Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > McQueen
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

MCQUEEN

Životný príbeh Leeho “Alexandra” McQueena je tak trochu ako rozprávka o Popoluške. Nenápadný chlapec z londýnskeho East Endu s kilami navyše a výzorom chuligána sa vlastnou pílou prepracuje ...
Životný príbeh Leeho “Alexandra” McQueena je tak trochu ako rozprávka o Popoluške. Nenápadný chlapec z londýnskeho East Endu s kilami navyše a výzorom chuligána sa vlastnou pílou prepracuje ...

Životný príbeh Leeho “Alexandra” McQueena je tak trochu ako rozprávka o Popoluške. Nenápadný chlapec z londýnskeho East Endu s kilami navyše a výzorom chuligána sa vlastnou pílou prepracuje až do sveta vysokej módy - a ten mu padá oddane k nohám. Až na to, že táto rozpávka nekončí happy endom - len 40-ročný návrhár sa aj napriek vrcholnej sláve a úspechu v roku 2010 obesil.

Dokument McQueen príbeh zrodu, vzostupu aj tragického konca tejto ojedinelej “kométy” skúša uchopiť a prerozprávať tak, aby o jeho výnimočnosti presvedčil aj úplného módneho laika (či ignoranta). A je v tom celkom úspešný. Sčasti vďaka množstvu výpovedí McQueenových najbližších či záberov z extravagantných prehliadok, ktoré sa stali jeho poznávacím znamením. Ale predovšetkým za to, samozrejme, môže samotný McQueen, ktorý si ako ultimátny rozbíjač stereotypov vaše sympatie získa aj bez dodatočnej scenáristickej dramatizácie…

Keby ste začiatkom 90.rokov kdesi na ulici narazili na Leeho McQueena, nepochybne by vás ani vo sne nenapadlo, že sa pozeráte na budúcu hviezdu haute-couture. Bacuľatý modrooký chlapec vo vyťahanej mikine a džínsoch, najmladšie zo šiestich detí taxikára a učiteľky, však klamal telom. A práve v tom zrejme tkvel aj kus jeho úspechu a neopakovateľnosti.

V čom spočíva génius človeka, ktorý sa zdanlivo z ničoho stane velikánom? To je otázka, ktorú si pri sledovaní McQueenovho portrétu budete klásť opakovane. Film ju zodpovedá len čiastočne - napokon, podiel povestného “v správny čas na správnom mieste” sa zmerať či uchopiť ani nedá. V rozhovoroch s priamymi svedkami jeho umeleckého zrodu sa však dozvedáme o McQueenovej nadpriemernej húževnatosti, dychtivosti, pedantnej ochote učiť sa, ale aj drzosti a sebavedomí, bez ktorých by sa z priemeru nikdy nevyčlenil.

Postupne film prechádza všetky míľniky McQueenovej kariéry: učňovské začiatky, prvé úspechy, stretnutie s módnou mecenáškou Isabellou Blow, ktorá sa stala jeho celoživotnou mentorkou. V spomienkach McQueenových asistentov, spolupracovníkov, modeliek, synovca či sestry kráčame v jeho šľapajách, keď sa ako prvý Brit stal umeleckým riaditeľom jedného z najvýznamnejších parížskych módnych domov (Givenchy).

Vidíme zábery zo všetkých jeho významných prehliadok a zisťujeme, že v nich vlastne zďaleka nešlo len o módu. McQueen na mólach vytváral komplexné scénické obrazy - drsné, trúfalé, šokujúce, zas a znova hodné palcových titulkov a polarizovaných ohlasov. Napokon v ňom predsa len bol kus toho pouličného chuligána, ktorým sa zdal byť na pohľad - a svet ho za to miloval a miluje dodnes.

Neviem film posúdiť očami skutočného módneho znalca či niekoho, kto má McQueena hĺbkovo naštudovaného. Prináša o ňom skutočne čosi nové, objavné, dosiaľ nikde nepísané a nehovorené? Čosi mi hovorí, že ho na to až príliš limituje jeho okázalá úctivosť. Tá síce spoľahlivo vytesňuje akékoľvek náznaky bulvárnosti (vkusné najmä pri témach návrhárovej homosexuality či HIV pozitivity), ale zároveň neustále udržuje medzi divákom a objektom svojho záujmu určitý odstup. Vynahrádzajú to aspoň audio nahrávky samotného návrhára, ktorý v nich dojem svojej citlivosti a autenticity ešte umocňuje.

Umiernenosť filmu je, na druhej strane, celkom primeraná tomu, že vznikol bezmála dekádu po smrti svojho hlavného hrdinu - teda o ňom, ale bez neho. I keď v ňom odznejú viaceré možné vysvetlenia Alexandrových vnútorných démonov (od zneužívania v detstve cez drogy až po depresie zo smrti blízkych osôb), film nevytvára a nevnucuje žiaden umelý konštrukt. Celkom prekvapí, že tvorcovia vo filme nedali priestor žiadnej z celebrít, ktoré sa McQueenom rady pýšili ako uniformou nonkomformizmu a módneho vizionárstva. Hoci ťažko povedať, čím, okrem prestíže vlastného mena, by do tohto viac-menej intímneho portrétu mohli prispieť.

Za niekoho, kto je v otázkach vysokej módy inak celkom spokojným ignorantom vravím, že McQueenov portrét za pozretie určite stojí. Skrz Alexandrove “boy-next-door” kúzlo a prirodzenosť získate na zákulisie tohto svojského biznisu celkom nový, civilný, i keď nie vždy práve lichotivý pohľad. A pomôže vám, hádam, aspoň na okamih sa nadchnúť pre ideu, že aj čímsi takým povrchným, ako je oblečenie, sa dá vyjadriť surová a autentická esencia niečej duše.

V neposlednom rade vás chladnými iste nenechá ani pekné vizuálne spracovanie filmu, ktoré ozdobujú typické “McQueenovské” lebky, či vznešený hudobný doprovod Michaela Nymana, ktorý s McQueenom spolupracoval aj na jeho prehliadkach.


McQueen (UK, 2018, 111 min.)
Réžia: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui. Scenár: Peter Ettedgui. Vystupujú: Bernard Arnault, Joseph Bennett, Detmar Blow...

2019-01-2525.1.2019 | Hana Lippová
login facebok
Fotogaléria k článku
Dokument
111 min
Veľká Británia
2018
24.1. 2019
22.4. 2018
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
chemcook | Beowulf
Ôîđóě őčěč÷ĺńęčő ëŕáîđŕňîđčé ChemcookCOM Ęŕę äîěŕ ńäĺëŕňü ěĺôĺäđîí č ŕëüôó â ęŕđňčíęŕő. Ńŕéň â ęîňîđîě ĺńňü ďîäđîáíűĺ îď... >
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >