Do akej miery ovplyvnil komiks Valerian a Laureline film Star Wars?

Len hŕstka filmov sa zapísala do histórie tak nezmazateľne ako Star Wars. Pri premiére prvého dielu neskoršej mega úspešnej ságy ani sám tvorca George Lucas

pridal PR 2.6.2017 o 17:35

Do akej  miery ovplyvnil komiks Valerian a Laureline  film Star Wars?


Len hŕstka filmov sa zapísala do histórie tak nezmazateľne ako Star Wars. Pri premiére prvého dielu neskoršej mega úspešnej ságy ani sám tvorca George Lucas netušil, aký fenomén stvoril. A rozhodne mu nenapadlo, že bude nasledujúcich štyridsať rokov vysvetľovať, kde našiel inšpiračné zdroje. V takomto prípade obvykle zaznelo meno jedného z najoceňovanejších filmárov histórie, Akira Kurosawu. Táto odpoveď potešila intelektuálov a filmových kritikov. Ďalej prišiel rad na komiksového Flasha Gordona, čo ocenili fanúšikovia science fiction. Jedno meno však Lucas nikdy nezmienil, a tým je Jean-Claude Mézières. Maliar, ktorý v roku 1967 podľa scenára Pierra Christina vytvoril komiks Valerian a Laureline.

Slovenskému čitateľovi je i napriek geografickému odstupu stále bližší americký komiks než ten európsky. Superhrdinovia v kostýmoch obsadili plátna kín, televízne obrazovky i detské kreslené filmy. Mnohých tak možno prekvapí, že európsky a konkrétnejšie francúzsky komiks má veľmi bohatú históriu. Takú, ktorá rozhodne nezačína a nekončí tvorcami Asterixa a Obelixa. Enki Bilal (Teória rozpadu), Jean Giraud (Incal, Arzach), Régis Loisel (Výprava za vtákom času), Francois Boucq (Dobrodružstvá Jeronýma Moucherota) – všetci títo tvorcovia sa nebáli prenášať svoje (často naozaj šialené) predstavy na stránky komiksov.

Jean-Claude Mézières nie je výnimka. Ním stvorený vesmír obývajú stovky humanoidných a iných  foriem života v záplave žiarivých farieb. V prvej knihe série sa čitateľ zoznamuje s agentom Galaktického Impéria Valerianom, ktorý je poverený cestovať v čase do stredovekého Francúzska. Výsledok misie je uspokojivý: zloduch je zastavený a s hlavným protagonistom sa do 28. storočia vracia i miestne dievča Laureline. Tá sa zakrátko stáva tiež agentkou a Valerianovou parťáčkou.

Dobrodružstvo v tisícoch svetoch tak mohlo začať. Komiks vychádzal 43 rokov a jeho kompletnú zostavu tvorí 21 zväzkov. Jean-Claude Mézières je vďaka nemu pre Francúzov ikonou. Nie je preto zvláštne, že ho k spolupráci na Piaty element prizval aj Luc Besson. Už vtedy prišla reč na sfilmovanie Valeriana. Luc Besson však  Mézièresovi odpovedal, že nemôže, pretože ešte neexistuje taká technológia , aby jeho svet dokázala preniesť na filmové plátno. Filmového prevedenia sa dočkal až po dvadsiatich rokoch.

Podobnosti v dizajne Star Wars a Valeriana idú len veľmi  ťažko prehliadnuť. Napriek tomu, že už sa dnes jedná o akúsi premlčanú tému. Čas od času na konkrétne príklady poukáže nejaký z fanúšikov, a nakoľko ide o neprehliadnuteľné príklady, nikto sa s ním ani neháda o opaku. Počet takýchto ukážok môžeme začať pri (ne)slávnych bikinách princeznej Leiy v úvode Návratu Jediho. Úbohá Laureline ich na stránkach komiksov nosila o desať rokov skôr. Zatiaľ čo bol Han Solo uväznený v karbonite, Valeriana zaliali do plastu podobnej hmoty. A tiež sa pri tom netváril nejako nadšene. Z celej kauzy nemôžeme vynechať ani legendárny Millenium Falcon. Táto vypočítavá pašerácka legenda si niektoré krivky vypožičala z Votrelca, Valerianovej vesmírnej lode. Spomenúť môžeme i klonovaných vojakov, zloduchov, ktorí skrývajú zjazvenú tvár pod hrôzou naháňajúcou maskou a vesmír bohatý na nehumanitné formy života komunikujúce stovkami jazykov, ktorým akoby zázrakom rozumie každý pocestný. Star Wars sú Valerianom doslova pretkaní i v neskorších dieloch – napríklad v Epizóde I majiteľ Anakina Watto vyzerá, ako by priamo vyletel z jednej z Mézièresových kresieb. Fakt, že medzi výtvarníkmi Star Wars preukázateľne kolovali komiksy s Valerianom, snáď už ani nikoho neprekvapí.

Jean-Claude Mézières vraj Georgovi Lucasovi napísal niekoľko listov. Nikdy však nedostal odpoveď. Môžeme sa len domnievať, že Lucas sa najskôr obával toho, že by sa francúzsky autor dožadoval podielu na tučnom zisku. V Spojených štátoch sú totiž občianske žaloby akýmsi národným športom. A ten zisk je skutočne nemalý, ak prihliadneme k tomu, že značku Star Wars pred piatimi rokmi kúpila spoločnosť Disney. Za štyri miliardy dolárov a nejaké drobné. Mézières priznáva, že na začiatku mal veľkú zlosť, ale časom sa s celou záležitosťou vysporiadal inak. Pre francúzsky komiksový magazín Pilot vytvoril kresbu, na ktorej sa Valerian a Laureline stretnú s Lukom Skywalkerom a Princeznou Leiou v preplnenom galaktickom bare. Leia hovorí: „To je zábavné, že sa schádzame práve tu!“. Na to jej Laureline odpovie: „Hm, my sme tu už dávno!“.
ELVIS
[RECENZIA ]
FRAGILE MEMORY
[RECENZIA ]
ÚSMEV, PROSÍM!
[RECENZIA ]
TRALALA
[RECENZIA ]
BUZZ LIGHTYEAR
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 15302
02 |
návšt. 7594
03 |
návšt. 6500
04 |
návšt. 1907
05 |
návšt. 1524
06 |
návšt. 997
07 |
návšt. 907
08 |
návšt. 748
09 |
návšt. 423
10 |
návšt. 769
REBRÍČEK US
01 |
$145,1 mil.
02 |
$51,9 mil.
03 |
$5,2 mil.
04 |
$2,5 mil.
05 |
$2,5 mil.
06 |
$1,8 mil.
07 |
$1,3 mil.
08 |
$0,833 mil.
09 |
$0,751 mil.
10 |
$0,620 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk