Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Mesiac Jupitera
If Beale Street Could Talk
Roma
Climax
Napszállta

MESIAC JUPITERA

Planéta Jupiter má 67 mesiacov. Na jednom z nich s názvom Európa moderná veda predpokladá prítomnosť zmrznutej vody. Počet obyvateľov odhadom nula. Na mesiaci sa v súčasnosti ...
Planéta Jupiter má 67 mesiacov. Na jednom z nich s názvom Európa moderná veda predpokladá prítomnosť zmrznutej vody. Počet obyvateľov odhadom nula. Na mesiaci sa v súčasnosti ...

Planéta Jupiter má 67 mesiacov. Na jednom z nich s názvom Európa moderná veda predpokladá prítomnosť zmrznutej vody. Počet obyvateľov odhadom nula. Na mesiaci sa v súčasnosti nepredpokladá žiadna migračná kríza. Kontinent Európa na planéte Zem sa skladá zo 44 samostatných štátov. Medzi ne patrí aj náš južný sused Maďarsko. Okrem väčšej vodnej plochy s názvom Balaton tu preteká zopár riek. Počet obyvateľov odhadom 9,8 milióna. Celý kontinent vrátane Maďarska bojuje s migračnou vlnou, spôsobenou občianskymi vojnami v blízkovýchodných a afrických krajinách.

Jeden z utečencov sa volá Aryan Daschni, prednedávnom opustil s otcom bojovú zónu s názvom Sýria a na maďarských hraniciach narazil spoločne s ďalšími 300 utečencami na odpor migračnej polície. Chvíľu si poplával vo vode, aby následne schytal tri guľky, vypálené zo zbrane policajta Lászla. Lenže stane sa zázrak, vedľajším účinkom kombinácie olova z guliek a miestnej vody je schopnosť zasiahnutého tela levitovať.

Lászlo sa pozná s lekárom Gáborom a kryje jeho nelegálne kšefty s migrantami. Tie prevádza s priateľkou a taktiež lekárkou Veronikou, aby splatil jeden vysoký dlh. Osud zariadil, aby sa vynaliezavý Gábor stretol s Aryanom a roztočil s ním svoj ďalší nelegálny obchod. Lászlo im pôjde po stope, dvojici hrdinov na úteku ale občas pomôžu Sýrčanove novonadobudnuté schopnosti.

Neľahkú, až experimentálnu kombináciu sociálnej kritiky súčasného stavu európskej spoločnosti a žánrového filmu si vyskúšal režisér Kornél Mundruczó aj v našich kinách premietanom Bielom Bohovi z roku 2014. Príbeh teenagerky a jej psa kopíroval rozprávkový naratív a prítomnosť psov a chovanie človeka k nim boli pomerne jednoducho čitateľnou metaforou prístupu Európanov k imigrantom. Jeho novinka Mesiac Jupitera v tomto smere na Bieleho Boha naväzuje, forma a obsah sú ale natoľko odlišné, že režisérovi v žiadnom prípade nemožno vyčítať repetetívnosť.

Mesiac Jupitera je totiž kombinácia scifi a akčného thrilleru, sociálnej drámy, čiastočne hororu a filozofujúceho „artu“. Takýto žánrový hybrid je ale prekvapivo funkčný, čo možno pričítať najmä bohatým skúsenostiam 43-ročného autorského tvorcu a jeho výnimočnej remeselnej zručnosti.

Mesiac Jupitera je tak svojráznym autorským filmom vyzretého režiséra, zároveň ale vhodne zapadá aj do súčasného záujmu o fantastiku medzi maďarskými tvorcami (Lono, Revízori, Líza: líščia víla, O tele a duši, Taxidermia). Nejde ale, aj napriek utečeneckej tématike, o prvoplánové nadbiehanie európskemu festivalovému publiku.

Mundruczó sa snaží využitím tradičných postupov viacerých spomínaných žánrov (automobilová naháňačka, prestrelka, nadprirodzená schopnosť „komiksového“ či náboženského charakteru) vyjadrovať k téme, akej by mal podľa konvencií najviac slušať realizmus a civilizmus. Ten je tu síce prítomný a zvyšuje účinok ústredného sci-fi prvku, ale realita je najmä prostredníctvom kamerových filtrov a spôsobu snímania Budapešti značne štylizovaná. Kamera Marcella Réva tak robí pre maďarskú to, čo kamera v rovnako tmavom a temnom thrilleri Sedem pre... nikdy nezmienené americké veľkomesto.

Mesiaci Jupitera možno nájsť viacero styčných bodov so skutočne vydarenými zástupcami svojich žánrov, ako Potomkovia ľudí (dlhé kamerové jazdy), Vyvolený (hromadná nehoda s jedným preživším) alebo Deň, keď sa zastavila Zem (paralely s Kristom a zmŕtvychvstanie). Jeho obsah v sebe skrýva viacero tematických rovín a explicitných a implicitných myšlienkových úrovní. Otázka migranstva totiž nie je ani zďaleká tá jediná, ktorá režiséra zaujíma. Tie ostatné bude lepšie dešifrovať až v kine, ako na ne poukazovať v recenzii.

Je ale otázne, či výrazná forma v konečnom dôsledku „nepribrzdí“ u väčšiny publika snahu o pemýšľanie nad nesporne prítomným hlbším presahom umelecky ambicióznej snímky. V tomto prípade tak pôjde aj o osobné preferencie konkrétneho diváka. Ak si s témou utečeneckej krízy nedokážete spojiť nadprirodzené prvky, môže na vás Mesiac Jupitera pôsobiť príliš sebastredne, pateticky a zmätočne. Fanúšik fantastiky ale zrejme filozofovanie popretkávané akciou a nejakým tým povinným klišé prijme v tomto prípade, aj vďaka úchvatnému vizuálu, všetkými desiatimi.


Jupiter's Moon (Maďarsko/Nemecko/Francúzsko, 2017, 129 min.)
Réžia: Kornél Mundruczó. Scenár: Kornél Mundruczó, Kata Wéber. Hrajú: Merab Ninidze, Zsombor Jéger, György Cserhalmi, Mónika Balsai ...

2018-04-2020.4.2018 | Erik Binder
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma/Sci-fi
123 min
Maďarsko Nemecko
2017
19.4. 2018
19.5. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
taak, ale je na scenaristovi ci rejzovi, aby nam hlavnu hrdinku vykreslil tak,ze jej uverime jej pohlad na svet. >
Mne sa film pacil. Poznam osoby s omnoho naivnejsim uvazovanim ako hlavna predstavitelka filmu. Mozno niekto, kto pozera... >
Poriadna somarina. Horsie sa to spracovat asi ani nedalo a pokazilo sa vsetko co mohlo. Tolko somarin sa nevidi ani v am... >
Filmu treba uznať vizuálnu stránku, ale ten dej ...Ethan Hunt by bol jednoducho mŕtvy. A teraz sa nebavme o tom, že pád ... >