Štyri filmy americkej produkcie, ktoré oslavujú 60 rokov. Poznáte ich?

Čas beží neúprosne rýchlo. Vidieť to môžeme aj v kinematografii. Tieto filmové kúsky jubilujú tento rok a pripisujú si už šiesty krížik.

pridal Eva Labayová 22.3.2020 o 11:26
Štyri filmy americkej produkcie, ktoré oslavujú 60 rokov. Poznáte ich?


Čas beží neúprosne rýchlo. Vidieť to môžeme aj v kinematografii. Tieto filmové kúsky jubilujú tento rok a pripisujú si už šiesty krížik.

Psycho

Príbeh sekretárky Marion Crane (Janet Leigh) z Phoenixu, ktorá spreneverí veľký obnos peňazí (40 000 dolárov) od firemného klienta a utečie z mesta. Ubytuje sa v odľahlom moteli, ktorého manažérom je mladý muž – mentálne nestabilný Norman Bates (Anthony Perkins).

Legendárny triler „majstra hrôzy“ Alfreda Hitchcocka z roku 1960 nakrútený podľa rovnomennej románovej predlohy autora Roberta Blocha vychádzajúcej zo skutočnej udalosti – príbehu človeka, ktorý si u seba nechal matkinu zabalzamovanú mŕtvolu. Norman Bates v podaní Anthonyho Perkinsa, tajomný motel a scéna v sprche sa navždy zapísali do filmovej histórie. (ASFK)

Po premiére film získal od kritikov zmiešané reakcie, ale dnes je považovaný za jeden z najlepších filmov dejín americkej kinematografie.

Zaujímavosti

  • Alfred Hitchcock bol päťkrát nominovaný na Oscara za najlepšiu réžiu (Mŕtva a živá, Záchranný čln, Rozdvojená duša, Okno do dvora, Psycho), ale nikdy ho nezískal. V roku 1978 dostal Cenu amerického filmového inštitútu za celoživotné dielo. Vo väčšine svojich diel sa objavoval v epizódnych úlohách.
  • Alfred Hitchcock kúpil práva na román Psycho len za 9000 dolárov. Následne kúpil toľko výtlačkov, koľko mohol, len aby udržal koniec príbehu v utajení.

 

Byt (The Apartment)

Byt, anglicky The Apartment, je americká romantická dráma režiséra Billyho Wildera, ktorá získala celkovo 5 zlatých sošiek Oskara v kategórii najlepší film, scenár, výprava, réžia a strih a na konto si pripísala aj tri ocenenia Zlatý glóbus. V hlavných úlohách sa predstavili Jack Lemon ako C.C. Baxter a Shirley MacLain ako Fran Kubelik.

C.C. „Bud“ Baxter pracuje vo veľkej poisťovni. Keď ho jeden z kolegov požiada, aby mu požičal svoj byt, nevie odmietnuť a to je veľká chyba. Nasledujú totiž ďalší z kolegov a už je mu hlúpe povedať nie. Ani sa nenazdá a situácia sa vymkne spod kontroly – kolegovia majú rozvrh a chodia do jeho bytu na pravidelné schôdzky s milenkami. Samozrejme, nie je to zadarmo a Bud vďaka tomu postupuje vo svojej kariére vyššie a vyššie. O zapožičanie tohto hniezdočka lásky má záujem aj samotný riaditeľ poisťovne, avšak Bud zisťuje, že do bytu s ním ide žena, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný. A práve to je moment, kedy sa rozhodne s jeho pôžičkami skoncovať nech ho to bude stáť čokoľvek. (ASFK)

Zaujímavosti

  • Herečka Shirley MacLain dostala na začiatku len 40 strán scenára, lebo režisér nechcel, aby vedela, ako sa bude príbeh vyvíjať. Ona si zasa myslela, že je scenár nedokončený.
  • Americký filmový inštitút vyhlásil v roku 2007 rebríček najlepších filmov všetkých čias a film Byt sa umiestnil na 80. mieste.
  • Sprej do nosa, ktorý Jack Lemon použil, bolo v skutočnosti mlieko. Skutočný nosový sprej by nebolo na kamere vidno.

 

Kto seje vietor (Inherit the wind)

