TV TIPY 13.4. - 19.4. 2015

TV TIPY 13.4. - 19.4. 2015

Článok13.4.
Pondelok

20:20 Kon-Tiki, GB, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Švédsko, 2012 (Jednotka)
Na Oscara nominovaná snímka za cudzojazyčný film vykresľuje známy príbeh obávanej plavby do Polynézie v roku 1947. Nórsky moreplavec Thor Heyerdahl uskutočnil spoločne s päticou priateľov legendárnu, 101 dní trvajúcu výpravu, na lodi s názvom Kon-Tiki, ktorá zásadne ovplyvnila históriu a presvedčila verejnosť o uskutočniteľnom osídľovaní Polynézie. Strhujúca expedícia vo vynikajúcej snímke podľa skutočnej udalosti vtiahne do príbehu moreplavcov a sprostredkuje vizuálny zážitok.

22:00 Cigán, SR, ČR, 2011 (Dvojka)
V centre príbehu z rómskeho prostredia stojí 14-ročný Adam, ktorý za nejasných okolností prišiel o otca. Ten sa mu zjavuje vo víziách, ktoré mu napovedajú, že jeho smrť si niekto veľmi želal. Chlapcova matka sa znova vydá. No otčim predstavuje v očiach mladíka nežiaduci element nielen pre jeho ilegálne zárobky, ale i pre jeho nejasné úmysly. Adam tak musí čeliť zlej sociálnej situácii i zložitosti vzťahov v rodine na pozadí konfliktov s majoritným obyvateľstvom. Snímka Martina Šulíka zaujala porotu na karlovarskom festivale, ktorá jej udelila zvláštnu cenu poroty. Výrazným prínosom pre film bola i hudobná zložka, o ktorú sa postaral Vladimír Godár.


14.4.
Utorok

20:55 Čtyři vraždy stačí, drahoušku, ČR, 1970 (ČT1)
Hrdinom klasickej českej gangsterskej komédie Oldřicha Lipského je nesmelý učiteľ Georg Camel, ktorý sa márne snaží vzbudiť u svojich žiakov lásku k Shakespearovým veršom. Deti dávajú prednosť komiksom. Rovnaký postoj zaujíma k slávnym veršom i šéfredaktor miestneho časopisu. Redaktorku spoločenskej rubriky Sabrinu spočiatku Georg vôbec nezaujíma. Všetko sa však zmení, keď sa nedocenený muž ocitne v ohnisku sváru dvoch konkurenčných gangov, ktoré zvádzajú boj o šek v hodnote milión dolárov.

23:15 Comeback, SR, 2014 (Dvojka)
Celovečerný dokument mladého slovenského filmára Mira Rema vykresľuje posledné dni vo výkone trestu dvojice recidivistov a ich prvé dni na slobode. Neľahký návrat na slobodu z ilavskej väznice sa stáva naliehavým mementom. Začlenenie sa niekam, kam už dlhé roky nepatria, prináša množstvo nástrah pre tých, ktorých spoločnosť už raz odsúdila a robí to znova. Cesta zo začarovaného kruhu je tŕnistá a pohľad na spôsob, ako sa Zlatko a Miro vyrovnávajú s prekážkami „slobodného“ života nie je ani zďaleka príťažlivý.

TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015


15.4.
Streda

20:15 Ostrov (The Island), USA, 2005 (Dajto)
Štýlové akčné sci-fi Michaela Baya s vyjadrovacími prostriedkami typickými pre hollywoodsky blockbuster (akčnosť, dynamika strihovej skladby, kamera v pohybe) sa popri naháňačkách v exkluzívnych modeloch áut, efektných výbuchoch a megalomanských kulisách snaží sprostredkovať posolstvo odkazujúce na výdobytky moderného sveta. V extrémnej podobe sa zaoberá myšlienkou, ako môže byť zneužité genetické inžinierstvo a s tým súvisiace klonovanie ľudí. Hrdinovia sci-fi príbehu odhalia krutý fakt. Ako klony sa majú stať nedobrovoľným darcom orgánov v prípade, že to ich bohatý „originál“ bude potrebovať. Ľudským imitáciám prepožičali tváre Ewan McGregor a Scarlett Johansson.

21:35 Vyšší princíp, ČR, SR, 1960 (Dvojka)
Silný príbeh inšpirovaný poviedkou Jana Drdu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci popravených gymnazistov, ktorých v čase heydrichiády stál nevinný žart život. Už v ranom veku sú nútení zaujať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Starý profesor latinčiny prejaví verejne svoj nesúhlas a takisto musí niesť následky. V snímke Jiřího Krejčíka zaujali v hlavných úlohách Ivan Mistrík, Jana Brejchová a František Smolík.


16.4.
Štvrtok

21:10 Sedem psychopatov (Seven Psychopaths), GB, 2012 (Film+)
Martin McDonagh je predovšetkým uznávaný britský dramatik írskeho pôvodu, no pozornosť už upútať všetkými tromi filmovými titulmi, pod ktoré sa podpísal nielen režisérsky, ale i scenáristicky. Už hraný krátkometrážny film Six Shooters získal Oscara, V Brugách bol nominovaný za scenár a ďalší film Sedem psychopatov síce nezožal taký úspech v oceneniach, ale autor ide takisto po stopách originálnej gangsterskej komédie. Colin Farrell a ďalší psychopati sa postupne pridávajú k šialenej jazde za scenáristickou inšpiráciou.

21:50 Sila Country (Country Strong), USA, 2010 (Nova Cinema)
Country speváčka Kelly Carter a nádejný spevák a skladateľ Beau Hutton sa zoznámili v luxusnom centre na liečenie závislostí. Ona sa tu lieči zo závislosti od alkoholu, on tu pracuje. Krátko po tom, čo mladík nadviaže vzťah s citovo nevyrovnanou hviezdou, obaja sa vydajú na turné, ktoré má jeho kariéru naštartovať a jej oživiť. Kellyina liečba sa však ešte neskončila a ona sa necíti vo svojej koži. Na ich ceste ich sprevádza aj jej manžel a manažér v jednom a krásna Chiles, ktorá rozbieha kariéru. Komplikované vzťahy však môžu všetko zničiť.

TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015


17.4.
Piatok

20:15 Vlak do neznáma (Water for Elephants), USA, 2011 (Prima)
Elektrizujúca romanca pod cirkusovým šapitó má predlohu v románe Sary Gruen. Hospodárska kríza v Spojených štátoch pripravila o živobytie mnohých ľudí, prinútila ich opustiť domovy a hľadať prácu aj v tých najnezvyčajnejších pozíciách. Jacob (Robert Pattinson), študent veterinárnej medicíny, navyše stratil rodičov, ktorí ho finančne podporovali. S tragickým bremenom na pleciach hľadá miesto pre život. Útočisko mu poskytne cirkus Benzini Bros., kde okrem pracovnej príležitosti objaví svoju femme fatale, krásnu jazdkyňu Marlenu (Reese Witherspoon). Tú však osud pripútal k tyranskému riaditeľovi cirkusu (Christoph Waltz) a oslobodiť sa od neho vôbec nebude ľahké. Tajne zamilovanú dvojicu spája okrem lásky k zvieratám bezhraničná príťažlivosť, a preto sa rozhodnú zdolávať aj zdanlivo neprekonateľné prekážky.

20:30 Walk the Line, USA, Nemecko, 2005 (Plus)
Portrét Johnyho Casha, jedného z najznámejších hudobníkov 20. storočia, ktorý ovplyvnil celé generácie muzikantov, približuje snímka Jamesa Marigolda. Drsný gitarista s hlbokým hlasom predstavoval v časoch, keď prvýkrát vkráčal na pódium, nezvyčajný úkaz. Úderné akordy a texty plné zármutku postupne dobíjali srdcia fanúšikov a on sa pod vplyvom tlaku hudobného biznisu ocitol na pokraji vlastnej skazy. Alkohol a drogy ho dohnal k priepasti, no jeho strážny anjel v podobe speváčky June Carter ho stiahol späť do života. Snímka ilustrovaná koncertmi známeho hudobníka je i hereckým koncertom Joaquina Phoenixa a Reese Witherspoon.

21:45 Žeriavy tiahnu (Leťat žuravli), Rusko, 1957 (Dvojka)
Veronika a Boris boli šťastní, kým do ich životov nevstúpila vojna. Boris musel narukovať a Veronika po čase podľahla jeho bratrancovi Markovi a vydala sa zaňho. Až po svadbe pochopila, že Mark je bezcharakterný. Do konca vojny zúfalo čaká na Borisa, no osud jej už nedá príležitosť na hľadanie odpustenia. Silná obžaloba vojny, ktorá v čase premiéry vyvolala vášnivé diskusie, je sugestívnym obrazom utrpenia.

22:10 Taxikár (Taxi Driver), USA, 1976 (Jednotka)
Dnes už klasické filmové dielo, ktorého tvár nesie Robert De Niro a rukopis Martin Scorsese, je ďalšou obžalobou vojny, čo dokáže z mladého muža urobiť trosku neschopnú začleniť sa do spoločnosti. Travis Bickle je žijúcou obeťou vojny vo Vietname. Trpí nespavosťou a tá zapne v jeho nervovom systéme červenú kontrolku, ktorá vyústi do iracionálnych skutkov. Frustrácia a dlhodobé traumy silnejú a vedú k radikálnemu zavŕšeniu. Scenárista Paul Schrader napísal scenár za pár dní a k jeho napísaniu ho viedla vlastná skúsenosť po prisťahovaní do Los Angeles. Mal obdobné pocity ako hlavný antihrdina Taxikára. 

TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015 TV tipy 13.4. - 19.4. 2015


18.4.
Sobota

20:00 Argo, USA, 2012 (Nova Cinema)
Tromi Oscarmi ocenený triler Bena Afflecka vychádza zo skutočnej udalosti z roku 1979, keď radikáli prenikli na americké veľvyslanectvo v iránskom Teheráne. Snímka opisuje udalosti, ktoré nasledovali po fanatickom útoku. Iránci zajmú 52 rukojemníkov, šiestim sa podarí ukryť v dome kanadského veľvyslanca. Nebezpečenstvo im však hrozí aj tu, a preto sa špecialista na úniky Tony Mendez podujme vytvoriť riskantný plán úteku z krajiny. Mendez sa stal aj autorom predlohy, podľa ktorej vznikla napínavá snímka s neuveriteľným priebehom záchrannej akcie.

21:00 Afričan (L´Africain), Francúzsko, 1983 (ČT1)
Philippe de Broca, známy komédiami so Jeanom-Paulom Belmondom, nakrútil z prostredia divokej africkej prírody úsmevnú snímku s Philippom Noiretom a Catherine Deneuve. Viktor žije uprostred chránenej rezervácie v strednej Afrike, kde ochraňuje prírodu a zvieratá a bojuje proti pašerákom slonoviny. Svoju krajinu miluje a nedá na ňu dopustiť. Stále však miluje i svoju bývalú ženu, ktorá sa tu chystá nájsť miesto pre nový turistický komplex. A tomu predsa musí Viktor zabrániť.

21:30 Kto to tam spieva (Ko to tamo peva), Juhoslávia, 1980 (Dvojka)
Jar roku 1941 - posledný mierový deň Juhoslávie pred vpádom nemeckých vojsk. Rozhrkaný vidiecky autobus postupne naberá cestujúcich, ktorí smerujú do hlavného mesta. Cesta autobusom je metaforou konca jednej epochy, ktorá v sebe nesie najrôznejšie fóbie, strach a túžbu po lepšom živote. Ako sa autobus blíži k cieľu a atmosféra hustne, blíži sa nová forma utrpenia pre celú krajinu, ktorej predzvesťou sú prvé bomby dopadajúce na Belehrad.

22.30 Socialistický Zombi Mord, SR, 2014 (Jednotka)
Nezávislý akčný retro zombie béčkový krvák slovenskej produkcie rozohráva príbeh, v pozadí ktorého stojí tajný sovietsky experiment. Ten mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa rozšírením smrteľnej nákazy. Pokus sa však vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, problémom však nie sú len nakazení spolužiaci.

22:30 Tajomná rieka (Mystic River), USA, 2003 (Fanda)
Najpredávanejší román Davida Lehana sa dočkal filmovej adaptácie po tom, čo zaujal hollywoodsku legendu Clinta Eastwooda. Vďaka motívu stratenej nevinnosti, mnohovrstevnej fabulácie a detailne vykresleným postavám preniesol na plátno príbeh troch mužov, ktorí sa kvôli desivej skúsenosti z detstva ocitli v tragickom kruhu. Snímka odhaľuje ich popretkávané osudy, šokujúce udalosti, ktoré predurčili ich budúcnosť a prinútili vykonať neodvolateľné činy. Dvojicu Oscarom ocenených Seana Penna a Timma Robbinsa dopĺňa Kevin Bacon, pričom všetci traja dodali charakterom nevyhnutnú rozorvanosť, zmätenosť a nezmieriteľnosť.

22:40 Správny chlap (En ganske snill mann), Nórsko, 2010 (ČT Art)
Jediné, po čom päťdesiatnik Ulrik túži, je konečne nájsť pokoj a viesť usporiadaný rodinný život. Možno by to šlo celkom hladko, keby 12 rokov nesedel v base a na slobode ho nečakali jeho bývalí gangsterskí kumpáni. Jeho návrat sa mu snažia spríjemniť a zoženú mu podnájom s nie veľmi pôvabnou domácou, ktorej musí občas „poslúžiť“. Jeho bývalá žena už oňho nestojí, dospelý syn sa mu odcudzil. Našťastie je tu jeho vrodený stoický pokoj, ktorý mu pomáha prijímať všetko s nadhľadom. Snímka s typickým severským čiernym humorom v podaní Stellana Skarsgårda je podľa slov režiséra Hansa Pettera Molanda „filmom o našich bolestných pochybeniach, je poctou pohlaviu, ktoré má ďaleko k dokonalosti, a svetovou kampaňou proti malicherným puntičkárom, ktorí dnes vládnu ľudstvu“.

TV tipy 13.4. - 19.4. 2015


TV tipy 13.4. - 19.4. 2015


TV tipy 13.4. - 19.4. 2015
19.4.
Nedeľa

20:00 Postřižiny, ČR, 1980 (ČT1)
Hrabalovská klasika v Menzelovej réžii s neprekonateľnou poetikou nesie autobiografické črty. Magda Vášáryová stelesňuje matku literárneho majstra, ktorý sa podieľal aj na scenári. Francin a Maryška sú neprehliadnuteľnými postavami malého mesta, kde vlastnia malý pivovar. Okrem svojej neskrotnej povahy a krásy Maryška vzbudzuje pozornosť aj svojimi dlhými vlasmi, na ktoré je aj jej manžel hrdý. Keď sa objaví u nich doma Francinov hlučný brat Pepin, pohroma na seba nenechá dlho čakať.

20:10 Milan Čorba, SR, 2014 (Dvojka)
Snímka Martina Šulíka je portrétom popredného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Milana Čorbu formovali , tak ako jeho rovesníkov, zásadné dejinné pohyby 20. storočia (vojna, politické represálie 50. rokov, uvoľnená atmosféra rokov 60., okupácia sovietskymi vojskami, normalizácia).Patril ku generácii, ktorá položila základy modernej slovenskej kultúry, a snažila sa o udržanie kontinuity s humanistickými tendenciami predvojnových umeleckých hnutí. Pokúšala sa svojou tvorbou vyrovnať s aktuálnymi európskymi trendmi, musela dobudovať inštitúcie, ktoré už inde stáli a klásť základy aj tam, kde inde vo svete už prehlbovali tradíciu. Bola to generácia, ktorá prekonávala provincionalitu a upozorňovala na potrebu komunikácie so svetom.

20:20 Mesto žien (La cité des femmes), Taliansko, Francúzsko, 1980 (ČT Art)
Felliniho snímka s jeho obľúbeným motívom – ženy všetkých podôb, pováh, tvarov, zaujme spôsobom rozprávania. Film je ohňostrojom obrazov, asociácií a citácií z iných Felliniho filmov. Satira sa mieša s fantasknom, kde hlavný hrdina v podaní Marcella Mastroianniho naráža na bizarné predstavy a spomienky.

21:00 Ďakujem, dobre, SR, 2013 (Dvojka)
Snímka Mátyása Priklera je intímnou sondou do života troch rodín, z ktorých každá je na inom stupni spoločenského rebríčka. Ironický pohľad na stav vecí v troch poviedkach. Prvá je príbehom lokálneho politika a podnikateľa Miroslava, ktorý sa snaží riešiť problémy vo firme celkom nezvyčajným spôsobom. Hrdinom druhej poviedky je dôchodca Béla, ktorý sa po smrti manželky cíti opustený a všetky nádeje vkladá do syna a dcéry. Jeho syn Attila je hlavnou postavou tretej poviedky, ktorá vykresľuje obavy zo straty zamestnania a tragikomický boj o záchranu rozpadajúcej sa rodiny.


autor Barbora Bačíková 13.4.2015
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
28.5 |
28.5 |
hodnotenie 4/10
28.5 |
11.6 |
11.6 |
hodnotenie 8/10
11.6 |
hodnotenie 6/10
11.6 |
hodnotenie 7/10
11.6 |
18.6 |
hodnotenie 9/10
25.6 |
hodnotenie 6/10
NAJČÍTANEJŠIE
|EXTRACTION
2
hodnotenie 7/10
|GUNS AKIMBO
0
hodnotenie 6/10
|BLOODSHOT
2
hodnotenie 4/10
|VIVARIUM
1
hodnotenie 7/10
|TIGERTAIL
0
hodnotenie 7/10
|THE PLATFORM
0
hodnotenie 8/10
|ZLATÁ ZEM
1
hodnotenie 7/10
|THE ASSISTANT
0
hodnotenie 8/10
|SLUŽOBNÍCI
0
hodnotenie 9/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 14039
02 |
návšt. 10524
03 |
návšt. 10492
04 |
návšt. 6525
05 |
návšt. 5558
06 |
návšt. 4658
07 |
návšt. 4429
08 |
návšt. 2200
09 |
návšt. 1874
10 |
návšt. 1459
REBRÍČEK US
01 |
$0,1 mil.
02 |
$0,0 mil.
03 |
$0,0 mil.
04 |
$0 mil.
05 |
$0 mil.
06 |
$0 mil.
07 |
$0 mil.
08 |
$0 mil.
09 |
$0 mil.
10 |
$0 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2020 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk