Košické kino Úsmev dostane nový Impulz

Znovuotvorené Kino Úsmev ponúka Košičanom od júna 2016 to najlepšie z filmovej produkcie, premiéry s tvorcami, prednášky, diskusie, čítania, koncerty aj výstavy. Na jar 2019 sa konečne bude môcť

pridal PR 10.12.2018 o 17:25

Košické kino Úsmev dostane nový Impulz


Znovuotvorené Kino Úsmev ponúka Košičanom od júna 2016 to najlepšie z filmovej produkcie, premiéry s tvorcami, prednášky, diskusie, čítania, koncerty aj výstavy. Na jar 2019 sa konečne bude môcť pochváliť aj novou modernou kinosálou - kinom Impulz. Nadšenci filmového umenia zo združenia Cinefil sa ju rozhodli zrekonštruovať a na dofinancovanie celej premeny rozbehli crowdfundingovú zbierku, do ktorej za dvadsať dní prispelo vyše 300 ľudí a pomohli tak Úsmevu naplniť stanovený cieľ (darovať nový Imuplz) a vyzbierať 10 000€ na spolufinancovanie tejto rekonštrukcie.

Kino Úsmev momentálne disponuje 300-miestnou sálou, ktorá je využívaná na maximum. Pre potreby kina v 21. storočí však jedna veľká kinosála nestačí. Rôznorodosť programu, pravidelné premietania klubových a artových titulov, možnosť premietať študentské filmy a experimentálenejšie formáty, na to všetko bude slúžiť druhá kinosála, ktorá umožní poskytovať v Úsmeve bohatší program a zabezpečiť väčšiu finančnú udržateľnosť mestského kina a jeho schopnosť prežiť v konkurencii multiplexov. Nemalé náklady na chod, údržbu a opravy sto rokov starej budovy čiastočne financujú príjmy z kaviarne kina, investíciu do novej infraštruktúry však nedokážu pokryť.

Združenie Cinefil sa preto rozhodlo pustiť do finančne náročnej investície, ktorej celkové náklady sú približne 30 000 €.  Dve tretiny nákladov tvorí vlastný vklad združenia a zvyšných 10 000 € bude dofinancovaných práve získanou verejnou zbierkou. Crowdfundingová kampaň sa spustila v pondelok 12. novembra na portáli hithit.com a podporovatelia si za svoj finančný príspevok mohli vybrať viacero zaujímavých a originálnych odmien - autorský plagát či plátenú tašku s logom nového Impulzu, netradičnú prechádzku po zaniknutých kinách so známym košickým sprievodcom Milanom Kolcunom alebo účasť na otvorení nového kina v apríli 2019, romantický večer pre dvoch s filmom a vínom či festivalové cinepassy na Art Film Fest Košice.

Keďže do konca kampane ostáva ešte týždeň a vyzbieraná čiastka predstavuje už 105% (informácia k 10.12.), rozhodli sa organizátori vyhlásiť novú výzvu, ktoru je vyzbierať ešte 5 000€ a vďaka tejto sume zrekonštruovať aj toalety kina.

Riaditeľ kina Úsmev sa z veľkej podpory divákov teší: “Sme nesmierne šťastní a veľmi si vážime, že nám prejavili fanúšikovia dôveru a v rámci crowdfundingovej kampane sa nám podarilo vyzbierať cieľovú čiastku potrebnú na dofinancovanie kina Impulz už dva týždne pred koncom kampane. Cítime voči divákom obrovskú mieru zodpovednosti. Toalety ako bonus rekonštrukcie sme si vybrali, pretože nás ich stav trápi už dlhšie. Nie len po estetickej stránke, ale najmä po funkčnej. Predsa len, kino Úsmev je storočná budova so svojimi výzvami.”

Čo je Kino Impulz?

“Impulz bola kedysi malá, 20-miestna “videosála” v Kine Úsmev, ktorej červené sedačky a umelé kvety na prekvapivo bielych stenách si ešte možno mnohí pamätajú. Uvádzačky v rovnošate vám pred filmom doniesli čaj či kávu zadarmo, premietali sa rôzne béčkové filmy. V roku 2016, keď združenie Cinefil prevzalo budovu kina, kinosála Impulzu bola už len miestnosť bez využiteľného vybavenia”, priblížil situáciu Lukáš Berberich. Filmoví nadšenci chcú kinu Impulz prinavrátiť pôvodnú funkciu a obnoviť jeho zašlú slávu. Na pomoc si opäť prizvali architektonické štúdio zerozero, s ktorým spolupracovali už na znovuotvorení kina (nominácia na Cenu Cezaar 2018 za fasádu a exteriér Kina Úsmev). Architekti vytvorili návrh novej sály s kapacitou 20 miest na sedenie, s pohodlnými sedačkami, moderným technologickým vybavením a vesmírnymi stenami. “Steny budú perforované a podsvietené, takže budú predstavovať pulzujúceho živočícha, samotné čierne srdce Kina Úsmev. Veríme, že našim divákom, poskytneme ešte väčší komfort a intenzívnejšie filmové zážitky”, doplnil Berberich.

Združenie Cinefil

Je kolektív filmových nadšencov, ktoré od roku 2016 prevádzkuje Kino Úsmev v Košiciach. V roku 2012 v Košiciach prestalo fungovať posledné kamenné kino v centre mesta, Kino Úsmev, v ktorom sa premietalo od roku 1929. Kinokultúra v Košiciach sa presunula do multiplexov v obchodných centrách. Ako milovníci filmu a klasických kín sa s tým “cinefiláci” nedokázali zmieriť a vypracovali projekt Kino Úsmev - Centrum audiovizuálnej kultúry. Projekt v rozpätí 15 rokov navrhoval postupne vytvoriť a prevádzkovať digitalizovanú kinosálu, kaviareň, ateliéry a filmové štúdio. Začalo sa dlhé vyjednávanie s vedením mesta Košice o prenájme opusteného Úsmevu a po troch rokoch sa im v r. 2015 podarilo získať kino od mesta na 15 rokov za symbolický prenájom (1€/ročne) s tým, že sa zaviazali kino zrekonštruovať a premeniť ho na plánované Centrum audiovizuálnej kultúry. V júni 2016 sa v Úsmeve spustila denná prevádzka s rekonštruovanou kaviarňou a digitalizovanou kinosálou. Okolo kina sa vznáša veľmi silná aura podpory od verejnosti, divákov a štamgastov. Úsmev sa stal malým centrom Košíc.
ELVIS
[RECENZIA ]
FRAGILE MEMORY
[RECENZIA ]
ÚSMEV, PROSÍM!
[RECENZIA ]
TRALALA
[RECENZIA ]
BUZZ LIGHTYEAR
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 15302
02 |
návšt. 7594
03 |
návšt. 6500
04 |
návšt. 1907
05 |
návšt. 1524
06 |
návšt. 997
07 |
návšt. 907
08 |
návšt. 748
09 |
návšt. 423
10 |
návšt. 769
REBRÍČEK US
01 |
$145,1 mil.
02 |
$51,9 mil.
03 |
$5,2 mil.
04 |
$2,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$1,8 mil.
07 |
$1,3 mil.
08 |
$0,833 mil.
09 |
$0,751 mil.
10 |
$0,620 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk