TOM CRUISE - TRIUMFÁLNA CESTA HOLLYWOODOM

TOM CRUISE - TRIUMFÁLNA CESTA HOLLYWOODOM

článok



Ahoj, volám sa Tom Cruise a toto je môj príbeh. Prevediem Vás v ňom svojim životom, dozviete sa ako som začínal i kam mienim pokračovať. Predstavím Vám zopár svojich filmov, najmä tie, na ktoré som hrdý a ktoré by ste tým pádom mali určite vidieť. Takže, ako sa hovorí u nás v Amerike, let´s go!

Narodil som sa 3.júla 1962 v mestečku Syracuse v štáte New York. Celé detstvo som strávil v podstate tak, že som cestoval s rodičmi po Amerike a sťahovali sme sa z jedného miesta na druhé. Naši boli proste takí "kočovníci". Keď som mal 14 rokov, navštevoval som františkánsky seminár a chcel som sa stať kňazom. Ale potom si moja matka našla nového manžela a zakotvili sme v Glen Ridge v štáte New Jersey. Tam som chodil i na strednú školu a práve tu sa mi zapáčilo herectvo. Pôvodne som síce zvažoval kariéru profesionálneho športovca - v zápasení, no poranil som si koleno a tak herectvo zvíťazilo nadobro. No v Glen Ridge by zo mňa veľký herec nebol, a tak som si v osemnástich povedal: "Chlapče, je čas ísť do sveta", zbalil som si svojich "pět švestek" a namieril si to do New Yorku. Vôbec by ma ale vtedy nenapadlo, že sa jedného dňa stanem najväčšou hollywoodskou hviezdou. Život je proste plný prekvapení.

Začínal som klasicky - chodil som po konkurzoch a občas sa mi ušla nejaká rolička. Filmový debut som si odbyl vo filme "Endless Love", ale prvou mojou poriadnou filmovou úlohou bola postava vojaka Davida vo filme "Večierka". Išlo o príbeh vojakov, ktorí sa vzbúria, keď sa ich akadémia ocitne v ťažkostiach, ale ich vzbura je krvavo potlačená. Nie je to nejak zapamätaniahodný film, ale keď si ho dnes po čase pozriete, aspoň sa pobavíte na mojom mladom vzhľade.

Oveľa viac mi však sadla úloha v komédii "Losin´ It". U vašich českých bratov ju dokonca môžete nájsť i vo videopožičovniach - pod názvom "Strata panictva po americky". Ako už názov napovedá, ide v nej o to jediné, čo zaujíma teenagerov všade na svete. Vy skôr poznáte novšiu variáciu na toto téma - "Prci, prci, prcičky" (tá je musím uznať trochu lepšia a "tvrdšia"), ja som sa však pri nakrúcaní tej mojej bavil dobre.

Avšak prvým mojím teenagerovským hitom bola komédia "Risky Business". Ja v nej hrám mladého Joela, ktorého rodičia odišli na týždeň z mesta a nechali mu voľný dom a Porsche. A on v rámci školskej úlohy z ekonomiky spustil projekt na zarábanie peňazí. Malo to i háčik, išlo totiž o prevádzku verejného domu. Síce to zarábalo, pretože nadržaných spolužiakov bolo viac než dosť, no potom prišli problémy - tak s dievčatami ako i s ich pôvodnými pasákmi. Nakoniec sa to však vyriešilo a navyše môjmu hrdinovi zostala láska k mladej prostitútke, ktorú hrala Rebecca DeMornayová. Z celého filmu vám dúfam utkvie v pamäti aspoň scéna, ako v slipoch tancujem po celom dome. Viem, že to nie je bohvieaké herectvo, no bol som mladý a také veci k tomu patria. A zároveň to bola bohovská sranda.

Ďalšou mojou rolou bol športovec Stef v "All The Right Moves", ktorý sa snaží presadiť, aby sa dostal z mestečka, kde vyrastá. Určite ste postrehli, že je v tom i niečo zo mňa. Ale až po tomto filme sa mi začalo poriadne dariť. Najprv si ma všimol režisér Ridley Scott a keďže som sa mu zdal vhodný typ do jeho výpravnej fantasy "Legenda", dal mi v nej rolu. Hral som tam lesného chlapca Jacka, ktorý sa snaží zachrániť princeznú z pazúrov Pána temnôt a súčasne zachrániť posledného jednorožca na svete. Tento film občas uvádzajú televízie i vo Vašich končinách, prípadne sa dá zohnať i na videu.

Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom

Ale mojím zlomovým filmom sa stal až ten nasledujúci - Ridleyho brat Tony ma obsadil do úlohy Petea "Mavericka" Mitchella do superhitu o pilotoch amerického letectva "Top Gun". Každý z vás ho určite videl. So skutočnými pilotmi som absolvoval výcvik, najmä zopár zoskokov padákom a preletel som sa i v stíhačke Tomcat. Síce ma štvalo, že mi ako partnerku pridelili Kelly McGillisovú, ktorá je odo mňa o dosť vyššia a vo filme to bolo vidno, ale ten film zo mňa urobil medzinárodnú hviezdu, takže v konečnom dôsledku pozitíva vysoko prevyšujú negatíva. Postava Mavericka sa stala na čas mojím "trademarkom" a prischla mi pozícia akčnej hviezdy. Takže mojimi ďalšími úlohami som sa pokúsil tejto nálepky zbaviť a dokázať všetkým, že viem i skutočne hrať. Najprv som si zahral s filmovým veteránom Paulom Newmanom v príbehu o návrate billiardového hráča Eddieho k zeleným stolom. Film sa volal "Farba peňazí" a mne v ňom zverili úlohu mladého hráčskeho talentu Vincenta. Biliard síce nejak obstojne neovládam a väčšinu záberov na gule presne nachádzajúce cieľ vytvorili v počítači trikoví experti, ale od Newmana som sa mnoho naučil, či už o herectve alebo o živote.

Ďalším tzv. oddychovým filmom bol "Cocktail". Prípravu na nakrúcanie, najmä tie rôzne triky s pohármi a mixovaním nápojov sme spolu s Bryanom Brownom absolvovali na Hawaii, na piesočnatých plážach, aby sme nerozbíjali jeden pohár za druhým. Keď film potom prišiel do kín, málokto veril, že všetky tie grífy ovládam, ale je to skutočne tak. Na jednej tlačovke som to dokonca musel predviesť. Spolu so mnou v "Cocktaili" hrala i Elisabeth Shueová, som rád, že z nej vyrástla skvelá herečka.

A potom sa mi podarilo to, o čom som sníval. Dostal som úlohu v "Rain Manovi" po boku Dustina Hoffmana a v úlohe jeho brata som svetu dokázal, že viem i hrať. Pôvodne mal síce hrať moju úlohu Dustin, no zdala sa mu málo náročná a tak si zvolil rolu autistického Raymonda. Ten film dopadol najlepšie, ako mohol a dodnes som naň pyšný. Ak ste ho náhodou nevideli, rozhodne si ho pozrite.

Po spolupráci s Hoffmanom sa mi začali ozývať renomovaní režiséri, ktorí so mnou chceli nakrúcať vážne filmy. Jedným z nich bol Oliver Stone a ponúkol mi úlohu v post-vietnamskej dráme o veteránovi Ronovi Kovicovi "Narodený 4.júla". Keďže som mal tú možnosť osobne sa stretnúť s Ronom, vedel som, že v tom filme jednoducho musím hrať. Strávil som zopár dní tréningom jazdy na invalidnom vozíku, no najmä som sa snažil preniknúť do pocitov človeka, ktorého odkopla jeho vlasť, za ktorú bojoval a pre ktorú prišiel o schopnosť chodiť. Nebola to ľahká úloha a som rád, že kritika ocenila moju snahu a o filme sa vyjadrovala uznanlivo. Síce to nebol kasový úspech, ale o to tu nešlo.

Potom som sa vrátil k osvedčenému žánru - akcia. Spolu s Tony Scottom som nakrútil film o automobilových pretekoch s názvom "Dni hromu". Hral som postavu mladého pretekára Colea Tricklea, ktorý i napriek nepriazni okolia ide za svojim cieľom - vyhrať prestížne preteky v Daytone. Členovia štábu si síce z filmu robili srandu a nosili provokatívne čiapky s nápisom "Top Car", no film mal pomerne slušný úspech a najmä - zmenil môj osobný život. Úlohu doktorky totiž dostala vtedy neznáma Austrálčanka Nicole Kidmanová, do ktorej som sa zamiloval na prvý pohľad. Rozviedol som sa so svojou prvou ženou Mimi Rogersovou a vrhol sa do vzťahu s touto červenovláskou. Keď sa dnes obhliadnem späť, neľutujem.

S Nicole sme nakrútili ešte dva filmy - v deväťdesiatom druhom to bol historický "Navždy a ďaleko". Hrám tu Josepha, chudobného Íra, ktorý sa spolu s rozmaznanou slečinkou vyberie do Ameriky uskutočniť svoj sen - farmárčiť na vlastnej pôde. Film je síce trochu nerealistický, ale podľa mňa z neho vyznieva hlboké posolstvo - choď za svojím snom a nikdy sa nevzdaj.

Svoju hereckú silu som si vyskúšal v právnickej dráme z vojenského prostredia "Zopár správnych chlapov". Mojím sokom bol Jack Nicholson ako obžalovaný plukovník, ja som hral právnika Daniela a v súdnej sieni medzi nami len tak lietali iskry. Myslím si, že hoci Jack filmu dominoval, ja som vyšiel so cťou a nedá sa povedať, kto z nás bol víťazom a kto porazeným. No v mojom ďalšom filme je to už jednoznačné - mám na mysli "Firmu" podľa Johna Grishama. Môj hrdina Mitch McDeere sa v ňom dostane do veľkej právnickej spoločnosti, ktorá je však napojená na mafiu. A on jediný - i s pomocou manželky a kolegu v podaní Genea Hackmana - sa dokáže vzoprieť a postupne celú spoločnosť odovzdať zástupcom zákona. "Firma" slávila úspech po celom svete, mne pomohla odpútať sa od úloh rýdzo akčných a Johnovi Grishamovi zaistila pravidelné miesto v rebríčkoch bestsellerov. Proste úspech.

Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom

Ďalšia moja úloha už tak pozitívne príjmaná nebola. Prvýkrát som hral čisto záporného hrdinu - a dokonca hneď upíra. Podľa knihy Anne Riceovej vznkol film "Interview s upírom". Do hlavnej úlohy bol obsadený Brad Pitt, čo autorka prijala pomerne pokojne, no proti môjmu obsadeniu veľmi aktívne protestovala. No po zhliadnutí filmu sa jej moje stvárnenie páčilo a prišla sa mi dokonca ospravedlniť. Film popisuje dejiny upírov formou rozhovoru medzi Bradom a postavou novinára Christiana Slatera. Je to značne kostýmový film a popri našich dvoch hlavných postavách tu exceloval i Antonio Banderas.

Keďže od môjho posledného akčného filmu už opäť uplynula nejaká doba, poobzeral som sa po nejakom filme z tohto žánru a moja voľba padla na adaptáciu staršieho televízneho seriálu "Mission:Impossible", ktorú pripravoval režisér Brian DePalma. Projekt ma zaujal natoľko, že som sa angažoval nielen ako herec, ale i ako producent, čo sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba. Pri nakrúcaní som sa dokonca ocitol i u vašich susedov v Prahe - bol som vraj prvá zahraničná megahviezda, ktorá tam nakrúcala film. Moja postava bol agent Ethan Hunt a okrem mňa tu hrali i Jean Reno, Jon Voight, Kristin Scott Thomasová či Ving Rhames. Film mal po celom svete obrovský finančný úspech, ja sám som na ňom "trhol" 70 miliónov a navyše som zabetónoval svoj imidž akčného hrdinu. Dnes už kultovými sa stali najmä dve scény z filmu - prienik do centrály CIA a naháňačka na vlaku v Eurotuneli. Tá druhá je, pripúšťam, maximálne nerealistická, ale film je film a diváci sa bavili, tak čo?!

Potom som sa znovu upriamil na vážnejšie herectvo a spolupracoval som na filme "Jerry Maguire". Režíroval Cameron Crowe, ktorého maximálne uznávam, je to jeden z najlepších režisérov dneška. V príbehu športového agenta, ktorého všetci klienti opustia a zostane mu len jeden černošský futbalista, plus mladá sekretárka so synčekom, som divákov i kritikov chytil za srdce. Navyše, za túto úlohu som bol nominovaný na Oscara a i keď som ho nezískal (zato Cuba Gooding,Jr. áno), film potvrdil moje herecké kvality. A to som potreboval.

Spolu s Nicole sme sa totiž upísali ambicióznemu projektu geniálneho režiséra Stanleyho Kubricka "Eyes Wide Shut". Film pojednáva o manželskom páre, ktorý má prolémy vo vzťahu a mužská polovička - teda ja - ich rieši nebezpečným výletom za sexuálnou rozkošou. Práca na filme nám trvala tri roky, odmietali sme jeden projekt za druhým a nakoniec nás perfekcionista Kubrick i tak nechal opakovať niektoré scény skoro stokrát. Ale stálo to za to. Film síce nemal veľký komerčný úspech, no každopádne má pevné miesto v dejinách filmu. Stanley sa bohužiaľ nedožil premiéry filmu, čo zneužili producenti a film digitálne upravili tak, že najchúlostivejšie scény prekryli rôznymi rekvizitami a podobne. V Európe sa však uvádza originálna verzia. Boli sme spolu s nicole kritizovaní za to, že sme sa nepostavili na odpor proti tomuto zásahu, no tí, čo nás odsudzujú nevedia, ako funguje mašinéria v Hollywoode. Každopádne je to však škoda.

Ja som si rany hojil prácou na pokračovaní svojho hitu "Mission:Impossible". Znovu som pracoval i ako producent a tentokrát film režíroval John Woo - známy hongkongský klasik. Najali sme i veterána Anthony Hopkinsa, proste, na ničom sme nešetrili. Film sme nakrútili ako čisto akčnú zábavu, moja úloha sa prezentuje viac machovsky ako v "jedničke" a celé je to skôr o pekných obrázkoch ako o nejakej logike. To však diváci zrejme chcú, veď z "M:I-2" sa stal opäť megahit a mne na konte pribudlo 75 miliónov. Dnes uvažujem o treťom pokračovaní, no to je ešte hudba budúcnsti. Tak vydržte!
Tesne pred "M:I-2" som hral malú úlohu vo vyše trojhodinovom opuse "Magnolia". Ide o osudy deviatich ľudí prepletené dokopy a všetci sa zhodli, že časť filmu, v ktorej vystupujem, je najlepšia. Ďalší úspech.

Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom Tom Cruise - Triumfálna cesta Hollywoodom

V týchto dňoch do Vašich kín prichádza môj najnovší film - "Vanilkové nebo". Ide o moju opätovnú spoluprácu s režisérom Croweom. Hrám v ňom muža, ktorý po nehode, do ktorej ho zatiahla bývalá milenka, čelí obvineniu z vraždy. Svoje fanynky dopredu upozorňujem ,že nejde o žiaden "cukríkový" film, je to skôr pre náročnejších divákov. Navyše počas značnej časti filmu nosím masku, pretože moja postava má znetvorenú tvár. Vo filme okrem mňa uvidíte i Kurta Russella, Cameron Diazovú a Penelope Cruzovú.

O mojom vzťahu s Penelope sa toho dosť popísalo. Vo februári minulého roku som totiž podal žiadosť o rozvod s Nicole a v auguste nás rozviedli. Stále síce nie sú vyriešené právne spory o zverenie našich dvoch adoptovaných detí, ale to je len otázka času. Verím, že pripadnú mne. Kvôli rozchodu s Nicole som mal nedávno v Austrálii pri premiére "Vanilla Sky" mierne problémy. Jednoducho celú premiéru tamojší mediálni magnáti odignorovali. Trochu sa ma to dotklo, ale čo už, rodáci Nicole fandia.

To je moja budúcnosť a prítomnosť. Čo chystám do budúcnosti? Mám za sebou nakrúcanie akčného sci-fi so Stevenom Spielbergom s názvom "Minority Report", kde hrám poručíka Johna Andertona, neprávom obvineného zo spáchania zločinu. Film príde do amerických kín v lete 2002, dúfam, že u Vás ho uvidíte čo najskôr. Ďalej sa pripravujem na nakrúcanie filmu "Cold Mountain" a potom si zrejme so Stevenom Spielbergom zopakujem spoluprácu - páči sa mi jeho chystaný projekt "Ghost Soldiers" o vojakoch Spojeneckých armád, ktorí boli väznení v koncentrákoch. Okrem toho pracujem i ako producent - naposledy mal úspech mnou produkovaný "The Others" (hrá v ňom Nicole). Mám toho pred sebou dosť, chcem stále nakrúcať nové filmy a tak dávať svojim fanúšikom to, čo si žiadajú.

P.S. Inak, keď u vás v Bratislave nakrúcala Nicole film "Peacemaker", bol som ju pozrieť a zahral som si i basketbal s Marekom Ťapákom.

Tak sa majte fajn.

Samozrejme, že tento článok je fikcia, ale založená na pravdivých informáciách a mojich osobných názoroch na filmy Toma Cruisea.





autor Dávid Beňo 7.2.2002
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 98643
02 |
návšt. 5831
03 |
návšt. 2630
04 |
návšt. 2539
05 |
návšt. 1861
06 |
návšt. 1796
07 |
návšt. 1649
08 |
návšt. 1607
09 |
návšt. 1337
10 |
návšt. 1267
REBRÍČEK US
01 |
$46,0 mil.
02 |
$25,0 mil.
03 |
$25,0 mil.
04 |
$23,0 mil.
05 |
$8,0 mil.
06 |
$4,2 mil.
07 |
$3,7 mil.
08 |
$2,7 mil.
09 |
$2,6 mil.
10 |
$1,4 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.