Ak zlyháš v plánovaní, plánuješ zlyhať - King Richard

Príbeh Kinga Richarda je pre hlavnú hviezdu a producenta filmu Willa Smitha príbehom neuskutočniteľného sna ...

pridal kinema 15.11.2021 o 10:45
Ak zlyháš v plánovaní, plánuješ zlyhať - King Richard


Príbeh Kinga Richarda je pre hlavnú hviezdu a producenta filmu Willa Smitha príbehom neuskutočniteľného sna. „Všetci máme zväčša neuktuočniteľné sny. Vieme, čo by sme urobili, ak by sme mali pocit, že je to možné, čo by sme urobili, ak by sme uverili. Príbeh Richarda a jeho rodiny je do veľkej miery americkým snom. Na zemi je veľmi málo miest, kde by sa Venus a Serena mohli stať realitou. Vo svojej podstate je to o tom chcieť byť najlepšou možnou verziou samého seba, no niekedy sa naša situácia s tým nezhoduje a je na sile ľudského ducha prekonať to. Pre nás všetkých je to naplnenie túžby.“

Režisér Reinaldo Marcus Green pretavil tento sen do filmovej podoby, ktorej stredobodom je dynamika spolupracujúcej rodiny: „Je úplne jasné, že tento príbeh je v skutočnosti čisto rodinnou záležitosťou. Keď som sa rozprával s členmi rodiny Williamsovcov, hovorili o mame Oracene, ako robila na dve zmeny, aby mali čo jesť. Richard mal viac džobov. Ale všetky sestry, teda Isha, Lyndrea aj Tunde boli na kurte spolu s Venus a so Serenou. Zbierali loptičky, vešali motivačné transparenty a po škole boli na kurte, kým nezhasli lampy. Staršie sestry pomáhali so starostlivosťou o mladšie, čo mi prišlo neuveriteľné, keď som si vypočul ich príbeh – to všetko sme museli zapracovať do scenára a dostať na plátno.“

Približne v čase, keď skutočné sestry Williamsové odišli z miestnych kurtov a s veľkým haló vstupovali na profesionálnu tenisovú scénu, teda v strede a koncom 90. rokov, sa Tim White (takisto tenista) dopočul o pláne, ktorý Richard Williams napísal pre Venus a Serenu, než sa vôbec narodili. V roku 1999 sa sestry Williamsové naozaj stretli vo finále šampionátu Lipton Championships (teraz Miami Open) a producent Tim White si zaspomínal: „Videl som ho tam, otca s dvomi dcérami, a každý mal naňho úplne iný názor. Ale mne utkvelo v pamäti, že tento chlapík mal sen, o ktorom všetci v jeho okolí pochybovali. Teraz hrali vo finále a on držal transparent, na ktorom mal napísané - vravel som! Napokon sa všetko, čo povedal a predpovedal, presne tak aj stalo. Prišiel mi ako úžasná postava s príbehom, ktorý treba vyrozprávať. A práve v duchu tohto momentu sa nesie celý film, aspoň podľa mňa.“

Smith o svojej motivácii vstúpiť do projektu povedal: „Myslím, že to, čo mňa najviac prekvapilo, než som sa rozhodol, že celkom určite chcem rozpovedať tento príbeh, bolo, že Richard predpovedal všetko – že pozeral tenisový zápas a Virginia Ruziciová vyhrala 40 000 $... A dva roky predtým, než sa dievčatá narodili, im Richard napísal plán celej kariéry. Naozaj išiel za Oracene a povedal jej o svojom sne, o proroctve, že musia mať dve deti, ktoré sa stanú dvomi najlepšími tenistkami všetkých čias. A ja že, počkať, to nemôže byť pravda. Keď som si to potom všetko študoval, prišlo mi to ako silný príbeh o viere, láske, rodine a Bohu.“

Keď už mali producenti v rukách silný scenár, prvý, komu ho ukázali, bol práve Will Smith, ktorý bol pre nich „vysnívanou“ voľbou číslo jedna. Následne sa začali rokovania s tvorcami, na konci ktorých sa Smith stal tretím producentom a ideálnym predstaviteľom Williamsa v jednom.

Herec hovorí: „Myslím, že krása tejto rodiny a ich príbehu spočíva vo viere. Oracene – pre Richarda „Brandy“ – je z hľadiska viery srdcom rodiny a Richard je hnacou silou, ktorá ich všetkých vedie k snom… A tento tím je veľkolepý. Všetko v tejto rodine je o spoločnom cieli. Dodávalo im to dôveru v to, čo robia. Nad všetkým bol Boh, potom rodina, potom vzdelanie a potom tenis. Toto bolo podľa mňa v tom ich drajve také mimoriadne – a také udržateľné.“

Ak zlyháš v plánovaní, plánuješ zlyhať - King Richard

Pre tvorcov – teraz už aj so Smithom – bolo najdôležitejšie presvedčiť celú rodinu. Tim White povedal: „Začalo sa to Ishou Priceovou, Venusinou a Sereninou sestrou, ktorá je výkonnou producentkou. Nielenže pripravila pôdu pre účasť rodiny, ale zostala kľúčovou partnerkou, pokiaľ ide o podporu projektu, a takisto bola produkcii stále k dispozícii – dala do súvisu všetky tie podrobnosti a konkrétnosti, ktoré prinášajú pridanú hodnotu a vďaka ktorým je rodina taká realistická.“

Trevor White, druhý producent, si zaspomínal: „Nedokázali by sme to bez podpory rodiny. Isha Priceová bola neoddeliteľnou súčasťou celého procesu. Keď sme získali na našu stranu Willa, ona ako prvá začala s nami spolupracovať na ďalších úpravách scenára. Takú mieru presnosti a preniknutia do podstaty vecí, akú vniesla do procesu ona, by sme nedokázali vyžmýkať len z čítania a rešeršovania. Ona vniesla do príbehu ten kolorit, ktorý pozdvihol celý projekt. Isha – aj zvyšok rodiny – boli ako kolegovia úplne úžasní.“

Výkonná producentka Isha Priceová pripustila: „Dlho som si ani nebola schopná prečítať scenár, lebo už predtým som videla množstvo vyjadrení, ako ostatní vnímali našu rodinu. Pre nás bola autentickosť a úprimnosť dôležitá na to, aby sme vôbec dokázali do tohto projektu ísť. Keď som si konečne prečítala scenár –  a pritom sa trochu smiala, no zároveň zostala unesená ostatnými rolami a tiež si všimla pár vecí, ktoré neboli úplne presné – pozhovárali sme sa ako rodina a spoločne sa rozhodli, že tomu dáme zelenú… S podmienkou, že ja musím byť neoddeliteľnou súčasťou projektu, aby bola zabezpečená autentickosť, úprimnosť a pravdivosť a aby celý film odrážal to, kým vlastne sme. Táto časť bola veľmi dôležitá, inak by to bol zase len niekto iný, kto rozpráva váš príbeh.“

Priceová pokračuje: „To, že sme boli súčasťou projektu, nám umožnilo porozprávať tento príbeh vlastnými slovami, podeliť sa o veľa z toho, čo ľudia nevedia,“ hovorí sestra známych tenistiek. „Myslím, že to pomohlo vytvoriť fantastickú dejovú líniu momentu v čase. Akoby to malo, takpovediac, pečiatku schvaľovateľa. Nie je to niečo, čo by si niekto len tak vymyslel. Naozaj sa to stalo.“

Režisér Reinaldo Marcus Green, prezývaný aj Rei, dodal filmu obrovskú autenticitu aj vďaka tomu, že v príbehu videl paralely s vlastným životom. Ozrejmuje: „Bola v tom veľká synergia, množstvo vecí, ktoré sú podobné s našou výchovou. Jasné, že nie som najlepší tenista všetkých čias, ale môj otec nás nechal stráviť na bejzbalovom ihrisku prvú polku života. Chcel, aby sme hrali najvyššie ligy, a ja som to dotiahol ďaleko, až na dva prípravné zápasy v jednej významnej lige. Hral som aj za školu. Ale nedal som to, tak som išiel za kameru. Nevyrástol som v Comptone, ale takisto v tvrdej štvrti. Narodil som sa v tom istom roku ako Serena. Nejako som Willa nahovoril na stretnutie a keď som nadhodil, o čom film bude, to všetko sa stalo súčasťou môjho príbehu. A bol som naozaj neoblomný. A ako sa vraví, zvyšok už poznáte.“

Pre Greena sa záväzok dodržať autentickosť rodiny vzťahoval rovnako aj na hlavnú postavu. Režisér bol odhodlaný zobraziť Richarda takého, aký je v skutočnosti. „Máme množstvo videozáznamov. Napísal aj knihu. A máme, samozrejme, aj informácie od rodiny. Vďaka Ishi Priceovej, Lyndrei Priceovej (kostýmovej výtvarníčke) a Venus a Serene máme informácie o rodine z prvej ruky. Nechceli sme urobiť Richarda dokonalým. Je to ľudská bytosť a myslím, že ľuďom sa páčia trojrozmerné postavy v každom filme. Páčia sa im ľudia, ktorí vedia ukázať všetky stránky svojej postavy. A myslím si, že Willovi sa to podarilo až neuveriteľne dobre. Nič neprikrášľuje – keď treba, ukáže svoje temné stránky, a potom zase tie svetlejšie. Myslím, že Richarda sme vyobrazili najvernejšie, ako to šlo, a v súlade s tým, čo o ňom vieme.“

Producent Tim White vysvetlil, prečo ho Richardov príbeh tak fascinuje. Vymyká sa všetkým štandardom a očakávaniam. „V tých časoch, černoch a jeho rodina bez akýchkoľvek prostriedkov, navyše matka a otec, ktorí neboli tenisti – už len samotný ten nápad, že budú trénovať dve dievčatá, aby sa stali najlepšími na svete? Bolo to naozaj na smiech a proste nemožné. Ale Richard a Oracene naučili dievčatá hrať tenis a do tréningov zaradili niekoľko úžasných technických inovácií, ktoré si osvojili a priniesli do tenisu ako takého.“

Ak zlyháš v plánovaní, plánuješ zlyhať - King Richard

TENIS: REALISTICKOSŤ HRY

Aby mali tenisové zápasy na plátne realistický náboj, tvorcovia podrobili mladé hviezdy tvrdému tréningu. Smith to opisuje slovami „Saniyya sa naozaj neskutočne nadrela … Nebola to tenistka, ale prišla a proste sa naučila hrať tenis. A ako herca ma úplne dostalo, že Saniyya je ľaváčka. Takže nielenže sa naučila hrať ako jedna z najlepších tenistiek všetkých čias, ale naučila sa to nedominantnou rukou. Príde mi to vyslovene grandiózne.“

SidneyováSingletonová sa ešte pred obsadením do svojich úloh nezávisle od seba pravidelne učili hrať tenis. Potom sa ich tréningy len zintenzívnili a kontrolovali pod záštitou profesionála Erica Taina, ktorý sa do projektu zapojil ako tenisový konzultant – bývalý hráč turnajov ATP nielenže predtým premohol Rogera Federera, ale tiež trénoval v akadémii Ricka Macciho v tom istom čase ako Venus a Serena. K dispozícii bol aj Tim White, ktorý zase poskytol vlastné tenisové zručnosti. Sidneyová najprv trénovala s Tainom päťkrát do týždňa a potom si spolu so Singletonovou zlepšovali hru počas celej výroby. [Obe herečky tenis naďalej hrajú a milujú.]

Priceová vyzdvihuje: „Dostať sa na úroveň oboch sestier si vyžaduje roky a roky trénovania. Takže bolo nevyhnutné použiť skutočné tenistky ako dablérky. Myslím si, že filmy o tenise v minulosti dostatočne nevykreslili, čo treba na to, aby sa človek stal športovcom takéhoto kalibru. Ľudia sa pozreli na tenis a pomysleli si, že je to len udieranie do loptičky. Ale len kým nezodvihli raketu. A potom že, počkať, treba ju aj nejako vedieť ovládať? Treba loptičku trafiť presne tam do toho poľa? A to všetko riadne silno? Čo mám robiť, aby šla dole? Ako mám urobiť top spin? Takže to je fyzika – na kurte musím myslieť a behať, a toto všetko robiť zároveň?“

Režisér Green podotýka: „Hoci Saniyya a Demi nezačínali ako tenistky, sú to športové typy a nám sa podarilo vyšperkovať ich prirodzené schopnosti. Dokážu sa pohybovať, udierať a držať raketu tak, že je to uveriteľné. Našli sme aj ohromné dablérky, ako sa to robí pri každom filme, aby hra vyzerala čo najreálnejšie – všetky majú nastúpenú cestu do profesionálneho tenisu a pre všetky sú inšpiráciou Venus a Serena. Ale dievčatá nás prekvapili, ako sa zlepšili z vlastného popudu.“

Sidneyová sa smeje: „Najprv to bolo dosť zlé, len kým som zistila, o čom tento šport je, navyše som ľaváčka. Bol to dlhý proces, ale keď si teraz pozerám videá, vidím, ako ďaleko som sa dostala.“

Na zahodenie nebolo ani nechať si poradiť od samotnej Venus Williamsovej. Sidneyová dodáva: „Presne mi ukázala, ako mám udierať ako ona – ako klopí zápästie pri bekhende, ako si necháva ruku uvoľnenú pri forhende, jej postavenie, ako kráča. To všetko som sa musela naučiť. Veľmi mi pomohla. Ja som sa to mala naučiť, ale ak mi niečo nebolo jasné, opýtala som sa, že čo by teraz urobila Venus. A ona bola tam a ukázala mi to, vďakabohu!“

Nakrúcanie Kinga Richarda sa začalo v piatok 21. februára 2020 v Comptone v Kalifornii. Typicky krásne juhokalifornské poobedie zastihlo štáb pri scéne, v ktorej Smith šoféruje ikonický minibus VW z roku 1978 na miestne tenisové kurty v Comptone a päť dievčat sa vyhrnie z auta, aby sa mohol začať VenusinSerenin tréning. Kinematografická vízia režiséra Greena pre tento minibus a jeho posádku sa zrazu stala skutočnosťou.

Smith podobne ako Green hovorí o tom, keď sleduje mladú Saniyyu Sidneyovú a Demi Singletonovú, „Spomínam si na prvý deň, keď sme ich videli vedľa seba – lebo roly získali samostatne – a to mi do očí vohnalo slzy. Príležitosť pre tieto dievčatá, aby vzdali hold Venus a Serene, ktoré sledovali ako malé, že toto bola ich šanca vstúpiť do žiary reflektorov a splatiť tento dar… Bol som hlboko dojatý.“

Štáb a herci prežili vzrušujúci filmovací deň 10. marca minulého roka v domčeku v strede Los Angeles, keď skutočné Venus a Serena Williamsové navštívili pľac. Boli v Kalifornii na turnaji v Indian Wells (ktorý sa však práve zrušil). Ich sestra, producentka Isha Priceová, zariadila stretnutie – Venus prišla prvá, čoskoro po nej aj Serena.

Filmovanie sa prerušilo a tenisové legendy vstúpili do domu, aby sa zoznámili s Willom a hercami. Potom sa spoločnosť rozpustila a na dvore sa skutočné sestry Williamsové odfotili obkolesené svojimi filmovými mladšími ja a „rodinou“.





Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 50476
02 |
návšt. 11232
03 |
návšt. 6387
04 |
návšt. 5029
05 |
návšt. 4829
06 |
návšt. 3812
07 |
návšt. 4039
08 |
návšt. 2951
09 |
návšt. 1913
10 |
návšt. 1868
REBRÍČEK US
01 |
$82,0 mil.
02 |
$7,4 mil.
03 |
$3,9 mil.
04 |
$3,2 mil.
05 |
$3,2 mil.
06 |
$2,5 mil.
07 |
$2,1 mil.
08 |
$1,7 mil.
09 |
$1,4 mil.
10 |
$1,1 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.