Pred referendom prišiel do kín film s témou homosexuality

Originálny i slovenský názov tohto filmu smerujú k mierne odlišnej náplni i pointe, no každá je svojím spôsobom správna. Kód Enigmy sa rovnako zaujíma

pridal Michal Korec 2.2.2015 o 23:20

Pred referendom prišiel do kín film s témou homosexuality


Originálny i slovenský názov tohto filmu smerujú k mierne odlišnej náplni i pointe, no každá je svojím spôsobom správna. Kód Enigmy sa rovnako zaujíma o prelomenie nemeckej vojnovej šifry a v druhej polovici nenápadne načrtne Hru imitácie, ktorá vyplýva zo zaujímavej štruktúry drámy. 

Kód Enigmy štartuje skvelým introm i monológom, ktorý sa prehupne do košatého deja kombinujúceho viaceré časové línie. Od diváka si vyžaduje pozornosť, lebo už pred názvom filmu vkladá chrobákov do hlavy a núti premýšľať, o čom postava Alan Turinga v podaní Benedicta Cumberbatcha rozpráva a kde sa bude skrývať titulná Hra imitácie.

Pretože čakať iba lineárny príbeh o prelomení nemeckého vojnového kódu, to by bolo na oscarové pomery príliš málo. Túžba divákov spoznať, ako Alan Turing prišiel do Bletchley Parku a začal makať na prelomení kódu bude naplnená a tvorí silnú zložku: prvé dve tretiny filmu sa venujú primárne tímu, ktorý dostal za úlohu hneď na začiatku vojny zdolať Enigmu.

KINEMAVIDEO3217.

Špičkoví kryptológovia, lingvisti a aj matematik sa vydajú na pútavú cestu plnú pádov, prekážok i posunu vpred. Je to fascinujúca zložka filmu, ktorá prejde cez skladanie tímu, Alanovu pozíciu i potenciál a nevrcholí iba vylúštením kódu, ale najmä otázkou čo nastane potom. Ako naložiť s novými informáciami a robiť s kódom? Malý tím dostáva veľkú zodpovednosť, lebo ako prvý sa dostane k tomu, čo môže zmeniť smerovanie vojny. A navyše je ťažké neťahať do takej situácie aj osobné vzťahy.

Vzťahy sú zaujímavým elementom celého filmu a nejde iba o druhý silný element – homosexualitu Alana Turinga, ktorá sa stane podstatnou vo finálnej tretine. Alanov náročný charakter je vykreslený v celej dĺžke a v rôznych časových etapách. Pri vzťahoch s inými sa ukazujú jeho silné črty, traumy, aj nedôvera či silná introvertná povaha. Ťažká predispozícia na eventuálneho lídra či šarmantného Brita, hoci oplýva svojským zmyslom pre humor či dedikáciu pre cieľ. Keď sa začne riešiť orientácia Alana, film naberie úplne iné obrátky, podstatne vyšší level vážnosti a je náročnou výpoveďou o pozícii menšín vo Veľkej Británii spred 60 rokov. (Posun premiéry zo začiatku decembra na koniec januára mu navyše pridá na aktuálnosti kvôli referendu – a nie som si istý, či a ako slovenská spoločnosť bude vnímať kontext tohto filmu v súčasnej rozvírenej situácii.)

A tak je celkom fajn vidieť vo finálnej tretine vyústenie tzv. Hry imitácie a celej vedľajšej línie, ktorá sa odohráva v 50. rokoch 20. storočia, kde je Alan Turing olúpený, predvolaný na policajnú stanicu, je vyhlásené pátranie po jeho spisoch a zložky tipujú, čo vlastne tají. My diváci sme síce o krok vpred, no rafinovane postavená štruktúra nás drží stále v napätí. Chápem už nominácie na silnú réžiu Mortena Tylduma, ktorý tu skladá mozaiku nielen z kódov, ale najmä skokov do rozličných časových období: film pokryje 25 rokov Turingovho života a mieša flashbacky zdanlivo náhodnou postupnosťou. Ale všetko do finále zapadne i dôvody, prečo sme chvíľu v Alanovom detstve, vojnovej ére či po nej. Sledovanie Kódu Enigmy pripomína pátranie v línii dobre zloženého scenáru i kľúču na chápanie. Nie je to tuctové rozprávanie a už vôbec nie „iba ďalší film“ o prelomení Enigmy.

Výborný pocit zo scenáru a réžiu umocnia dva ostatné aspekty. Herecké výkony sú na špici sezóny: klobúk dole pred Cumberbatchom, deň po videní Whiplashu chápete, prečo J.K. Simmons je skvelý vo vedľajšej roli, zatiaľ čo Benedict si zaslúži ceny za hlavnú. Na plátne je väčšinu času, má obrovský priestor na vyniknutie, mení povahu postavy i vkladanie sa do jednotlivých období znamenite. Tají, lúšti, pokúša sa o interakcie, trpí. Jeho dikcia i neverbálna komunikácia sú skvelé. Zažiari aj Keira Knightley, osvedčený Mark Strong a podľa hlasu identifikujete Matthew Goodea z Watchmenov.

Samostatná pochvala patrí Alexandrovi Desplatovi: soundtrack je unikátny sám o sebe, nepripomína iba Čistú dušu – veľa originálnej hudby matematikom nevymyslíte, úlohy sa zhostil výborne. Ako všetci zúčastnení, ktorí vytvorili pútavý film plný silných myšlienok. Viac ako iba typický životopis.

Hodnotenie Michal Korec: 9/10
THE GREAT 2
[RECENZIA ]
RED NOTICE
[RECENZIA ]
KLAN GUCCI
[RECENZIA ]
HELP
[RECENZIA ]
HLAS LÁSKY
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 4970
02 |
návšt. 4733
03 |
návšt. 3872
04 |
návšt. 2312
05 |
návšt. 2097
06 |
návšt. 2218
07 |
návšt. 832
08 |
návšt. 746
09 |
návšt. 694
10 |
návšt. 773
REBRÍČEK US
01 |
$27,2 mil.
02 |
$24,2 mil.
03 |
$14,4 mil.
04 |
$7,9 mil.
05 |
$5,3 mil.
06 |
$5,0 mil.
07 |
$3,3 mil.
08 |
$2,1 mil.
09 |
$1,7 mil.
10 |
$1,6 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk