31. Český lev zverejnil nominácie, najviac bodovali filmy Bratři a Úsvit

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních ...

pridal kinema 15.1.2024 o 22:49
31. Český lev zverejnil nominácie, najviac bodovali filmy Bratři a Úsvit


Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali v 1. kole z celkem 86 snímků včetně televizních děl, jejichž společným jmenovatelem bylo premiérové uvedení v roce 2023. Do závěrečného klání o sošku Českého lva postoupilo 26 titulů v 19 statutárních kategoriích. Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Slavnostní předávání cen Český lev se uskuteční 9. března od 20.10 hodin v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina na ČT1. Moderátorem večera bude Marek Eben.

O nominacích 31. ročníku cen Český lev hlasovalo 195 filmových profesionálů, kteří hodnotili 33 celovečerních hraných filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných komisí sestavenou ze členů akademie z celkového počtu 31 snímků, 8 animovaných filmů a také 10 krátkých filmů, které další komise složená z akademiků vybrala z celkem 18 přihlášených snímků. Dále akademici hodnotili 6 televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na internetu. Hlasování probíhalo od 1. prosince 2023 do 7. ledna 2024.

31. ČESKÝ LEV – NOMINACE

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
Bratři – producent Petr Bílek
Němá tajemství – producent Jiří Tuček
Přišla v noci – producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček
Tancuj Matyldo – producentka Nataša Slavíková
Úsvit – producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček

 

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
BLIX NOT BOMBS – režie Greta Stocklassa – producenti Radovan Síbrt, Alžběta Karásková
Moje nebe je horší než tvoje peklo – režie Kateřina Dudová – producent Vojtěch Komrzý
Návštěvníci – režie Veronika Lišková – producentky Kristýna Michálek Květová, Martina Netíková
Velké nic – režie Vít Klusák, Marika Pecháčková – producenti Vít Klusák, Filip Remunda,
Pavla Klimešová
Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola

NEJLEPŠÍ REŽIE
Bratři – Tomáš Mašín
Němá tajemství – Tomáš Mašín
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Petr Slavík
Úsvit – Matěj Chlupáček

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Bratři – Tatiana Dyková Vilhelmová
Němá tajemství – Jana Plodková
Přišla v noci – Simona Peková
Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
Úsvit – Eliška Křenková

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Bratři – Oskar Hes
Bratři – Jan Nedbal
Citlivý člověk – David Prachař
Tancuj Matyldo – Karel Roden
Volha – Kryštof Hádek

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bratři – Karolína Lea Nováková
Její tělo – Denisa Barešová
Němá tajemství – Milena Steinmasslová
Přišla v noci – Annette Nesvadbová
Úsvit – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bod obnovy – Václav Neužil
Bratři – Stefan Konarske
Přišla v noci – Jiří Rendl
Tancuj Matyldo – Antonio Šoposki
Volha – Tomáš Jeřábek

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Bratři – Marek Epstein
Němá tajemství – Alice Nellis
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Nataša Slavíková, Petr Slavík
Úsvit – Miro Šifra

NEJLEPŠÍ KAMERA
Bod obnovy – Filip Marek
Bratři – Friede Clausz
Citlivý člověk – Dušan Husár
Němá tajemství – Anna Smoroňová
Úsvit – Martin Douba

NEJLEPŠÍ STŘIH
Bod obnovy – Jarosław Kamiński
Bratři – Petr Turyna
Němá tajemství – Michal Hýka, Filip De Pina
Přišla v noci – Jakub Vansa
Úsvit – Pavel Hrdlička

NEJLEPŠÍ ZVUK
Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
Bratři – David Titěra, Viktor Ekrt
Přišla v noci – Michaela Patríková
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Péter Benjámin Lukács
Úsvit – Pavel Rejholec, Peter Hilčanský, Tomáš Zůbek

NEJLEPŠÍ HUDBA
Bod obnovy – Jan Šléška
Bratři – Karel Havlíček
Citlivý člověk – Jonatan Pjoni Pastirčák
Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
Úsvit – Simon Goff

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
Bod obnovy – Ondřej Lipenský
Bratři – Milan Býček
Citlivý člověk – Stella Šonková
Úsvit – Henrich Boráros
Volha – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Bod obnovy – Ivan Stekla, Eliška Krejzová
Bratři – Ján Kocman
Služka – Katarína Štrbová Bieliková
Úsvit – Jarmila Dunděrová
Volha – Vladimíra Pachl Fomínová

NEJLEPŠÍ MASKY
Bod obnovy – Vladimír Wittgruber
Bratři – Adéla Anděla Bursová
Citlivý člověk – Andrea Štrbová
Úsvit – Lenka Nosková, Martin Jankovič
Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
Cesta do tmy – hlavní tvůrce Jiří Svoboda – hlavní producentka Veronika Slámová
Docent – hlavní tvůrce Jiří Strach – hlavní producentka Jiřina Budíková
Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva Kašpárková Jestřábová, Rastislav Šesták, Peter Bebjak

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
#annaismissing – hlavní tvůrce Pavel Soukup ml. – hlavní producenti Vratislav Šlajer, Jakub Košťál, Milan Kuchynka
Dobré ráno, Brno! – hlavní tvůrce Jan Prušinovský – hlavní producenti Michal Reitler, Matěj Stehlík
Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Deniska umřela – režie, výtvarník Philippe Kastner – producent Tomáš Šimon
Electra – režie Daria Kashcheeva – producenti Zuzana Křivková, Martin Vandas – výtvarník Marek Špitálský
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil
Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra – producentka Alžběta Málková
Osmý den – režie Petr Pylypčuk – producenti Kryštof Burda, Tomáš Pertold

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Deniska umřela – režie Philippe Kastner
Doprovázení – režie Vojtěch Konečný
Electra – režie Daria Kashcheeva
Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra
Osmý den – režie Petr Pylypčuk

PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ
Bratři – 15 nominací
Úsvit – 12 nominací
Bod obnovy – 8 nominací
Přišla v noci – 8 nominací
Němá tajemství – 7 nominací
Tancuj Matyldo – 7 nominací
Volha – 6 nominací
Citlivý člověk – 5 nominací
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – 2 nominace
#annaismissing – 1 nominace
Atestace – 1 nominace
BLIX NOT BOMBS – 1 nominace
Cesta do tmy – 1 nominace
Deniska umřela – 1 nominace
Dobré ráno, Brno! – 1 nominace
Docent – 1 nominace
Electra – 1 nominace
Její tělo – 1 nominace
Jsme v tom spolu – 1 nominace
Matematika zločinu – 1 nominace
Moje nebe je horší než tvoje peklo – 1 nominace
Návštěvníci – 1 nominace
Osmý den – 1 nominace
Služka – 1 nominace
Velké nic – 1 nominace
Všechno dobře dopadne – 1 nominace

 

Ceny udělené na tiskové konferenci 15. ledna 2024:

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Němá tajemství – Robert V. Novák, Zuzana Burgrová – oceněný plakát
Brutální vedro – Lara Rajniš, Denisa Müllerová
Chybění – Šimon Marek, Matyáš Švejdík
Přišla v noci – Bohdan Heblík
Úsvit – Desi Moore

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Bod obnovy – Robert Hloz (oceněný režisér)





Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 6379
02 |
návšt. 3868
03 |
návšt. 3865
04 |
návšt. 3518
05 |
návšt. 2098
06 |
návšt. 1798
07 |
návšt. 2057
08 |
návšt. 1557
09 |
návšt. 764
10 |
návšt. 551
REBRÍČEK US
01 |
$80,0 mil.
02 |
$16,0 mil.
03 |
$11,0 mil.
04 |
$10,0 mil.
05 |
$3,3 mil.
06 |
$2,4 mil.
07 |
$2,2 mil.
08 |
$1,9 mil.
09 |
$1,5 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.