Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > My zdes
47 Meters Down
Nina
Detroit
Okja

MY ZDES

V týchto dňoch sa stávame svedkami veľmi zriedkavej udalosti. Na Slovensku totiž nie je bežným javom, aby bol do kín nasadený dokumentárny film ...
V týchto dňoch sa stávame svedkami veľmi zriedkavej udalosti. Na Slovensku totiž nie je bežným javom, aby bol do kín nasadený dokumentárny film ...
V týchto dňoch sa stávame svedkami veľmi zriedkavej udalosti. Na Slovensku totiž nie je bežným javom, aby bol do kín nasadený dokumentárny film. Poďme sa teda pozrieť, čomu vďačíme za tento malý zázrak.

Najmarkantnejší podiel na tomto úspechu má aj našincovi blízka téma. Dlhú dobu to boli práve Slováci, ktorí odchádzali na Západ s vidinou zárobku, lepšieho života, budúcnosti, ktorá bola doma všetko, len nie ružová. Zaujímavý je tiež pohľad na dnešné Slovensko a jeho obyvateľov očami ľudí z inej kultúry, hľadajúcich šťastie práve na Slovensku.

My zdes je filmom o rodine zahraničných Slovákoch. Ich predkovia sa po druhej svetovej vojne presťahovali na Podkarpatskú Rus. Čo však čert nechcel, bolo toto územie pridelené k ZSSR a rodina následne presídlená do nehostinnej kazašskej stepi.  

Sovietsky zväz sa rozpadol a v hlavných protagonistoch rástla túžba po živote v starej vlasti. Ich nádeje sa opierali o repatriačný program Českej vlády a o presvedčenie, že niečo podobné musí fungovať aj na Slovensku. Omyl. Vláda ani úrady im nepomohli. S prosbou o pomoc sa teda obrátili na humanitárnu organizáciu Človek v ohrození. A tak sa jedného dňa stalo, že predsedovi tejto organizácie - Andrejovi Bánovi  - zazvonila na dvere rodina Krnáčovcov, zo slovami "sme tu". Bol to zároveň deň zahájenia nakrúcania.

Autori teda dostali výnimočnú šancu zachytiť všetky peripetie rodiny, na ceste za lepším životom na "západe". A využili ju naozaj dokonale. Štyri roky sledoval režisér Jaroslav Vojtek každodenné drobné aj veľké starosti spojené s začiatkom od nuly, v krajine, ktorú Krnáčovci poznali maximálne z rozprávania rodičov, a ktorú považovali za súčasť modernej Európy. Vo svojej vlasti predali všetok svoj majetok a s utŕženými peniazmi a niekoľkými taškami s osobnými vecami, sa vydali na cestu za lepším životom.

Príchodom do Bratislavy sa začína ich boj o prácu, ubytovanie, začlenenie sa do spoločnosti. Počas cesty po Slovensku, je však rodina konfrontovaná s vyľudnenými dedinami, schátralými fabrikami a veľkou nezamestnanosťou. Bezprostredne vidíme postupné prebúdzanie sa, uvedomovanie si reality na míle vzdialenej od predstáv a túžob, rezonujúcich pred odchodom. Nakoniec sa usadia v dedinke, kdesi na vidieku. Hlava rodiny -Dimitrij, sa zamestná na miestnom družstve, deti nastúpia do školy. Všetci dúfajú v lepší zajtrajšok, ten sa však akoby nechce dostaviť. 

Jaroslav Vojtek, figuroval nielen ako režisér, ale aj ako scenárista a kameraman. Život rodiny sledoval klasickou DV kamerou. Tá mu ponúkla veľkú mieru intimity, nakoľko nebol potrebný štáb, ktorý by jednak rušil protagonistov a jednak komplikoval a spomaľoval samotné nakrúcanie. Keďže film vznikal štyri roky, prakticky za pochodu, nazbieralo sa úctyhodných 130 hodín materiálu. 130 hodín, zachytávajúcich hneď niekoľko životných príbehov. Počas nakrúcania sa k pôvodne siedmym členom rodiny prisťahoval aj zvyšok a každý člen so sebou priniesol vlastný príbeh. Do konečnej dĺžky filmu sa však nedali vtesnať všetky.

Na pomoc si tvorcovia privolali scenáristu Mareka Leščáka, ktorého prácu poznáme z filmov Záhrada, Orbis Pictus a naposledy zo Slnečného štátu. Za jeho asistencie bol do popredia vyzdvihnutý príbeh hlavy rodiny, z pohľadu ktorého je chronologicky vyrozprávaný celý príbeh. Dimitrij kameru nepovažuje za rušivý prvok, naopak, dokonca sa jej zdôveruje so svojimi túžbami a obavami. Povie jej všetko to, čo nemôže, alebo nechce povedať nikomu inému.
 
Veľkým plusom filmu je už spomínaný spôsob, akým bol nakrúcaný, dodáva mu pocit "home videa", v dobrom slova zmysle. Ten je ešte znásobený zakomponovaním záberov z rodinného archívu Stana Krnáča. Výsledný efekt je akýsi video denník, uprednostňujúci výpoveď a obsah pred formou.

Jediným, pre mňa slabším prvkom, za ktorý som sa rozhodol strhnúť dve hviezdičky, je niekoľko hluchých miest a zbytočne dlhých záberov. Je to však čisto subjektívny vnem a vám to možno vadiť nebude. Zistiť to však môžete iba návštevou v kine. Ľutovať určite nebudete.


My zdes (SR, 2005, 76 min.)
Réžia: Jaroslav Vojtek. Scenár: Jaroslav Vojtek, Marek Leščák. Kamera: Jaroslav Vojtek. Hrajú: Dimitrij Kiossya, Stano Krnáč, Anna Kiossya, Táňa Krnáčová, Dimitrij Kiossya ml., Soňa Kiossya, Nataša Kiossya, Sergej Krnáč, Sergej Kiossya, Sofia Grigorijevna Krnáčová, Andrej Bán, Bača Janovec, Milan Mojš Kováč a obyvatelia obce Balgarka

2005-09-1515.9.2005 | Tomáš Daneček
login facebok
Fotogaléria k článku
Dokument
76 min
SR
2005
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
0 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Hollygex | Beowulf
welcome you Like to blow my nickname (Albina58) Copy the link and go to me.... bit.ly/2s4zWdO 8509854 >
ak si si kúpil top 4k TV, tak pred 4 rokama to bola top žhavá novinka predražená a defakto prototip, a človek čo má na ... >
Biba je moja naj kamoška. Velmi jej to prajem je velmi šikovná baba. Som rada že sme sa v živote stretli. >
Samsung , podľa mojej skúsenosti urobí televízor, ktorý sa pár dní po záruke pokazí a náhradné diely nevedia zohnať ani... >
>
Sector.sk
>
Kinema.sk
>
Plnehry.sk
>
Onlinehry.sk
>
Funny.sk
>
Zvonenia.sk
>
Pikosky.sk
>
Rozpravky.sk
>
Titulka
>
Recenzie
>
Premiéry
>
Novinky
>
DVD
>
TV
>
Rebríčky
>
Databáza
>
Filmové trailery
>
Podcasty
>
Slovenské filmy
>
Udalosti
>
Preview
>
RSS články
>
RSS novinky.
>
Lacné Letenky
>
AutoOlymp.sk
>
Pricemania.sk
>
Superdeal.sk
>
Filmy
>
info@kinema.sk
>
Všetky práva vyhradené.
copyright 2001 - 2017
Sector s.r.o.
ISSN 1336-4197