Na prestížnom čínskom festivale Silk Road IFF získala hlavnú cenu Piata loď

Film PIATA LOĎ, ktorý medzinárodne posilnila už svetová premiéra na Berlinale a cena Krištáľový medveď, získal aktuálne hlavnú cenu za najlepší film

pridal PR 5.12.2017 o 11:40

Na prestížnom čínskom festivale Silk Road IFF získala hlavnú cenu Piata loď


Film PIATA LOĎ, ktorý medzinárodne posilnila už svetová premiéra na Berlinale a cena Krištáľový medveď, získal aktuálne hlavnú cenu za najlepší film na prestížnom festivale v Číne 4th Silk Road IFF. Cenu prevzala hlavná predstaviteľka filmu Vanessa Szamuhelová, na pódiu v nedeľu večer ocenili aj hereckú hviezdu Jackieho Chana. V rovnakom čase si režisérka snímky Iveta Grófová prevzala ďalšie dve ocenenia v Estónsku na Tallinn Black Nights Film Festivale. PIATU LOĎ uviedlo už viac ako 40 festivalov po celom svete, v týchto dňoch vychádza na DVD.

Prečítajte si recenziu filmu TU

"Odkedy sme prišli na festival do Číny, stále ma tu fotia ako nejakú hviezdu a mám veľa tlačoviek pre novinárov. Záverečný galavečer bol naozaj veľkolepý, sedela som vo VIP zóne dva metre od Jackieho Chana a ďalších film star, najprv dostal cenu Jackie za najlepší herecký výkon a potom zrazu pustili ukážku z našeho filmu Piata loď a zavolali ma na pódium! Dostali sme hlavnú cenu za najlepší film - Golden Silk Road a ja som išla pre cenu! Dala mi ju čínska herečka Yao Chen, ktorá je u nich slávna asi ako Angelina Jolie. Stále tomu nemôžem úplne uveriť, asi sa im náš film naozaj veľmi páčil," povedala dvanásťročná Vanessa Szamuhelová, ktorá film sprevádzala spolu s kameramankou Piatej lode Denisou Buranovou a vedúcou produkcie Dašou Parízkovou. Film vstupuje do čínskej distribúcie, čo znamená, že ho v Číne uvidia milióny divákov.

KINEMAVIDEO4215.

Približne v rovnakom čase bola režisérka Iveta Grófová na záverečnom ceremoniáli 21. ročníka významného festivalu Tallinn Black Nights Film Festival v Estónsku. V sekcii orientovanej na filmy pre deti a mládež - JUST FILM získala hlavnú cenu - Grand Prix a cenu Najlepší film podľa mládežníckej poroty.

Ocenenia z festivalov pre deti a mládež v kombinácii s oceneniami z hlavných festivalových súťaží sú pre mňa príjemným potvrdením, že zámer vytvoriť film, ktorý bude mať čo povedať deťom aj dospelým sa zrejme podaril. Okrem projekcií filmu na medzinárodných festivaloch mám veľkú radosť aj zo školských projekcií Piatej lode, o ktoré je v slovenských školách čoraz väčší záujem,“ povedala Iveta Grófová, tohtoročná laureátka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas. 

Vypočujte si rozhovor Petra Konečného s Ivetou Grófovou TU

Piatu loď uviedlo od jej svetovej premiéry (február 2017) viac ako 40 filmových festivalov po celom svete, medzi nimi sú aj významné festivaly, ktoré sa orientujú na detské a mládežnícke filmy, ako napríklad: Giffoni v Taliansku, CINEKID v holandskom Amsterdame či arménsky Rolan Int'l FF for Children and Young People. Film mali v programe aj festivaly v Belgicku, Spojených Arabských emirátoch, Egypte, Japonsku, Južnej Kórei, Rumunsku, Turecku, Dánsku, Luxembursku, Francúzsku a v ďalších krajinách.

Snímku ocenili na spomínanom Berlinale v sekcii Generation K+, z festivalu Cinema in Sneakers v Poľsku si odniesla Cenu za najlepší film podľa poroty rodičov a Cenu od poľských kinodistribútorov a na Park Film Feste IFF Trenčianske Teplice Cenu za najlepší film v hlavnej medzinárodnej súťaži “Jej pohľad”. Spolu s filmom Špina získala Piata loď AFCA Award za najlepší film na Czech & Slovak Film Festival of Australia.

Práve Vanessa Szamuhelová, ktorá stvárnila hlavnú postavu Jarky a pre ktorú je Piata loď hereckým debutom, zaujala medzinárodné poroty aj divákov. Ceny za najlepší herecký výkon získala na Zlín Film Festivale a v  nemeckom Neisse Film Festivale. Zvláštne uznanie jej udelili na Detskom televíznom a filmovom festivale Oty Hofmana.

Vypočujte si rozhovor Petra Konečného s Monikou Kompaníkovou TU

V týchto dňoch, v predvianočnom období, vychádza PIATA LOĎ na DVD a zároveň aj ako darčekový balíček s románovou predlohou v limitovanom počte 200 kusov. Skvelú kombináciu pre milovníkov kníh a filmov majú vo svojej ponuke kníhkupectvá Artforum. DVD s filmom obsahuje aj CD s filmovým soundtrackom a titulnou piesňou KDE SA SLZY BERÚ od KATARZIE, videoklip k titulnej piesni, anglické a české titulky, titulky pre nepočujúcich, audiokomentár pre nevidiacich a ďalšie bonusy. DVD si môžete objednať aj na webstránke filmu www.filmpiatalod.sk.

Film Piata loď, ktorý vznikol na základe rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej, rozpráva príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

Film vznikol v produkčnej spoločnosti Hulapa film, realizáciu filmu podporili Audiovizuálny fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Creative Europe – MediaBratislavský samosprávny kraj.
DEŽO HOFFMANN
[RECENZIA ]
HUSTLE
[RECENZIA ]
BRATSTVO
[RECENZIA ]
INTERCEPTOR
[RECENZIA ]
STAND UP
[RECENZIA ]
1
Elvis
ELVIS
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 8991
02 |
návšt. 6079
03 |
návšt. 6818
04 |
návšt. 3993
05 |
návšt. 3096
06 |
návšt. 1739
07 |
návšt. 856
08 |
návšt. 783
09 |
návšt. 883
10 |
návšt. 691
REBRÍČEK US
01 |
$30,5 mil.
02 |
$30,5 mil.
03 |
$26,4 mil.
04 |
$23,4 mil.
05 |
$17,7 mil.
06 |
$1,7 mil.
07 |
$0,725 mil.
08 |
$0,533 mil.
09 |
$0,513 mil.
10 |
$0,440 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.