Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Môj život v ruinách
The Killing of a Sacred Deer
Mollys Game
The Glass Castle
Super Dark Times

MÔJ ŽIVOT V RUINÁCH

Mať silný film vo filmografii ako Moja veľká tučná grécka svadba je dočasné požehnanie a dlhodobé prekliatie zároveň. Najmä pre Niu Vardalos, ktorá ...
Mať silný film vo filmografii ako Moja veľká tučná grécka svadba je dočasné požehnanie a dlhodobé prekliatie zároveň. Najmä pre Niu Vardalos, ktorá ...

Nia Vardalos v malom americkom filme o malom americkom dobrodružstve...

Mať silný film vo filmografii ako Moja veľká tučná grécka svadba je dočasné požehnanie a dlhodobé prekliatie zároveň. Najmä pre Niu Vardalos, ktorá sa od roku 2002 objavuje v rozličných komédiách a úpenlivo sa snaží nadviazať na úspech sympatického nezávisláku s neskutočnými tržbami.


 
Jej najnovšia komédia ju vystrelila rovno do gréckej zeme, kde sa v podaní Američanky s parádne naštudovanou históriou Atén a okolia, snaží naplniť svoj životný cieľ a zužitkovať svoje znalosti. Kedysi bola profesorka, no rada vymenila teóriu za prax – akurát, že teraz je ako nudná sprievodkyňa odsúdená v turistickej kancelárii na výmenu a ten posledný turnus jej dá riadne zabrať. Je tu nový „kolega“, čo si robí zálusk na jej flek. Ale aj vtipný starší pán so snahou pomôcť, odľahčiť nudné hodiny jazdy. A určite sa tu niekde nachádza aj romantický objekt záujmu, aby jej dal v Grécku možnosť nájsť ten zmysel života, po ktorý sem prišla.

Banda dobrodruhov na ceste naprieč striedavo krásnou a vyprahnutou krajinou je pekným synonymom pre Môj život v ruinách. Ešte viac však pripomína staré dobré, i keď do veľkej miery, riadne otravné cesty autobusom na dovolenku (napríklad aj do Grécka), kedy len sedíte pricapení na okne a sledujete občas niečo zaujímavé a inak sa tešíte iba na prestávky. 

Úmorné, to je správne prirovnanie k celej komédii. Pominiem teraz nástrel deja, ktorý už do piatich minút nasadí absolútne všetky možné klišé sklamanej Američanky v Grécku a jej poslednej cesty. Dokonale vybrakovaná idea bez zaujímavej myšlienky a úplne prešpekulovaná cesta o tom, ako žena sklamaná životom zrazu precitne – vďaka „sebranke v buse“.

Takže koho tu máme? Nuž bláznivých Grékov, ktorí mali svojským humorom nastoliť milú južanskú atmosféru a pobaviť národnými zvykmi. Drvivá väčšina ich vtipov však vyjde naprázdno. Uvedomili si to aj scenáristi a nasadili vskutku ďalšie archetypy – otravné Američanky, debilne správajúcich sa mladých ľudí z rovnakej krajiny a Austrálčanov, ktorým pre zmenu nikto nemá šancu rozumieť kvôli akcentu – wow, skutočne sofistikovaný humor hodný romantickej komédie v Grécku. Jediný člobrda z celej zostavy cestovateľov, ktorý má svoje opodstatnenie, je premúdrelý starší pán v podaní Richarda Dreyfussa, soliaci životné múdra ako na páse. Paradoxne, je jedinou zaujímavou postavou, s dobrým výkonom protagonistu, miestom v scenári a unikátnym jednovetným bonmotom. Na humor je to málo.

Ak vás neprevalcuje kopa klišé z akože vtipnej stránky, čaká ešte romantická schéma. Ešteže tu máme hotovú princeznú – a musíme jej v autobuse nájsť niekoho, kto jej po toľkých cestách po pustatine otvorí oči a dá poriadnu pusu. Na to tu máme megadomácu hviezdu Alexisa Georgoulisa, ktorý vyzerá ako typický grécky gyros-man na sieste. Úlohy sa zhostil vskutku bravúrne, len zabudol potom prehodiť výhybku na romantickú koľaj. A to sa fakt nestačí iba oholiť a vystúpiť z autobusu. Romantická línia mi príde ešte horšia, ako tá komediálna, kde sa aspoň občas uchechtnete.

Najväčší problém popri prázdnom scenári zlyhávajúcom na nulovej hlavnej dejovej línii (mínus cesta k romantike) je, že keď vás nezaujmú vedľajšie postavičky, je tu veľa priestoru pre Niu Vardalos. Tá nemá dostatok šarmu a hereckého umu, aby vytrhla chudobne napísanú ženu na finálnom turnuse k sympatickej hrdinke. Prečo držať palce niekomu, kto vám brnká na nervy a skoro nezlezie z plátna?

Nuž, to je viac ako rečnícka otázka a pri tejto podpriemernej komédií sa dá veľmi ľahko zodpovedať: tým, že sa na jej posledný turnus do kinosály prihlásite len na vlastné riziko.


My Life in Ruins (USA/Španielsko, 2009, 95 min.)
Réžia: Donald Petrie. Scenár: Mike Reiss. Kamera: José Luis Alcaine. Strih: Patrick J. Don Vito. Hudba: David Newman. Hrajú: Nia Vardalos, Richard Dreyfuss Alexis Georgoulis, Alistair McGowan, Harland Williams, Rachel Dratch, Caroline Goodall

2010-01-077.1.2010 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia
95 min
USA Špan
2009
7.1. 2010
5.6. 2009
3 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
2 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sorocg | Beowulf
Ëó÷řčĺ ÁĹŃĎËŔŇÍŰĹ čăđű äë˙ Âçđîńëűő âŕń ćäóň âńĺ čăđű îíëŕéí íŕ https://vk.com/porno_flash_games P.S. - ÇŔŐÎÄČŇĹ Č ČĂ... >
uz je po, ale zaujala ma hudba, z akého filmu resp kto je interpret?? dakujem. >
yx17 | Zabijaci
Zabijaci su jednoznačne najlepši film z celej trilogie oddelenia Q. >
vďaka za recenzie, no ja som to vzdala po 15 minútach pozerania tejto trapošiny..... >
>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197