V britskom vydavateľstve Second Run vyšiel na blu-ray debut Martina Šulíka

V renomovanom britskom vydavateľstve Second Run vyšiel v týchto dňoch blu-ray nosič s dlhometrážnym ...

pridal kinema 13.9.2020 o 23:29
V britskom vydavateľstve Second Run vyšiel na blu-ray debut Martina Šulíka


V renomovanom britskom vydavateľstve Second Run vyšiel v týchto dňoch blu-ray nosič s dlhometrážnym debutom Martina Šulíka Neha (1991), ktorý sa krátko po vydaní stretol s pozitívnou odozvou a priaznivými kritikami. Ide o prvé vydanie tohto filmu v zahraničí i o jeho prvé vydanie na blu-ray nosiči, zároveň je to už šiesty slovenský film licencovaný Slovenským filmovým ústavom (SFÚ), ktorý toto prestížne vydavateľstvo ponúklo na zahraničný trh.

Neha rozpráva komorný príbeh milostného trojuholníka. Jeho hlavným hrdinom je dvadsaťročný Šimon, ktorý odchádza z rodičovského domu, aby našiel sám seba. Spoznáva Viktora a Máriu a tí ho postupne vťahujú do svojho komplikovaného vzťahu pohybujúceho sa na hranici nežnosti a krutosti. Šimon postupne odhaľuje ich spoločnú minulosť a čoraz viac podlieha ich spôsobu existencie.

„Pre mňa to bol veľmi dôležitý film. Zadefinoval som si pri ňom veľa vecí o spôsobe práce, o vzťahu k štábu, o vzťahu k realite. Ovplyvnilo to skoro všetky moje ďalšie filmy,“ hovorí o svojom debute Martin Šulík v krátkom filme O nehe, ktorý vznikol pri príležitosti vydania blu-ray nosiča a je jeho súčasťou. „Uvedomil som si, že film by mal odrážať názory všetkých tvorcov. Ak to má fungovať ako kolektívne dielo, tak každý má do toho vniesť svoju tému, ale zároveň všetky témy by mali korešpondovať, dopĺňať sa alebo fungovať v nejakých vzťahoch.“

V britskom vydavateľstve Second Run vyšiel na blu-ray debut Martina Šulíka

Nový dokument O nehe zachytáva výpovede tvorcov filmu Martina Šulíka, Ondreja Šulaja, Zuzany Gindl-Tatárovej, Vladimíra Godára a Martina Štrbu. Zrealizoval ho Slovenský filmový ústav v réžii Michala Michaloviča. Okrem neho je súčasťou blu-ray aj krátky Šulíkov dokument Hurá z roku 1989. Nosič obsahuje tiež booklet s rozsiahlym textom britského filmového publicistu, kritika a historika Petra Hamesa, ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu a je tiež autorom reprezentatívnej publikácie Best of Slovak Film 1921 – 1991, ktorú SFÚ vydal pred dvomi rokmi už v druhom vydaní.

Hames považuje Šulíka za jedného z najvýraznejších režisérov, ktorí v postkomunistickom období pôsobili v Českej alebo Slovenskej republike. „Oba jeho prvé filmy, NehaVšetko čo mám rád (1993), súvisia s poslednými rokmi komunistického režimu a so skutočnou a imaginárnou skúsenosťou s novou a neznámou spoločenskou a politickou realitou,“ píše v svojej štúdii.

Film vznikal v novej spoločenskej situácii krátko po Nežnej revolúcii v novembri 1989, čo sa odrazilo na nakrúcaní aj v spôsobe rozprávania. Podľa dramaturgičky filmu Zuzany Gindl-Tatárovej išlo o modernú výpoveď o Slovensku. V bonusovom filme O nehe hovorí, že „mnohí režiséri na začiatku 90. rokov zobrali do rúk fangľu a aj tí najväčší si štrnganie kľúčmi vpašovávali do svojich filmov. Martin taký nikdy nebol a ani nikdy nebude, ako ukázala jeho doterajšia filmografia. Pritom urobil niečo, čo bolo oveľa presvedčivejším, hlbším a filozofickejším odrazom predchádzajúcich rokov i toho, kam sa uberáme, než tí, ktorí tú fangľu zdvihli.“

Britské vydavateľstvo Second Run, ktoré sa dlhodobo špecializuje na vydávanie významných a oceňovaných filmov z celého sveta, vydalo film Neha na blu-ray nosiči ako šiesty slovenský film licencovaný Slovenským filmovým ústavom. V minulosti vydalo na zahraničný trh aj DVD nosiče s filmami Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. Film Panna zázračnica (1966) v réžii Štefana Uhra bol vydaný aj na blu-ray nosiči.

Na zahraničný trh sa nosič s Nehou dostal 10. augusta a stretol sa s pozitívnym prijatím. Napríklad Britský filmový inštitút (BFI) ho dáva do pozornosti ako formálne a štrukturálne dôsledný ´štrajkujúci´ debut (...), ktorý vznikol bezprostredne po páde Slovenskej socialistickej republiky a mapuje ničivé dôsledky režimu na osobné vzťahy v období normalizácie.“ Opisuje ho ako psychosexuálnu drámu podobnú raným filmom Romana Polanského. Na kvalitu filmu i technickú stránku nosiča upozorňuje viacero zahraničných médií, venujúcich sa kinematografii a „domácemu videu“.

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 14318
02 |
návšt. 4778
03 |
návšt. 4474
04 |
návšt. 2822
05 |
návšt. 3015
06 |
návšt. 2719
07 |
návšt. 1773
08 |
návšt. 1457
09 |
návšt. 1130
10 |
návšt. 995
REBRÍČEK US
01 |
$19,1 mil.
02 |
$6,5 mil.
03 |
$3,1 mil.
04 |
$3,0 mil.
05 |
$2,6 mil.
06 |
$2,2 mil.
07 |
$2,2 mil.
08 |
$1,8 mil.
09 |
$1,4 mil.
10 |
$1,2 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.