Mladý stredoškolský profesor Bertram Cates (Dick York) chce svojich študentov zoznámiť s učením, podľa ktorého sa človek vyvinul z opice. V tej chvíli vstúpi do triedy rada ctihodných občanov, ktorí Catesa odvedú do väzby. Prečo? Teória Charlesa Darwina totiž odporuje zákonom. Je rok 1925 a zbožné južanské mestečko Hillsboro sa chce stať poslednou baštou, ktorá bude brániť učenie, podľa ktorého človeka stvoril Boh presne tak, ako je to napísané v Biblii. Žaloby proti „drzému“ učiteľovi sa dobrovoľne ujme elitný prívnik Matthew Harrison Brady (Fredric March). Občania Hillsboro ho privítajú ako národného hrdinu. Avšak ani druhá strana neostane v mlčaní: pokrokové noviny Baltimore Herald zaplatia Catesovi obhajcu, ktorý sa vyrovná aj Bradymu. Je to jeho dávny priateľ Henry Drummond (Spencer Tracy). V tomto konflikte ide o veľa. Na lavici obžalovaných sa totiž ocitá prirodzená ľudská zvedavosť, zdravý rozum a právo na vlastný názor. Proces nesledujú len občania Hillsboro, ale prostredníctvom novín a rozhlasu celý americký národ. Začalo to ako malicherný spor, no jeho výsledok nakoniec ovplyvní kultúrne dejiny celej krajiny.

Vynikajúci film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikol podľa divadelnej hry autorov  Jeroma Lawrencea a Roberta E. Leeho. Predlohou pre túto drámu sa stal skutočný prípad z mesta Dayton v štáte Tennessee známy ako tzv. opičí proces. O aktuálnosti témy svedčí aj skutočnosť, že hra bola po filmovej verzii spracovaná ešte trikrát pre televíziu v rokoch 1965, 1988 a 1999. V poslednej verzii (r. Daniel Petrie), ktorá mala zavádzajúce meno Krotiteľ vetra, dostali hlavnú úlohu Jack Lemmon a George C. Scott.

Zaujímavosti

  • Na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale získal herec Frederic March strieborného medveďa za najlepší mužský herecký výkon
  • Film bol Americkou akadémiou nominovaný v štyroch kategóriách (herec v hlavnej úlohe, adaptovaný scenár, čiernobiela kamera, strih), okrem toho má na konte niekoľko nominácií BAFTA (najlepší film, najlepší zahraničný herec 2x) a Golden globe (najlepší film – dráma, najlepší herec - dráma)

 

Spartakus (Spartacus)

Spartakus je americká historická dráma, ktorú natočil režisér Stanley Kubrick. Scenár na základe rovnomenného románu Howarda Fasta napísal scenárista Dalton Trumbo.  Na impozantnej dĺžke 198 minút môžeme sledovať príbeh gladiátora Spartaka a tretie povstanie otrokov.

Spartakus (Kirk Douglas) je odvážny gladiátor, ktorý sa snaží získať slobodu pre seba a ostatných utláčaných spolutrpiteľov. Sú majetkom bohatého Lentulusa Batiatusa (Peter Ustinov). Spartakovi sa podarí utiecť a oslobodiť otrokov, s ktorými vytvorí impozantnú armádu rebelov. Generál Marcus Licinius Crassus (Laurence Olivier) je vymenovaný na potlačenie vzbury, ale Spartakova armáda poráža Rimanov vo viacerých bitkách. Nakoniec sú však chytený do pasce a zabití. Spartakus je ukrižovaný, ale zomiera spokojný, že jeho žena Varinia (Jean Simmons) a ich malý syn sa stávajú slobodnými občanmi Ríma.

Zaujímavosti

  • Po premiére filmu filmové štúdio Universal povolilo tlaku a nariadilo vystrihnutie „vaňovej“ scény s homosexuálnym podtónom medzi Olivierom a Curtisom. V roku 1991, keď bol film reštaurovaný, bola vrátená aj daná scéna, ale keďže zvuková stopa chýbala, Curtis nadaboval svoju časť a Oliviera, ktorý zomrel v roku 1989, predaboval Anthony Hopkins.
  • Kubrick nebol prvou voľbou. David Lean (Most cez rieku Kwai) ponuku režírovať film odmietol. Tak isto sa úlohy režiséra vzdal aj Laurence Olivier, ktorý považoval režírovanie a súčasne aj hranie za príliš náročné. Nakoniec sa vybral Anthony Mann, avšak Kirk Douglas (ktorý bol aj producentom) považoval film za príliš veľké sústo pre Manna a po dvoch týždňoch natáčania režiséra vyhodil. Následne sa obrátil na Kubricka (s ktorým mal skúsenosť z natáčania filmu Cesty slávy, 1957). Ten ponuku prijal.
  • Predstaviteľ filmového gladiátora Kirk Douglas sa dožil úctyhodných 103 rokov. Zomrel 5. februára 2020.
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 1504
02 |
návšt. 1521
03 |
návšt. 1308
04 |
návšt. 898
05 |
návšt. 637
06 |
návšt. 562
07 |
návšt. 566
08 |
návšt. 428
09 |
návšt. 429
10 |
návšt. 390
REBRÍČEK US
01 |
$3,7 mil.
02 |
$2,5 mil.
03 |
$1,6 mil.
04 |
$1,3 mil.
05 |
$0,8 mil.
06 |
$0,6 mil.
07 |
$0,5 mil.
08 |
$0,4 mil.
09 |
$0,3 mil.
10 |
$0,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk