TV TIPY 11.6. - 17.6. 2012

TV TIPY 11.6. - 17.6. 2012

článok11.6.
PONDELOK

19:50 Mamut (Mammoth), Švédsko/ Dánsko/ Nemecko, 2009 (Film Europe)
Úspešný manželský pár Leo a Ellen žije v luxusnom byte v New Yorku a celé dni i noci trávi prácou. Leo je tvorcom čoraz úspešnejších webových stránok a Ellen pracuje ako lekárka na pohotovostnej chirurgii. Ich sedemročná dcéra Jackie trávi väčšinu času so svojou filipínskou pestúnkou, ktorá si prišla do USA zarobiť, aby uživila dvoch malých synov. Leo podnikne pracovnú cestu do Thajska, kde nechtiac spustí reťazec nečakaných udalostí, ktoré budú mať dramatický dopad na všetkých. Rovnako ako v predchádzajúcich filmoch aj tu rezonujú pre režiséra Lukasa Moodyssona dôležité otázky medziľudských a rodinných vzťahov, problémy existenciálnej krízy a napokon i veľká téma prechádzajúca celou jeho tvorbou: deti v ohrození.

20:50 Rocco a jeho bratia (Rocco e i suoi fratelli), Francúzsko/ Taliansko, 1960 (Čt2)
Realistická panoráma talianskej spoločnosti ponúka prenikavú spoločensko-kritickú analýzu hospodárskych premien krajiny na začiatku šesťdesiatych rokov a sleduje ich dopad na tradičné hodnoty a rodinu. Príbeh sa zameriava na dramatický konflikt bratov, moderného Kaina a Ábela, prostredníctvom osudov ostatných členov rodiny však zároveň zachytáva rôzne spoločenské postoje doby.

22:00 Kuskus (La Graine et le mulet), Francúzsko, 2007 (Dvojka)
Slimane je starnúci prisťahovalec zo severnej Afriky a hlava rozvetvenej arabsko-francúzskej rodiny. Unavený celoživotnou tvrdou prácou v marseillských lodeniciach sa rozhodne svojej rodine zanechať dedičstvo v podobe prosperujúcej reštaurácie. Jeho snaha prebudovať starú vyradenú loď a premeniť juna podnik, založený predovšetkým na vynikajúcom kuskuse jeho exmanželky, pri ktorom sa každú nedeľu stretáva jeho pestrá a rôznorodá rodina, však naráža na nedôveru francúzskych radov a mnoho iných prekážok.

23:40 Ani tieň podozrenia (Shadow of a Doubt), USA, 1943 (Čt2)
Dnes už klasická snímka Ani tieň podozrenia patrí k Hitchcockovym najobľúbenejším, pretože "predstavoval onú vzácnú príležitosť kombinovať charakterovú štúdiu s napätím". Film, medzi ktorého scenáristami nájdeme aj meno známeho dramatika Thorntona Wildera, líči vzťah mladej Charlie (Teresa Wright) a jej menovca, strýčka Charlieho (Joseph Cotten), ktorý nie je tým bezúhonným mužom, za ktorého sa vydáva. A netrvá to príliš dlho, než dievča začne svojho príbuzného podozrievať zo všetkých odporných zločinov, o ktorých sa dočítala.


12.6.
UTOROK

20:00 Spy Game (Spy Game), Veľká Británia/ USA, 2001 (Cinemax)
Píše sa rok 1991 a veterán služby v CIA Nathan Muir je posledný deň v službe pred odchodom do penzie, keď sa dozvedá, že jeho niekdajší chránenec Tom Bishop sa dostal do vážnych problémov. Je v čínskom väzení, obvinený zo špionáže a má do 24 hodín zomrieť. Z obáv pred medzinárodným incidentom sa od neho CIA dištancuje. Všetko teraz závisí od Muira. V organizácii CIA sú už vo vedení príslušníci mladšej generácie a ľudia „zo starej školy“ ako je Muir, boli odsunutí na vedľajšiu koľaj. Muir preto musí hľadať cesty, ako sa dostať ku všetkým potrebným informáciám o Bishopovom prípade a preľstiť organizáciu, pre ktorú tak dlho a obetavo pracoval.

20:00 Zbrane pre San Sebstian (La Bataille de San Sebastian), Fr./Tal./Mex, 1968 (Nova Cinema)
Mexiko 1746. Pištoľník Leon Alastray uteká pred zákonom, ale nad utečencom sa zľutuje otec Josef a ukryje ho. Keď miestni zistia, že kňaz chráni kriminálnika, vyženú ich z mesta. Leon cestuje v prestrojení za mnícha. Spoločne dorazia do vyľudnenej dediny, ktorú terorizujú indiáni. Farár je zabitý ostreľovačom a Alastray spoznáva miešanca Tecla, ktorý by ho rád videl ako nového duchovného vodca. Napriek značným rozpakom sa nakoniec rozhodne postaviť sa s ním ďalšiemu nájazdu indiánskeho kmeňa.

20:00 Čakanie na úsvit (A che punto è la notte), Taliansko, 1995 (Film Europe)
Film vznikol na základe populárneho románu Fruttero & Lucentini. Tento strhujúci príbeh zločinu „po taliansky“ je zmesou intríg, tajomstiev, pochybných charakterov a mätúcich zločincov. Zápletka okolo atentátu na kňaza počas vášnivej kázne a vyšetrovanie inšpektorom Santamarim sa odohráva v neodolateľnej kombinácii „noir filmu“ a komédie.

21:35 Willie Boy (Tell Them Willie Boy is Here), USA, 1969 (Čt2)
Mladý indián z kmeňa Pajutov Willie Boy (Robert Blake) sa jednej noci zíde so svojou láskou Lolou (Katharine Ross). Nečakane naň zaútočí jej otec, ktorý je proti ich vzťahu. Willie ho v sebaobrane zastrelí. Píše sa rok 1909 a podľa zákona belochov je Willie vrahom. Preto aj s Lolou ujde do prérie. Len neochotne sa po jeho stopách vydáva šerif Cooper (Robert Redford) s posilami. Podľa neho ide o čisto indiánsku záležitosť a najlepšie by bolo nechať zamilovanú dvojicu na pokoji. Lenže politika, zákon a hlavne nenávisť bielych majú väčšiu moc než prirodzená morálka, a tak sa štvanica na nešťastného mladíka rozbehne naplno.

TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012


13.6.
STREDA

20:00 Vynález zkázy, ČSR, 1958 (CS Film)
Fantasticko - dobrodružný trikový film režiséra Karla Zemana vznikol podľa rovnomenného románu Julesa Vernea. rozpráva o osudoch profesora Rocha, objaviteľa neobyčajne silnej výbušniny, ktorý bol unesený barónom Artigasom na tajuplný ostrov. Film je po výtvarnej stránke inšpirovaný pôvodnými ilustráciami Verneových románov a zámerne naivnými trikmi v štýle francúzskeho filmového priekopníka Georgesa Meliesa.

21:00 Ples príšer (Monster's Ball), USA/Kanada, 2001 (Filmbox)
Psychologická dráma režiséra Marca Forstera v pôsobivej forme rozvíja tému osamelosti a vykúpenia. O pozoruhodný projekt pôvodne mal záujem celý rad známych režisérskych aj hereckých osobností, hlavné úlohy nakoniec vynikajúcim spôsobom stvárnili Billy Bob Thornton a Halle Berry.


14.6.
ŠTVRTOK

18:25 Šašek a královna, ČSSR, 1987 (Film Europe)
Jaryn Slach, kastelán chátrajúceho hradu, miestny filozof a blázon v očakávaní vzácnych zahraničných hostí zaspí nad knihou zo zámockej knižnice. Sníva sa mu o príchode bohatého Nemca Königa, ktorý má v pláne zúčastniť sa poľovačky na jeleňa. Sprevádza ho francúzska priateľka Regina, ktorú ich vzťah už omrzel, a preto tu hľadá zábavu. A keďže sme v stále v sne, König sa premení na nasprostastého kráľa, kastelán Slach na opovrhovaného a ponižovaného šaša, ktorého deptá Regina – rozmarná a panovačná kráľovná.

20:00 Moje lepšie blues (Mo' Better Blues), USA, 1990 (Cinemax)
Veľmi talentovaný, ale aj veľmi sebecký jazzový trumpetista Bleek Gilliam (Denzel Washington) pomaly objavuje prázdnotu svojho života. V klube Beneath the Underground vedie Bleek spolu s okázalým saxofonistom Shadow Hendersonom (Wesley Snipes) quintet. Napriek tomu, že sa Shadow neustále predvádza a hráje viac sólových výstupov než je zdravé, zdá sa, že v trumpetistovom živote je všetko v poriadku. No problémy na seba nenechajú dlho čakať a Bleek bude musieť čoskoro spraviť neľahké rozhodnutia,  ktoré sa budú týkať aj ostatných, hlavne jeho najlepšieho kamaráta Gianta (Spike Lee).

22:40 Predčítač (The Reader), USA/ Nemecko, 2008 (Film+)
Milostný príbeh medzi Michaelom Bergom (David Kross / Ralph Fiennes) a Hannou Schmitz (Kate Winslett) sa začal v roku 1958, keď mal on asi pätnásť a ona pár rokov po tridsiatke. Ako sa náhle začal, tak sa aj náhle skončil. Po lete strávenom spoločnými kúpeľmi, výletmi, milovaním a čítaním „na dobrú noc“ Hanna náhle zmizla. Nezanechala po sebe žiaden list ci iný odkaz na vysvetlenie. O osem rokov neskôr, keď ako študent práva na univerzite v Heidelbergu, v rámci semináru profesora Rohla (Bruno Ganz) o otázke individuálnej zodpovednosti sledoval na súde proces s nacistickými zločincami, začul Michael jej meno a jej hlas z lavice obžalovaných.

TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012


15.6.
PIATOK

19:55 Chrám Matky Božej v Paríži (Notre-Dame de Paris), Fr./Taliansko, 1956 (Film Europe)
Francúzsko-taliansky film z roku 1956 je jedným z mnohých spracovaní svetoznámeho románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži, ktorý sa odohráva v roku 1482. Kňaz Claude Frollo sa zamiluje do krásnej cigánky Esmeraldy, ktorej láskou je však veliteľ kráľovskej stráže Phoebus. Žiarlivý Frollo by chcel Esmeraldu iba pre seba a preto sa pokúsi Phoebua zabiť. Obvinenie však padne na Esmeraldu a tá má byť popravená na námestí pred Chrámom Matky Božej, no v poslednej chvíli ju zachráni hrbáč Quasimodo, ktorému predtým Esmeralda pomohla a prichýli ju do bezpečia chrámu. V hlavných úlohách s Anthonym Quinnom a Ginou Lollobrigidou.

20:55 Smrť v Benátkach (Morte a Venezia), Taliansko/ Francúzsko, 1971 (Čt2)
Smrť v Benátkach je pomaly budovaná snímka o nezdravosti a rozklade, ktorá si vyžaduje vnímavého a pozorného diváka schopného sledovať a hlavne pochopiť všadeprítomnú symboliku. Inak sa môže stať, že z kina bude síce odchádzať omámený pôsobivou, dusnou atmosférou Benátok minulého storočia, ale inak prázdny s pocitom nepochopenia autorovho zámeru.

22:20 Náuka o snoch (La Science des réves), Francúzsko, 2006 (Dvojka)
Náuka o snoch je romantická fantázia odohrávajúca sa v chaotickom mozgu Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstredného muža, ktorého sny mu neustále napádajú reálny svet. Keď drieme, stáva sa z neho charizmatický moderátor "Stephane TV", ktorý prednáša "náuku o snoch" do papierových kamier. V skutočnom živote má nudnú prácu vo vydavateľstve parížskeho kalendára a zomiera od lásky k svojej susedke Stephanie (Charlotte Gainsbourg).


16.6.
SOBOTA

19:35 Ďalší rok (Another Year), Veľká Británia, 2010 (Film Europe)
Okolo šťastného manželského páru ako okolo slnka obiehajú nešťastné a osamelé životy ich priateľov a príbuzných. Ako ich dôverníci vidia až na dno ich domotaných životov, ich priateľstiev, osamelosti, nádeje a zúfalstva, vnímajú vznik nového i zánik starého. Všetko by bolo v poriadku, keby sa jedna slobodná kamarátka nezaľúbila do ich syna. Režisér Mike Leigh, šesťkrát nominovaný na Oscara, občas prezývaný aj "antropológ s kamerou", prichádza s ďalšou skvelou štúdiou medziľudských vzťahov. A na to, aby všetko vyrozprával, mu vo filme stačí jeden rok.

20:00 Coco Chanel (Coco avant Chanel), Francúzsko/ Belgicko, 2009 (Jednotka)
Malé dievča, umiestnené v sirotinci so svojou sestrou, márne čaká každú nedeľu, že sa pre ne ich otec vráti. Kabaretná speváčka s príliš slabým hlasom stojí pred publikom podnapitých vojakov. Mladá krajčírka, ktorej prácou je opravovať lemy v zadnej miestnosti obchodu vidieckehokrajčíra. Príliš chudá začínajúca kurtizána uprostred prostitútok a zhýralcov nachádza útočisko u svojho ochrancu Étienna Balsana. Zamilovaná žena, ktorá vie, že nebude ženou Boya Capela, muža, ktorý ju napriek tomu tak miloval. Rebelka, ktorej konvencie vtedajšej doby bránili voľne dýchať a ktorá si obliekala košele svojich milencov. To je príbeh Coco Chanel, príbeh modernej ženy, ktorá navždy zmenila svet módy.

20:00 Tristan a Isolda (Tristan + Isolde), VB/ USA, 2006 (Nova Cinema)
Mnohí veria, že sa to naozaj stalo. Podľa starej keltskej povesti bol Tristan kráľovským synom. Skoro po narodení sa stal sirotou, napriek tomu sa mu dostalo rytierskeho vychovania. Vyrástol v krásneho čestného muža. Usadil sa na dvore svojho strýka, lorda Marca. Pomohol mu zvíťaziť nad mnohými nepriateľmi. Keď sa potom lord Marc mal stať kráľom, musel sa oženiť. Jeho vyvolenou sa stala krásna Isolda. Výpravný historický veľkofilm o vášnivom milostnom vzťahu medzi vznešeným rytierom a budúcou kráľovnou Anglicka.

22:40 Odsúdení v boji (Battle for Haditha), Veľká Británia, 2007 (Čt2)
Hraný film renomovaného britského dokumentaristu Nicka Broomfielda z roku 2007 sa svojou témou a surovo autentickou atmosférou radí po bok filmu Zredigované, ktorý v tom istom roku nakrútil americký režisér Brian De Palma. Oba patria do stále širšieho okruhu filmov, zaoberajúcich sa problematickými stránkami amerického vojenského angažmá v Iraku a Afghanistane. 

TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012 TV tipy 11.6. - 17.6. 2012


17.6.
NEDEĽA

14:45 Námestie svätej Alžbety, ČSSR, 1965 (Jednotka)
Filmový prepis rovnomenného románu Rudolfa Jašíka. Dej filmu je situovaný do štyridsiatych rokov nášho storočia, do prvých rokov druhej svetovej vojny. Zachytáva politickú a spoločenskú atmosféru jedného zo slovenských mestečiek, ktoré žije zdanlivo v závetrí, ďaleko od sveta a vojny. No zdanie klame. Pod povrchom pokojného, každodenného života prebieha tragický proces urýchľujúci osudy ľudí, rozpad ich charakterov, no aj dozrievanie ich vzťahov. Film je príbehom Evy a Igora, ich lásky, násilne prerušenej vplyvom politických udalostí. V tejto epoche osobných i spoločenských tragédií sa z detí takmer cez noc stávajú dospelí, z poctivcov obete a z duševných úbožiakov vrahovia. Film na osudoch Evy a Igora, židovských povozníkov Samka a Maxiho a karieristu Flórika podáva vierohodný, presvedčivý obraz doby, poznačenej expanziou fašizmu.

20:00 Petrolejové lampy, ČSSR, 1971 (CS Film)
Sugestívnu filmovú drámu Petrolejové lampy nakrútil Juraj Herz podľa rovnomenného románu Jaroslava Havlíčka. Rozpráva v ňom príbeh starnúceho dievčaťa Štěpy, žijúceho na prelome storočí v dusnom prostredí českého malomesta, v ovzduší nepochopenia a predstieraných citov, pretvárky a falše. Štěpe matka neustále vnucuje adeptov na ženenie, ktorí však musia pochádzať z rovnakého okruhu ako ona. Štěpa je však iná ako ostatné dievčatá. Ako keby zasiahnutá duchom emancipácie si vyslúži povesť dievčaťa „voľných mravov“ a tá, prirodzene, odrádza nápadníkov z radov mestskej honorácie. Aby sa nestala starou pannou, vydá sa za bratranca, skrachovaného dôstojníka. V deň svadby však ešte netuší, aká strašná choroba prenasleduje ženícha.

23:10 Insomnia (Insomnia), USA/ Kanada, 2002 (Joj)
Detektív William Dormer bol na severozápad pozvaný, aby miestnej polícii pomohol pri pátraní po vrahovi 17-ročnej stredoškoláčky. Dormer je hviezda policajného oddelenia v Los Angeles, človek, ktorý počas plodnej kariéry poslal do väzby, či na elektrické kreslo desiatky vrahov a lupičov. Na oddelení sa však zjavili ľudia z internej inšpekcie a Bill vie, že majú na muške jeho metódy. Keď mu šéf vyšiel v ústrety a poslal ho na zimný výlet, prišlo mu to celkom vhod. Na vraha mladej Ellie nastraží pascu, veci sa však zvrtnú a Bill náhodou zastrelí svojho partnera. Výstrel však videl aj jeden veľmi, veľmi nevhodný svedok, a pri absencii spánku sa časom začnú hromadiť chyby.


HIT TÝŽDŇA

11.6.
PONDELOK

23:40 Ani tieň podozrenia (Shadow of a Doubt), USA, 1943 (Čt2)
Dnes už klasická snímka Ani tieň podozrenia patrí k Hitchcockovym najobľúbenejším, pretože "predstavoval onú vzácnú príležitosť kombinovať charakterovú štúdiu s napätím". Film, medzi ktorého scenáristami nájdeme aj meno známeho dramatika Thorntona Wildera, líči vzťah mladej Charlie (Teresa Wright) a jej menovca, strýčka Charlieho (Joseph Cotten), ktorý nie je tým bezúhonným mužom, za ktorého sa vydáva. A netrvá to príliš dlho, než dievča začne svojho príbuzného podozrievať zo všetkých odporných zločinov, o ktorých sa dočítala.


autor Tomáš Daneček 11.6.2012
Meno:
ODOSLAŤ
:)
0 z 10
0 z 10
FILMOVÉ PREMIÉRY
7.10 |
hodnotenie 6/10
7.10 |
hodnotenie 7/10
7.10 |
hodnotenie 6/10
7.10 |
hodnotenie 6/10
7.10 |
hodnotenie 7/10
14.10 |
hodnotenie 8/10
14.10 |
hodnotenie 6/10
14.10 |
21.10 |
NAJČÍTANEŠIE
|NIE JE ČAS ZOMRIEŤ
4
hodnotenie 7/10
|VENOM 2: CARNAGE PRICHÁDZA
5
hodnotenie 6/10
|SQUID GAME
2
hodnotenie 8/10
|SPRÁVA
0
hodnotenie 7/10
|GUNDA
0
hodnotenie 9/10
|KAŽDÁ MINÚTA ŽIVOTA
0
hodnotenie 7/10
|FESTIVAL PÁNA RIFKINA
0
hodnotenie 7/10
|PREDTUCHY
0
hodnotenie 6/10
|SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA
0
hodnotenie 8/10
|REKONŠTRUKCIA OKUPÁCIE
0
hodnotenie 7/10
FILMOVÉ NOVINKY
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 20018
02 |
návšt. 5819
03 |
návšt. 4263
04 |
návšt. 2948
05 |
návšt. 2226
06 |
návšt. 1414
07 |
návšt. 1090
08 |
návšt. 1113
09 |
návšt. 589
10 |
návšt. 616
REBRÍČEK US
01 |
$55,2 mil.
02 |
$31,8 mil.
03 |
$10,1 mil.
04 |
$4,3 mil.
05 |
$1,4 mil.
06 |
$1,2 mil.
07 |
$1,0 mil.
08 |
$1,0 mil.
09 |
$0,710 mil.
10 |
$0,387 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2021 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk