Ponorte sa do života s queer filmami. Začína sa filmový festival inakosti

Šestnásty ročník Filmového festivalu inakosti dnes otvorí hollywoodska komédia Bros, no v programe nechýbajú ani ...

pridal kinema 23.11.2022 o 21:23
Ponorte sa do života s queer filmami. Začína sa filmový festival inakosti


Šestnásty ročník Filmového festivalu inakosti dnes otvorí hollywoodska komédia Bros, no v programe nechýbajú ani slovenské filmy.

Hoci Filmový festival inakosti, prehliadka LGBTI+ filmov, ktorá sa v Bratislave koná od 23. do 29. novembra, ponúka množstvo filmov na vážne témy, v jeho programe nechýbajú ani komédie. FFi otvorí americká romantická komédia Kamoši (Bros, r. Nicholas Stoller). Universal Pictures sa vďaka nej stalo prvým veľkým americkým štúdiom, ktoré nakrútilo komediálnu romancu dvoch gejov a obsadilo do nej iba LGBTI+ hercov a herečky. Divákov čaká „hľadanie sexu, lásky a romantiky uprostred šialenstva“. Aj posledné festivalové predstavenie bude patriť kvalitnej zábave, pokračovaniu úspešnej francúzskej komédie o amatérskom gejskom vodnopólovom tíme pod názvom Nablýskané krevety vracajú úder (La revanche des Crevettes Pailletées, r. Maxime Govare, Cédric Le Gallo). V programe festivalu nechýba ani islandská komédia nominovaná na Európske filmové ceny, uletená queer odpoveď na Smrtonosnú pascu 3 – Policajné tajomstvo (Leynilögga, r. H. Þór Halldórsson).

Horúcou novinkou v programe 16. ročníka FFi je i britský komediálny webový seriál Sexfluencing, ktorý nakrútil slovenský režisér pôsobiaci v Spojenom kráľovstve Matúš Krajňák. Získal zaň cenu Best Digital Short Form Series na Seriencamp 2022 aj Best LGBTQ+ Series Q3 Award na tohtoročnom London Web Feste. Hlavným hrdinom seriálu je queer mileniál Milan, vtipný a sarkastický vloger, ktorý žije v Londýne a so svojimi oddanými followermi sa delí o intímne zážitky. Na festivale bude uvedených päť častí seriálu.

Festival ponúkne aj niekoľko ďalších domácich diel s LGBTI+ tematikou. V sekcii Classics sa budú popri Hodinách (The Hours) britského režiséra Stephena Daldryho premietať aj slovenskí Anjeli. Rozprávajú príbeh úspešného divadelníka Michala, ktorý po tom, ako mu diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, odchádza na samotu, kde rekapituluje svoj život a píše knihu spomienok. Spoločnosť mu robia jeho životná láska a ošetrovateľka a do vypätej atmosféry prichádza charizmatický cudzinec, ktorý sa o Michala intenzívne zaujíma... Režisér a scenárista Róbert Šveda, známy aj vďaka televíznym seriálom Mesto tieňov, Dr. Ludsky či Odsúdené, nadväzuje vo svojom druhom filme Anjeli na debut Démoni. Do hlavnej úlohy obsadil Petra Bebjaka, okrem neho diváci uvidia Kristínu Farkašovú-Tormovú, Andreja Dúbravského, Juraja Zetyáka, Jána Jackuliaka či Elenu Podzámsku. Komorný príbeh o potrebe lásky a čakaní na zjavenie uvedie festival pri príležitosti desiateho výročia jeho premiéry a za osobnej účasti režiséra.

V programe je aj krátky slovenský film Andreja Hofera O konci seba, v ktorom hlavný hrdina čelí tlaku materinskej lásky aj katolíckej viery. Keď ho priateľ z detstva prehovorí na výlet k jazeru, hľadá odvahu otvoriť sa. Spolu s maďarským emotívnym dokumentom o vzťahu matky a jej transrodového syna Tobi vo farbách dúhy (Tobi színei, r. Alexa Bakony) sa bude premietať krátky slovenský animovaný film Nika Mlynarčíka Bodies of Water.

Dokument Romana Stráňaia Prvý slovenský PRIDE sa zase vráti k dúhovému pochodu z roku 2010, predstaví LGBTI+ aktivizmus 90. rokov minulého storočia,  ako aj dôležité momenty, ktoré viedli k vzniku prvého PRIDU na Slovensku. Premietanie filmu bude spojené s diskusiou s Hanou Fábry z prvého lesbického združenia Museion, Róbertom Furielom, riaditeľom PRIDU Košice, Richardom Feketem, organizátorom Dúhového PRIDU Bratislava 2010 – 2012, a Jarom Gyuríkom, aktivistom a organizátorom Gay Plesu a diskoték v Kamel klube.

Slovenskú audiovizuálnu tvorbu v programe uzatvára samotný spot festivalu  režisérky Ivany Hucíkovej z prostredia akvabel. „Motív skoku do vody, ponorenia sa a následného nádychu sa okrem spotu objavuje v rozličných významoch aj vo viacerých festivalových filmoch, či už ako prejav extatickej radosti alebo naopak bezradnosti, trucu či zúfalstva. Takmer vždy je však spätý s existenciálne vyhrotenou situáciou. Slogan Ponor sa s nami do života vlastne zodpovedá leitmotívu šestnásteho ročníka Filmového festivalu inakosti, ktorý má prostredníctvom svojich filmových queer hrdinov a hrdiniek ambíciu inšpirovať k plnohodnotnému a autentickému žitiu“, dopĺňa riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

Premietania prebiehajú od 23. do 29. novembra na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU na Svoradovej ulici a v Kine Mladosť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Diváci uvidia 51 filmov z 31 krajín sveta, z toho 27 celovečerných a 24 krátkych. Súčasťou programu sú aj diskusie (Od Imricha Matyáša po referendum 2015: LGBTI+ aktivizmus na Slovensku, Prvý slovenský PRIDE, Teplá vlna naživo, Čo prežívajú rodičia LGBTI+ detí?, Dúhová živá knižnica), Tep La Ren Cabaret a workshop Amnesty International Pár krokov v cudzích topánkach. Vstupenky a cinepassy (permanentky) sú v predaji na portáli cinepass.sk.

16. ročník Filmového festivalu inakosti je venovaný pamiatke Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha.

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 51645
02 |
návšt. 4968
03 |
návšt. 2201
04 |
návšt. 2030
05 |
návšt. 1543
06 |
návšt. 970
07 |
návšt. 783
08 |
návšt. 927
09 |
návšt. 777
10 |
návšt. 652
REBRÍČEK US
01 |
$101,0 mil.
02 |
$19,0 mil.
03 |
$9,7 mil.
04 |
$3,8 mil.
05 |
$3,8 mil.
06 |
$2,7 mil.
IF
07 |
$2,5 mil.
08 |
$2,3 mil.
09 |
$1,9 mil.
10 |
$1,5 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.