Január priniesol nominácie na Oscary za rok 2023. Najviac ich majú Oppenheimer a Poor Things

Nominácie na Oscary sú vonku. Najviac  nominácií získal (asi očakávane) Oppenheimer ...

pridal Lukáš Šútor 25.1.2024 o 16:54
Január priniesol nominácie na Oscary za rok 2023. Najviac ich majú Oppenheimer a Poor Things


Nominácie na Oscary sú vonku. Najviac  nominácií získal (asi očakávane) Oppenheimer – 13. Nasleduje Poor Things/Chudiatko s jedenástimi nomináciami, potom Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov – 10 nominácií, následne Barbie s ôsmimi nomináciami. 

Všetky štyri spomenuté filmy budú súťažiť o Oscara za najlepší celovečerný film. Okrem nich ešte American Fiction, francúzsky film Anatomie d'une chute/Anatómia pádu, The Holdovers/Zimné prázdniny, Maestro, Past Lives/Minulé životyThe Zone of Interest/Zóna záujmu.

OK, toľko k úvodu, teraz k prehľadu nominácií.

Najlepší film

American Fiction (Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson a Jermaine Johnson, producenti)
Anatomy of a Fall/Anatómia pádu (Marie-Ange Luciani a David Thion, producenti
Barbie (David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley a Robbie Brenner, producenti)
The Holdovers/Zimné prázdniny (Mark Johnson, producent)
Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov (Dan Friedkin, B. Thomas, M. Scorsese a D. Lupi)
Maestro (Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning a Kristie Macosko Krieger)
Oppenheimer (Emma Thomas, Charles Roven a Christopher Nolan, producenti)
Past Lives/Minulé životy (David Hinojosa, Christine Vachon a Pamela Koffler, producenti)
Poor Things /Chudiatko (Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos and Emma Stone, producenti)
The Zone of Interest/Zóna záujmu (James Wilson, producent)

Najlepšia réžia

Justine Triet (Anatomy of a Fall/Anatómia pádu)
Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov)
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Yorgos Lanthimos (Poor Things/Chudiatko)
Jonathan Glazer (The Zone of Interest/Zóna záujmu)

Najlepší herec v hlavnej úlohe

Bradley Cooper (Maestro)
Colman Domingo (Rustin)
Paul Giamatti (The Holdovers/Zimné prázdniny)
Cillian Murphy (Oppenheimer)
Jeffrey Wright (American Fiction)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Annette Bening (Nyad)
Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov)
Sandra Hüller (Anatomy of a Fall/Anatómia pádu)
Carey Mulligan (Maestro)
Emma Stone (Poor Things/Chudiatko)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

Sterling K. Brown (American Fiction)
Robert De Niro (Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov)
Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
Ryan Gosling (Barbie)
Mark Ruffalo (Poor Things/Chudiatko)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

Emily Blunt (Oppenheimer)
Danielle Brooks (The Color Purple/Purpurová farba)
America Ferrera (Barbie)
Jodie Foster (Nyad)
Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers/Zimné prázdniny)

 

Najlepší adaptovaný scenár

American Fiction (Cord Jefferson)
Barbie (Greta Gerwig a Noah Baumbach)
Oppenheimer (Christopher Nolan)
Poor Things/Chudiatko (Tony McNamara)
The Zone of Interest/Zóna záujmu (Jonathan Glazer)

Najlepší pôvodný scenár

Anatomy of a Fall/Anatómia pádu (Justine Triet a Arthur Harari)
The Holdovers/Zimné prázdniny (David Hemingson)
Maestro (Bradley Cooper a Josh Singer)
May December (Samy Burch a Alex Mechanik)
Past Lives/Minulé životy (Celine Song)

Najlepší animovaný film

The Boy and the Heron/Chlapec a volavka (Hajao Mijazaki a Tošio Suzuki)
Elemental/Elementy
(Peter Sohn a Denise Ream)
Nimona
(Nick Bruno, Troy Quane, Karen Ryan a Julie Zackary)
Robot Dreams (Pablo Berger, Ibon Cormenzana, Ignasi Estapé a Sandra Tapia Díaz)
Spider-Man: Across the Spider-Verse/Spider-Man: Cez paralelné svety (Kemp Powers, Justin K. Thompson, Phil Lord, Christopher Miller a Amy Pascal)

Najlepší dokumentárny film

Bobi Wine: The People’s President (Moses Bwayo, Christopher Sharp and John Battsek)
La memoria infinita/Večná pamät
Four Daughters/ Les Filles d’Olfa/Štyri dcéry (Kaouther Ben Hania a Nadim Cheikhrouha)
To Kill a Tiger (Nisha Pahuja, Cornelia Principe a David Oppenheim)
20 Days in Mariupol/20 dní v Mariupole (Mstyslav Chernov, Michelle Mizner a Raney Aronson-Rath)

Najlepší cudzojazyčný film

Io Capitano (Taliansko)
Perfect Days/Dokonalé dni (Japonsko)
La sociedad de la nieve (Španielsko)
Das Lehrerzimmer (Nemecko)
The Zone of Interest/Zóna záujmu (Veľká Británia)

Najlepší animovaný krátkometrážny film

Letter to a Pig (Tal Kantor a Amit R. Gicelter)
Ninety-Five Senses (Jerusha Hess a Jared Hess)
Our Uniform (Yegane Moghaddam)
Pachyderme (Stéphanie Clément a Marc Rius)
War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko (Dave Mullins a Brad Booker)

 

Najlepší hraný krátkometrážny film

The After (Misan Harriman a Nicky Bentham)
Invincible (Vincent René-Lortie a Samuel Caron
Knight of Fortune (Lasse Lyskjær Noer a Christian Norlyk)
Red, White and Blue (Nazrin Choudhury a Sara McFarlane
The Wonderful Story of Henry Sugar/Podivuhodný príbeh Henryho Sugara (Wes Anderson a S. Rales)

Najlepší dokumentárny krátkometrážny film

The ABCs of Book Banning (Sheila Nevins a Trish Adlesic)
The Barber of Little Rock (John Hoffman a Christine Turner)
Island in Between (S. Leo Chiang a Jean Tsien)
The Last Repair Shop (Ben Proudfoot a Kris Bowers)
Nǎi Nai & Wài Pó (Sean Wang a Sam Davis)

Najlepšia kamera

El Conde/Gróf (Edward Lachman)
Killers of the Flower Moon (Rodrigo Prieto)
Maestro (Matthew Libatique)
Oppenheimer (Hoyte van Hoytema)
Poor Things/Chudiatko (Robbie Ryan)

Najlepšie kostýmy

Barbie (Jacqueline Durran)
Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov (Jacqueline West)
Napoleon (Janty Yates and Dave Crossman)
Oppenheimer (Ellen Mirojnick)
Poor Things/Chudiatko (Holly Waddington)

Najlepšie masky

Golda (Karen Hartley Thomas, Suzi Battersby a Ashra Kelly-Blue)
Maestro (Kazu Hiro, Kay Georgiou a Lori McCoy-Bell)
Oppenheimer (Luisa Abel)
La sociedad de la nieve (Ana López-Puigcerver, David Martí and Montse Ribé)
Poor Things/Chudiatko (Nadia Stacey, Mark Coulier a Josh Weston)
(Ana López-Puigcerver, David Martí a Montse Ribé)

Najlepšia pôvodná pieseň

“The Fire Inside” z Flamin’ Hot (Hudba a text od Diane Warren)
“I’m Just Ken” z Barbie (Hudba a text od Marka Ronsona a Andrewa Wyatta)
“It Never Went Away” z American Symphony/Americká symfónia (Hudba a text od J. Batisteho a D. Wilsona)
“Wahzhazhe (A Song for My People)” z Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov (Hudba a text od Scotta Georgea)
“What Was I Made For?” z Barbie (Hudba a text od Billie Eilish a Finneasa O’Connella)

Najlepší soundtrack

American Fiction (Laura Karpman)
Indiana Jones and the Dial of Destiny (John Williams)
Killers of the Flower Moon (Robbie Robertson)
Oppenheimer (Ludwig Göransson)
Poor Things/Chudiatko (Jerskin Fendrix)

Najlepší produkčný dizajn

Barbie (Produkčný dizajn: Sarah Greenwood; vedúci výpravy: Katie Spencer)
Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov (Produkčný dizajn: Jack Fisk; vedúci výpravy: Adam Willis)
Napoleon (Produkčný dizajn: Arthur Max; vedúci výpravy: Elli Griff)
Oppenheimer (Produkčný dizajn: Ruth De Jong; vedúci výpravy: Claire Kaufman)
Poor Things/Chudiatko (Produkčný dizajn: James Price a Shona Heath; vedúci výpravy: Zsuzsa Mihalek)

Najlepší strih

Anatomy of a Fall/Anatómia pádu (Laurent Sénéchal)
The Holdovers/Zimné prázdniny (Kevin Tent)
Killers of the Flower Moon/Vrahovia mesiaca kvetov (Thelma Schoonmaker)
Oppenheimer (Jennifer Lame)
Poor Things/Chudiatko (Yorgos Mavropsaridis)

Najlepší zvuk

The Creator/Tvorca (Ian Voigt, Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn, Tom Ozanich a Dean Zupancic)
Maestro (Steven A. Morrow, Richard King, Jason Ruder, Tom Ozanich a Dean Zupancic)
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One/ Mission: Impossible Odplata - Prvá časť (Chris Munro, James H. Mather, Chris Burdon a Mark Taylor)
Oppenheimer (Willie Burton, Richard King, Gary A. Rizzo a Kevin O’Connell)
The Zone of Interest/Zóna záujmu (Tarn Willers a Johnnie Burn)

Najlepšie vizuálne efekty

The Creator/Tvorca (Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts a Neil Corbould)
Godzilla: Minus One/ Godzilla -1.0 (Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi a Tatsuji Nojima)
Guardians of the Galaxy Vol. 3/Strážcovia galaxie 3 (Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams a Theo Bialek)
Mission: Impossible — Dead Reckoning, Part One/ Mission: Impossible Odplata - Prvá časť (Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland a Neil Corbould)
Napoleon (Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, Simone Coco a Neil Corbould)

96. (ročník udeľovania Oscarov sa uskutoční 10. marca.





Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 13474
02 |
návšt. 10808
03 |
návšt. 6513
04 |
návšt. 4577
05 |
návšt. 4954
06 |
návšt. 3606
07 |
návšt. 3522
08 |
návšt. 3169
09 |
návšt. 2652
10 |
návšt. 2386
REBRÍČEK US
01 |
$82,0 mil.
02 |
$7,4 mil.
03 |
$3,9 mil.
04 |
$3,2 mil.
05 |
$3,2 mil.
06 |
$2,5 mil.
07 |
$2,1 mil.
08 |
$1,7 mil.
09 |
$1,4 mil.
10 |
$1,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.