťu a mestu, ktoré sa premenilo na peklo.

Výsledkom je jeden z najlepších dokumentov roku 2019, ktorý získal už 45 ocenení vrátane Európskej filmovej ceny a nominácie na Oscara. Vojnový konflikt väčšina z nás sledovala na televíznych prijímačoch alebo na obrazovkách počítačov, ale Waad al- Khateab a jej manžel ho zažívali každý deň počas niekoľkých rokov.

Strhujúce svedectvo ženy vo vojnovom konflikte. Film Pre Samu bude online

Kinema.sk píše o filme:

Ak chcete vidieť absolútne autentické svedectvo z vojny v Sýrii, pozrite si celovečerný dokument For Sama. Úprimnú a otvorenú výpoveď svetu priniesla vo svojom debute mladá Sýrčanka Waad Al-Khateab. Svoj časozberný film nakrúcala v rokoch 2012 až 2017, aby zachytila všetko, čo sýrske štátne vysielanie zahmlievalo.

Ocitneme sa vo vojnovej vrave plnej utrpenia, smrti a žiaľu, ale aj nádeje, že na konci tejto temnoty čaká vykúpenie v podobe znovuzrodenej slobody. Autorka nám predstaví príbeh svojho filmu od začiatku revolúcie proti režimu prezidenta Asada až do momentu, keď sa z jej milovaného univerzitného mesta Aleppo stala len kopa sutín. Študentka žurnalistiky plná ideálov sa rozhodla zachytiť obraz svojej krajiny v tomto skúšanom čase a možno to vtedy ani netušila, ale podarilo sa jej nakrútiť jeden z najvzácnejších vojnových dokumentov vôbec.

For Sama je silný a emocionálne zdrvujúci portrét jednej mladej rodiny uprostred ničivej vojny. Zážitok z neho umocňuje ženské a zároveň materské vnímanie konfliktu ovplyvňujúce celý už i tak dosť intenzívny a bolestivý zážitok pre diváka. Z toho, čo nám sprostredkúva snímka, nám behá mráz po chrbte a približuje nám situáciu v Sýrii oveľa autentickejšie ako akákoľvek vojnová reportáž. Celú recenziu Barbory Bačíkovej nájdete TU

Strhujúce svedectvo ženy vo vojnovom konflikte. Film Pre Samu bude online

Online premiéra bude spojená so streamovanou diskusiou

Po premietaní filmu Pre Samu sa uskutoční na stránke Kino Doma streamovaná diskusia, ktorej hosťom bude fotograf, reportér a režisér Juraj Mravec, autor oceňovaného dokumentárneho filmu Stratený domov. Ako filmár bol svedkom vojny v Sýrii a Iraku. S kamerou sledoval osudy ľudí z iracko-sýrskeho pohraničia, kde Islamský štát spáchal genocídu a súčasne aj osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkej bitky o Mosul. Diskusiu bude moderovať Zuzana Kizáková, PR manažérka MFF Febiofest, na ktorom mal film predpremiéru a následné uvedenie v rámci festivalových ozvien. Dokument Pre Samu prináša slovenským divákom distribútor Asociácia slovenských filmových klubov. Celoslovenská online premiéra s diskusiou sa uskutoční na platforme Kino Doma, v piatok 19. februára 2021 o 20.20 hod.

Strhujúce svedectvo ženy vo vojnovom konflikte. Film Pre Samu bude online

Standing ovations na festivale v Cannes

Waad Al-Kateab je sýrska novinárka, ktorá ako 18-ročná, v roku 2009 začala študovať ekonómiu na univerzite v Aleppe. Po vypuknutí občianskej vojny nakrúcala vojnové reportáže pre britský Channel 4 News, za ktoré stanica získala cenu International Emmy. Päť rokov pre televíziu i pre seba zaznamenávala každodennú realitu vojnou ničeného Aleppa. Na utriedení materiálu do podoby celovečerného filmu s ňou spolupracoval skúsený britský dokumentarista Edward Watts, ktorý nakrútil napríklad televízny dokument o ženách pod nadvládou Islamského štátu Útek z ISIS (Escaping ISIS, 2015). Spoločne s Waad vytvorili film, ktorý spája dokumentárny záznam s naliehavým apelom. Pre oboch je film Pre Samu (For Sama, 2019) celovečerným debutom.

Snímka mala 6-minútové standing ovations na MFF v Cannes, odkiaľ si odniesla cenu za najlepší dokument a prepísala históriu udeľovania cien BAFTA, keď sa stala dokumentom s najväčším počtom nominácií. Po odchode z Aleppa v decembri 2016 Al-Khateab, jej manžel a ich dve dcéry žijú v Spojenom kráľovstve.

Slovenským divákom a diváčkam prináša film Pre Samu distribútor Asociácia slovenských filmových klubov. Online premiéra s diskusiou sa uskutoční na platforme Kino Doma, v piatok 19. februára 2021 o 20.20 hod.
RED NOTICE
[RECENZIA ]
KLAN GUCCI
[RECENZIA ]
HELP
[RECENZIA ]
HLAS LÁSKY
[RECENZIA ]
OČISTA
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 4970
02 |
návšt. 4733
03 |
návšt. 3872
04 |
návšt. 2312
05 |
návšt. 2097
06 |
návšt. 2218
07 |
návšt. 832
08 |
návšt. 746
09 |
návšt. 694
10 |
návšt. 773
REBRÍČEK US
01 |
$44,0 mil.
02 |
$10,8 mil.
03 |
$8,1 mil.
04 |
$5,7 mil.
05 |
$3,1 mil.
06 |
$2,8 mil.
07 |
$2,7 mil.
08 |
$0,970 mil.
09 |
$0,940 mil.
10 |
$0,888 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk