Dokument na kolesách zažil nečakaný úspech. Aký bude rok 2017?

Cieľom Dokumentu na kolesách je zvyšovanie kultúrneho povedomia a svedomia, prehlbovanie kritického myslenia a schopnosti čítať dokumentárny film

pridal PR 5.1.2017 o 10:35

Dokument na kolesách zažil nečakaný úspech. Aký bude rok 2017?


Osvetový projekt alternatívnej distribúcie slovenských autorských dokumentárnych filmov a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách bilancuje pilotný polrok. Zároveň poodkrýva, s čím príde v roku 2017.

Cieľom Dokumentu na kolesách je zvyšovanie kultúrneho povedomia a svedomia, prehlbovanie kritického myslenia a schopnosti čítať dokumentárny film. V neposlednom rade je to tiež vzbudenie motivácie pre štúdium filmu. Dokument na kolesách vznikol ako neformálna iniciatíva s podporou neziskovky DOGDOCS. V súčasnosti ho zastrešuje distribučná spoločnosť Filmtopia.

Vďaka patrí predovšetkým vzdelávacím a kultúrnym inštitúciám na Slovensku a v Česku za priestor, ktorý projektu venovali. Dokument na kolesách by nemohol vzniknúť bez crowdfundingovej platformy Startovac.cz a

105 štartérov, ktorí mu prispeli sumou celkovo 2 737 eur. Dokument na kolesách bol na chvíľu najúspešnejším projektom na Startovac.cz. O 35 % prevýšil ambíciu zamýšľaných finančných zdrojov. O to viac podujatí do konca minulého roka uskutočnil.

KINEMAVIDEO4068.

Dokument na kolesách navštívil v roku 2016 21 inštitúcií (stredných a vysokých škôl, gymnázií a univerzít, rôznorodých kultúrnych centier) v 13 slovenských a českých mestách. Miniprednášku na tému „Ako čítať kreatívny dokument ako samostatný umelecký druh”, projekciu viacerých študentských filmov študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení a otváracieho dokumentu Cooltúra a moderovanú diskusiu s jeho tvorcom Mirom Remom navštívilo takmer 3 000 študentov. Dokument na kolesách sa zúčastnil festivalu Jeden svet a FAMUFEST-u v Prahe. V Česku navštívil tiež vysoké školy v Zlíne a Olomouci. Zúčastnil sa aj Beánie architektov z bratislavskej STU. „Záujem je veľký, sály sú nabité,” napísal filmový kritik Miloš Krekovič v Denníku N o premietaniach Dokumentu na kolesách. Len v Prievidzi prišlo do miestneho kinoklubu 500 študentov.

Okrem študentov filmovej vedy z FTF VŠMU absolvovali miniprednášky aj filmoví profesionáli z prostredia kritického diskurzu - estetik a popularizátor Juraj Malíček, šéfredaktorka filmologického časopisu Kinečko Eva Križková a filmové publicistky Roberta Tóthová z Denníka Pravda a Barbora Gvozdjáková z Denníka SME.

2017

V prvom polroku 2017 chce priniesť Dokument na kolesách k mladým divákom najnovší titul Zuzany Piussi Český Alláh (2016), ktorý zaznamenáva rozvrstvenie občianskej spoločnosti v Česku vplyvom strachu z vlny moslimských imigrantov. Táto téma je univerzálnou témou západného sveta, a hoci dokument Piussi nemapuje slovenskú situáciu, úzko s ňou súvisí. V kompakte s týmto filmom bude ako predfilm vždy premietaná študentská snímka Barbory Sliepkovej s názvom O sestre (2016).

KINEMAVIDEO4096.

Dokument na kolesách bude pokračovať so stredometrážnym debutom talentovanej dokumentaristky Márie Rumanovej - Hotel Úsvit (2016) - štyri portréty obyvateľov Čiernej nad Tisou rozvíjajúce sa na pozadí východoslovenskej postsocialistickej reality, k čomu organizátori pripoja spoločensky angažovaný film Dominika Jursu o skupinke násťročných slovenských domobrancov - Toto nie je hra (2014). V jednom aj druhom polroku bol študentský film vybraný tak, aby divákom ukázal rozmanitosť slovenského autorského dokumentu. V prípade spoločensky-kritického filmu Zuzany Piussi je predfilm formálne aj tematicky úplne iný, v druhom polroku bude pred poetickým filmom Márie Rumanovej premietaná viac reportážna snímka Dominika Jursu.

Dokument na kolesách si všimli už v Denníku N, denníku Pravda, denníku SME, v týždenníku .týždeň, vo filmologických časopisoch Kinečko a Film.sk či na portáli Kinema.sk. Podporili nás známe osobnosti ako speváčka Katarzia, dokumentaristka Zuzana Piussi, šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný, dokumentarista Filip Remunda či rapper Strapo.

„Pritom nejde len o to, aby stredoškoláci prejavili záujem o slovenské filmy. Ide o to, aby prejavili záujem aj o život... Projekt Dokument na kolesách vidí ako príležitosť vytiahnuť mladých tvorcov z čiernej diery, ukázať ich talent a zároveň témy, ktoré pri filmovaní objavili.” (Barbora Gvozdjákova, denník SME, 31.08.2016)

„Projekt Dokument na kolesách, ktorý odštartuje svoju púť po slovenských školách na jeseň, má v úmysle vzbudiť záujem stredoškolských a vysokoškolských študentov o autorský dokumentárny film, a to veľmi príznačne - premietaním filmov úspešných absolventov ateliéru dokumentárnej tvorby Filmovej a televíznej fakulty bratislavskej VŠMU.” (Roberta Tóthová, denník Pravda, 24.08.2016)

„Dokument na kolesach poukázal na silu a opodstatnenosť akademického priestoru ako najslobodnejšieho priestoru nielen na šírenie kritických autorských filmov. Dokument na kolesách je pilierom kultúrnej rozmanitosti vďaka svojej povahe a angažovanosti študentov.” (režisér Miro Remo)
INTERCEPTOR
[RECENZIA ]
STAND UP
[RECENZIA ]
ELVIS
[RECENZIA ]
FRAGILE MEMORY
[RECENZIA ]
ÚSMEV, PROSÍM!
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 15302
02 |
návšt. 7594
03 |
návšt. 6500
04 |
návšt. 1907
05 |
návšt. 1524
06 |
návšt. 997
07 |
návšt. 907
08 |
návšt. 748
09 |
návšt. 423
10 |
návšt. 769
REBRÍČEK US
01 |
$30,5 mil.
02 |
$30,5 mil.
03 |
$26,4 mil.
04 |
$23,4 mil.
05 |
$17,7 mil.
06 |
$1,7 mil.
07 |
$0,725 mil.
08 |
$0,533 mil.
09 |
$0,513 mil.
10 |
$0,440 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2022 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk