Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Zaujímavosti > Druhá séria Big Little Lies nás zaujala
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

DRUHÁ SÉRIA BIG LITTLE LIES NÁS ZAUJALA

Mnohí kritici zastávali názor, že druhá séria hitu Big Little Lies vôbec nie je potrebná. No pri sledovaní prvej časti dozaista zmenili názor. Skvelý scenár a réžia sa opäť ...
Mnohí kritici zastávali názor, že druhá séria hitu Big Little Lies vôbec nie je potrebná. No pri sledovaní prvej časti dozaista zmenili názor. Skvelý scenár a réžia sa opäť ...

Mnohí kritici zastávali názor, že druhá séria hitu Big Little Lies vôbec nie je potrebná. No pri sledovaní prvej časti dozaista zmenili názor. Skvelý scenár a réžia sa opäť postarali o to, že sedemdielnu sériu zhltneme rovnako ako tú prvú. Už prvá časť je prísľubom zážitku, aký nám sprostredkovali hrdinky Veľkých malých klamstiev v roku 2017.

Ústredná melódia Cold Little Heart Michaela Kiwanuka nám okamžite oživí spomienky na životy pätice žien obývajúcich kalifornské mestečko Monterey. Rivalita a hádky hlavných hrdiniek sú preč, zostalo už len jedno veľké tajomstvo, ktoré ich bude navždy spájať. Fatálna udalosť konca príbehu 1. série všetkým zmenila život. Prenasleduje ich v snoch a v predstavách, alebo buble pod povrchom a môže každú chvíľu explodovať.

Čestnosť dostala tvrdú ranu a je len ťažké presvedčiť svedomie a podvedomie o správnosti zamlčania pravdy. Najviac dostáva zabrať Celeste (Nicole Kidman) a Bonnie (Zoë Kravitz). Len s ťažkosťou sa dokážu vyrovnať s tým, čomu museli čeliť a ako fatálne zasiahli do vývoja udalostí. Celeste navyše okrem nočných mor musí znášať nemilosrdné poznámky Perryho matky, ktorá jej prišla na „pomoc“. Ako sa zdá, jej prítomnosť je pre príbeh esenciálna, má našliapnuté posúvať dej dopredu a zasiahnuť do vývoja svojou bystrosťou, krutou otvorenosťou a ostrým jazykom.

Meryl Streep je v tejto úlohe neprekonateľná. Už podľa prvej časti vidieť, že scenárista David E. Kelley si dal veľmi záležať na vykreslení jej charakteru ako aj na slovách, ktorými triafa do čierneho. Svojou úprimnosťou a podozrievavosťou celkom odzbrojí nielen citlivú Celeste, ale aj extrovertnú a zdanlivo plytkú Madeline (Reese Witherspoon). Mary Louise v podaní Streep má úžasnú moc a charizmu a pre druhú sériu i tak pútavého seriálu je veľkým oživením.

Vyzerá to tak, že jej postava svojimi výrokmi odrovná aj ostrovtipom vždy vyzbrojenú Madeline. Motivácia Celestinej svokry byť na okolie tvrdá je však oveľa silnejšia. Pátra po pravde, prečo jej milovaný syn, o ktorého násilníckej povahe možno ani len netušila, musel zomrieť. Podarí sa jej infiltrovať medzi „monterejskú päťku“ a odhaliť zákulisie akcie a reakcie, ktoré spôsobili tragédiu?

Už teraz sa zdá, že keď sa zahryzne, nepustí. Hoci zatiaľ nevzbudzuje príliš veľké sympatie a to podľa všetkého bolo účelom, stratou veľmi trpí. A nielen ona, ale aj v citoch rozpoltená Celeste. Tá svojho muža milovala a nenávidela súčasne. Predstavy a flashbacky sú aj v tejto sérii zakomponované veľmi sofistikovane a strihová skladba sa opäť nedá zahanbiť. Na Alexandra Skarsgårda sa vďaka tomu môžeme pozerať aj teraz a to v oboch polohách – aj ako milujúceho manžela a otca, ale najmä ako sadistické monštrum.

Úvodná epizóda je aj prísľubom výbornej režijnej práce Britky Andrey Arnold, ktorá v snímkach Red Road, Fish Tank či American Honey dokázala, že ísť až na dreň citov, hlbokého prežívania i protichodných stránok ženskej duše je pre ňu hračku. Štafetu jej odovzdal Jean-Marc Vallée (Klub poslednej nádeje, Divočina, Ostré predmety) a zatiaľ nie sú obavy, že by vysoko nastavenú latku nepreliezla. Pomáhajú jej pri tom vynikajúce herečky a inteligentný scenár plný vybrúsených dialógov odľahčovaných iróniou až sarkazmom.

A hoci tento príbeh už nebude pretriasať šikanu detí a domáce násilie, jeho dozvuky a dôsledky môžu byť v druhom pláne ešte silnejšie. A to je výzva, s ktorou sa musí v pokračovaní príbehu popasovať.

2019-06-1212.6.2019 | Barbora Bačíková
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
vzdy je co objavovat, trojka bola v poho, a 5 bola vyborna akčná komedia, ktorá bavila viacej ako jednicka ci dvojka, al... >
Mario Rodriguez | X-Men: Dark Phoenix
Michal jednoznačné vidieť že si fanúšikom Singera... :)Ja osobne si myslím že Singer je priemerný režisér, kedysi spravi... >
Jakubisko | Trhlina
Tu sa potvrdzuje že Slováci točiť filmy moc nevedia kópia americkej sra..y :) >
Pozor, fanúšikom zrejme neušla info, ale aj pre všetkých ostatných: okrem štandardnej verzie v kinách existuje aj dlhšia... >