Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Spievaj
Breaking In
RBG
BlacKkKlansman
Searching

SPIEVAJ

Universal vetve animákov Illumination Entertainment sa začalo neskonale dariť. Preč sú časy Hop a menej výrazných filmov. Ja, zloduch je veľká vec a z Minionov sa stal fenomén. Toto leto si ...
Universal vetve animákov Illumination Entertainment sa začalo neskonale dariť. Preč sú časy Hop a menej výrazných filmov. Ja, zloduch je veľká vec a z Minionov sa stal fenomén. Toto leto si ...

Universal vetve animákov Illumination Entertainment sa začalo neskonale dariť. Preč sú časy Hop a menej výrazných filmov. Ja, zloduch je veľká vec a z Minionov sa stal fenomén. Toto leto si divákov podmanili Tajným životom maznáčikov a Vianoce chcú obsadiť spievajúcimi zvieratkami. Z festivalu v Toronte prišli úžasné správy a črtá sa veselý vianočný hit.

Koala Buster Moon už v detstve snívala o tom, že raz bude mať divadlo pre ľudí so záujmom o veľké nezabudnuteľné šou. Skutočnosť je iná: miesto, kde sa kedysi odohrávali veľké predstavenia sa teraz borí s problémami, Buster nemá prachy na techniku, ani robotníkov a jeho poslednou nádejou má byť veľká spevácka šou o tisíc dolárov. Lenže škuľavá sekretárka pridá na pozvánku o dve nuly navyše a záujem výrazne prekročí očakávania – čo je síce super, no vedie k množstvu nečakaných zvratov a aj sklamaní. Do súťaže sa prihlásia pestrí účastníci: gorilí syn mafiána, svinka alias domáca panička s 25 deťmi, krpatý drzý myšiak či dikobrazia slečna, čo doteraz vystupovala s frajerom. Všetci by chceli získať 100 tisíc, aby si polepšili v životoch, no čaká ich séria nových, nielen speváckych výziev...

Spievajúce zvieratká sú vždy stávka na istotu. No v roku 2016 je fajn priniesť ešte čosi navyše, nároky detí sa podstatne zvýšili a už im nestačí iba milá animácia a jednoduchý príbeh. Resp. spočiatku áno, ale keď film bojuje o ich pozornosť (aj u rodičov), je potrebné vytasiť elementy navyše. Spievaj ide cez silnú štylizáciu: mesto je alegóriou Los Angeles využitou pri mnohých záberoch, aj úvodnej scéne z minulosti. Chuť preraziť v šoubiznise je spoločný menovateľ postavičiek, ktoré sa rozhodnú súťaž organizovať i naplniť.

100 minút bez titulkov je obrovská výzva a Illumination ju neuchopili na 100 percent. Uspokojili sa s dobrou premisou a keď mali začať vešať dobré postavičky na príbeh, vystačili si s koalou, čo chce preraziť v šoubiznise. No Buster Moon nie je príjemná postava – charakter má taký pošramotený, že rozhodne by som ho deťom nechcel dávať za vzor správania. Niekde vnútri to asi myslí dobre, no jeho túžba popritom obalamutiť pol mesta nie je v poriadku. Je dobre nadabovaný (Maroš Kramár si asi vyrozprával hrdlo, lebo Buster takmer nikdy nesklapne), ako sprievodca celým dianím nie je extra zapamätateľný. To je výzva pre Illumination Entertainment – posúvajú hranice animákov, ale za cenu, že sú viac násilné (Maznáčikovia) či majú divných hrdinov.

Rýchlo vzniká paradox, že vás zaujme poltucet ďalších postavičiek s lepšími dilemami. Gorilia rodina miesi vzťah otca a syna, ide im to výborne. Slonica Meena má trému – klasika, no zaberie. Ash ako búrlivá slečna prechádzajúca rozchodom a sólo kariérou? Super! A myšiak Mike je riadny krivák, ktorý pozve do filmu akurát medveďov a mafiu. Nechápte ma zle – vo filme je toho veľa, no už príliš.

Štylizácia vo forme zvieratiek navyše nie je taká nápaditá ako pri Zootropolise. To porovnanie muselo prísť, lebo Disney mal rovnako svet bez ľudí a vynikajúco využitú formu i príbeh. Pri Spievaj pravidlá zvieratiek takmer neexistujú a príbeh je obyčajný. Vykľuje sa z neho variácia na talentové a spevácke súťaže spojená so snom neúspešnej koaly – a hoci pobaví mnohých, celé dielo si hladko nesadlo.

Bohatý soundtrack má desiatky piesní, sú vložené do dobrého kontextu. Opäť platí – klasika, kde si všetko podľa očakávaní doplníte a odznie to. Pár výnimiek v podobe zremixovanej Taylor Swift je málo – ak sem prídete na nápadité tanečné či spevácke čísla, dočkáte sa polovičnej odmeny. Našťastie je film koncipovaný ako muzikál a veľa piesní nie je nadabovaných, čo je obrovské plus! Výnimkou je postava Ash, ktorú zväčša dabuje lokálna hviezdička ako Emma Drobná (v ČR Ewa Farna).

Spievaj doručí presne, čo ukážka načrtne: spievajúce zvieratká v rozličnom aranžmáne. Škoda, že ich snaženie neposilnil celistvejší príbeh a lepšie strážená stopáž. Máte pred sebou 108 minút spievania a rôznych postavičiek (aj nekorektných), čo si plnia sny. Zábava to je, no predsa mohli ukázať viac.


Sing (USA/UK, 2016, 108 min.)
Réžia: Christophe Lourdelet, Garth Jennings. Scenár: Garth Jennings

2016-12-2424.12.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Komédia
110 min
USA
2016
22.12. 2016
11.9. 2016
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
7 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Ide o animovaný film :) Na Oravskom zámku bol nakrúcaný hraný nemý kult - Upír Nosferatu / Nosferatu, eine Symphonie de... >
Mam jednu otasku kde na bol natacsny hotel transylcania ? Ze ci je pravda ze na oravskom hrade. >
Jessica | Avatar
Tento film úplne milujem stále ho pozerám uz sa teším kedy vydajú 2 >
Komunikoval vylucne prostrednictvom mobllu.... v roku 1978... nebol to skor facebook? >